Chciałabym zostać kuratorem sądowym - obecnie studiuję..

Tematy związane z powoływaniem kuratorów społecznych, aplikacją kuratorską, egzaminem, odbywaniem praktyk studenckich, pisaniem prac dyplomowych itd. Ogólnie: pytania i odpowiedzi, które zainteresują kandydatów do zawodu i pełnienia funkcji kuratora, studentów, uczniów, aplikantów ...

Moderatorzy: Ultima, BBG, Sasquatch

Postautor: Amelka » 02 wrz 2007, 12:44

---------- 19:44 29.08.2007 ----------

Witam wszystkich bardzo serdecznie! Postanowiłam zapisać się na forum i dowiedzieć się czegoś więcej o zawodzie jakim jest - kurator sądowy! Myśląc powoli o swojej przyszłości, biorę ten zawód pod uwagę. Przyznam się, że jeszcze nie żyję w tym Waszym "kuratorskim świecie"(gdyż widzę, że większość ma tutaj sporą wiedzę lub wieloletnie doświadczenie na interesujące mnie tematy), dlatego chciałabym się dowiedzieć, czy mam szanse zdawać na aplikacje kuratorskie, z czym wiąże się ten zawód, jak dużo poświęcenia trzeba włożyć w tą pracę, czy zarobek jest odpowiedni, czy egzaminy są do przejścia, itd. Na początku jednak pragnę się dowiedzieć, czy jeśli obecnie studiuję 2 równolegle kierunki, dziennie: pedagogikę społeczno-opiekuńczą oraz resocjalizację - czy to wystarczy, aby następnie uczyć się i zdawać na aplikacje? Czy muszę iść jeszcze np. na prawo? Z góry bardzo dziękuję o wszelkie wskazówki i informacje. - 21-letnia studentka III roku w Krakowie.

---------- 12:44 02.09.2007 ----------

Wiem, że już na tej stronie jest mnóstwo informacji na zadane przeze mnie pytania, jednak byłoby fajowo, gdyby ktoś pomógł również mnie i zechciał odpisać na mojego posta. Czekam na odpowiedzi. Zależy mi na ciągłym kontakcie z innymi (na tej stronie), aby być ze wszystkim na czasie i mieć aktualne informacje. A wkrótce sama zdobędę wiedzę na interesujące mnie tematy. Dziękuję. Amelka
Nauczmy ludzi,nie co,tylko jak powinni myśleć,a unikniemy wielu nieporozumień./Człowiek jest wielki=kim jest i czym dzieli się z innymi/.
Amelka
 
Posty: 2
Rejestracja: 29 sie 2007, 16:19
Lokalizacja: Kęty/Kraków
Podziękował : 0 raz
Otrzymał podziękowań: 0 raz

Postautor: losica1 » 08 wrz 2007, 21:54

Miałam rozwniąć odpowiedź ale "zabiło" mnie jedno Twoje pytanie. Jesli osoba chcąca byc kuratorem pyta czy "zarobek" jest odpowiedni wymiękam. Ta praca to praca z ludźmi a nie liczenie papierków w banku. Jesli przychodzisz tu tylko dla pieniędzy odpuść sobie...
per aspera ad astra
Awatar użytkownika
losica1
 
Posty: 24
Rejestracja: 15 mar 2006, 16:02
Lokalizacja: gdzieś w Polsce
Podziękował : 0 raz
Otrzymał podziękowań: 0 raz

Postautor: Amelka » 20 wrz 2007, 19:42

Droga losica 1!

Moim marzeniem jest praca z ludźmi, rozmowa z nimi, otwartość dla ich potrzeb, czuję, że od dziecka mam w sobie chęć pomagania innym - jest to dla mnie bardzo ważne, gdyż nic nie daje mi większej satysfakcji, jak to - kiedy widzę radość w oczach drugiego człowieka - taką radość, do której ja się przyczyniłam, bo swoją osobą sprawiłam, że komuś urosły "skrzydła", pomogłam, doradziłam - podniosłam, dąłam nadzieję. Jestem wtenczas naprawdę szczęśliwa! Chciałabym jednak dowiedzieć się więcej o zawodzie kuratora, dlatego zapytałam również o zarobek, gdyż nie mam o tym pojęcia - ale szczerze - jest to dla mnie na ostatecznym miejscu, gdyż w tym zawodzie liczy się dobro innych ludzi. Uważam też, że każdy człowiek, który potrafi dzielić się z innymi jest wielki i zasługuje na drobne wynagrodzenie (jak każda pracująca osoba). Każdy zawód wymaga wiele pracy i poświęcenia, a ten szczególnie - wszyscy o tym wiemy. (Tak poza tematem - działam harytatywnie w placówkach oraz jako wolontariuszka jeżdzę z dziećmi na kolonie, wyjazdy, itd.). Przyjmuję każdą krytykę i uwagi z szacunkiem i dziękuję Ci bardzo za wiadomość. Jeśli jednak możesz - tak jak chciałaś.. rozwiń swoją odpowiedź. Jestem ciekawa doświadczenia innych ludzi w tym zawodzie, gdyż to jeden z najtrudniejszych, ale zarazem przyjemnych. Pozdrawiam! Amelka
Nauczmy ludzi,nie co,tylko jak powinni myśleć,a unikniemy wielu nieporozumień./Człowiek jest wielki=kim jest i czym dzieli się z innymi/.
Amelka
 
