Przebieg aplikacji

Tematy związane z powoływaniem kuratorów społecznych, aplikacją kuratorską, egzaminem, odbywaniem praktyk studenckich, pisaniem prac dyplomowych itd. Ogólnie: pytania i odpowiedzi, które zainteresują kandydatów do zawodu i pełnienia funkcji kuratora, studentów, uczniów, aplikantów ...

Moderatorzy: Ultima, BBG, Sasquatch

Przebieg aplikacji

Postautor: Kasia T. » 01 kwie 2019, 21:23

Witam, niedługo zaczynam aplikację, czy ktoś mógłby napisać jak wygląda jej przebieg? Czy spędza się w sadzie 8h dziennie? Czy również wyjeżdża z patronem w teren?
Kasia T.
 
Posty: 19
Rejestracja: 14 lis 2018, 14:43
Podziękował : 6 razy
Otrzymał podziękowań: 1 raz

Re: Prwspółpracujemy, nawet udział w wewnętrznyczebieg aplik

Postautor: aloj07 » 01 kwie 2019, 21:50

Odpowiadam jako kurator zawodowy, który ma aplikanta. Otóż, polowa roku( według przepisów) to jeden zespół kuratorski-karny, kolejna połowa-rodzinny albo odwrotnie. Może ten czas zostać skrócony co zależy od opinii patrona i kierownika zespołu a po zatwierdzeniu kuratora okręgowego. Aplikacja to przede wszystkim praca w terenie-wyjazdy z patronem jak i innymi kuratorami-w każde miejsce, o każdym czasie, do każdej sprawy.Wszystko w ramach godzin pracy kuratora określonej zakresem czynności. Następnie pisanie wywiadów, wniosków, pism -pod ich okiem. Uczestniczenie w posiedzeniach wykonawczych, szkoleniach wewnętrznych .
No i zaznajomienie się z ustawami, rozporządzeniami itd. Przynajmniej tak to wygląda w moim zespole.Zyczę powodzenia.

Za ten post autor aloj07 otrzymał podziękowanie od
Kasia T.(01 kwie 2019, 22:34)
Ocena:4%
 
aloj07
 
Posty: 5
Rejestracja: 24 lis 2014, 22:49
Podziękował : 0 raz
Otrzymał podziękowań: 1 raz

Re: Przebieg aplikacji

Postautor: Kasia T. » 01 kwie 2019, 22:34

Dziękuję bardzo za informacje:)
Kasia T.
 
Posty: 19
Rejestracja: 14 lis 2018, 14:43
Podziękował : 6 razy
Otrzymał podziękowań: 1 raz

Re: Przebieg aplikacji

Postautor: apl. » 02 kwie 2019, 7:53

Ja tylko dodam, iż w niektórych zespołach, aplikacja to przede wszystkim praca w zespole (zwłaszcza przy obecnym systemie pracy, obłożenie biurowe), 8 godzin dziennie, jak każdy pracownik w 40 godzinnym systemie pracy, aby wcześniej wyjść trzeba prosić o zgodę, myślę że nie trzeba odrabiać godzin (przynajmniej w moim - na szczęście - tego nie wymagali, różnie w różnych w sądach jest oraz zależy wszystko od patrona).
Nie daj sobie wmówić, iż nadzory (pion rodzinny) lub dozory (pion karny) możesz dopiero objąć po pół roku aplikacji, bo "muszą cię sprawdzić", bo to po pierwsze porażka, a po drugie pomyłka, 10 masz mieć.
Módl się o skrócenie aplikacji, bo to wynagrodzenie to porażka.
Obserwuj, słuchaj, pytaj, ucz się praktyki, dużo rozmawiaj, bo potem możesz nie mieć już na to czasu, przygotuj sobie szablony na których potem będziesz pracować, aby było szybciej.
Powodzenia i pozdrawiam
apl.
 
