sygnatura akt Opm i Opmk

Zadaj pytanie kuratorowi rodzinnemu.

Moderatorzy: Ultima, BBG, Sasquatch

sygnatura akt Opm i Opmk

Postautor: tomex » 04 gru 2017, 14:32

Proszę mi wyjaśnić jaka jest różnica między teczkami o sygnaturze Opm i Opmk?
Do czego służy teczka Opm ,a do czego Opmk?
W której teczce powinny znajdowac sie dokumentu ( zaświadczenia z poradnii ,od psychologa i inne papierowe dokumenty ) uzyskane przez kuratora w trakcie nadzoru w rodzinie Opm czy Opmk
Kto wydaje zgodę na wgląd do akt Opmk
tomex
 
Posty: 12
Rejestracja: 20 lis 2017, 22:46
Podziękował : 0 raz
Otrzymał podziękowań: 3 razy

Re: sygnatura akt Opm i Opmk

Postautor: jazen » 04 gru 2017, 15:59

Witam. Sygn. Opm - to sygnatura akt ( nie teczki), które znajdują się w Wydziale Rodzinnym i Nieletnich ( powinny w nich znajdować się oryginały wszystkich ważnych dokumentów o których pan wspominał, zgode na wgląd do akt wydaje sędzia rodzinny ; Opmk - to sygnatura teczki nadzoru , która znajduje się w Zespole Kuratorskiej Służby Sadowej ( u kuratora zawodowego nadzorującego sprawę) , w niej powinny znajdować się odpisy ( kopie ) opinii , wywiadów środowiskowych itp. ( oryginały powinny być w aktach Opm), znajdują się również wszystkie karty czynności z nadzoru oraz okresowe sprawozdania pisane przez kuratorów sądowych - tu zgodę na wgląd do teczki wydaje kierownik ZKSS lub upoważniony kurator zawodowy.
jazen
k.zawodowy
k.zawodowy
 
Posty: 58
Rejestracja: 03 lis 2011, 11:57
Lokalizacja: mazowieckie
Podziękował : 5 razy
Otrzymał podziękowań: 15 razy

Re: sygnatura akt Opm i Opmk

Postautor: anca » 05 gru 2017, 11:41

jazen pisze:Witam. Sygn. Opm - to sygnatura akt ( nie teczki), które znajdują się w Wydziale Rodzinnym i Nieletnich ( powinny w nich znajdować się oryginały wszystkich ważnych dokumentów o których pan wspominał, zgode na wgląd do akt wydaje sędzia rodzinny ; Opmk - to sygnatura teczki nadzoru , która znajduje się w Zespole Kuratorskiej Służby Sadowej ( u kuratora zawodowego nadzorującego sprawę) , w niej powinny znajdować się odpisy ( kopie ) opinii , wywiadów środowiskowych itp. ( oryginały powinny być w aktach Opm), znajdują się również wszystkie karty czynności z nadzoru oraz okresowe sprawozdania pisane przez kuratorów sądowych - tu zgodę na wgląd do teczki wydaje kierownik ZKSS lub upoważniony kurator zawodowy.



Czy na pewno Kierownik???? Administratorem danych jest prezes SR.....uważam, że wobec tego decyzja należy do prezesa.....ale może jestem w błędzie..../?/

Za ten post autor anca otrzymał podziękowania - 4
jazen(05 gru 2017, 12:12), kropka(05 gru 2017, 15:54), megi(05 gru 2017, 20:38), Orange(07 gru 2017, 9:04)
Ocena:16%
 
anca
k.zawodowy
k.zawodowy
 
Posty: 408
Rejestracja: 26 kwie 2005, 17:30
Podziękował : 24 razy
Otrzymał podziękowań: 32 razy

Re: sygnatura akt Opm i Opmk

Postautor: jazen » 05 gru 2017, 12:15

Witam. Anca pewnie masz rację , u mnie jednak jest taka praktyka ,że jeżeli nawet wpłynie zapytanie do prezesa to i tak decyzje pozostawia on kierownikowi, w przepisach niestety nie ma nic o teczkach nadzoru czy dozoru , mowa jest o aktach sadowych.
jazen
k.zawodowy
k.zawodowy
 
Posty: 58
Rejestracja: 03 lis 2011, 11:57
Lokalizacja: mazowieckie
Podziękował : 5 razy
Otrzymał podziękowań: 15 razy

Re: sygnatura akt Opm i Opmk

Postautor: tomex » 05 gru 2017, 15:17

Własnie dlatego zadałem to pytanie poniewaz nigdzie nie znalazłem konkretnego przepisu który by regolował kto tak naprawde wyraża zgodę na udostepnienie teczki Opmk....I jestem odsyłany od tzw pokoju do pokoju .
Jeśli można to proszę też o przepis (tak abym mógł sie na niego powołać) odnośnie tego, że w teczkach ( czy aktach ) o sygnaturze OPm powinny znajdować się wszystkie oryginały dokumentów
tomex
 
Posty: 12
Rejestracja: 20 lis 2017, 22:46
Podziękował : 0 raz
Otrzymał podziękowań: 3 razy

Re: sygnatura akt Opm i Opmk

Postautor: costa1010 » 05 gru 2017, 23:08

Teczka Opmk u nas jest udostępniana uprawnionym stronom poprzez czytelnię akt (złożenie stosownego wniosku o wgląd), gdyż jest traktowana tak samo jak akta główne (Opm).
Wgląd do akt rozstrzyga sędzia referent.
Awatar użytkownika
costa1010
k.zawodowy
k.zawodowy
 
Posty: 180
Rejestracja: 07 kwie 2016, 20:00
Podziękował : 40 razy
Otrzymał podziękowań: 117 razy

Re: sygnatura akt Opm i Opmk

Postautor: jazen » 06 gru 2017, 9:32

Złóż wniosek do Prezesa Sądu ( jeżeli chcesz wglądu do teczki (Opmk) , ten wtedy skieruje go w odpowiednie miejsce i już. Jeżeli chcesz zapoznać się z aktami (Opm) to wniosek do Wydziału Rodzinnego i Nieletnich. Podaj swój nr telefonu i poproś o powiadomienie tel. o terminie kiedy będziesz mógł z dokumentacją się zapoznać ( prawdopodobnie w czytelni ) , ponieważ dokumenty trzeba przygotować ( może ich nie być bo są z wnioskiem na posiedzeniu , u biegłego itp. ). Tak działa to w moim sądzie.
jazen
k.zawodowy
k.zawodowy
 
Posty: 58
Rejestracja: 03 lis 2011, 11:57
Lokalizacja: mazowieckie
Podziękował : 5 razy
Otrzymał podziękowań: 15 razy

Re: sygnatura akt Opm i Opmk

Postautor: tomex » 06 gru 2017, 13:40

Ok Ok ....Bardzo dziękuje z informacje .Jednak mam taką sytuacje, iż kurator społeczny wszystkie zaświadczenia i informacje ( także moje pisemne lub np.kopie zgłoszeń na policje) umieszcza w teczce Opmk .Kurator nie zamieszcza informacji o nich w sprawozdaniach i kartach czynnosci nadzoru . W związku z tym powstała sytyacja kiedy to urzędy ( ZI,Policja,Sąd) chcac zapoznac sie z sytuacja w naszej rodzine wystepuja o przesłanie sprawozdań kuratorskich z nadzoru .No i dostają sprawozdania w których nie ma waznych informacji jakie dostarczyłem ( bo są w Opmk a nie Opm).
Rozmawiałem juz z kuratorem zawodowym.ZKSS a nawet poszła informacja do kuratora okregowego .Niestety według wszystkich wszystko jest ok a nadzór prowadzony jest właściwie .W mojej ocenie coś jednak jest nie tak .gdzyż nie zawsze moge wspomnieć ( tym instytucjom) o tym, że sa jeszcze dokumenty w Opmk
Dlatego potrzebuję przepisu (podstawy prawnej) na który mogłbym sie powołać .Z całym szczunkiem dla wszystkich tutaj,nie moge napisać ze informacje mam z forum internetowego .Poza tym jak juz sie zorietowałem w róznych sądach jest troche inaczej .
Dlatego jeszcze raz zapytam ...
Jaki przepis reguluje i zobowiązuje kuratora do tego aby w teczkach ( czy aktach ) o sygnaturze Opm umieszczał wszystkie oryginały dokumentów (a w opmk tylko kopie) .
tomex
 
Posty: 12
Rejestracja: 20 lis 2017, 22:46
Podziękował : 0 raz
Otrzymał podziękowań: 3 razy

Re: sygnatura akt Opm i Opmk

Postautor: costa1010 » 06 gru 2017, 22:09

ZARZĄDZENIE
MINISTRA SPRAWIEDLIWOŚCI
z dnia 12 grudnia 2003 r.
w sprawie organizacji i zakresu działania sekretariatów sądowych oraz innych działów administracji sądowej
(Dz. Urz. MS z dnia 31 grudnia 2003 r.)


