sygnatura akt Opm i Opmk

Zadaj pytanie kuratorowi rodzinnemu.

Moderatorzy: BBG, Ultima, Aurelius

sygnatura akt Opm i Opmk

Postautor: tomex » 04 gru 2017, 13:32

Proszę mi wyjaśnić jaka jest różnica między teczkami o sygnaturze Opm i Opmk?
Do czego służy teczka Opm ,a do czego Opmk?
W której teczce powinny znajdowac sie dokumentu ( zaświadczenia z poradnii ,od psychologa i inne papierowe dokumenty ) uzyskane przez kuratora w trakcie nadzoru w rodzinie Opm czy Opmk
Kto wydaje zgodę na wgląd do akt Opmk
tomex

Podziękował : 0 raz
Otrzymał podziękowań: 0 raz

Re: sygnatura akt Opm i Opmk

Postautor: jazen » 04 gru 2017, 14:59

Witam. Sygn. Opm - to sygnatura akt ( nie teczki), które znajdują się w Wydziale Rodzinnym i Nieletnich ( powinny w nich znajdować się oryginały wszystkich ważnych dokumentów o których pan wspominał, zgode na wgląd do akt wydaje sędzia rodzinny ; Opmk - to sygnatura teczki nadzoru , która znajduje się w Zespole Kuratorskiej Służby Sadowej ( u kuratora zawodowego nadzorującego sprawę) , w niej powinny znajdować się odpisy ( kopie ) opinii , wywiadów środowiskowych itp. ( oryginały powinny być w aktach Opm), znajdują się również wszystkie karty czynności z nadzoru oraz okresowe sprawozdania pisane przez kuratorów sądowych - tu zgodę na wgląd do teczki wydaje kierownik ZKSS lub upoważniony kurator zawodowy.
jazen
k.zawodowy
k.zawodowy

Podziękował : 1 raz
Otrzymał podziękowań: 2 razy

Postautor: anca » 05 gru 2017, 10:41

jazen pisze:Witam. Sygn. Opm - to sygnatura akt ( nie teczki), które znajdują się w Wydziale Rodzinnym i Nieletnich ( powinny w nich znajdować się oryginały wszystkich ważnych dokumentów o których pan wspominał, zgode na wgląd do akt wydaje sędzia rodzinny ; Opmk - to sygnatura teczki nadzoru , która znajduje się w Zespole Kuratorskiej Służby Sadowej ( u kuratora zawodowego nadzorującego sprawę) , w niej powinny znajdować się odpisy ( kopie ) opinii , wywiadów środowiskowych itp. ( oryginały powinny być w aktach Opm), znajdują się również wszystkie karty czynności z nadzoru oraz okresowe sprawozdania pisane przez kuratorów sądowych - tu zgodę na wgląd do teczki wydaje kierownik ZKSS lub upoważniony kurator zawodowy.

Czy na pewno Kierownik???? Administratorem danych jest prezes SR.....uważam, że wobec tego decyzja należy do prezesa.....ale może jestem w błędzie..../?/

Za ten post autor anca otrzymał podziękowania - 4
jazen(05 gru 2017, 11:12), kropka(05 gru 2017, 14:54), megi(05 gru 2017, 19:38), Orange(07 gru 2017, 8:04)
Ocena:16.67%

anca
k.zawodowy
k.zawodowy

Podziękował : 10 razy
Otrzymał podziękowań: 8 razy

Postautor: jazen » 05 gru 2017, 11:15

Witam. Anca pewnie masz rację , u mnie jednak jest taka praktyka ,że jeżeli nawet wpłynie zapytanie do prezesa to i tak decyzje pozostawia on kierownikowi, w przepisach niestety nie ma nic o teczkach nadzoru czy dozoru , mowa jest o aktach sadowych.
jazen
k.zawodowy
k.zawodowy