Posty: 27
Rejestracja: 04 kwie 2013, 13:19
Podziękował : 43 razy
Otrzymał podziękowań: 7 razy

Re: Przebieg aplikacji

Postautor: kecaj1984 » 02 kwie 2019, 8:08

aplikant kuratorski 1.17 ( mnożnik) x 1916.94 zł( kwota bazowa ) = 2242.81 zł

kwota wypłaty mniejsza niż najniższa krajowa. :-x
kecaj1984
 
Posty: 16
Rejestracja: 16 lis 2012, 15:45
Podziękował : 0 raz
Otrzymał podziękowań: 12 razy

Re: Przebieg aplikacji

Postautor: Kasia T. » 02 kwie 2019, 8:21

Właśnie zastanawiam się już teraz,aby nastawić się na skrócenie tego czasu aplikacji, co zrobić,aby W praktyce było to możliwe? Czyli na aplikacji dostaje swoje nadzory/dozory? Kilka ładnych lat jestem społecznym w innym sądzie,myślicie ze jest szansa na to,że będę mogła nim nadal być? Miałam cicha nadzieję,że na aplikacji nie będą trzymać równe 8 h
Kasia T.
 
Posty: 19
Rejestracja: 14 lis 2018, 14:43
Podziękował : 6 razy
Otrzymał podziękowań: 1 raz

Re: Przebieg aplikacji

Postautor: Kasia T. » 02 kwie 2019, 8:27

kecaj1984 pisze:aplikant kuratorski 1.17 ( mnożnik) x 1916.94 zł( kwota bazowa ) = 2242.81 zł

kwota wypłaty mniejsza niż najniższa krajowa. :-x

Niestety wiem,że pieniądze marne,dlatego miałam nadzieję że nie siedzi się codziennie po równe 8h, no ale...
Kasia T.
 
Posty: 19
Rejestracja: 14 lis 2018, 14:43
Podziękował : 6 razy
Otrzymał podziękowań: 1 raz

Re: Przebieg aplikacji

Postautor: apl. » 02 kwie 2019, 9:45

Ja byłam społecznym w innym Sądzie i założyłam - oh jak mylnie - że trzeba się rozliczyć z byłym sądem i w obecnym mi dadzą dozory, pomyliłam się i jak wspomniałam po pół roku, jak już się na ostro upomniałam, to wtedy otrzymałam.
Radzę po prostu jechać i porozmawiać z kierownikiem, jaki ma pogląd na aplikację (zapewniam, iż są różne).
Gdybym ja to wiedziała, to co teraz wiem, to na pewno bym nie rezygnowała w swoim, bo miałam komplet, a tu po połowie otrzymałam, a na koniec aplikacji, na szczęście skróconej (w moim okręgu - pokłon okręgowej - są z reguły skracane wszystkie, z oczywistych względów).
Koniec aplikacji, cóż, wystarczy jak powiem, iż po 4 latach pracy jako kurator wreszcie uważam, iż wyszłam na prostą (140 km podróż za pracą, mieszkanie, samochód, taka mała inwestycja).

Niestety podczasa aplikacji posiadasz umowę o pracę, a nie czas zadaniowy. Twoje zadania przydziela patron, który czasami dawno, dawno temu miał aplikację, albo i nie miał :shock:
apl.
 
Posty: 27
Rejestracja: 04 kwie 2013, 13:19
Podziękował : 43 razy
Otrzymał podziękowań: 7 razy

Re: Przebieg aplikacji

Postautor: Kasia T. » 02 kwie 2019, 11:44

Dzięki za radę, każda na wagę złota teraz:) pewnie wszystko też zależy od sądu, słyszałam ze jedni na aplikacji głównie siedzą w sadzie i rzadko wyjeżdżają w teren, inni odwrotnie... Mam nadzieję,że trafię na wyrozumialego patrona :)
Kasia T.
 
Posty: 19
Rejestracja: 14 lis 2018, 14:43
Podziękował : 6 razy
Otrzymał podziękowań: 1 raz

Re: Przebieg aplikacji

Postautor: costa1010 » 02 kwie 2019, 18:37

Lepszym pomysłem jest ujawnienie w którym okręgu będziesz odbywała aplikacje (na forum pewnie się znajdą kuratorzy z Twojego okręgu), gdyż w każdym okręgu wygląda to roznie. U mnie np. od początku jest się k.spolecznym - jest to logiczne biorąc pod uwagę wynagrodzenie oraz przygotowanie do zawodu.

Za ten post autor costa1010 otrzymał podziękowanie od
Deck(02 kwie 2019, 21:05)
Ocena:4%
 
Awatar użytkownika
costa1010
k.zawodowy
k.zawodowy
 
Posty: 180
Rejestracja: 07 kwie 2016, 20:00
Podziękował : 40 razy
Otrzymał podziękowań: 117 razy

Re: Przebieg aplikacji

Postautor: aloj07 » 02 kwie 2019, 19:50

U nas na pewno nie po 8 godzin codziennie; przede wszystkim praca w terenie z patronem. Tutaj się najwięcej nauczysz a potem z patronem na jego dyżurze. Jako patron sama organizuję pracę aplikanta. Pozdrawiam
aloj07
 
Posty: 5
Rejestracja: 24 lis 2014, 22:49
Podziękował : 0 raz
Otrzymał podziękowań: 1 raz

Re: Przebieg aplikacji

Postautor: Kasia T. » 02 kwie 2019, 19:53

Dziekuje za odpowiedzi, wszystko okaże się praktyce. Aplikacje będę odbywała w okręgu łódzkim
Kasia T.
 
Posty: 19
Rejestracja: 14 lis 2018, 14:43
Podziękował : 6 razy
Otrzymał podziękowań: 1 raz

Re: Przebieg aplikacji

Postautor: Nokturno » 03 kwie 2019, 8:01

to może ja i się wypowiem, jako że jestem w trakcie aplikacji ;)
u mnie to wygląda tak, że pól roku byłam w pionie rodzinnym- jeździłam z patronem w każdy jego dzień terenowy. W dni dyżurujące pisałam karty czynności, sprawozdania z wywiadów, projekty wniosków, uczestniczyłam w posiedzeniach. W terenie patron pozwalał mi na przeprowadzanie np. wywiadów. Wcześniej pełniłam funkcję k.społecznego, więc nie bał się, że o coś nie zapytam. Ogólnie to w czasie odwiedzania podopiecznych byłam czynnym uczestnikiem spotkania, wspólnie z patronem ,,prowadziłam" spotkania. Czasami musiałam się upomnieć o jakąś pracę, coś do napisania. Dużo czasu tez poświęcałam nauce, czytaniu. W miejscowości, w której jest mój sąd praca nie wygląda tak, że dokumenty fruwają i nie wiadomo w co ręce włożyć, wszystko toczy się powoli- takie jest moje wrażenie.
Teraz jestem w pionie karnym. Planuję złożyć podanie o skrócenie aplikacji. Pani kurator okręgowa już wstępnie o tym wie i nie widzi przeszkód. W karnym robię dokładnie to samo co w rodzinnym. Z tą różnicą, że pracy jest o wiele więcej.
Niestety w moim okręgu nie ma szkoleń dla aplikantów, co uważam za jakieś nieporozumienie.
W innych okręgach aplikanci jeżdżą do MOW-ów, ZK, ośrodków kuratorskich, szkolenia mają, robią na nich analizy indywidualnego przypadku- tak jak to na egzaminie później trzeba robić. Ja niestety taką analizę robię sama- na wyczucie, bo i nawet osoby z zespołu nie do końca pamiętają co tam ma być...
Także co okręg to obyczaj ;)

Za ten post autor Nokturno otrzymał podziękowanie od
Kasia T.(03 kwie 2019, 16:11)
Ocena:4%
 
Nokturno
k.zawodowy
k.zawodowy
 
Posty: 10
Rejestracja: 21 wrz 2018, 12:21
Podziękował : 0 raz
Otrzymał podziękowań: 13 razy

Re: Przebieg aplikacji

Postautor: Nokturno » 03 kwie 2019, 8:05

wśród aplikantów krążą także możliwe pytania do wylosowania na egzaminie ustnym, także nie jest już on taki straszny , jeżeli wcześniej się je opracuje i nauczy;)
Nokturno
k.zawodowy
k.zawodowy
 
Posty: 10
Rejestracja: 21 wrz 2018, 12:21
Podziękował : 0 raz
Otrzymał podziękowań: 13 razy

Re: Przebieg aplikacji

Postautor: annak13 » 07 kwie 2019, 16:12

czy ktoś, kto w najbliższym czasie przystąpi do egzaminu końcowego chciałby wymienić się opracowaniami? :)
annak13
 
Posty: 8
Rejestracja: 24 paź 2018, 12:28
Podziękował : 6 razy
Otrzymał podziękowań: 1 raz

Następna

Wróć do Chcę zostać kuratorem, jestem studentem, potrzebuję pomocy ...

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 4 gości