art 506 ust. 14 . Teczki kuratorskie zawierają w szczególności: odpis orzeczenia, kopie opinii i diagnoz biegłych, sprawozdania i karty czynności kuratorów sprawujących nadzór lub ich kopie, kopie dokumentów i informacji zebranych w wyniku czynności podejmowanych w postępowaniu wykonawczym wobec wszystkich podopiecznych występujących w sprawie, odpisy orzeczeń i zarządzeń wydanych przez sędziów w postępowaniu wykonawczym, odpisy orzeczeń wydawanych w sprawach osób objętych tym postępowaniem.
Awatar użytkownika
costa1010
k.zawodowy
k.zawodowy
 
Posty: 180
Rejestracja: 07 kwie 2016, 20:00
Podziękował : 40 razy
Otrzymał podziękowań: 117 razy

Re: sygnatura akt Opm i Opmk

Postautor: tomex » 08 gru 2017, 14:09

Bardzi dziekuje za odpowiedz.
Właśnie rozmawiałem z kuratoką, miałem nadzieję że podstawa prawna coś pomoże i dokumenty będą uwzględniane w kartach czynności nadzoru i załączane z nimi do akt Opm a ich kopie do teczki Opmk.
No niestety interpretacja tego przepisu jaką usłyszałem od Pani kurator jest nastepujaca
Ona fizycznie nie dostaje oryginałów tylko kopie ,wiec wszystko jest w porzadku bo zgodnie z art 506 ust. 14 w teczce Opmk znajdują sie kopie dokumentów ...Oryginały są u mnie,zatem Pani kurator nie ma co zamieszczas w teczce OPm.
Mówiłem pani kurator,że moje oryginały np: zaswiadczeń z poradnii ,od lekarza .z policji sa u mnie ,ponieważ pozbywająć sie oryginału nie moge go okazywać w innych urzedach ..Kopie ( ksero) jakie jej daje w mojej ocenie powinna traktowac jako oryginały , ujęć je w sprawozdaniu i karcie czynności nadzoru i wraz z nimi włożyc je do teczki Opm.Z dokumentu dostarczonego przezemnie powinna zrobić kopie i włożyć do teczki Opmk.
W odpowiedzi usłuszałem, że przepis nie precyzuje co ma być w teczce Opm
No i sprawa jest w punkcie yjscia ....
Co moge jeszcze zrobic aby dokumenty i informacje w nich przekazywane przeze mnie były zawarte w kartach czynnosci nadzoru i zalączane wraz z nimi do akt sprawy Opm.
Bo obecnie wyglada to tak
Zapis z 4.10.2017 tego dniacprzesłałem pani kurator zaświadczenie o uczeszczniu do poradni dla osób doznajacych przemocy ..
A w karcie czynnosci nadzoru nie ma o tym ani słowa ..Czy to jest prawidłowe .
Załączniki
kkkkkkkuuuuuurrrrr.jpg
tomex
 
Posty: 12
Rejestracja: 20 lis 2017, 22:46
Podziękował : 0 raz
Otrzymał podziękowań: 3 razy

Re: sygnatura akt Opm i Opmk

Postautor: costa1010 » 08 gru 2017, 15:52

Rozporządzenie Ministra Sprawiedliwości z dnia 12 czerwca 2003 r. w sprawie szczegółowego sposobu wykonywania uprawnień i obowiązków kuratorów sądowych.

Zadania kuratora rodzinnego:
3. Przebieg nadzoru i podejmowane na bieżąco czynności kurator rodzinny dokumentuje w karcie czynności nadzoru, prowadzonej osobno dla każdego podopiecznego, w której wpisuje datę, miejsce i rodzaj czynności, uzyskane dokumenty i informacje oraz ich źródła, a także własne uwagi i zamierzenia w zakresie sprawowania nadzoru.

Ja osobiście nie wpisuję do karty czynności dokumentów, które otrzymałem poza wizytami np. mailem.
Awatar użytkownika
costa1010
k.zawodowy
k.zawodowy
 
Posty: 180
Rejestracja: 07 kwie 2016, 20:00
Podziękował : 40 razy
Otrzymał podziękowań: 117 razy

Re: sygnatura akt Opm i Opmk

Postautor: Ultima » 08 gru 2017, 21:26

tomex pisze:W mojej ocenie coś jednak jest nie tak .gdzyż nie zawsze moge wspomnieć ( tym instytucjom) o tym, że sa jeszcze dokumenty w Opmk

Możesz wspomnieć a także okazać oryginały dokumentów.
Kuratorzy nie prowadzą akt Opm.
Dziec­ko jest chodzącym cu­dem, je­dynym, wyjątko­wym i niezastąpionym. Phil Bosmans.
Awatar użytkownika
Ultima
Admin
Admin
 
Posty: 1352
Rejestracja: 01 mar 2008, 20:58
Lokalizacja: UE
Podziękował : 754 razy
Otrzymał podziękowań: 488 razy

Re: sygnatura akt Opm i Opmk

Postautor: costa1010 » 08 gru 2017, 23:09

I chyba najprostsza rzecz - składać samemu kopie dokumentów poprzez biuro podawcze do akt sprawy.

Za ten post autor costa1010 otrzymał podziękowania - 3
Czcibor(10 gru 2017, 11:35), kropka(09 gru 2017, 16:05), Ultima(08 gru 2017, 23:18)
Ocena:12%
 
Awatar użytkownika
costa1010
k.zawodowy
k.zawodowy
 
Posty: 180
Rejestracja: 07 kwie 2016, 20:00
Podziękował : 40 razy
Otrzymał podziękowań: 117 razy

Re: sygnatura akt Opm i Opmk

Postautor: tomex » 11 gru 2017, 23:25

costa1010 pisze:Rozporządzenie Ministra Sprawiedliwości z dnia 12 czerwca 2003 r. w sprawie szczegółowego sposobu wykonywania uprawnień i obowiązków kuratorów sądowych.

Zadania kuratora rodzinnego:
3. Przebieg nadzoru i podejmowane na bieżąco czynności kurator rodzinny dokumentuje w karcie czynności nadzoru, prowadzonej osobno dla każdego podopiecznego, w której wpisuje datę, miejsce i rodzaj czynności, uzyskane dokumenty i informacje oraz ich źródła, a także własne uwagi i zamierzenia w zakresie sprawowania nadzoru.

Ja osobiście nie wpisuję do karty czynności dokumentów, które otrzymałem poza wizytami np. mailem.


Próbowałem wreczyć dokumenty kuratorce na wizycie domowej .Niestety nie przyjeła ich .Napisała tylko ile kartek chciałem jej przekazan .Nie przeczytała żadnego z nich ,nie spisała jakie to dokumentu i oczym mówią ..
Zlożyłem skarge na działanie kuratorskie. Powołując się na ten właśnie przepis i taką odpowiedz dostałem .....
w załączniku
Dla mnie to jakis absurd .Czy interpretacja tego przepisu w pismie jakie dostałem jest własciwa
Czy naprawde nie ma w tym kraju mozliwości wręczenia ( przekazania )dokumentu kuratorowi ..
Proponujecie abym wysyłał dokumentu i informacje bezpośrednio do sądu ale jak kurator może napisać póżniej jakąś opinie o rodzinie nie zapoznając się z dokumentami

Poza tym kiedy kurator nie weżmie odemnie dokumentów to jak może w teczce Opmk umiescic ich kopie zgodnie z
art 506 ust. 14 . Teczki kuratorskie zawierają w szczególności: odpis orzeczenia, kopie opinii i diagnoz biegłych, sprawozdania i karty czynności kuratorów sprawujących nadzór lub ich kopie, kopie dokumentów i informacji zebranych w wyniku czynności podejmowanych w postępowaniu wykonawczym wobec wszystkich podopiecznych występujących w sprawie, odpisy orzeczeń i zarządzeń wydanych przez sędziów w postępowaniu wykonawczym, odpisy orzeczeń wydawanych w sprawach osób objętych tym postępowaniem.

I tak to właśnie dokument nie istnieje w aktach z nadzoru kuratorskiego
Załączniki
odpowiedz kkkkkkkk.jpg
tomex
 
Posty: 12
Rejestracja: 20 lis 2017, 22:46
Podziękował : 0 raz
Otrzymał podziękowań: 3 razy

Re: sygnatura akt Opm i Opmk

Postautor: costa1010 » 12 gru 2017, 0:24

Trudno odnieść się do odpowiedzi biorąc pod uwagę jak był sformułowany zarzut, ale w mojej ocenie idzie to w złym kierunku.
Jak miewam jest Pan uczestnikiem postępowania, więc nie dostrzegam problemu, by kopie dokumentów dołączał Pan do akta sprawy pomijając teczkę Opmk.
Awatar użytkownika
costa1010
k.zawodowy
k.zawodowy
 
Posty: 180
Rejestracja: 07 kwie 2016, 20:00
Podziękował : 40 razy
Otrzymał podziękowań: 117 razy

Następna

Wróć do Zadaj pytanie kuratorowi

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 5 gości