Harmonogram pracy skazanego w sprawach Kkow

Tematy związane z funkcjonowaniem kuratorskiej służby sądowej do wykonywania orzeczeń w sprawach karnych

Moderatorzy: ultima, Aurelius

Harmonogram pracy skazanego w sprawach Kkow

Postautor: MaxiKaz73 » 06 sie 2017, 19:06

Witam!
Do zadania poniższych pytań oraz próby rozwiania moich wątpliwości nakłoniło mnie stanowisko Departamentu Wykonania Orzeczeń i Probacji MS z dnia 05.07.2017r. dot. harmonogramów pracy skazanych wykonujących karę ograniczenia wolności oraz kontroli jej wykonywania przez kuratorów. W niektórych sądach mojego okręgu dotychczas, jak się okazuje, nieprawidłowo było to wykonywane, ponieważ harmonogram był równocześnie listą obecności i informacją o wykonywanych godzinach.
Intencją Departamentu jest, jak rozumiem, "ułatwienie" nam kontroli podmiotów, czy nie kombinują ze skazanymi (stąd harmonogram na miesiąc wcześniej).
Pytam się więc, co w przypadku, jeśli kurator uda się, zgodnie z harmonogramem, w danym dniu, w dane miejsce a skazanego tam nie będzie? Z mojej wieloletniej praktyki wynika, że w 99% to kuratorowi zależy bardziej, niż skazanemu. Bardzo często też zakłady nie są w stanie z wyprzedzeniem miesięcznym określić co do dnia, jakie prace będą wykonywane i gdzie ( zależy to od specyfiki prac wykonywanych przez dany zakład - nie prowadzi to do fikcji i papieru dla papieru?), skazani umawiają się i najczęściej się nie zjawiają, przychodzą, gdy im w danym dniu pasuje. Cz wówczas kurator winien składać wniosek? Pisać ponaglenia do skazanego? Wyciągać konsekwencje wobec osoby nadzorującej wykonywanie kow przez skazanych? Czasem mam wrażenie, ze ci ludzie "na górze" żyją w państwie idealnym, w którym skazani z opuszczonymi głowami, wężykiem ustawiają się do wykonywania kow. Życie jest, jak dobrze wiemy, inne.
Chciałbym poznać praktyki, które są stosowane w innych Sądach, w szczególności, co robicie, jeśli skazanego nie ma w wyznaczonym dniu i miejscu (chodzi mi, czy wyciągacie od razu wobec niego konsekwencje, czy stosujecie jedynie jakieś ponaglenia) itd, itp. Chętnie zobaczyłbym również jakieś wzory harmonogramów. Z góry dziękuję.
MaxiKaz73
 
Posty: 2
Rejestracja: 06 sie 2017, 7:15
Podziękował : 1 raz
Otrzymał podziękowań: 0 raz

Re: Harmonogram pracy skazanego w sprawach Kkow

Postautor: jacek_14 » 07 sie 2017, 23:50

Jak wynika z stanowiska ministerstwa kurator nie posiada uprawnień do kontrolowania podmiotów a tym samym w mojej opinii ten punkt rozporządzenia jest niekonstytucyjny, ale jaki trybunał teraz to rozstrzygnie. I teraz przejdźmy do praktyki np. na moim terenie burmistrz czyli organ właściwy wyznaczył, jako odrębny podmiot sołtysów wsi z imienia i nazwiska i odrębnie każde z sołectw (miał do tego prawo oczywiście tak) i tak oto mam 15 podmiotów i 15 sołtysów, jako osoby nadzorujące plus oczywiście inne podmioty. I dalej wysyłam im skierowanie decyzje z pouczeniem że mają wysyłać mi harmonogram itd itd…, nawet zorganizowałem szkolenie w którym uczestniczyli. Oni wysyłają mi jedynie kontrolkę po wykonaniu pracy bez żadnych planowanych na miesiąc przed informacji. I co ja na to- informuję sołtysa że nie tak... że powinni.. że mają wysyłać harmonogram pracy planowanej a oni na to że od lat tak robią, że się nie da i że wysyłać nie będą. I co im mogę zgodnie z stanowiskiem ministerstwa nic. Kolejny problem: nie wiem kiedy skazany ma przystąpić do pracy, a terenem wykonywania pracy jest całe sołectwo wsi- więc mam codziennie jeździć jak obłąkany po 15 wsiach i sprawdzać czy skazani pracują i gdzie. Nie muszę i nie robię tego gdyż skazanych kontroluję zgodnie z rozporządzeniem: "w miarę potrzeby kontroluje sposób wykonywania przez skazanego kary ograniczenia wolności przez wizyty w miejscu pracy, a także sprawdza prawidłowość wywiązywania się przez skazanego z nałożonych na niego obowiązków" co nie ma charakteru obligatoryjnego i brak określonej częstotliwości tym samym w przypadku stwierdzenia jakichkolwiek nieprawidłowości po analizie dokumentacji lub zgłoszeniu ww. czynność wykonuję. I teraz w mojej opinii rzecz najważniejsza sąd określa np. 1 miesiąc 30 godzin i skazany zadeklaruje ze wykona karę w 3 dni po 10 godzin następnie po godzinie pracy podaje, że to dla niego zbyt duże obciążenie i będzie wykonywał 30 dni po godzinie. Kto ma prawo go za to dyscyplinować kurator… w mojej opinii nie. Sąd orzekł 30 godzin w 1 miesiąc, a zatem rozbieżność pomiędzy harmonogramem planowanym a wykonywaną karą nie może być powodem do wnoszenia o karę zastępczą. Wracając do sedna sprawy jeżeli stwierdzimy że osoba nadzorująca łamie przepisy prawa i oświadcza, że skazany wykonuje karę a on w pracy był nieobecny po prostu zawiadamiamy sąd i prokuraturę. I na koniec: Mój wywód stanowi, że przepisy zawierają wady, a tu pole do popisu dla KRK a może nawet RPO. Dlaczego tak się dzieje bo nikt nas tu na dole nie pyta jak to w praktyce wykonać będzie trzeba.

