wnioski składane przez kuratora

Zadaj pytanie kuratorowi rodzinnemu.

Moderatorzy: Ultima, BBG, Sasquatch

wnioski skŁadane przez kuratora

Postautor: agnieszkas » 10 sty 2006, 23:37

witam wszystkich!
mam kilka pytań, co do których mam pewne wątpliwości. jeśli ktoś z Was posiada większą wiedzę niż ja proszę o pomoc.
Pierwsze pytanie: czy kurator rodzinny może złożyć wniosek o skirowanie rodziny na terapię rodzinną?,
następny jeśli wniosek składa w ramach prowadzonego postępowania wykonawczego, a równolegle toczy się sprawa rozwodowa to , który sąd jest właściwy?,
następnie w jaki sposób sąd może dyscyplinować stronę, która utrudnia prowadzenie postępowania wykonawczego. Bardzo proszę o odpowiedzi. Pozdrawiam Wsztskich i życzę udanego Roku. agnieszkas :D
agnieszkas
 
Posty: 6
Rejestracja: 10 sty 2006, 23:24
Lokalizacja: Małopolska
Podziękował : 0 raz
Otrzymał podziękowań: 0 raz

Postautor: zolza » 11 sty 2006, 0:27

Agnieszko musisz wiedzieć,że gdy toczy sie sprawa rozwodowa to we wszelkich sprawach dotyczących rodziny właściwym jest jedynie sąd okręgowy -rozodowy(jezeli masz zleconą "rozwodówkę" to pisz taki wniosek a jeżeli masz w tej rodzinie nadzór też możesz powiadamiać sąd okręgowy). Natomiast w postępowaniu wykonawczym a wcześniej rozpoznawczym zawsze możesz wnioskowac taką terapię.Z tym dyscyplinowaniem jest różnie lepiej jest jeżeli sąd w postanowieniu zobowiązuje rodzinę do terapii.U nas sędziowie wzywaja na posiedzenia wykonawcze na mój wniosek taką strone i ją "straszą".
zolza
k.zawodowy
k.zawodowy
 
Posty: 71
Rejestracja: 16 lis 2005, 22:31
Podziękował : 0 raz
Otrzymał podziękowań: 11 razy

Postautor: kesey » 11 sty 2006, 1:04

Jest właśnie tak jak pisze Zołza. Interesujace Cię informacje znajdziesz w art. 445 (ze znaczkiem 1) par. 1 kpc.- postępowanie odrębne, dotyczące sprawowania władzy rodzicielskiej nad małoletnimi dziećmi nie może być wszczęte w toku sprawy o rozwiązanie małżeństwa przez rozwód.
Jest możliwym skierowanie na mocy postanowienia sądu rodziny na terapię- podstawą prawną jest zapis art. 109 par. 2 pkt 1 krio. Kurator jak najbardziej jest uprawniony do złożenia takiego wniosku. Jednak mam wątpliwości czy może go kierować do SO. Wniosek wynika z postępowania opiekuńczego, wykonawczego i sądem właściwym do jego rozpoznania jest SR, który w czasie trwania postępowania o rozwód nie może wszcząć postępowania odrębnego.
Kwestię egzekucji świadczeń niepieniężnych (a w takich kategoriach należałoby rozpatrywać uniemożliwianie realizowania postępowania wykonawczego, np. nadzoru kuratora, gdzie rolę wierzyciela należy przypisać sądowi, który wydał orzeczenie, a rolę dłużnika nadzorowanemu) normują art. od 1050 kpc. do 1059 kpc.
Pokrótce ich treść sprowadza się do tego, iż nadzorowanemu, który uchyla się od wykonania postanowienia Sądu zakreśla się termin do jej wykonania, a potem nakłada się na niego grzywny, które można zamienić na areszt.
Pozdrawiam :D
Nigdy nie dyskutuj z idiotą- najpierw sprowadzi cię do swego poziomu, a następnie pokona doświadczeniem.
Awatar użytkownika
kesey
VIP
VIP
 
Posty: 1736
Rejestracja: 25 kwie 2005, 23:51
Lokalizacja: Częstochowa
Podziękował : 51 razy
Otrzymał podziękowań: 197 razy

Postautor: agnieszkas » 12 sty 2006, 0:20

bardzo dziękuję Tym, którzy odpowiedzieli na moje pytania. Jdnak nadal nie jestem do końca pewna jak jest z tymi wnioskoami. Sprawa jest o tyle problematyczna, że jest wiele teorii na nurtujące mnie pytania. Wnuosek złożony w ramach postępownia wykonawczego do SR, a le trzeba pamiętać, że toczy się jednocześnie sprawa o rozwód. Jednak, to Sąd Rejonowy nadzouje postępowanie wykonawcze. Więc? U nas zdnai są podzielone.
Następnie u nas co niektórzy upierają się, że kurator zawodwy nie może złożyć wniosku o terapię dla rodziny. A dalej, że kurator zawodowy!! nie ma płaconego udziału w kontakach. Ja mam na to odmienne zdanie, ale jestem praktycznie sama. Co Wy na to. Pozdrawiam Agnieszkas
agnieszkas
 
Posty: 6
Rejestracja: 10 sty 2006, 23:24
Lokalizacja: Małopolska
Podziękował : 0 raz
Otrzymał podziękowań: 0 raz