Posty: 2
Rejestracja: 29 sie 2007, 16:19
Lokalizacja: Kęty/Kraków
Podziękował : 0 raz
Otrzymał podziękowań: 0 raz

Postautor: represja » 20 wrz 2007, 19:53

To chore. Za każdym razem jak ktoś zapyta o pieniądze dostaje opieprz. To normalne pytanie, zważywszy na to, że nie samą resocjalizacją człowiek żyje. A więc Amelko pieniążki są całkiem niezłe, ale praca nie jest łatwa. Zdania są podzielone - dla jednych mało dla drugich ok. początkujący kurator wraz z dodatkiem terenowym zarabia niecałe 2500 zł. Egzaminy na aplikacje są dosyć łatwe, no ale dużo się trzeba pouczyć.
represja
 

Postautor: jurek » 20 wrz 2007, 20:42

Początkujący kurator zarabia 1700 zł. !!! a nie 2500 zł. dodatek terenowy w wysokości 800 zł. jest zwrotem poniesionych kosztów i nakładów związanych pracą w terenie. Nie chcę tu wchodzić w dyskusje z represją gdyż już ten temat był przez nas dyskutowany. Nie rozumie dlaczego represja uparcie wprowadza w błąd osoby pytające o wynagrodzenia kuratorów. Dziwi minie to tym bardziej, gdyż jest jak pisał prawnikiem.
Multi multa sciunt, nemo omnia
Awatar użytkownika
jurek
k.zawodowy
k.zawodowy
 
Posty: 577
Rejestracja: 29 cze 2005, 1:14
Podziękował : 0 raz
Otrzymał podziękowań: 1 raz

Postautor: jurek » 20 wrz 2007, 20:42

Dodatek terenowy nie jest wynagrodzeniem.
Ostatnio zmieniony 20 wrz 2007, 20:46 przez jurek, łącznie zmieniany 1 raz
Multi multa sciunt, nemo omnia
Awatar użytkownika
jurek
k.zawodowy
k.zawodowy
 
Posty: 577
Rejestracja: 29 cze 2005, 1:14
Podziękował : 0 raz
Otrzymał podziękowań: 1 raz

Postautor: jurek » 20 wrz 2007, 20:43

Osobiście chętnie zamienię dodatek terenowy np. na kilometrówkę
Multi multa sciunt, nemo omnia
Awatar użytkownika
jurek
k.zawodowy
k.zawodowy
 
Posty: 577
Rejestracja: 29 cze 2005, 1:14
Podziękował : 0 raz
Otrzymał podziękowań: 1 raz

Postautor: legus » 20 wrz 2007, 22:36

Coś mi sie wydaje, że jednak dodatek terenowy jest częścią wynagrodzenia. Gdyby było inaczej, nie byłby chyba obciążony podatkiem dochodwym.
I gdy tak sobie teraz próbuje przypomnieć rozmowy z kuratorami na temat ich zarobków to jakoś żaden nigdy nie rozdzielał wynagrodzenia na to zasadnicze oraz dodatek terenowy. Co wiecej, żaden nie gardził ich wysokością, chociaż pojawiają się zastrzeżenia co do zasad ich naliczania
W sumie prawda w tej dyskusji leży gdzieś po środku. Powiem tak, początkujący kurator zarabia 2500 zeta miesięcznie, ale trzeba się liczyć, że cześć uposażenia wyda na benzynę, płyn do spryskiwacza i filtr powietrza! Niektórzy wydają jeszcze na inne rzeczy niezbędne w pracy kuratora, ale dyskusja na ten temat toczyła się w innym miejscu tego forum, he he.
A co do pytań młodych ludzi o zarobki, to powiem CI represja, że chyba się trochę niektórzy kuratorzy chcą pompować na ideowców i misjonarzy, dla których kasa jest najmniej w tym wszystkim istotna. Dla Ciebie to chore, a dla mnie zabawne
pozdrawiam
raz pod wozem, raz pod wozem.
legus
k.zawodowy
k.zawodowy
 
