egzamin pisemny na aplikację w Toruniu

Tematy związane z powoływaniem kuratorów społecznych, aplikacją kuratorską, egzaminem, odbywaniem praktyk studenckich, pisaniem prac dyplomowych itd. Ogólnie: pytania i odpowiedzi, które zainteresują kandydatów do zawodu i pełnienia funkcji kuratora, studentów, uczniów, aplikantów ...

Moderatorzy: Ultima, BBG, Sasquatch

egzamin pisemny na aplikację w Toruniu

Postautor: curator123 » 28 maja 2007, 22:54

Słyszałem, że test na aplikację był wyjątkowo perfidny
Czy ktoś zna jakieś przykładowe pytania ?
curator123
 
Posty: 8
Rejestracja: 28 maja 2007, 22:01
Podziękował : 0 raz
Otrzymał podziękowań: 0 raz

Postautor: elfaf » 29 maja 2007, 13:14

tak, test rzeczywiście nie należał do najprostszych.. będzie dość trudno odtworzyć pytania, ale coś niecoś pamiętam. Dotyczyły one: Wzorcowych reguł minimum narodów zjednoczonych dot. środków alternatywnych wobec pozb. wolności (reguły tokijskie), teoria dysonansu poznawczego Festingera, wtórnej dewiacji, teoria kontroli społecznej Hirschiego, metoda TIS stosowana w resocjalizacji, (konkretnie w case study, zwłaszcza w kontrakcie), rodzaje diagnozy (która najważniejsza wg ostrihanskiej i greczuszkin), ekonomia punktowa, koncepcja superego, psychologia hormistyczna ( kanalizacja instynktów), typologia nieprzystosowania społecznego Czapówa (zwichnięta socjalizacja, demoralizacja, socjalizacja podkulturowa), klasyfikacja sULLIVANA I GRANTÓW (aspołeczni, konformiści, neurotycy), teoria osobowości dojrzałej Allporta, klasyczne metody wychowawcze w resocjalizacji wg szczęsnego (antropologiczna, socjoteczniczna i kulturotechniczna), co można uznać za wskażnik nowoczesności oddziaływań resocjalizacyjnych (kafeterie do wyboru), teoria Eysencka (introwertycy, ekstrawertycy), poziomy dojrzałości, typy przestępców wg Quaya, determinanty nieprzystosowania społecznego (łańcuch oddziaływań etiotropowych i ergotropowych), klasyfikacja DSM- IV-kryteria diagnostyczne osobowości antyspołecznej,zaznaczyć odwołując się do konkretnej teorii dlaczego ludzie sięgają po narkotyki-chodziło o teorię zróżnicowanych powiązań Sutherlanda, teoria napięcia r. Agnewa jako próba wyjaśnienia przestępczości młodzieży, czy 11 latek dokonując kradzieży będzie podlegał u. p. n, integracyjna teoria zachowania przestępczego Leblanca, podać kolejność występowania, ilość etapów w pełnieniu dozoru wg Bałandynowicza, sposoby zachowań osób po zwolnieniu z z.k. na pojawiające się problemy podczas pełnienia dozoru (fiksacja, racjonalizacja, etc). Mniej więcej tak to wyglądało z resocjalizacji.

Według mnie, autorzy pytań nieco przesadzili ze szczegółowością niektórych zagadnień...ale cóż, celem było odsianie sporej liczby kandydatów( bądz co bądz startowało nas ok 120 osób, a etatów niewiele...) tylko czy taki test zagwarantuje, że do następnego etapu ustnego przejdą naprawdę najlepiej przygotowani do odbycia aplikacji kuratorskiej?????? przecież nie tylko o wiedzę chodzi w tym zawodzie!!!! nawet najdokładniejsza wiedza wycinkowa nie zastąpi indywidualnych predyspozycji kandydata, jego osobowości, motywacji, zapału do pracy...w moim odczuciu ten test wcale nie oddawał rzeczywistego przygotowania kandydata- skupiał się na szczegółach, niuansach, informacjach podawanych w przypisach, drobnym drukiem!
Idąc tam, czułam się dobrze przygotowana, wierzyłam, ze sobie poradzę z większością pytań. Niestety :( poszło mi fatalnie. Wracałam do domu z ,,podwiniętą kitą". czy ktoś ma podobne odczucia?
elfaf
k.zawodowy
k.zawodowy
 
Posty: 67
Rejestracja: 11 kwie 2007, 14:15
Podziękował : 9 razy
Otrzymał podziękowań: 1 raz

Postautor: curator123 » 29 maja 2007, 21:41

Z doświadczenia wiem, że z zamartwianiem najlepiej poczekać do ogłoszenia wyników. Minimum 24 osoby mają przejść do części ustnej, a na pewno nie Ty jedna masz takie odczucia po tym teście. A więc "kita do góry" bo po Twoim tekście już jasno widać, że spokojnie zawsze możesz "się tak nosić".
Pozdrowienia no ...
i oczywiście życzę Tobie POWODZENIA .
curator123
 
Posty: 8
Rejestracja: 28 maja 2007, 22:01
Podziękował : 0 raz
Otrzymał podziękowań: 0 raz

Postautor: jurek » 31 maja 2007, 7:10

No No elfaf ładnie ładnie podnoś „kitę do góry” i ucz się do części ustnej. :D :D :D
Multi multa sciunt, nemo omnia
Awatar użytkownika
jurek
k.zawodowy
k.zawodowy
 
Posty: 577
Rejestracja: 29 cze 2005, 1:14
Podziękował : 0 raz
Otrzymał podziękowań: 1 raz

Postautor: jurek » 31 maja 2007, 7:16

ps. - elfaf i troche więcej wiary w siebie tak zebyś z ustnego wyszła z "kitą do góry" :) :)
Multi multa sciunt, nemo omnia
Awatar użytkownika
jurek
k.zawodowy
k.zawodowy
 
Posty: 577
Rejestracja: 29 cze 2005, 1:14
Podziękował : 0 raz
Otrzymał podziękowań: 1 raz

Postautor: elfaf » 05 cze 2007, 23:50

czuje sie rozszyfrowana;) jurek czy ty w wolnych chwilach bawisz sie w detektywa czy jasnowidza? ten kaptur sugeruje raczej to drugie;) rzeczywiście udało mi sie przejść do ustnego i dla siebie samej już czuję się wygrana (moje poczucie własnej wartości znacznie ,,uniosło kitę"). ale kto wie co los przyniesie...gdybym wiedziała że w komisji zasiądą osoby w podobnych kapturach, byłabym spokojniejsza...
,,Nec me pudet fateri nescire, quod nesciam" Cyceron
elfaf
k.zawodowy
k.zawodowy
 
Posty: 67
Rejestracja: 11 kwie 2007, 14:15
Podziękował : 9 razy
Otrzymał podziękowań: 1 raz

Postautor: jurek » 06 cze 2007, 1:21

Proszę proszę „udało” jaka skromna. Twój wynik nie wskazuje raczej na to, że Ci się udało !!! Co do tego jasnowidztwa to z Twojego NICU można wiele wyczytać :))) Pozdrawiam i życzę powodzenia !!!
Multi multa sciunt, nemo omnia
Awatar użytkownika
jurek
k.zawodowy
k.zawodowy
 
Posty: 577
Rejestracja: 29 cze 2005, 1:14
Podziękował : 0 raz
Otrzymał podziękowań: 1 raz

Postautor: elfaf » 06 cze 2007, 10:11

to ja już lepiej zamilknę...jeszcze sie okaże że jesteś np. członkiem szanownej komisji rekrutacyjnej....;)

ps. ale wiesz co? intrygujące...przeciez nie każdy analizuje listy kandydatów i szuka odpowiadajacych zlepek samogłosek..
,,Nec me pudet fateri nescire, quod nesciam" Cyceron
elfaf
k.zawodowy
k.zawodowy
 
Posty: 67
Rejestracja: 11 kwie 2007, 14:15
Podziękował : 9 razy
Otrzymał podziękowań: 1 raz

Postautor: jurek » 06 cze 2007, 11:41

Hi hi hi hi :lol: bez obaw nie jestem członkiem szanownej komisji i nie mam tam nic do powiedzenia. A co Ty taka strachliwa ??? 8) A jeśli chodzi o twoje pytanie odnośnie analizy listy kandydatów to nie trzeba tu być wyjątkowo bystrym i wścibskim po prostu rzuciło się to w oczy. Zaciekawiła mnie Twoja wypowiedz i ilość zapamiętanych pytań (o ile takie właśnie były). ¦wiadczy to o tym, że przygotowywałaś się do tego egzaminu rzetelnie co w mojej ocenie powinno zaowocować wynikiem (i tak się stało) myślę, że na ustnym zaowocuje to też ocenami wystawionymi przez egzaminatorów i powitamy Cię w gronie Kuratorów Zawodowych. Również Twoja obecność na forum świadczy o tym, że jesteś dobrym kandydatem do tego zawodu bo sama wiedza to nie wszystko. I tak to jest jedni zwracają na siebie uwagę (w znaczeniu pozytywnym) inni nie dlatego szczerze życzę Ci powodzenia i mam nadzieje, że zostaniesz pozytywnie „zlustrowana” przez komisje. Oczywiście nie bez znaczenia jest fakt, ze jesteśmy ziomalami :D :D :D jakos mało tu nas :(
Multi multa sciunt, nemo omnia
Awatar użytkownika
jurek
k.zawodowy
k.zawodowy
 
Posty: 577
Rejestracja: 29 cze 2005, 1:14
Podziękował : 0 raz
Otrzymał podziękowań: 1 raz

Postautor: elfaf » 07 cze 2007, 20:40

Jurku, dziękuję za wsparcie:) Zdaje się, że lubisz tego typu sentencje, więc nie pozostaje mi nic innego jak odpowiedzieć tak: Multi sunt vocati, pauci vero electi, co w moim osobistym tłumaczeniu oznacza: ,,wielu jest wezwanych (zbyt wielu niestety:( ) lecz mało wybranych". Ale co tam! Jak się nie uda to najwyżej skupię się na uprawie ogródka:) zasieję sobie jakąś fasolkę, czy coś w tym stylu...
,,Nec me pudet fateri nescire, quod nesciam" Cyceron
elfaf
k.zawodowy
k.zawodowy
 
Posty: 67
Rejestracja: 11 kwie 2007, 14:15
Podziękował : 9 razy
Otrzymał podziękowań: 1 raz

Postautor: alinkaka » 08 cze 2007, 22:26

Witam wszystkich a szczególnie Ciebie elfaf. W poniedziałek dla mnie również wielki dzień. Mam nadzieję, że sie nam uda. POZDRAWIAM
alinkaka
k.zawodowy
k.zawodowy
 
Posty: 11
Rejestracja: 05 cze 2007, 19:10
Podziękował : 0 raz
Otrzymał podziękowań: 0 raz

Postautor: kanka » 12 cze 2007, 11:19

No i po "wielkim dniu", niestety dla mnie wrażenia podobne jak po pisemnym (podobne do elfaf), na ustnych pytania szczegółowe. Dodatkowo bardzo dużo nerwów. Niestety na wyniki trzeba długo czekać. Bardzo żałuję, że nie poszło mi lepiej, ale........poczekajmy na ogłoszenie wyników. Gratuluję wszystkim, bo nie było łatwo
kanka
 
Posty: 11
Rejestracja: 12 cze 2007, 11:01
Lokalizacja: Polska
Podziękował : 0 raz
Otrzymał podziękowań: 0 raz

Postautor: jurek » 12 cze 2007, 17:03

elfaf co tak zamilkłaś jak po ustnych lustracjach ???
Multi multa sciunt, nemo omnia
Awatar użytkownika
jurek
k.zawodowy
k.zawodowy
 
Posty: 577
Rejestracja: 29 cze 2005, 1:14
Podziękował : 0 raz
Otrzymał podziękowań: 1 raz

Postautor: alinkaka » 12 cze 2007, 19:53

Witam.
Mamy podobne odczucia. Nie było łatwo. Sporo emocji. Szkoda, że nie było nawet kilku minut na zaplanowanie odpowiedzi. Pomimo wielu godzina dziobania nie wypadłam zachwycająco. Raczej nie dołączę do grona "zawodowców".
alinkaka
k.zawodowy
k.zawodowy
 
Posty: 11
Rejestracja: 05 cze 2007, 19:10
Podziękował : 0 raz
Otrzymał podziękowań: 0 raz

Postautor: elfaf » 12 cze 2007, 23:15

---------- 23:14 12.06.2007 ----------

Jurku, nawet nie próbuj zakłócać ciszy wyborczej ;)

---------- 23:15 ----------

....ale miło, że ktoś jeszcze o mnie pamięta;)
elfaf
k.zawodowy
k.zawodowy
 
Posty: 67
Rejestracja: 11 kwie 2007, 14:15
Podziękował : 9 razy
Otrzymał podziękowań: 1 raz

Następna

Wróć do Chcę zostać kuratorem, jestem studentem, potrzebuję pomocy ...

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość