kurator nieobecnego w sprawie o wymeldowanie

Zadaj pytanie kuratorowi rodzinnemu.

Moderatorzy: Ultima, BBG, Sasquatch

kurator nieobecnego w sprawie o wymeldowanie

Postautor: ja11 » 19 mar 2012, 13:28

Witam,

Mam pytanko...
Chce wymeldować z mieszkania syna, złożyłam już odpowiedni wniosek do UG, dostałam pismo o wszeciu postepowania administracyjnego, otrzymałam wezwanie do zlozenia zeznan w UG i informacje którzy sasiedzi zostali wezwani w charakterze swiadka.
W ubiegłym tygodniu byłam w UG złożyć zeznania, myślałam ze to wszystko a dowiedziałam się że to tak naprawde dopiero początek
Nie znam aktualnego miejsca pobytu syna. Nie mam z nim żadnego kontaktu odkąd się wyprowadził. A więc UG nie moze sie z nim skontaktować.
I teraz Urzędniczka poinformowała mnie że najpierw ona musi zebrać 'dowody' że syn nie mieszka, więc tu sie domyślam że chodzi o moje zeznania i zeznania sąsiadów (świadków) a potem jeśli ona nie ustali miejśca pobytu syna, aby go poinformować o toczącym się postępowaniu, sprawa trafi do sądu gdzie będzie musiał być powołany kurator dla niego, i tu moje pytanie
jaka jest rola kuratora w tej sprawie? co dokładnie będzie kurator robił?
i jak długo trwa takie postępowanie?
z góry dziękuje za odpowiedź, pozdrawiam serdecznie

________________________
Temat został przeniesiony do odpowiedniego działu. ultima.
ja11
 
Posty: 1
Rejestracja: 19 mar 2012, 13:10
Podziękował : 0 raz
Otrzymał podziękowań: 0 raz

Postautor: Ultima » 19 mar 2012, 15:49

Witaj.
Zagadnienie które poruszasz regulują przepisy Ustawy z dnia 25 lutego 1964 r. - Kodeks rodzinny i opiekuńczy (Dz.U. 1964 nr 9 poz. 59 z późn. zmian.). "Kurator dla osoby nieobecnej" - curator absentis- nie ma nic wspólnego z kuratorem sądowym.

Bliżej ten rodzaj kurateli charakteryzuje przepis Art. 184 kro, który wskazuje:
§ 1. Dla ochrony praw osoby, która z powodu nieobecności nie może prowadzić swoich spraw, a nie ma pełnomocnika, ustanawia się kuratora. To samo dotyczy wypadku, gdy pełnomocnik nieobecnego nie może wykonywać swoich czynności albo gdy je wykonywa nienależycie.
§ 2. Kurator powinien przede wszystkim postarać się o ustalenie miejsca pobytu osoby nieobecnej i zawiadomić ją o stanie jej spraw.

Curator absentis jest z reguły przedstawicielem ustawowym nieobecnego. Nie można powołać takiego kuratora dla osoby w ogóle nieistniejącej lub nieznanej. Zakres obowiązków i praw kuratora każdorazowo określa sąd opiekuńczy, przy czym szczególnym obowiązkiem kuratora (wynikającym wprost z powołanego przepisu) jest staranie o ustalenie miejsca pobytu osoby nieobecnej i zawiadomienie jej o stanie jej spraw.
Nie jestem w stanie odpowiedzieć jak długo będzie trwać takie postępowanie, zależy to od różnych czynników.
Pozdrawiam.
Awatar użytkownika
Ultima
Admin
Admin
 
Posty: 1352
Rejestracja: 01 mar 2008, 20:58
Lokalizacja: UE
Podziękował : 754 razy
Otrzymał podziękowań: 488 razy


Wróć do Zadaj pytanie kuratorowi

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 3 gości

cron