Posty: 46
Rejestracja: 22 sie 2007, 22:47
Lokalizacja: iława
Podziękował : 0 raz
Otrzymał podziękowań: 0 raz

Postautor: kesey » 21 wrz 2007, 3:05

Męczą mnie już te dyskusje o tym, czy ktoś jest ideowcem czy też nie i czy jest to śmieszne, chore a może całkiem oczywiste i normalne. A kasa jest, jaka jest. Niech każdy oceni sam, według swojej miary.
Wynagrodzenie kuratora jest mnożnikowe i określa je Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 23 grudnia 2002 roku w sprawie wynagrodzeń kuratorów zawodowych i aplikantów kuratorskich.

Dla zainteresowanych a bardziej leniwych podaję stawki:

aplikant kuratorski- 0,9
kurator zawodowy- 1,5
starszy kurator zawodowy- 1,8
kurator specjalista- 2,1

aktualna kwota bazowa- 1795,80 złotych.

Kwoty, które wyjdą z wyliczanek podlegają opodatkowaniu na zasadach ogólnych i potrącana jest z nich składka na ubezpieczenie zdrowotne i emerytalne.

Za pracę w terenie przysługuje dodatek terenowy w wysokości 50% kwoty bazowej (oczywiście kwota dodatku terenowego też jest brutto i poldega opodatkowaniu). To jest to co wydaje się na benzynę, koszty amortyzacji samochodu i symboliczny posiłek w czasie wyjazdu w teren (w zależności od tego co kto lubi hot-dog, buła, jakaś kawa, itp.). Chyba, że ktoś ma rozbuchane potrzeby kulinarne i musi jadać dwudaniowy obiad z przystawkami w renomowanej restauracji, to sorry, ale może się okazać, że dodatek przeje a nie przejeździ.
Dodatek terenowy jest traktowany jako składnik wynagrodzenia, choć do końca nie wiadomo dlaczego. Są plusy i minusy takiego rozwiązania.

Ot i cała tajemnica.

Zgodnie z zapisami ustawowymi kwota bazowa winna być waloryzowana każdego roku, ale tak się nie dzieje (a przynajmniej nie zadziało w roku bieżącym). Czemu?- też chciałbym wiedzieć.

Dziękuję Kropce za szybką reakcję i skorygowanie popełnionej przeze mnie pomyłki. Poprawiłem post- głównie po to, ażeby nikogo nie wprowadzać w błąd.
Pozdrawiam :D
Ostatnio zmieniony 22 wrz 2007, 2:11 przez kesey, łącznie zmieniany 1 raz
Awatar użytkownika
kesey
VIP
VIP
 
Posty: 1736
Rejestracja: 25 kwie 2005, 23:51
Lokalizacja: Częstochowa
Podziękował : 51 razy
Otrzymał podziękowań: 197 razy

Postautor: kropka » 21 wrz 2007, 8:11

Dodatek terenowy = 50 % kwoty bazowej, oczywiście.Pozdrawiam
Awatar użytkownika
kropka
k.zawodowy
k.zawodowy
 
Posty: 824
Rejestracja: 26 kwie 2005, 18:00
Lokalizacja: Szczecin
Podziękował : 635 razy
Otrzymał podziękowań: 69 razy

Postautor: Rotaruk » 21 wrz 2007, 8:53

Jestem przekonany, że dodatek terenowy jest składnikiem naszego wynagrodzenia. Od kwoty tego dodatku odprowadzane są bowiem składki ZUS, a także kwota podatku.
Odnoszę się do postu Jurka, który chciałby tzw. kilometrowe w miejsce tego dodatku. Rzecz b. dyskusyjna. Osobiście wolę pozostać przy zagwarantowanych ustawą dodatkach terenowych.
Tak sobie nieraz myślę, że od 01.01.2003r. nasze płace niewiele wzrosły.
Jeśli pozostaniemy przy ustalonych dla naszej grupy zawodowej wskaźnikach, do których szczegółowo odniósł się Kesey, to powolutku wrócimy do poziomu najniżej zarabiających w sądownictwie. Zaś dodatek terenowy w żaden sposób nie zrekompensuje wydawanych przez nas środkówna wyjazdy i rozjazdy związane z wykonywaniem obowiązków w terenie.
A tak na marginesie malutkie pytanko do Keseya - kiedy się wysypiasz i jak długo śpisz? Czas wysłania Twojego postu to 3:05. Czy naprawdę wystarcza Ci ta odrobina snu?
Chciałbym również pogratulować Kropce za staranne śledzenie tego co dzieje się na forum i b. szybką reakcję.
Pozdrawiam
Rotaruk
 
