egzamin na aplikanta kuratorskiego

Tematy związane z powoływaniem kuratorów społecznych, aplikacją kuratorską, egzaminem, odbywaniem praktyk studenckich, pisaniem prac dyplomowych itd. Ogólnie: pytania i odpowiedzi, które zainteresują kandydatów do zawodu i pełnienia funkcji kuratora, studentów, uczniów, aplikantów ...

Moderatorzy: Ultima, BBG, Sasquatch

egzamin na aplikanta kuratorskiego

Postautor: anna26 » 26 kwie 2007, 17:31

witam wszystkich!!!
przepraszam za monotematyczność zapytania, jednakże jestem przed egzaminami na aplikanta kuratorskiego - proszę doświadczonych "zdawaczy" o krótką informację nt. egzaminów i tych pisemnych i ustnych.

interesuje mnie przede wszytskim na co mam zwrócić uwagę czytając ustawę o przeciwdziałaniu alkoholizmowi, narkomanii, o pomocy społecznej, o prawie ustroju sądów powszechnych ... również konstytucja rzeczpospolitej i kodeks karny oraz kodeks opiekuńczy i wychowawczy... z jakiego zakresu mogę się jeszcze spodziewać pytań?

ustawy i kodeksy są pisane fajnym językiem...może znacie jakieś strony internetowe, publikacje, gdzie jaśniej byłyby te rzeczy opisane?
mam mało czasu na naukę, jednakże zależy mi na tym, by spróbowac szczęścia...jestem w końcu po resocjalizacji...i chciałabym realizować swoje cele życiowe.

proszę o odpowiedź.

dziękuję

anka
anna26
 
Posty: 4
Rejestracja: 26 kwie 2007, 17:13
Podziękował : 0 raz
Otrzymał podziękowań: 0 raz

już po egzaminach!

Postautor: masiunia » 09 maja 2007, 15:39

:shock: Witam! Zdawałam na aplikację w Suwałkach. Pytań było 33 właściwie większość z ustawy o kuratorach np. 1.w jakich godzinach odwiedza podopiecznych, 2.ile trwa czas pracy ks w świetle ustawy, 3. jakie wykształcenie potrzebne do pełnienia funkcji kuratora społecznego, 4.organy samorządu kuratorskiego, 5.metoda case worku, 6.po jakim czasie prezes sądu okręgowego zarządza usunięcie z akt osobowych kuratora decyzję o ukaraniu kara porządkową, 7.uprawnionym oskarżycielem przed sadem dyscyplinarnym w sprawach kuratorów jest, 8.na czyje żądanie rzecznik wszczyna postępowanie, 9.w jakim ośrodku umieszcza się nieletnich gdzy rodzice mają ogr. władzę, 10.do jakiego wieku metody wych. i poprawcze, 11.jaką odpowiedzialność ponoszą aplikanci kuratrscy /podpucha w i - albo/, 12.ile członków potrzeba do podjęcia uchwał okręgowego zgromadzenia kuratorów / zwykłą - bezwzględną większością/, 13.powołanie kuratora okęgowego, 14. w jakim osrodku można umieścić nieletniego, gdy można zastosować mu środki poprawcze, więcej nie pamiętam
Na ustnym : rodzina dysfunkcyjna, akty regulujące działalność kuratorów, struktura i powoływanie kuratorskiej służby śądowej, jakie metody resocjalizacyjne stosuje kurator sądowy, uprawnienia kuratora społecznego.
Przepadłam za brak studiów podyplomowych lub dodat. kursów i za to ,że nie jestem kuratorem społecznym, dawali za to dodatkowe punkty po 5 za kazddy atut.
niedoszły kurator...
masiunia
 
Posty: 1
Rejestracja: 09 maja 2007, 12:14
Podziękował : 0 raz
Otrzymał podziękowań: 0 raz

dziękuję

Postautor: anna26 » 09 maja 2007, 18:34

:D dziękuję za wyczerpującą odpowiedź. Codziennie coraz bardziej wątpię w to, że człowiek może we tym Państwie normalnie coś osiągnąć....ja jestem po resocjalizacji, starałam się o przyjęcie w poczet kuratorów społecznych (gdyż miałam praktyki w sądzie, przy kuratorze ds rodzinnych), niestety już 2 lata czekam na jakiś odzew...mam pracę, jednakże nie w swoim zawodzie, nieźle płatną, ale nie realizuję się w niej. Teraz dostałam szanse, by stanąć w konkursie na aplikanta kuratorskiego...ale jak czytam te wszytskie rzeczy na forum, to wiesz co...mam wrażenie, że potrzebują tam osób, które będą wszechstronnie wyedukowane...a przecież po to jest ten rok czasu, żeby przygotować się do egzaminu kuratorskiego... ehh w jakiś sposób muszą "przesiać" towarzystwo...nie mam zbyt wiele czasu na naukę z racji obowiązków w pracy...ale kogo to obchodzi? takie życie. raz jeszcze dziękuję za informację. ¯yczę Tobie, by Twoje zycie potoczyło się w taki sposób, żebyś była szczęśliwa (nawet bez tej pracy)!!!!!!
Pewnie jutro (jutro mam egzamin)...będę sobie po nim życzyła tego samego....

Pozdrawiam serdecznie

PS. W razie jaikchkowiek pytań, lub gorszych (lepszych) dni pisz do mnie :)

Dzięki

anka
anna26
 
Posty: 4
Rejestracja: 26 kwie 2007, 17:13
Podziękował : 0 raz
Otrzymał podziękowań: 0 raz

Postautor: elfaf » 10 maja 2007, 11:51

hej! jak Ci poszło na egzaminie? jeśli to nie tajemnica to napisz gdzie zdawałaś, jakie wrażenia, jakie były pytania, etc. Mój egzamin dopiero przede mną... potrzebuje osoby, która podtrzyma mnie na duchu:)
,,Nec me pudet fateri nescire, quod nesciam" Cyceron
elfaf
k.zawodowy
k.zawodowy
 
Posty: 67
Rejestracja: 11 kwie 2007, 14:15
Podziękował : 9 razy
Otrzymał podziękowań: 1 raz

witaj

Postautor: anna26 » 10 maja 2007, 19:53

Witam bardzo serdecznie:)
tak jestem po...było oki :) napisałam na wszystkie pytania testowe, było ich 30. myślę, że dobrze:) pytania były z konstytucji RP, ustawy o kuratorach (dobrze przestudiuj), ustawy o post. w sprawach nieletnich, o przeciwdział. narkomanii i alkoholizmowi, o sądach powszechnych...kodeks karny, rodzinny i opiekuńczy...trochę z resocjalizacji...nawet nie było tak źle. Zdawałam w Nowym Sączu.
Wiesz...do końca nie wiem, jak poszło mi pytanie opisowe, przecież nie musi się podobać komisji to, co napisałam.
Ucz sie pilnie:) w razie jakichkolwiek pytań służe pomocą.
Pozdrawiam

anka
anna26
 
Posty: 4
Rejestracja: 26 kwie 2007, 17:13
Podziękował : 0 raz
Otrzymał podziękowań: 0 raz

egzamin

Postautor: Meggan » 11 maja 2007, 9:58

Witam!
Ja mam egzamin w tą sobotę. Trochę się boję. Wraz z informacją o egzaminie nie dostałam nawet zakresu materiału jakiego mam się poduczyć. Jeżeli faktycznie każda podyplomówka jest punktowana, to mam kilka pkt do przodu. Od kilku lat jestem też kuratorem społecznym. Trochę się obawiam. Najgorsze jest to, że cierpię na chroniczny brak czasu i nie wiem czy starczy mi nocy by się do jutra (!!!) przygotować. Z nieoficjalnych, aczkolwiek pewnych źródeł wiem, że w moim okręgu jest 20 osób na miejsce. Pozdrawiam.
Meggan
 
Posty: 4
Rejestracja: 11 maja 2007, 9:52
Podziękował : 0 raz
Otrzymał podziękowań: 0 raz

Postautor: sylwunia » 11 maja 2007, 10:28

ja też nie dawno zdawałam na aplikację, ale nie udało mi się. bede jeszcze raz próbować. :cry:
sylwunia
 
Posty: 13
Rejestracja: 10 maja 2007, 17:21
Podziękował : 0 raz
Otrzymał podziękowań: 0 raz

Postautor: Meggan » 11 maja 2007, 13:53

---------- 13:40 11.05.2007 ----------

HEJ Sylwuś! Czy zakres materiału na Twoim egazminie był zblizony do tego przedstawionego wcześnie? A może są jakieś pytania które pamiętasz, a o których nie wspomniała masiunia. Byłabym wdzięczna, chociaż nie wiem ile zdołam do jutra. Pozdrawiam.

---------- 13:53 ----------

I jeszcze jedno. Jak długi jest czas oczekiwania na wynki egzaminu na aplikanta?
Meggan
 
Posty: 4
Rejestracja: 11 maja 2007, 9:52
Podziękował : 0 raz
Otrzymał podziękowań: 0 raz

aplikacja - egzaminy c.d.

Postautor: anna26 » 13 maja 2007, 16:46

Witam ponownie :)
Udało mi się zakwalifikować do egzaminu ustnego...który odbędzie się we wtorek...siedzę pilnie i przeglądam zakres materiału podany do egzaminu pisemnego oraz różne ciekawe artykuły zamieszczone na stronie krajowego stowarzyszenia kuratorów sądowych...
czas oczekiwanania na wyniki z pisemnego - to była jedna doba, po ustnym - 2 dni będę żyła w niepewności.
Podaję poniżej kilka pytań, które były zawarte w teście(co udało mi się przypomnieć):
-po jakim okresie czasu kuratorowi przysługuje dodatkowy urlop
-czy kuratoprzy społeczni są również kuratorami sądowymi
- kto stwierdza ważność wyborów
- ilu sędziów zasiada w Trybunale Konstytucyjnym
- co to jest empatia
- wypalenie zawodowe
- niedostosowanie społeczne
ważna była dobra znajomość ustawy o kuratorach sądowych, o postępowaniu w sprawach nieletnich, kk, konstytucja RP.
Opisowe pytania: resocjalizacja w warunkach wolnościowych (drugie chyba dotyczyło chyba przejawów demoralizaji...).
Komisja bardzo miła, nie stresowała nas...

Jeśli ktoś mógłby mi powiedzieć, o co komisja pyta na ustnym...? będę wdzięczna.

Pozdrawiam wszytskich i trzymam kciuki za Was.

anka
anna26
 
Posty: 4
Rejestracja: 26 kwie 2007, 17:13
Podziękował : 0 raz
Otrzymał podziękowań: 0 raz

Postautor: Meggan » 14 maja 2007, 22:25

---------- 22:15 13.05.2007 ----------

Hejka!
Z tych pytań co pamiętam, a jakie były na teście w Elblągu:
- od kiedy obowiązuje obecna konstytucja
- ile jest państw w Unii Europejskiej
- kto napisał muzykę do hymnu Unii Europejskiej
- kiedy Polska weszła do Unii
- rocznicę jakiego wydarzenia stanowi święto 11 listopada
- kim była Maria Grzegorzewska
- co to jest resocjalizacja
- jakie Sądy zaliczamy do powszechnych
- jakie narkotyki są dopuszczalne w Polce
- kto to jest małoletni
- które z wymienionych narkotyków są legalne w Polsce (haczyk: wśród wymienionych była teina)
- co stanowi Samorząd Kuratorów
- czy kurator może podejmować dodatkowe zatrudnienie
- jak nazywa się pedagogika młodzieży i dorosłych
- to jest na czele wojska w Polsce
- władza ustawodawcza w Polsce
Więcej nie pamiętam. Było też pytanie o jakiegoś polityka (nazwisko, w pytaniu była podana funkcja), natomiast ostatnie było opisowe i należało opisać zadania oraz funkcje kuratorów Sądowych.
Teraz czekam na wyniki. Mają być na stronie internetowej. Atmosfera była ok, co wcale nie znaczy, że się nie denerwowałam. Pozdrawiam i trzymam kciuki za innych.

---------- 22:25 14.05.2007 ----------

Wyniki już są. Ustne 25 maja. I znowu stres. Pozdrawiam.
Meggan
 
Posty: 4
Rejestracja: 11 maja 2007, 9:52
Podziękował : 0 raz
Otrzymał podziękowań: 0 raz

Postautor: elfaf » 14 maja 2007, 22:41

Meggan nie stresuj się! na pewno sobie ekstra poradzisz! pytania mieliście odjazdowe;) niezbyt widzę w nich nawiązanie do np. Ustawy o kuratorach. ale cóż ... Mój egzamin dopiero przede mną. Ciekawe co też wymyślą mądrego w moim mieście...pozdro
,,Nec me pudet fateri nescire, quod nesciam" Cyceron
elfaf
k.zawodowy
k.zawodowy
 
Posty: 67
Rejestracja: 11 kwie 2007, 14:15
Podziękował : 9 razy
Otrzymał podziękowań: 1 raz

Postautor: BartK » 15 maja 2007, 13:42

Meggan pisze:- kto napisał muzykę do hymnu Unii Europejskiej


Dobrze, że śpiewać nie kazali :lol:
Awatar użytkownika
BartK
VIP
VIP
 
Posty: 1242
Rejestracja: 25 kwie 2005, 23:07
Lokalizacja: Szczecin-Centrum
Podziękował : 3 razy
Otrzymał podziękowań: 12 razy

Postautor: basienka » 15 maja 2007, 16:16

Bartłomieju ja bym zaśpiewała,gdyby mi kazali!A ten szał na sprawy UE to nie tylko w sądach ale także w szkolnictwie teraz jest odrazu jakby Polska znalazła się dopiero teraz w Europie- znam to więc zbytnio te niektóre pytania mnie osobiście przestają dziwić!
basienka
 
Posty: 32
Rejestracja: 11 mar 2006, 16:40
Podziękował : 0 raz
Otrzymał podziękowań: 0 raz

Postautor: Meggan » 25 maja 2007, 14:48

---------- 19:17 16.05.2007 ----------

Słuchajcie Ci już po egzaminach. Czy w każdym Sądzie są przyznawane punkty za dodatkowe kwalifikacje??

---------- 14:48 25.05.2007 ----------

Ja już po ustnych. Dla mnie to totalna porażka. Niby wiedzę ogólną trzeba posiadać, ale dlaczego ta ogólna ma dotyczyć administracji?? Jestem załamana. I chyba zacznę szykować się do następnego egzaminu, chociaż nie wiem czy w ogóle będzie nabór... Wyniki w poniedziałek na stronie SO Elbląg
Meggan
 
Posty: 4
Rejestracja: 11 maja 2007, 9:52
Podziękował : 0 raz
Otrzymał podziękowań: 0 raz

Postautor: elfaf » 27 maja 2007, 22:02

trzymam kciuki!!!
,,Nec me pudet fateri nescire, quod nesciam" Cyceron
elfaf
k.zawodowy
k.zawodowy
 
Posty: 67
Rejestracja: 11 kwie 2007, 14:15
Podziękował : 9 razy
Otrzymał podziękowań: 1 raz


Wróć do Chcę zostać kuratorem, jestem studentem, potrzebuję pomocy ...

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość