aplikacja kuratorska po ukończeniu innej aplikacji

Tematy związane z powoływaniem kuratorów społecznych, aplikacją kuratorską, egzaminem, odbywaniem praktyk studenckich, pisaniem prac dyplomowych itd. Ogólnie: pytania i odpowiedzi, które zainteresują kandydatów do zawodu i pełnienia funkcji kuratora, studentów, uczniów, aplikantów ...

Moderatorzy: Ultima, BBG, Sasquatch

aplikacja kuratorska po ukończeniu innej aplikacji

Postautor: mm1984 » 30 sty 2018, 12:03

Witam! Mam pytanie czy po ukończeniu aplikacji komorniczej i odbyciu 2-letniej asesury komorniczej istnieje możliwości złożenia wniosku o odbywanie aplikacji kuratorskiej bez konieczności zdawania egzaminu konkursowego?
Za negatywne komentarze dziękuję i proszę tylko o rzeczową odpowiedź.
mm1984
 
Posty: 2
Rejestracja: 30 sty 2018, 11:38
Podziękował : 0 raz
Otrzymał podziękowań: 4 razy

Re: aplikacja kuratorska po ukończeniu innej aplikacji

Postautor: Pierre » 30 sty 2018, 14:53

Jeżeli uda Ci się przekonać Prezesa Sądu Okręgowego to jasne że jest to możliwe.
Ja osobiście jeszcze nie spotkałem żadnego kuratora, który byłby zwolniony z obowiązku odbycia aplikacji.

Art. 5 par. 2 Ustawy o kuratorach - Minister Sprawiedliwości, na wniosek prezesa sądu okręgowego, może, w szczególnie uzasadnionych wypadkach, zwolnić od obowiązku odbycia aplikacji kuratorskiej i złożenia egzaminu kuratorskiego.
Awatar użytkownika
Pierre
k.zawodowy
k.zawodowy
 
Posty: 130
Rejestracja: 26 cze 2010, 15:16
Podziękował : 52 razy
Otrzymał podziękowań: 34 razy

Re: aplikacja kuratorska po ukończeniu innej aplikacji

Postautor: Kameron » 30 sty 2018, 16:28

W moim okręgu w przeszłości były dwa przypadki zwolnienia z części aplikacji kuratorskiej oraz egzaminu kuratorskiego przez Ministra Sprawiedliwości. Jednak odbyło się to już po zatrudnieniu aplikanta kuratorskiego w drodze konkursu.
W mojej ocenie wszystko zależy od sposobu i regulaminu naboru na aplikacje kuratorską w danym okręgu sądowym. W moim okręgu jest dwuetapowy konkurs: test i egzamin ustny. Nie do końca wiem jak jest w innych okręgach. Myślę, że warto stanąć do konkursu, przejść pozytywnie i wystąpić do Ministra o zwolnienie z aplikacji i egzaminu. Są szanse. Pozdrawiam i powodzenia.
Kameron
k.zawodowy
k.zawodowy
 
Posty: 119
Rejestracja: 10 kwie 2014, 9:19
Podziękował : 21 razy
Otrzymał podziękowań: 161 razy

Re: aplikacja kuratorska po ukończeniu innej aplikacji

Postautor: Taurus » 30 sty 2018, 19:04

Pierre pisze:Jeżeli uda Ci się przekonać Prezesa Sądu Okręgowego to jasne że jest to możliwe.
Ja osobiście jeszcze nie spotkałem żadnego kuratora, który byłby zwolniony z obowiązku odbycia aplikacji.

Art. 5 par. 2 Ustawy o kuratorach - Minister Sprawiedliwości, na wniosek prezesa sądu okręgowego, może, w szczególnie uzasadnionych wypadkach, zwolnić od obowiązku odbycia aplikacji kuratorskiej i złożenia egzaminu kuratorskiego.


W zasadzie praca komornika i praca kuratora to dwie bajki. Z pewnością na aplikacji komorniczej można obyć się ze stosowaniem prawa. Praca kuratora to też jednak wiele aspektów pozaprawnych z zakresu profilaktyki, resocjalizacji a także psychologi i ogólnej pedagogiki... Tak życiowo mówiąc potrzeba w tym zawodzie umiejętności podejścia do problemów ludzi od strony zrozumienia ich sytuacji i wsparcia ich w wychodzeniu na prostą z uwzględnieniem sytuacji prawnej którą ustalił w orzeczeniu sąd...