Postautor: tomex » 05 gru 2017, 14:17

Własnie dlatego zadałem to pytanie poniewaz nigdzie nie znalazłem konkretnego przepisu który by regolował kto tak naprawde wyraża zgodę na udostepnienie teczki Opmk....I jestem odsyłany od tzw pokoju do pokoju .
Jeśli można to proszę też o przepis (tak abym mógł sie na niego powołać) odnośnie tego, że w teczkach ( czy aktach ) o sygnaturze OPm powinny znajdować się wszystkie oryginały dokumentów
tomex

Postautor: costa1010 » 05 gru 2017, 22:08

Teczka Opmk u nas jest udostępniana uprawnionym stronom poprzez czytelnię akt (złożenie stosownego wniosku o wgląd), gdyż jest traktowana tak samo jak akta główne (Opm).
Wgląd do akt rozstrzyga sędzia referent.
costa1010

Podziękował : 4 razy

Postautor: jazen » 06 gru 2017, 8:32

Złóż wniosek do Prezesa Sądu ( jeżeli chcesz wglądu do teczki (Opmk) , ten wtedy skieruje go w odpowiednie miejsce i już. Jeżeli chcesz zapoznać się z aktami (Opm) to wniosek do Wydziału Rodzinnego i Nieletnich. Podaj swój nr telefonu i poproś o powiadomienie tel. o terminie kiedy będziesz mógł z dokumentacją się zapoznać ( prawdopodobnie w czytelni ) , ponieważ dokumenty trzeba przygotować ( może ich nie być bo są z wnioskiem na posiedzeniu , u biegłego itp. ). Tak działa to w moim sądzie.
jazen
k.zawodowy
k.zawodowy

Postautor: tomex » 06 gru 2017, 12:40

Ok Ok ....Bardzo dziękuje z informacje .Jednak mam taką sytuacje, iż kurator społeczny wszystkie zaświadczenia i informacje ( także moje pisemne lub np.kopie zgłoszeń na policje) umieszcza w teczce Opmk .Kurator nie zamieszcza informacji o nich w sprawozdaniach i kartach czynnosci nadzoru . W związku z tym powstała sytyacja kiedy to urzędy ( ZI,Policja,Sąd) chcac zapoznac sie z sytuacja w naszej rodzine wystepuja o przesłanie sprawozdań kuratorskich z nadzoru .No i dostają sprawozdania w których nie ma waznych informacji jakie dostarczyłem ( bo są w Opmk a nie Opm).
Rozmawiałem juz z kuratorem zawodowym.ZKSS a nawet poszła informacja do kuratora okregowego .Niestety według wszystkich wszystko jest ok a nadzór prowadzony jest właściwie .W mojej ocenie coś jednak jest nie tak .gdzyż nie zawsze moge wspomnieć ( tym instytucjom) o tym, że sa jeszcze dokumenty w Opmk
Dlatego potrzebuję przepisu (podstawy prawnej) na który mogłbym sie powołać .Z całym szczunkiem dla wszystkich tutaj,nie moge napisać ze informacje mam z forum internetowego .Poza tym jak juz sie zorietowałem w róznych sądach jest troche inaczej .
Dlatego jeszcze raz zapytam ...
Jaki przepis reguluje i zobowiązuje kuratora do tego aby w teczkach ( czy aktach ) o sygnaturze Opm umieszczał wszystkie oryginały dokumentów (a w opmk tylko kopie) .
tomex

Postautor: costa1010 » 06 gru 2017, 21:09

ZARZĄDZENIE
MINISTRA SPRAWIEDLIWOŚCI
z dnia 12 grudnia 2003 r.
w sprawie organizacji i zakresu działania sekretariatów sądowych oraz innych działów administracji sądowej
(Dz. Urz. MS z dnia 31 grudnia 2003 r.)

art 506 ust. 14 . Teczki kuratorskie zawierają w szczególności: odpis orzeczenia, kopie opinii i diagnoz biegłych, sprawozdania i karty czynności kuratorów sprawujących nadzór lub ich kopie, kopie dokumentów i informacji zebranych w wyniku czynności podejmowanych w postępowaniu wykonawczym wobec wszystkich podopiecznych występujących w sprawie, odpisy orzeczeń i zarządzeń wydanych przez sędziów w postępowaniu wykonawczym, odpisy orzeczeń wydawanych w sprawach osób objętych tym postępowaniem.
costa1010

