Adwokat na wywiadzie kuratora

Zadaj pytanie kuratorowi dla dorosłych.

Moderatorzy: Ultima, BBG, Sasquatch

Adwokat na wywiadzie kuratora

Postautor: paton » 05 lut 2018, 18:25

Czy adwokat może być obecny podczas przeprowadzania wywiadu środowiskowego przez kuratora zleconego na podstawie art. 214 kpk?
paton
k.zawodowy
k.zawodowy
 
Posty: 16
Rejestracja: 03 lut 2008, 23:38
Lokalizacja: nysa
Podziękował : 0 raz
Otrzymał podziękowań: 0 raz

Re: adokat na wywiadzie kuratora

Postautor: magdasia » 05 lut 2018, 19:36

Ciekawe pytanie. Ja bym powiedziała tak. Jeśli przyjdę na wizytę (niezapowiedzianą) i akurat w domu będzie obecny adwokat, a podejrzany/oskarżony nie będzie miał nic przeciwko, aby przysłuchiwał się rozmowie, to nie widzę problemu. Natomiast nie wyobrażam sobie, żeby np. adwokat miał chodzić ze mną po sąsiadach i przysłuchiwać się rozmowie. Tak samo jak podejrzany w tych rozmowach nie towarzyszy kuratorowi. Adwokat jeśli jest ciekaw wyniku wywiadu to może przecież wystąpić do organu zlecającego o możliwość zapoznana się z nim.
magdasia
k.zawodowy
k.zawodowy
 
Posty: 300
Rejestracja: 23 lut 2012, 22:02
Podziękował : 85 razy
Otrzymał podziękowań: 57 razy

Re: adokat na wywiadzie kuratora

Postautor: paton » 05 lut 2018, 19:50

ale chodzi o to, czy adwokat lub też podejrzany/skazany/oskarżony może żądać, aby taki wywiad został przeprowadzony w obecności adwokata? no i czy kuraor możę odmówić przeprowadzenia wywiadu w jego obecności
paton
k.zawodowy
k.zawodowy
 
Posty: 16
Rejestracja: 03 lut 2008, 23:38
Lokalizacja: nysa
Podziękował : 0 raz
Otrzymał podziękowań: 0 raz

Re: adokat na wywiadzie kuratora

Postautor: magdasia » 06 lut 2018, 1:32

Podstawy prawnej nie umiem wskazać, ale też nie znam żadnego przepisu, który by zobowiązywał kuratora do przeprowadzenia wywiadu w obecności adwokata na żądanie podejrzanego. Wywiad to nie czynność procesowa. Rozmowa z podejrzanym to tylko element tego wywiadu, reszta to np. rozmowy z członkami rodziny, sąsiadami, pracodawcą, wychowawcą szkolnym, dzielnicowym, pracownikiem socjalnym itd. i nie bardzo sobie wyobrażam, aby adwokat miał się przysłuchiwać rozmowom z nimi. Jak przed prokuratorem przesłuchiwani są świadkowie w sprawie to przecież adwokat ani podejrzany w przesłuchaniach świadków nie uczestniczy, co najwyżej mogą się później zapoznać z materiałem dowodowym. Ale to takie moje dywagacje. Chętnie poczytam jeśli ktoś jeszcze wypowie się w temacie. Analogicznie można spytać co w sytuacji, gdyby skazany zażyczył sobie obecności adwokata przy czynnościach kuratora w dozorze czy karze ograniczenia wolności. Gdybym usyłyszała takie żądanie to przede wszystkim poprosiłabym adwokata o wskazanie podstawy prawnej.
magdasia
k.zawodowy
k.zawodowy
 
Posty: 300
Rejestracja: 23 lut 2012, 22:02
Podziękował : 85 razy
Otrzymał podziękowań: 57 razy

