Witam.
Gratuluję wygranej.
Temat, który Cie interesuje jest omówiony w tym wątku.
viewtopic.php?f=6&p=46288#p46288Dotyczy on jednak pracy dodatkowej dla kuratorów zawodowych.
Art. 15 Ustawy wskazuje, że wymagana jest zgoda.
Natomiast Art. 77 Ustawy stanowi, że do aplikantów kuratorskich stosuje się odpowiednio przepisy art. 14 ust. 1 i 6, art. 19 i 20.=, czyli ów art. 15 nie ma tu wymienionego.
Nie wyobrażam sobie jednak sytuacji, w której aplikant podejmowałby dodatkowe zatrudnienie bez wiedzy kuratora okręgowego i prezesa SO.
Z praktyki wygląda to tak, że wszystko w zakresie dodatkowej pracy kuratora zawodowego i aplikanta zależy od kuratora okręgowego, który dla prezesa SO opiniuje Twój wniosek i prezesa sądu okręgowego, który tą opinią nie jest związany.
Znane mi są przypadki, gdzie kurator zawodowy w pełni swojej prawdomówności zwrócił się z wnioskiem o pozwolenie na działalność gospodarczą i zgody nie otrzymał, pomimo faktu, że niby w cale nie musi pytać, oraz przypadek, a dokładnie dwa, gdzie aplikant kuratorski prócz aplikacji pracował normalnie w dotychczasowej pracy w oparciu o umowę o pracę.
Z pewnością jednakże większe jest prawdopodobieństwo uzyskania zgody przez kuratora niż aplikanta - gdyż wymiar pracy kuratora jest określany wymiarem jego zadań, czyli nienormowany czas pracy, a aplikant kuratorski pracuje w oparciu o umowę o pracę na czas określony w pełnym wymiarze czasu pracy - bez zadaniowości, czyli trudniej w teorii byłoby mu pogodzić aplikację z pracą dodatkową.
Wszyscy aplikanci których znam a którzy wnioskowali o takie zgody uzasadniali to głównie faktem, iż wynagrodzenie aplikanta w okresie aplikacji było głodowe - nie wiadomo jak teraz SO będzie się do tego odnosiło po zwiększeniu mnożnika wynagrodzenia dla aplikanta w stopniu największym ze wszystkich stopni kuratorskich.
Wszystko jest względne ale próbować zawsze można.
Powodzenia.