Postautor: tomex » 08 gru 2017, 13:09

Bardzi dziekuje za odpowiedz.
Właśnie rozmawiałem z kuratoką, miałem nadzieję że podstawa prawna coś pomoże i dokumenty będą uwzględniane w kartach czynności nadzoru i załączane z nimi do akt Opm a ich kopie do teczki Opmk.
No niestety interpretacja tego przepisu jaką usłyszałem od Pani kurator jest nastepujaca
Ona fizycznie nie dostaje oryginałów tylko kopie ,wiec wszystko jest w porzadku bo zgodnie z art 506 ust. 14 w teczce Opmk znajdują sie kopie dokumentów ...Oryginały są u mnie,zatem Pani kurator nie ma co zamieszczas w teczce OPm.
Mówiłem pani kurator,że moje oryginały np: zaswiadczeń z poradnii ,od lekarza .z policji sa u mnie ,ponieważ pozbywająć sie oryginału nie moge go okazywać w innych urzedach ..Kopie ( ksero) jakie jej daje w mojej ocenie powinna traktowac jako oryginały , ujęć je w sprawozdaniu i karcie czynności nadzoru i wraz z nimi włożyc je do teczki Opm.Z dokumentu dostarczonego przezemnie powinna zrobić kopie i włożyć do teczki Opmk.
W odpowiedzi usłuszałem, że przepis nie precyzuje co ma być w teczce Opm
No i sprawa jest w punkcie yjscia ....
Co moge jeszcze zrobic aby dokumenty i informacje w nich przekazywane przeze mnie były zawarte w kartach czynnosci nadzoru i zalączane wraz z nimi do akt sprawy Opm.
Bo obecnie wyglada to tak
Zapis z 4.10.2017 tego dniacprzesłałem pani kurator zaświadczenie o uczeszczniu do poradni dla osób doznajacych przemocy ..
A w karcie czynnosci nadzoru nie ma o tym ani słowa ..Czy to jest prawidłowe .
Załączniki
kkkkkkkuuuuuurrrrr.jpg
tomex

Postautor: costa1010 » 08 gru 2017, 14:52

Rozporządzenie Ministra Sprawiedliwości z dnia 12 czerwca 2003 r. w sprawie szczegółowego sposobu wykonywania uprawnień i obowiązków kuratorów sądowych.

Zadania kuratora rodzinnego:
3. Przebieg nadzoru i podejmowane na bieżąco czynności kurator rodzinny dokumentuje w karcie czynności nadzoru, prowadzonej osobno dla każdego podopiecznego, w której wpisuje datę, miejsce i rodzaj czynności, uzyskane dokumenty i informacje oraz ich źródła, a także własne uwagi i zamierzenia w zakresie sprawowania nadzoru.

Ja osobiście nie wpisuję do karty czynności dokumentów, które otrzymałem poza wizytami np. mailem.
costa1010

Postautor: Ultima » 08 gru 2017, 20:26

tomex pisze:W mojej ocenie coś jednak jest nie tak .gdzyż nie zawsze moge wspomnieć ( tym instytucjom) o tym, że sa jeszcze dokumenty w Opmk

Możesz wspomnieć a także okazać oryginały dokumentów.
Kuratorzy nie prowadzą akt Opm.
Dziec­ko jest chodzącym cu­dem, je­dynym, wyjątko­wym i niezastąpionym. Phil Bosmans.
Awatar użytkownika
Ultima
Admin
Admin

Podziękował : 199 razy
Otrzymał podziękowań: 74 razy

Postautor: costa1010 » 08 gru 2017, 22:09

I chyba najprostsza rzecz - składać samemu kopie dokumentów poprzez biuro podawcze do akt sprawy.

Za ten post autor costa1010 otrzymał podziękowania - 3
Czcibor(wczoraj, 10:35), kropka(09 gru 2017, 15:05), Ultima(08 gru 2017, 22:18)
Ocena:12.5%

costa1010

Wróć do Zadaj pytanie kuratorowi