Postautor: kesey » 12 sty 2006, 1:28

Agnieszkos- ponownie potwierdzam, iż kurator jak najbardziej jest uprawniony do złożenia takiego wniosku (podstawę prawną stanowi powołany przeze mnie przepis krio., który daje sądowi możliwość nałożenia na rodziców, lub małoletniego zobowiązania do określonego postępowania, tj. w tym wypadku uczestnictwa w terapii rodzinnej- określonym postępowaniem może być również udział w określonej czynności). W mojej osobistej opinii z wnioskiem takim możesz wystąpić wyłącznie do sądu rodzinnego (chyba, że zostanie Ci zlecony w Cps wywiad w sprawie o rozwód i wówczas sformułujesz go we wnioskach, kończących wywiad). Konsekwencją powyższego wywodu jest stwierdzenie, iż z wnioskiem takim, do sądu rodzinnego, możesz wystąpić dopiero po wydaniu prawomocnego orzeczenia w sprawie o rozwód.
Jeśli chodzi o kwestię wynagrodzenia za udział kuratora w kontaktach rodziców z dziećmi, to bezwzględnie masz rację- wynagrodzenie przysługuje tak kuratorowi społecznemu, jak i kuratorowi zawodowemu. Jeśli ktoś twierdzi inaczej, to chyba tylko dlatego, iż nie przeczytał stosownego przepisu ustawy, albo ma trudności w czytaniu ze zrozumieniem :D
Pozdrawiam :D.
Nigdy nie dyskutuj z idiotą- najpierw sprowadzi cię do swego poziomu, a następnie pokona doświadczeniem.
Awatar użytkownika
kesey
VIP
VIP
 
Posty: 1736
Rejestracja: 25 kwie 2005, 23:51
Lokalizacja: Częstochowa
Podziękował : 51 razy
Otrzymał podziękowań: 197 razy

Postautor: agnieszkas » 24 sty 2006, 23:20

Dzięki Wszystkim, którzy odpisali na moje zapytania. Wasza pomoc jest dla mnie znacząca. Dzięki niej rozwiązaliśmu w zespole pewne wątpliwości.
Mam też pytanie co zrobilibyście w sytuavcji, w której strona szykanuje pisemnie kuratorów, ubliża im itp. ? kto Waszym zdnaiem winiem stanąć w ich obronie? Chodxzi mi o bardzo konkretne i jawne szykany , nie takie tam pogaduchy nic nie znaczące. Pozdrawiam !
agnieszkas
 
Posty: 6
Rejestracja: 10 sty 2006, 23:24
Lokalizacja: Małopolska
Podziękował : 0 raz
Otrzymał podziękowań: 0 raz

Postautor: kesey » 25 sty 2006, 1:49

Agnieszko :!:
Sprecyzuj proszę jakiego rodzaju są to szykany, czy spełniają one kryterium pomówień, zawierających w sobie elementy, które mogą narazić kuratora na utratę zaufania, niezbędnego do wykonywania danego zawodu. A może wynikają z realizowanych przez kuratorów wobec tej osoby czynności służbowych. Jeśli tak, to w obydwu przypadkach możliwym jest złożenie skargi w prokuraturze, z wnioskiem o ściganie (odpowiednio o czyny zabronione, przewidziane art. 212 par. 1 kk. i art. 226 par. 1 kk.). Zajrzyj do podanych przepisów i uzgodnijcie stanowisko w zespole. Może dobrze byłoby uświadomić tej osobie, iż dopuszcza się czynu zabronionego, oraz wskazać na możliwe konsekwencje jej postępowania :?:
Pozdrawiam :D.
Awatar użytkownika
kesey
VIP
VIP
 
Posty: 1736
Rejestracja: 25 kwie 2005, 23:51
Lokalizacja: Częstochowa
Podziękował : 51 razy
Otrzymał podziękowań: 197 razy

Postautor: agnieszkas » 26 sty 2006, 16:15

cześć Kesey! sprawa szykan jakby się rozwiązała. do tej pory nikt w sadzie nie reagował na nie. obecnie prezes poinformowała nas, że w przypadku dalszych działan osoby, która sobie za wiele pozwala w stosunku do całego zespołu podejmie odpowiednie kroki tak jak proponujesz.

miałam wątpliwości bo przez długi czas nic się nie robiło w tym zakresie. sprawa nabrała jednak tępa i oparła się już o inny sąd. dzięki za szybką reakcję agnieszkas.

a w ogóle to jak jesteście traktowani jako kuratorzy w szaym sądzie.czy traktują was jak otatnią kastę? bo u nas to nie jest najlepiej, a do tego te nszae zarobki oj przeszkadzają większości. nikt nie patrzy na nasza pracę i trud jaki w nią wkładamy. mamy też dobre wykształcenia itp.
agnieszkas
 
Posty: 6
Rejestracja: 10 sty 2006, 23:24
Lokalizacja: Małopolska
Podziękował : 0 raz
Otrzymał podziękowań: 0 raz

Postautor: kesey » 26 sty 2006, 21:55

Hej :!: Cała przyjemność po mojej stronie, cieszę się, iż mogłem pomóc :wink:
Nigdy nie dyskutuj z idiotą- najpierw sprowadzi cię do swego poziomu, a następnie pokona doświadczeniem.
Awatar użytkownika
kesey
VIP
VIP
 
Posty: 1736
Rejestracja: 25 kwie 2005, 23:51
Lokalizacja: Częstochowa
Podziękował : 51 razy
Otrzymał podziękowań: 197 razy


Wróć do Zadaj pytanie kuratorowi

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 4 gości