Pytanie do kuratora rodzinnego - zakres praw rodzica.

Zadaj pytanie kuratorowi rodzinnemu.

Moderatorzy: Ultima, BBG, Sasquatch

Pytanie do kuratora rodzinnego - zakres praw rodzica.

Postautor: maja » 04 paź 2005, 19:42

Mam pytanie - jestem nauczycielem w przedszkolu, matka jednego z dzieci przyniosła mi postanowienie sądu dotyczące kontaktów dziecka z ojcem (nie będącym mężem matki), jest w nim napisane, iż ojciec ma prawo do spędzania czasu z dzieckiem w co drugą sobotę i niedzielę, począwszy od soboty, oraz w czasie jednego miesiąca wakacji.
Problem jest następujący - ojciec pojawił się w przedszkolu w środku tygodnia i dopytywał się o swoje dziecko (czy jest w przedszkolu, dlaczego nie ma, kiedy będzie, czy przychodzi zadbane, jakie są z nim problemy, jaki czyni postępy, itp) przekonywał, że ma prawo wiedzieć o wszystkim co dotyczy jego dziecka. Chce także poznać plan uroczystości przedszkolnych, aby móc w nich uczestniczyć. Powiem szczerze, że nie bardzo wiem jak interpretować postanowienie sądu, w wyżej opisanej sytuacji. Proszę o radę.
MAJA.
maja
 
Posty: 2
Rejestracja: 04 paź 2005, 19:19
Podziękował : 0 raz
Otrzymał podziękowań: 0 raz

zakres praw rodzica

Postautor: eipiem » 04 paź 2005, 20:47

Maju,
ojciec ma prawo wiedzieć czy jego dziecko chodzi do przedszkola (czy nie) i jakie robi postępy.Ma prawo znać plan uroczystości przedszkolnych i w nich uczestniczyć (jeśli uczestniczą w nich inni rodzice).Jedyne czego nie może robić (bez przyzwolenia matki dziecka) w przedstawionej porzez Ciebie sytuacji ,to spotykać się z dzieckiem na terenie przedszkola (jeśli terminy wyznaczone przez Sąd nie dotyczą np.odbierania dziecka przez ojca z przedszkola jako rozpoczęcia kontaktu).
eipiem
k.zawodowy
k.zawodowy
 
Posty: 566
Rejestracja: 27 kwie 2005, 7:33
Podziękował : 0 raz
Otrzymał podziękowań: 3 razy

Postautor: maja » 05 paź 2005, 21:29

Dziękuję za odpowiedź, ale mam jeszcze pewną wątpliwość.
W naszym przedszkolu uroczystości odbywają się w dwojaki sposób - w jednym, to występ dzieci oglądany przez rodziców (z odpowiedzi wywnioskowałam, że ojciec ma prawo siedzieć na widowni), a w drugim rodzice "współdziałają "z dziećmi we wspólnej zabawie prowadzonej przez nauczyciela - i tu jeśli dobrze zrozumiałam, ojciec może uczestniczyć - w obecności matki i za jej zgodą ?.
Chciałabym też wiedzieć, czy mogę to mieć na piśmie, tzn. czy można się zwrócić na piśmie do sądu (z którego mam wcześniejszą decyzję), z prośbą o uszczegółowienie postanowienia, w związku z zaistniałą sytuacją i wątpliwościami.
MAJA.
maja
 
Posty: 2
Rejestracja: 04 paź 2005, 19:19
Podziękował : 0 raz
Otrzymał podziękowań: 0 raz

Zakres praw rodzica

Postautor: nius » 06 paź 2005, 11:51

Witaj Maju.
Przedstawiona sytuacja może powodowac różnice interpretacyjne. Moim zdaniem ojciec (jeżeli nie został pozbawiony władzy rodzicielskiej a to z przedmiotowego postanowienia nie wynika) ma prawo również uczestniczyc w uroczystościach organizowanych w przedszkolu, włącznie ze wspólnym udziałem rodziców z dziecmi. Przeszkodą może byc, jedynie stosunek dziecka do ojca (niechęc, widoczna obawa, lęk przed ojcem itp.)
Oczywiście możesz zwrócic się do sądu o interpretację postanowienia. W przypadku otrzymania odpowiedzi masz sytucję jasną i moja odpowiedź nie będzie potrzebna. W braku odpowiedzi, co również może sie zdarzyc, proponuję doprowadzic do sytuacji kiedy rodzice uzgodnią między sobą powyższą sprawę.
Pozdrawiam.
nius
k.zawodowy
k.zawodowy
 
Posty: 141
Rejestracja: 29 wrz 2005, 12:51
Lokalizacja: Okręg Lublin
Podziękował : 0 raz
Otrzymał podziękowań: 2 razy

Postautor: kesey » 14 lis 2005, 22:24

Witam! Ograniczenie, dotyczące unormowania kontaktów z dzieckiem na drodze postępowania przed sądem wskazuje, iż zostało wydane na podstawie art. 107 par. 1 krio. W tym kontekście ojciec nadal posiada pełnię władzy rodzicielskiej, a ograniczenia, jakim podlega, wynikają z faktu niemożności sprawowania bezpośredniej pieczy nad osobą małoletniego (najprawdopodobniej w kwestii kontaktów nie mogły się porozumieć osoby dorosłe, a nie dziecko). Wobec ojca nie został zastosowany zakaz osobistej styczności z małoletnim, więc wydaje mi się, iż nie ma najmniejszych podstaw, ażeby nie mógł on brać udziału we wspólnej zabawie z dzieckiem, zwłaszcza, iż odbywa się ona na terenie przedszkola i pod kierunkiem nauczycielki. Oczywiście, najtaktowniej i w pelni bezpiecznie będzie jeszcze dodatkowo omówić tę kwestię, podczas zainicjowanego spotkania z obydowjgiem rodziców.
Nigdy nie dyskutuj z idiotą- najpierw sprowadzi cię do swego poziomu, a następnie pokona doświadczeniem.
Awatar użytkownika
kesey
VIP
VIP
 
Posty: 1736
Rejestracja: 25 kwie 2005, 23:51
Lokalizacja: Częstochowa
Podziękował : 51 razy
Otrzymał podziękowań: 197 razy


Wróć do Zadaj pytanie kuratorowi

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 2 gości