W uzupełnieniu wypowiedzi Bartłomieja dodam tylko, iż podane przez niego widełki uwzględniają tzw. dodatek terenowy, który u szeregowego kuratora kształtuje się na poziomie 50% kwoty bazowej (w roku 2005 kwota ta wynosiła 1769,26 złotych brutto- wysokość dodatku terenowego wyniosła zatem 884,63 złote brutto), oraz dodatek za wieloletnią pracę (5% miesięcznego wynagrodzenia zasadniczego w pierwszym roku pracy i po 1% za każdy następny przepracowany rok, maksymalnie do 20%). Z dodatku terenowego zaspokajamy wszystkie wydatki, związane z zakupem benzyny, biletów na środki komunikacji, oraz bułę (którą trzeba spożyć przynajmniej jeden raz w ciągu kilkugodzinnej pracy w terenie) i buty (ulegające w naszej profesji dosyć szybkiemu zużyciu).
Nagrody i dodatki specjalne mają charakter uznaniowy i jako składników wynagrodzenia raczej postrzegać ich nie można.
Kuratorom okręgowym, oraz ich zastępcom i kierownikom zespołów przysługuje dodatek funkcyjny, stanowiący procent kwoty bazowej (ustawa nie reguluje tutaj dolnej lub górnej granicy), w zamian za to kuratorzy okręgowi i ich zastępcy są pozbawieni dodatku terenowego (z bardzo prostej przyczyny- nie wykonują czynności w terenie), a kierownicy mają dodatek terenowy okrojony do 12,5% kwoty bazowej (ponieważ ich obciążenie czynnościami kuratora zawodowego jest relatywnie mniejsze, z uwagi na konieczność realizowania zadań, uwzględnionych art. 44 Ustawy).
Uff ... to chyba temat wynagrodzeń wyczerpaliśmy. Faktycznie, zgodnie z sugestią Bartłomieja można byłoby zmienić temat wątku. Proponuję "Kuratorek i z jego wynagrodzenia pieniędzy worek"
![Very Happy :D](./images/smilies/icon_biggrin.gif)
.
P.s.
Na marginesie ukłony dla Opener'a, który od dłuższego czasu nie pojawia się na forum, a który tak pięknie wytłumaczył pojęcie case work.