labla pisze:Chodziło mi o prawidłowość złożonego wniosku o zarządzenie kary pozbawienia wolności w stosunku do skazanego oddanego pod dozór kuratorski na podstawie Art. 75. § 2 KK do Sądu , który wydał wyrok w niniejszej sprawie , a nie do Sądu w którego okręgu dozór jest sprawowany (jest inny niż wyrokujący)
Nie spotkałem się sytuacją, żeby w okolicznościach jak opisywane wyżej, kurator kierował wniosek o zarządzenie wykonania kary warunkowo zawieszonej (czy fakultatywne czy obligatoryjne) do Sądu, który orzekał w 1-szej instancji (przepisy art. 178par1 k.k.w. są tu jednoznaczne).
Natomiast regułą jest, że Ministerstwo Sprawiedliwości kieruje zawiadomienie o prawomocnym skazaniu dot. czynu popełnionego w okresie próby, do Sądu, który orzekał w 1-szej instancji w danej sprawie (nie posiadając wiedzy, w okręgu ktrórego Sądu dozór jest faktycznie sprawowany). W tej sytuacji Sąd, który orzekał powinien przesłać zawiadomienie do Sądu, w okręgu którego sprawowany jest dozór nad skazanym (nie wszystkie Sądy przesyłają). Spotkałem się z sytuacjami, że zarówno Sąd, który orzekał jak i ten w okręgu którego był wykonywany dozór, zarządziły wykonanie kary w tej samej sprawie, pierwszy na podstawie zawiadomienia z MS, drugi na podstawie wniosku kuratora, dotyczących tego samego wyroku "zarządzającego" (jeden z Sądów musiał oczywiście uchylić wydane przez siebie postanowienie).
Jeszcze 1 uwaga: powyższe rozważania dot. osób skazywanych przez Sądy powszechne.
SK