Za ten post autor jacek_14 otrzymał podziękowanie od
margorita(08 sie 2017, 10:40)
Ocena:5.56%
 
jacek_14
k.zawodowy
k.zawodowy
 
Posty: 82
Rejestracja: 17 kwie 2012, 20:27
Podziękował : 17 razy
Otrzymał podziękowań: 52 razy

Re: Harmonogram pracy skazanego w sprawach Kkow

Postautor: Morfeus2010 » 08 sie 2017, 18:36

PiS mo MS nie jest źródłem prawa!!!!!!!

Wysłane z mojego Lenovo K53a48 przy użyciu Tapatalka
Morfeus2010
k.zawodowy
k.zawodowy
 
Posty: 73
Rejestracja: 12 lip 2010, 19:01
Podziękował : 1 raz
Otrzymał podziękowań: 0 raz

Re: Harmonogram pracy skazanego w sprawach Kkow

Postautor: jacek_14 » 08 sie 2017, 19:29

A kurator nie jest uprawnionym organem do kontroli funkcjonowania jednostek samorządu terytorialnego. Chyba że się mylę wówczas proszę o wskazanie podstawy prawnej oczywiście mamy prawo żądać pomocy w wykonywaniu orzeczeń art 9 pkt 5 ustawy o kuratorach, użycie słowa kontrola jest w mojej opinii nadużyciem. Takie jest także stanowisko tego samego ministerstwa, które wydało nasze rozporządzenie. Jednocześnie zgadzam się że stanowisko ms nie jest źródłem prawa, ale może być interpretacją prawa, wiec oczekuje na zmianę naszego rozporządzenia. W swojej pracy skutecznie podpierałem się stanowiskiem ministerstwa aby uzyskać wykonanie niejasnych przepisów.
jacek_14
k.zawodowy
k.zawodowy
 
Posty: 82
Rejestracja: 17 kwie 2012, 20:27
Podziękował : 17 razy
Otrzymał podziękowań: 52 razy

Re: Harmonogram pracy skazanego w sprawach Kkow

Postautor: MaxiKaz73 » 08 sie 2017, 19:58

Czyli, jak rozumiem w Waszych zespołach, nie zamierzacie stosować w praktyce stanowiska MS?
MaxiKaz73
 
Posty: 2
Rejestracja: 06 sie 2017, 7:15
Podziękował : 1 raz
Otrzymał podziękowań: 0 raz

Re: Harmonogram pracy skazanego w sprawach Kkow

Postautor: spawacz » 08 sie 2017, 21:11

Nabraliśmy wody w usta. Udajemy, póki co, że stanowisko to....tylko stanowisko. Nasze harmonogramy, które otrzymujemy od podmiotów nie zawierają przepracowanych godzin w poszczególnych dniach (tzn, grafik pracy). Dostajemy inf. ile godzin zrobione w całym miesiącu i tyle. Traktujemy, że to podmiot prowadzi "ewidencję", którą przechowuje/gromadzi w swoich dokumentach. Tak było od lat i nikt nigdy nie miał żadnych uwag..... Natomiast wszystko działa w dwie strony. W tym roku pojawił się problem z zakładem komunalnym, który zapytał się nas gdzie są skazani w ilości deklarowanej na początku roku? My mamy zwiększać wymagania wobec podmiotów a po naszej stronie są nieścisłości. Ogólnie atmosfera zrobiła się gęsta. Zastanawia mnie co innego. Kto jest autorem tego stanowiska? Czy nowy już Pan naczelnik - nasz były kolega z KRK czy może jeszcze poprzednicy? Na KRK już nie liczę. Liczę jeszcze na naszych kuratorów w MS, którzy faktycznie okażą się praktykami a nie teoretykami bez wyobraźni.... Myślę, że zmian w rozporządzeniu nie będzie żadnych, natomiast być może MS obarczy nas wytycznymi do których już trzeba będzie się stosować.

Za ten post autor spawacz otrzymał podziękowanie od
MaxiKaz73(08 sie 2017, 21:21)
Ocena:5.56%
 
spawacz
k.zawodowy
k.zawodowy
 
Posty: 192
Rejestracja: 25 paź 2012, 8:11
Podziękował : 7 razy
Otrzymał podziękowań: 23 razy


Wróć do Kuratorzy dla dorosłych

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Bing [Bot] i 0 gości