kurator społeczny a funkcja ławnika

Nie wiesz gdzie zamieścić swój temat? Jeśli jest niezwiązany z żadnym z utworzonych działów zamieść go właśnie tutaj.

Moderatorzy: Ultima, BBG, Sasquatch, Aurelius

kurator społeczny a funkcja ławnika

Postautor: mario_8282 » 28 maja 2019, 9:01

Witam. Chciałbym zapytać bo nie do końca to jest jasne dla mnie a szukałem w przepisach i na Internecie. Wiem, że ławnikiem nie może być osoba zatrudniona w sądzie. Zapewne kurator zawodowy, a czy w takim razie kurator społeczny może być ławnikiem? Wykonuje funkcje społecznie i nie jest zatrudniony w sądzie. Mam jednak dylemat. Czy ktoś może wie?
mario_8282

Podziękował : 0 raz
Otrzymał podziękowań: 0 raz

Re: kurator społeczny a funkcja ławnika

Postautor: Pierre » 29 maja 2019, 20:30

Witaj.
W informatorze Ministerstwa Sprawiedliwości na temat Ławnik Sędzia Społeczny dostępny na stronie MS, jest mowa, że konsekwencją rozdziału władz – wykonawczej i sądowniczej – jest wyłączenie w zasadzie możliwości kandydowania na ławników przez osoby w różny sposób związane z wykonywaniem czynności w imieniu państwa, w tym zwłaszcza zatrudnione bądź działające na rzecz organów wymiaru sprawiedliwości.
Tym samym w mojej opinii kurator społeczny ławnikiem być nie może. Mam gdzieś w pracy zapisaną opinię MS w tej sprawie także - Ale obecnie jestem na urlopie :)
Awatar użytkownika
Pierre
k.zawodowy
k.zawodowy

Podziękował : 40 razy
Otrzymał podziękowań: 30 razy

Postautor: mario_8282 » 31 maja 2019, 14:24

Witam. Rozmawiałem z Panią z Urzędu Miasta, która ta kwestię konsultowała z Panią prawnik i ta stwierdziła, że jest możliwość zostania ławnikiem pomimo pełnionej funkcji kuratora społecznego w sprawach karnych. Rozmawiałem również z kuratorem zawodowym pod którego podlegam i On twierdzi, że nie powinno to kolidować.
mario_8282

Podziękował : 0 raz
Otrzymał podziękowań: 0 raz

Postautor: Pierre » 31 maja 2019, 17:33

W tym tygodniu będę już w pracy i postaram się odnaleźć pisemną odpowiedź Ministerstwa S w tej materii. Przed kilkoma laty pamiętam osobie chętniej do pełnienia funkcji kuratora społecznego odmówiono możliwości aplikowania z uwagi na pełnioną funkcję ławnika.
Awatar użytkownika
Pierre
k.zawodowy
k.zawodowy

Otrzymał podziękowań: 30 razy

Postautor: Pierre » 05 cze 2019, 21:31

Witam.
Już niestety po urlopie.
W załączeniu opinia Ministerstwa Sprawiedliwości o której mówiłem a z której wynika, że nie można łączyć funkcji ławnika i kuratora społecznego.
Pozdrawiam. P.
Załączniki
MS 1.jpg
MS 2.jpg

Za ten post autor Pierre otrzymał podziękowanie od
Ultima(05 cze 2019, 22:36)
Ocena:4%

Awatar użytkownika
Pierre
k.zawodowy
k.zawodowy