Posty: 22
Rejestracja: 15 kwie 2007, 22:11
Podziękował : 0 raz
Otrzymał podziękowań: 0 raz

Postautor: represja » 21 wrz 2007, 9:17

Jurek zawsze możesz zmieniać posta a nie nabijać dwa kolejne. Możesz zerknąć na akt mianowania i dokładnie przytoczyć mi składniki swojego wynagrodzenia?
represja
 

Postautor: jurek » 21 wrz 2007, 9:27

Jasne że dodatek terenowy jest częścią składową wchodzącą do potocznie lub ogólnie zwanego wynagrodzenia jednak nie jest to kwota będąca uposażeniem za wykonywaną przez nas pracę. Wynagrodzeniem będącym zapłatą za wykonywaną pracę kuratora jest tak jak pisał kesey dla np. kuratora zawodowego 1,5 kwoty bazowej i jeżeli jest to 2500 zł netto to ja jestem posłem w samoobronie. Mam wrażenie że wszyscy próbują przekonać mnie że dodatek terenowy jest wynagrodzeniem za moją pracę a jednocześnie piszecie że jest to kwota przeznaczona na paliwo i inne koszta związane z wykonaniem powierzonych nam zadań. Wybaczcie ale albo ja jestem zakręcony albo wy (bez urazy). Chyba nie muszę przypominać starszym kuratorom historii powstania dodatku terenowego i uzasadnień do jego tworzenia. Proponuje też zerknąć do kodeksu pracy który wyraźnie stanowi że koszta związane z wykonaniem zleconych pracownikowi zadań pokrywa pracodawca. Ustawodawca w naszej ustawie nie zapomniał o tym dlatego też stworzył dodatek terenowy który nie jest kwotą będącą zapłatą za wykonywaną przez nas pracę. Nie dziwi mnie to ze MS jak jest mowa o naszej pensji twierdzi, że zarabiamy np. 2500 zł miesięcznie. A jak pada pytanie o zwrot poniesionych kosztów związanych z wykonaniem zadań w terenie to twierdzi że mamy ten zwrot w formie dodatku terenowego. Czyli w zależności od sytuacji stanowisko MS jest odmienne ja to rozumie bo polityka to polityka. Nie rozumie jednak tego że kuratorom zamydliło to całkiem oczy i twierdzą to samo.
Pytam Was więc raz jeszcze jaka jest kwota wynagrodzenia za pracę kuratora zawodowego 2500 zł czy 1700 zł ??? (ale mnie zezłościliście :wink: )

represja gdzie Ty kończyłeś prawo ???
Multi multa sciunt, nemo omnia
Awatar użytkownika
jurek
k.zawodowy
k.zawodowy
 
Posty: 577
Rejestracja: 29 cze 2005, 1:14
Podziękował : 0 raz
Otrzymał podziękowań: 1 raz

Postautor: represja » 21 wrz 2007, 23:40

W samoobronie jest i Miller i Wrzodak. Wszystko jest możliwe, więc i może dla Ciebie się miejsce znajdzie. Zawsze można zlikwidować dodatek terenowy, zastępując go ryczałtem. Tylko emerytura albo ewentualna renta będzie na poziomie weterana komunisty z LWP.
represja
 

Postautor: jurek » 22 wrz 2007, 1:05

Ot i stało się :( !!! Zamieszczając w swoim poście zdanie z samoobroną zastanawiałem się czy represja napisze „że tam jest moje miejsce” (obstawiałem na TAK) i nie myliłem się. Wcale się z tego nie cieszę wręcz przeciwnie :( , miałem nadzieję że nie zniży się do tego poziomu i że jestem w błędzie w swoim obstawianiu.
Ot merytoryczna dyskusja na temat tego czy dodatek terenowy jest wynagrodzeniem za pracę kuratora !!!
Ps. Nigdzie nie napisałem, że jestem za zniesieniem dodatku i zastąpieniem go ryczałtem proszę o czytanie ze zrozumieniem !!!
Multi multa sciunt, nemo omnia
Awatar użytkownika
jurek
k.zawodowy
k.zawodowy
 
Posty: 577
Rejestracja: 29 cze 2005, 1:14
Podziękował : 0 raz
Otrzymał podziękowań: 1 raz

Następna

Wróć do Chcę zostać kuratorem, jestem studentem, potrzebuję pomocy ...

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość