Egzamin na aplikację kuratorską

Tematy związane z powoływaniem kuratorów społecznych, aplikacją kuratorską, egzaminem, odbywaniem praktyk studenckich, pisaniem prac dyplomowych itd. Ogólnie: pytania i odpowiedzi, które zainteresują kandydatów do zawodu i pełnienia funkcji kuratora, studentów, uczniów, aplikantów ...

Moderatorzy: Ultima, BBG, Sasquatch

Egzamin na aplikację kuratorskĄ

Postautor: Rybka » 18 lip 2012, 12:06

Witam, ukończyłam studia magisterskie z administracji i we wrześniu czeka mnie egzamin na aplikację kuratorską w Toruniu. Może ktoś z Was zdawał wcześniej taki egzamin i mógłby mi udzielić paru cennych wskazówek dotyczących tego egzaminu. Wiem, że będzie to test składający się z 60 pyt. i to tyle. Nie wiem czy jednokrotnego czy wielokrotnego wyboru i czy będą jakieś pyt. opisowe. Czy są to pyt. bardzo ogólne czy może szczegółowe. Podano nam zakres materiału, z którego mamy się przygotować, ale powiem szczerze jest tego sporo i nie wiem na co zwrócić szczególną uwagę. Z pyt. z prawa myślę, że sobie poradzę, ale resocjalizacja to dziedziana dla mnie zupełnie nowa proszę o pomoc. Czy to naprawdę taki trudny egzamin jak piszą niektórzy na tym forum? Z góry dziękuję za pomoc.
Rybka
 
Posty: 11
Rejestracja: 30 maja 2012, 11:35
Podziękował : 0 raz
Otrzymał podziękowań: 0 raz

Postautor: SND » 18 lip 2012, 17:51

Hej, też będę na tym egzaminie. Myślę, że wystarczy dobrze przygotować się z podanych materiałów i będzie dobrze :)
SND
 
Posty: 1
Rejestracja: 18 lip 2012, 17:31
Podziękował : 0 raz
Otrzymał podziękowań: 0 raz

Postautor: constantine » 18 lip 2012, 18:03

Myślę, że nie ma złotej rady przed tym egzaminem. Co okręg to inna polityka pytań. W jednym jest większy nacisk na wiedzę ogólną, w innych na wiedzę z zakresu prawa.
Ja zdawałem dwa x w dwóch różnych SO i pytania nie przystawały do siebie w ogóle.
W każdym razie najważniejsza była wiedza z WOS, ogólna wiedza o ¦wiecie, Ustawie o kuratorach, ale także trafiały się pytania z prawa konstytucyjnego, więc...
No i były też perełki w stylu: wymień opery Moniuszki.., podaj liczbę posłów w polskim parlamencie, zaznacz jakiego państwa stolicą jest Bemplom itp. itd.
Nie ma co się stresować - grunt to spokój :mrgreen:
Pióro może być okrutniejsze od miecza!
Pomysły MS zbliżają nas do Kosmosu...
Awatar użytkownika
constantine
k.zawodowy
k.zawodowy
 
Posty: 1446
Rejestracja: 06 mar 2009, 12:13
Podziękował : 10 razy
Otrzymał podziękowań: 46 razy

Postautor: tulipanna555 » 18 lip 2012, 23:10

Ojej, żebym to ja miała tak szczegółowo podane zagadnienia... :) U mnie było krótko: wiedza ogólna, problematyka z zakresu prawa i funkcjonowania kurateli :) A ta wiedza ogólna to np. zagadnienia z problematyki UE itp. Pytanie z ustawy o kuratorach było jedno :P
¯yczę powodzenia:)
Nie ma bardziej stronniczego świadka i okrutniejszego oskarżyciela niż sumienie dręczące każdego z nas - Polipiusz
tulipanna555
k.zawodowy
k.zawodowy
 
Posty: 338
Rejestracja: 23 lip 2011, 8:45
Podziękował : 4 razy
Otrzymał podziękowań: 4 razy

Postautor: Rybka » 19 lip 2012, 15:23

No tak myślę, że nie ma się co stresować, co ma być to będzie .
Dziękuję za cenne wskazówki. Liczba posłów w polskim parlamencie to rozumiem, chociaż zbyt duża, ale wymień opery Moniuszko to lekka przesada !
Rybka
 
Posty: 11
Rejestracja: 30 maja 2012, 11:35
Podziękował : 0 raz
Otrzymał podziękowań: 0 raz

Postautor: eudaimonka » 20 lip 2012, 19:12

A ja mam takie pytanie :)
Jestem kuratorem społecznym, na co dzień pracuję zawodowo z ,,trudną młodzieżą'' jako nauczyciel mianowany, wychowawca. Być może będę chciała za kilka lat startować na aplikacje kuratorską. Bardzo spodobało mi się pełnienie takiej funkcji, dlatego myślę o tym w charakterze zawodu. Czy doświadczenie jako ks i praca z młodzieżą będą jakoś punktowane? Bo konkurs ma charakter rankingowy - najwięcej pkt wygrywa. Czy to zależy od okręgu? ¦ledzę ogłoszenia na aplikacje i nie zawsze jest zapis o dodatkowych punktach. Czy posiadane kursy/szkolenia też są punktowane? Czy tylko są miłym dla oka dodatkiem?:)
I czy w ogóle komisja jest przychylniejsza kuratorom społecznym w drodze do aplikacji czy nie ma to znaczenia?