Mówiąc wsparcia mam na myśli nie tylko głaskanie i nie daj Boże przejmowanie za podopiecznych odpowiedzialności za własny los ale czasem i dyscyplinowanie oraz asystowanie w trudzie brania swojej sytuacji i sytuacji swojej rodziny na własne barki... To tak bardzo upraszczając...;)

W sytuacji ukończenia innych aplikacji prawniczych stawiałbym zatem nie na zwalnianie w całości lecz co najwyżej w znacznej części aplikacji. A egzamin nikomu nie zaszkodził... Zawsze można potwierdzić swoja wiedzę...;)
Primum non nocere...
Awatar użytkownika
Taurus
k.zawodowy
k.zawodowy
 
Posty: 212
Rejestracja: 30 wrz 2016, 17:50
Lokalizacja: Gdańsk
Podziękował : 71 razy
Otrzymał podziękowań: 114 razy

Re: aplikacja kuratorska po ukończeniu innej aplikacji

Postautor: mm1984 » 31 sty 2018, 11:31

Bardzo dziękuję za wszystkie odpowiedzi. Ale chodziło mi o sytuację, w której nie musiałabym zadawać egzaminu na aplikacje. Ja również uważam że nie powinno być tak, że ktoś po odbyciu danej aplikacji po prostu "przeskakuje" do innego zawodu. Ja bardzo bym chciała odbyć aplikację kuratorską żeby nauczyć się dobrze wykonywać w przyszłości ten zawód i oczywiście podejść do egzaminu kuratorskiego. Ale jeżeli byłaby taka możliwość to chciałabym móc pominąć etap zdawania egzaminu na samą aplikację, tylko nie wiem czy jest to możliwe.
Pewnie niektórzy pomyślą, że kobitce w zawodzie komornika nie wyszło to wymyśliła sobie kuratora. Tak nie jest. Sam szef kiedyś przysłuchując się mojej rozmowie z dłużnikiem powiedział, że zamiast twardo egzekwować od ludzi długi to ja wnikam w ich sytuację życiową i za wszelką cenę staram się im pomóc a nie na tym ta praca polega. Więc powiedział że chyba się pani z powołaniem minęła i może trzeba było zostać kuratorem a nie komornikiem. Może miał rację. Stąd moje pytanie. Dodam jeszcze, że od dziecka miałam styczność z zawodem kuratora tyle że społecznego bo była nim moja mam i brat, więc wiem że nie jest to łatwy zawód, i wiem na co się piszę. Moim skromnym zdaniem do każdego zawodu należy się zawsze przygotować jak najlepiej, tj. ukończyć aplikację i zdać egzamin bo jak już wcześniej ktoś wspomniał komornik a kurator to dwie różne bajki. Ale jeżeli ukończenie aplikacji komorniczej i asesury dałoby mi możliwośc pominięcia egzaminu wstępnego to byłabym bardzo szczęśliwa. Jeszcze raz dziękuję wszystkim za odpowiedź.

Za ten post autor mm1984 otrzymał podziękowania - 4
kropka(31 sty 2018, 17:39), Pierre(31 sty 2018, 11:42), Taurus(31 sty 2018, 21:31), Ultima(31 sty 2018, 11:36)
Ocena:16%
 
mm1984
 
Posty: 2
Rejestracja: 30 sty 2018, 11:38
Podziękował : 0 raz
Otrzymał podziękowań: 4 razy

Re: aplikacja kuratorska po ukończeniu innej aplikacji

Postautor: Pierre » 31 sty 2018, 11:48

Według mnie jeżeli już to jest możliwość przy odpowiednim układzie planet ze zwolnienia z konieczności odbycia aplikacji i zdania egzaminu kuratorskiego, ale nie ma możliwości ominięcia etapu konkursowego na samą aplikację.
Nie ma prostszego rozwiązania - w przypadku ogłoszenia konkursu w związku z wakatem - złóż papiery, podejdź do egzaminu, może się uda za pierwszym razem - a rok aplikacji mija bardzo szybko :) Powodzenia.
Awatar użytkownika
Pierre
k.zawodowy
k.zawodowy
 
Posty: 130
Rejestracja: 26 cze 2010, 15:16
Podziękował : 52 razy
Otrzymał podziękowań: 34 razy

Re: aplikacja kuratorska po ukończeniu innej aplikacji

Postautor: goldberg78 » 31 sty 2018, 15:42

Tylko ciężko w ostatnim okresie z tymi naborami - mimo obniżenia wieku emerytalnego to w skali całego kraju bardzo mało jest przeprowadzanych naborów - widocznie nikt nie chce odchodzić na emeryturę...
goldberg78
 
Posty: 7
Rejestracja: 26 lis 2017, 13:05
Lokalizacja: Konin
Podziękował : 0 raz
Otrzymał podziękowań: 1 raz

Re: aplikacja kuratorska po ukończeniu innej aplikacji

Postautor: Pierre » 31 sty 2018, 16:27

Obecnie jest nabór na minimum dwa etaty w Sądzie Okręgowym w Katowicach.
Awatar użytkownika
Pierre
k.zawodowy
k.zawodowy
 
Posty: 130
Rejestracja: 26 cze 2010, 15:16
Podziękował : 52 razy
Otrzymał podziękowań: 34 razy


Wróć do Chcę zostać kuratorem, jestem studentem, potrzebuję pomocy ...

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 2 gości