kontrowersje wokóŁ 214 kpk?

Tematy związane z funkcjonowaniem kuratorskiej służby sądowej do wykonywania orzeczeń w sprawach karnych

Moderatorzy: Ultima, BBG, Sasquatch

kontrowersje wokóŁ 214 kpk?

Postautor: EleanorWyatt » 05 cze 2021, 8:08

Witajcie!
W Naszym Zespole ostatnio pojawił się mały problem w wywiadem środowiskowym w trybie art 214 kpk.
Koleżanka otrzymał zlecenie przeprowadzenia wywiadu w miejscu zamieszkania oskarżonego (obecnie przebywa w zk) we właściwości miejscowej naszego Sądu.
Ustaliła, iż oskarżony nie mieszka pod w/w adresem od kilku lat, a wcześniej przebywał tylko tymczasowo. Nie ustaliła gdzie przebywał przed osadzeniem. Przesłała do SO sprawozdanie z wywiadu na właściwym arkuszu z powyższymi ustaleniami. Przesłała także rachunek.
SO przysłał następnie pisemko celem uzupełnienia wywiadu w miejscu zamieszkani konkubiny oskarżonego, jak jego osadzenie wpływa na sytuacje wychowawczą jego dzieci czy coś takiego. Miejsce zamieszkania konkubiny jest poza właściwością miejscowa naszego Sądu.
Koleżanka grzecznie odpisała, że wskazane miejsce zamieszkania konkubiny jest poza właściwością miejscowa naszego sr i nie ma możliwości oraz uprawnień do jego przeprowadzenia.
Otrzymała ponownie pisemko z SO, że zgodnie z §5 pkt 2 Rozporz. MS z dnia 11.06.2003r. w sprawie regulaminu czynności w zakresie przeprowadzania wywiadu środowiskowego ma uzupełnić wywiad.
I uwaga teraz najważniejsze:
Sąd jako podstawę tego, że to kurator z naszego Sądu ma przeprowadzić wywiad pomimo, ze miejsce zamieszkania konkubiny oskarżonego jest poza naszą właściwością wskazał §1 pkt 2 w/w Rozporządzenia:

"Jeżeli oskarżony ma miejsce pobytu, pracy lub nauki w miejscowości znajdującej się poza okręgiem, w którym właściwy podmiot działa, PRZEPROWADZAJ¡CY wywiad może zwrócić się do innego odpowiedniego podmiotu o przeprowadzenie wywiadu w ustalonym zakresie"

Jak uważacie czy koleżanka powinna przesłać wywiad, ew ponaglenie z SO do ZKSS w którego właściwości mieszka konkubina oskarżonego?

Po rozmowie z Sędzią, dostała polecenie od Kierownika aby przesłać do właściwego Zespołu.
Koleżanka, oraz ja mamy bardzo duże wątpliwości odnośnie polecenia kierownika. Uważamy, że SO popełnił błąd przy zlecaniu wywiadu i teraz próbuje się wyłgać, aby dwukrotnie nie płacić za przeprowadzenie wywiadu. Co prawda na podstawie przywołanego przez SO przepisu organem przeprowadzającym jest koleżanka, ale pkt 2 nie może być w oderwaniu od pkt 1 §1. Wykładnia celowościowa według mnie także odnosi się do innych sytuacji aniżeli w/w.
Sąd nieprawidłowo wskazał miejsce zamieszkania oskarżonego ( zgodnie z Kodeksem Cywilny wskazany adres nie był miejscem zamieszkania oskarżonego). Wywiad przeprowadza się w miejscu zamieszkania oskarżonego, a nie w miejscu zamieszkania konkubiny oskarżonego.
Ewentualnie pkt 2 można by zastosować, jeżeli oskarżony miałby miejsce zamieszkania w naszej właściwości, a uczył się lub pracował, przebywał w innej miejscowości (tutaj tak sytuacja nie występuje).
Abstrahując od naszej sytuacji przywołany przepis chyba jest nie do konca przemyślany przez prawodawcę. Dziwnym wydaje się to, że zlecę dokonanie jakiś ustaleń kuratorowi z innego Sądu a mnie wypłaca kasę za 214. Jak zaewidencjonować takie zlecenie??
Czekam na jakieś pomysły, może ktoś miał podobny kazusik.
EleanorWyatt
 
Posty: 1
Rejestracja: 05 cze 2021, 8:05
Podziękował : 0 raz
Otrzymał podziękowań: 0 raz

Re: kontrowersje wokóŁ 214 kpk?

Postautor: anna.dabrowska2 » 29 lip 2021, 11:55

Wiem, że już "musztarda po biedzie"... ale dopiero zapoznałam się z postem. Współczuję tej sytuacji. Uważam, że powołanie się na zapis "Jeżeli oskarżony ma miejsce pobytu, pracy lub nauki w miejscowości znajdującej się poza okręgiem" nie ma tu zastosowania, bo adres zamieszkania konkubiny nie jest tożsamy z adresem zamieszkania oskarżonego. W naszym okręgu mamy teraz ciekawy wywiad z 214, w którym prokuratura po raz kolejny żąda jego uzupełnienia o informacje uzyskane od członków rodziny, którzy nie zamieszkują pod adresem podanym w zleceniu - mamy ich wezwać do stawienia się! ale nie jednocześnie!, zresztą podejrzany też tam nie mieszka od ok. 20 lat... Na razie odpisujemy sobie... do siebie... i czekamy na skargę
anna.dabrowska2
 
Posty: 1
Rejestracja: 14 sty 2021, 15:00
Podziękował : 1 raz
Otrzymał podziękowań: 0 raz


Wróć do Kuratorzy dla dorosłych

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość

cron