Dzięki z góry za odpowiedz lub odesłanie do konkretnych przepisów.
Ważne jest, aby nie dotknęła Cię straszna choroba – obojętność.
eudaimonka
 
Posty: 60
Rejestracja: 13 mar 2012, 19:00
Podziękował : 0 raz
Otrzymał podziękowań: 0 raz

Postautor: tulipanna555 » 20 lip 2012, 20:17

U mnie pytali o doświadczenie już na etapie egzaminu ustnego. A do niego trzeba dojść. Ale myślę, że może mieć znaczenie nawet jeśli nie jest punktowane to komisja zwraca na to uwagę. U mnie nie było punktowane, doświadczenie miałam i jako ks i w placówkach. I udało się :)
Nie ma bardziej stronniczego świadka i okrutniejszego oskarżyciela niż sumienie dręczące każdego z nas - Polipiusz
tulipanna555
k.zawodowy
k.zawodowy
 
Posty: 338
Rejestracja: 23 lip 2011, 8:45
Podziękował : 4 razy
Otrzymał podziękowań: 4 razy

Postautor: eudaimonka » 20 lip 2012, 21:52

tulipanna555 pisze:U mnie pytali o doświadczenie już na etapie egzaminu ustnego. A do niego trzeba dojść. Ale myślę, że może mieć znaczenie nawet jeśli nie jest punktowane to komisja zwraca na to uwagę. U mnie nie było punktowane, doświadczenie miałam i jako ks i w placówkach. I udało się :)



Fajnie, gratuluję :) Ciężko było na egzaminach? Atmosfera pewnie mocnej rywalizacji :)) A aplikacja? Czy ,,zwierzchnik'' aplikanta jes dostępny? chętnie przekazuje swoją wiedzę?:) Jak nowy Zespoł przyjął Cię do grona kz? ;)
jesteś zadowolona ze swojej pracy jako kz?

Eudaimonko, Twoje pytania odbiegają od wątku założonego przez Rybkę i utrudniają jej uzyskanie odpowiedzi na zadane przez siebie pytania. Proszę nie podpinać się pod cudze tematy. Ultima.
Ważne jest, aby nie dotknęła Cię straszna choroba – obojętność.
eudaimonka
 
Posty: 60
Rejestracja: 13 mar 2012, 19:00
Podziękował : 0 raz
Otrzymał podziękowań: 0 raz

Postautor: ErinBrockovich » 21 lip 2012, 16:10

Może coś rozjaśnię :)

W przypadku tego egzaminu w Toruniu wytyczne są bardzo precyzyjne.
30 pytań z prawa i 30 z resocjalizacji itp.

Testowe pytania są zawsze 1-krotnego wyboru. Jeśli chodzi o pytania z prawa to polecam po przeczytaniu konkretnej ustawy np. KK, KRO przerobić sobie potem pytania testowe na apliakcje prawnicze - dostępne są także on-line - to ułatwia wyłapanie szczegółowości pytań oraz wychwycić błędnie zapamiętane informacje.

Niekiedy zdarzają się pytania z artykułów, które są mniej ważne, bardzo szczegółowe, ale wszystkie pytania nie mogą być zbyt łatwe :)


Co do pytań testowych z resocjalizacji sama zastanawiam się jak się do tego zabrać - przymierzam się do zakupu Metodyki pracy kuratora sądowego. Kończę teraz licencjat z resocjalizacji, zatem podstawową wiedzę posiadam, ale akurat w przypadku tego egz. w Toruniu lista literatury do pytań z resocjalizacji jest szeroka, zatem myślę, że trzeba się ładnie oczytać i to powinno wystarczyć, bowiem w Toruniu są wyłącznie pytania testowe, nie ma pytania opisowego, jak jest w większości egz. na apliakcję kuratorską.

¯yczę powodzenia i uprzejmie proszę o informację jak już będziesz "po" bo ja w Toruniu nie zdaję, trochę dla mnie za daleko :)
Nie można drugiego człowieka obserwować, nie działając na niego"
A. Kępiński
ErinBrockovich
 
Posty: 2
Rejestracja: 13 lip 2012, 20:53
Lokalizacja: Rzeszów
Podziękował : 0 raz
Otrzymał podziękowań: 0 raz

Postautor: tulipanna555 » 21 lip 2012, 20:51

---------- 20:47 21.07.2012 ----------

Erin, obawiam się, że z samym licencjatem z resocjalizacji nie spełniasz wymogów ustawowych to bycia aplikantem ;/ No chyba, że masz magistra z innej dziedziny wymienionej w uoks

---------- 20:51 ----------

Rybko, z własnych doświadczeń wiem, że te egzaminy są bardzo trudne, żeby wyeliminować jak największą liczbę kandydatów. Tak aby np. z 90 osób do ustnego przeszło max 20. Ja zadawałam całkiem niedawno. Przez to, że nie ma ogólnokrajowych wytycznych jak powinien ten egzamin wyglądać (jak w przypadku innych aplikacji), pomysłowość Kuratorów Okręgowych i Prezesów nie zna granic :) Trzymam kciuki
Nie ma bardziej stronniczego świadka i okrutniejszego oskarżyciela niż sumienie dręczące każdego z nas - Polipiusz
tulipanna555
k.zawodowy
k.zawodowy
 
Posty: 338
Rejestracja: 23 lip 2011, 8:45
Podziękował : 4 razy
Otrzymał podziękowań: 4 razy

Postautor: ErinBrockovich » 22 lip 2012, 10:19

Wymogi ustawowe spełniam - resocjalizacja to dodatkowy kierunek :)

Skoro niedawno zdawałaś to może pamiętasz pytania z cześci ustnej?
Nie można drugiego człowieka obserwować, nie działając na niego"
A. Kępiński
ErinBrockovich
 
Posty: 2
Rejestracja: 13 lip 2012, 20:53
Lokalizacja: Rzeszów
Podziękował : 0 raz
Otrzymał podziękowań: 0 raz

Postautor: Ultima » 12 wrz 2012, 12:32

Rybko, napisz coś więcej o tym egzaminie. Czy cały stres już minął, czy częściowo jeszcze przed Tobą? :wink:
Dziec­ko jest chodzącym cu­dem, je­dynym, wyjątko­wym i niezastąpionym. Phil Bosmans.
Awatar użytkownika
Ultima
Admin
Admin
 
Posty: 1352
Rejestracja: 01 mar 2008, 20:58
Lokalizacja: UE
Podziękował : 754 razy
Otrzymał podziękowań: 488 razy

Egzamin na aplikację kuratorskĄ

Postautor: Rybka » 17 wrz 2012, 15:58

Witam, jestem po egzaminie pisemnym, stres częściowo jeszcze przede mną, ale ogólnie to totalna porażka. Nie wiem naprawdę jak przeszłam do kolejnego etapu. Były pytania z prawa ( 30) i pytania z resocjalizacji(31). Te z prawa były dla mnie proste, natomiast te z resocjalizacji to totalna porażka, ponieważ nie znam tej dziedziny w ogóle, a pytania były dość konkretne. Sporo nazwisk, pyt, dotyczące stosowanych metod w resocjalizacji, tyle zapamiętałam. Wybieram się na ustny jednak, bo jak już coś zacznę, to muszę skończyć, ale obawiam się, że niezle się skompromituję. W pazdzierniku rozpoczynam podyplomowe studia w zakresie resocjalizacji i profilaktyki społecznej, to nadrobię braki i spróbuję raz jeszcze w przyszłym roku mam nadzieję.Pytania z prawa dotyczyły głównie ustawy o post. w spr. nieletnich. Nie wiesz czasami jak wyglądają egzaminy ustne w Toruniu? Zresztą, nie mam szans, ponieważ było sporo osób przede mną, które uzyskały znacznie większą ilość pkt za pisemny. Pozdrawiam Rybka
Rybka
 
Posty: 11
Rejestracja: 30 maja 2012, 11:35
Podziękował : 0 raz
Otrzymał podziękowań: 0 raz

Postautor: Ultima » 17 wrz 2012, 23:26

Gratuluję przejścia do kolejnego etapu, który zapewne też będzie niełatwy :wink:
Ale nie martw się za bardzo. Nie taki diabeł straszny, jak go malują :D Trzymam kciuki!!!
Nie zapomnij napisać jak Ci poszło :!:
Dziec­ko jest chodzącym cu­dem, je­dynym, wyjątko­wym i niezastąpionym. Phil Bosmans.
Awatar użytkownika
Ultima
Admin
Admin
 
Posty: 1352
Rejestracja: 01 mar 2008, 20:58
Lokalizacja: UE
Podziękował : 754 razy
Otrzymał podziękowań: 488 razy

Postautor: constantine » 17 wrz 2012, 23:29

No chyba, że pójdzie chol..nie źle, to napisz tylko trzy kropki :wink:
Powodzenia!
Pióro może być okrutniejsze od miecza!
Pomysły MS zbliżają nas do Kosmosu...
Awatar użytkownika
constantine
k.zawodowy
k.zawodowy
 
Posty: 1446
Rejestracja: 06 mar 2009, 12:13
Podziękował : 10 razy
Otrzymał podziękowań: 46 razy

Następna

Wróć do Chcę zostać kuratorem, jestem studentem, potrzebuję pomocy ...

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 2 gości