Re: adokat na wywiadzie kuratora

Postautor: Pierre » 06 lut 2018, 10:57

Nie miałem nigdy sytuacji aby w miejscu zamieszkania opiniowanego napotkać na adwokata, ale często na pierwsze wezwanie w sprawach Doz, O czy KKkow skazani przychodzą razem z adwokatem, jakby miało im to w czymś pomóc po prawomocnym skazaniu. Nie widzę podstaw aby wyprosić adwokata z takiej rozmowy, choć przyznam, że czasami jest to denerwujące jak starają się odpowiadać za skazanych - ale zazwyczaj krótka rozmowa wystarcza aby już tylko siedzieli i się przysłuchiwali.
Co do uczestnictwa w wywiadzie w miejscu zamieszkania to popieram powyższe stwierdzenie - w rozmowie z opiniowanym może sobie uczestniczyć według mnie, ale w innych rozmowach np. z sąsiadami już całkowicie nie. Z ustaleniami wywiadu może się później zapoznać u organu zlecającego - przecież np. nie będzie ze mną siedział w Sądzie jak będę dzwonił do izby wytrzeźwień czy dzielnicowego :)
Awatar użytkownika
Pierre
k.zawodowy
k.zawodowy
 
Posty: 130
Rejestracja: 26 cze 2010, 15:16
Podziękował : 52 razy
Otrzymał podziękowań: 34 razy

Re: adwokat na wywiadzie kuratora

Postautor: Magma252 » 06 lut 2018, 21:31

Wywiad to nie czynność procesowa....
No własnie. I dlatego w mojej ocenie adwokat składa do akt pełnomocnictwo o reprezentowanie klienta w trakcie prowadzonego postępowania przygotowawczego w prokuraturze bądź procesu przed sądem. Wywiad w mojej ocenie do tego się nie zalicza. Wiec odsyłam grzecznie do sędziego i tyle. Ale dobrze byłoby znać przepisy w tym zakresie.
MM
Magma252
 
Posty: 1
Rejestracja: 03 sie 2012, 21:35
Lokalizacja: WEJHEROWO
Podziękował : 0 raz
Otrzymał podziękowań: 0 raz

Re: adwokat na wywiadzie kuratora

Postautor: constantine » 10 mar 2018, 20:35

magdasia pisze: Analogicznie można spytać co w sytuacji, gdyby skazany zażyczył sobie obecności adwokata przy czynnościach kuratora w dozorze czy karze ograniczenia wolności. Gdybym usyłyszała takie żądanie to przede wszystkim poprosiłabym adwokata o wskazanie podstawy prawnej.

Miewam takie próby średnio 2x/rok. W takich sytuacjach zadaje skazanemu podstawowe pytania przy adwokacie: 1. czy ma pan/pani obywatelstwo polskie? 2. Czy ma pani/pan ograniczoną poczytalność? 3. czy pani/pan ma problemy ze słuchem lub nie włada jęz. polskim?
Jeśli są odp. na 1. tak, 2. nie, 3. nie, to grzecznie wypraszam adwokata i pouczam, że na moje czynności przysługuje skazanemu skarga do prezesa SR, SO, min. Ziobro lub nawet Św.Mikołaja...
Jeśli się kiedyś zdarzy, że wyjdą obaj/oboje/obie, to potraktuję to jako uchylanie się od dozoru/obowiązków/kary ogr.wol.
Jeśli się natomiast zdarzy, że na któreś z ww. pytań odp. będzie inna niż jw., to chyba niestety trzeba dopuścić do obecności pełnomocnika podczas czynności lub złożyć wniosek o rozstrzygnięcie wątpliwości co do sposobu wykonania czynności.
Pióro może być okrutniejsze od miecza!
Pomysły MS zbliżają nas do Kosmosu...
Awatar użytkownika
constantine
k.zawodowy
k.zawodowy
 
Posty: 1446
Rejestracja: 06 mar 2009, 12:13
Podziękował : 10 razy
Otrzymał podziękowań: 46 razy

Re: Adwokat na wywiadzie kuratora

Postautor: IaWa » 15 mar 2018, 10:14

Zgodnie z art. 8 par. 1 kkw skazany w postępowaniu wykonawczym może mieć obrońcę. Musi on byc jednak ustanowiony w postępowaniu wykonawczym, czyli mieć odrębne pełnomocnictwo.
W większości przypadków kiedy skazany przychodzi z adwokatem lub radcą prawnym proszę o pełnomocnictwo, na ogół nie mają i dyskusja się zamyka. Choć muszę przyznać, że wpływają teczki do wykonania gdzie jest ustanowiony pełnomocnik (jest załączone pełnomocnictwo).
Uwaga administratora: Ultima
Usunięto powielony post.
IaWa
k.zawodowy
k.zawodowy
 
Posty: 24
Rejestracja: 13 mar 2010, 16:59
Podziękował : 7 razy
Otrzymał podziękowań: 1 raz


Wróć do Zadaj pytanie kuratorowi

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości