dozór elektroniczny

Tematy związane z funkcjonowaniem kuratorskiej służby sądowej do wykonywania orzeczeń w sprawach karnych

Moderatorzy: Ultima, BBG, Sasquatch

Re: dozór elektroniczny

Postautor: Sasquatch » 24 lut 2016, 17:16

Informacja ze strony MS:
Przywrócenie systemu dozoru elektronicznego – I czytanie w Sejmie RP
https://ms.gov.pl/pl/informacje/news,80 ... rettyPhoto[pp_gal]/0/
Sasquatch
Mod
Mod
 
Posty: 1161
Rejestracja: 10 sty 2012, 22:51
Podziękował : 245 razy
Otrzymał podziękowań: 962 razy

Re: dozór elektroniczny

Postautor: BBG » 26 lut 2016, 19:20

Sasquatch pisze:Informacja ze strony MS:
Przywrócenie systemu dozoru elektronicznego – I czytanie w Sejmie RP
https://ms.gov.pl/pl/informacje/news,80 ... rettyPhoto[pp_gal]/0/

Sprawozdanie stenograficzne z posiedzenia Sejmu (s. 15-24)
http://orka2.sejm.gov.pl/StenoInter8.ns ... siazka.pdf
Marszałek Sejmu, skierował projekt ustawy do Komisji Nadzwyczajnej do spraw zmian w kodyfikacjach w celu rozpatrzenia.
Sprawozdanie Komisji
http://orka.sejm.gov.pl/Druki8ka.nsf/0/ ... le/271.pdf
Zostanie ono przedstawione na posiedzeniu Sejmu w dniach 9-11 marca br.
http://sejm.gov.pl/Sejm8.nsf/PorzadekOb ... 150050259B
Nie wiem, nie znam się, nie orientuję się, zarobiony jestem!
Awatar użytkownika
BBG
Mod
Mod
 
Posty: 1184
Rejestracja: 22 maja 2007, 10:03
Podziękował : 134 razy
Otrzymał podziękowań: 470 razy

Re: dozór elektroniczny

Postautor: Sasquatch » 29 mar 2016, 17:41

Przywrócenie Systemu Dozoru Elektronicznego i aktywna rola sądu w procesie karnym – ustawy podpisane przez Prezydenta
29 marca 2016 r. Prezydent RP Andrzej Duda podpisał dwie ustawy przygotowane w Ministerstwie Sprawiedliwości. Pierwsza z nich dotyczy procesu karnego a druga funkcjonowania Systemu Dozoru Elektronicznego

https://ms.gov.pl/pl/informacje/news,81 ... ego-i.html
Sasquatch
Mod
Mod
 
Posty: 1161
Rejestracja: 10 sty 2012, 22:51
Podziękował : 245 razy
Otrzymał podziękowań: 962 razy

Re: dozór elektroniczny

Postautor: Aurelius » 29 mar 2016, 23:45

No i powrót do dwóch form kary o.w. - praca społeczna i potrącenia z wynagrodzenia.
Nasze życie publiczne i społeczne będzie przecież takie jakim go uczynimy. Nikt nie zrobi tego za nas, ale i nikt nie powinien tego robić bez nas. (...) Tylko oportuniści i ludzie leniwi sądzą, że jest inaczej, wizjonerzy i liderzy z prawdziwego zdarzenia stawiają sobie zadania i z uporem godnym słusznej sprawy dążą do ich zrealizowania.
prof. Zbigniew Lasocik

______________
Obrazek
Awatar użytkownika
Aurelius
VIP
VIP
 
Posty: 2836
Rejestracja: 17 sty 2006, 0:09
Lokalizacja: Katowice
Podziękował : 231 razy
Otrzymał podziękowań: 277 razy

Re: dozór elektroniczny

Postautor: Sasquatch » 31 mar 2016, 16:52

Ustawa z dnia 11 marca 2016 r. o zmianie ustawy – Kodeks karny oraz ustawy – Kodeks karny wykonawczy została już opublikowana w DZ.U poz.428
http://www.dziennikustaw.gov.pl/du/2016/428/1

Za ten post autor Sasquatch otrzymał podziękowania - 2
morphine(31 mar 2016, 19:24), V70awd(31 mar 2016, 19:30)
Ocena:8%
 
Sasquatch
Mod
Mod
 
Posty: 1161
Rejestracja: 10 sty 2012, 22:51
Podziękował : 245 razy
Otrzymał podziękowań: 962 razy

Re: dozór elektroniczny

Postautor: Sasquatch » 11 paź 2016, 19:29

Do SN wpłynęło pytanie dot. SDE, a dokładniej tego:
Czy oddalenie się skazanego z miejsca odbywania kary pozbawienia wolności w systemie dozoru elektronicznego może być zakwalifikowane w płaszczyźnie znamion określających czynność sprawczą przestępstwa samouwolnienia się stypizowanego w przepisie art. 242 § 1 Kodeksu Karnego?​

http://www.sn.pl/sprawy/SitePages/Zagad ... nia_prawne
Sasquatch
Mod
Mod
 
Posty: 1161
Rejestracja: 10 sty 2012, 22:51
Podziękował : 245 razy
Otrzymał podziękowań: 962 razy

Re: dozór elektroniczny

Postautor: Pierre » 12 gru 2016, 21:42

Witam.

Skazany odbywający KPW w SDE wniósł pisemnie o udzielnie przez kuratora zawodowego czasowego oddalenia na 4 dni w celu utrzymywania relacji rodzinnych art. 43 p KKW.

Skazany we wniosku podał, że cała jego rodzina na święta wyjeżdża w góry, gdzie przyjechać ma także jego narzeczona z Niemiec ze swoją rodziną i ich wspólnym dzieckiem - to też obecność skazanego jest niezbędna w jego ocenie.

Ja jestem całkowicie przeciwny takiemu rozumieniu utrzymywania relacji rodzinnych w okresie SDE, nie stanowi to dla mnie szczególnie ważnych względów skazanych powodowanych sytuacją rodzinną.

Skazany zostanie pouczony w przypadku odmowy o prawie skargi do SO Wydziału Penitencjarnego z czego z pewnością skorzysta.

Jakie jest Wasze zdanie ? Może się mylę i zasługuje on na rzeczone tymczasowe oddalenie :) ?
Awatar użytkownika
Pierre
k.zawodowy
k.zawodowy
 
Posty: 130
Rejestracja: 26 cze 2010, 15:16
Podziękował : 52 razy
Otrzymał podziękowań: 34 razy

Re: dozór elektroniczny

Postautor: jacek_14 » 13 gru 2016, 0:16

Pierre pisze:Witam.

Skazany odbywający KPW w SDE wniósł pisemnie o udzielnie przez kuratora zawodowego czasowego oddalenia na 4 dni w celu utrzymywania relacji rodzinnych art. 43 p KKW.

Skazany we wniosku podał, że cała jego rodzina na święta wyjeżdża w góry, gdzie przyjechać ma także jego narzeczona z Niemiec ze swoją rodziną i ich wspólnym dzieckiem - to też obecność skazanego jest niezbędna w jego ocenie.

Ja jestem całkowicie przeciwny takiemu rozumieniu utrzymywania relacji rodzinnych w okresie SDE, nie stanowi to dla mnie szczególnie ważnych względów skazanych powodowanych sytuacją rodzinną.

Skazany zostanie pouczony w przypadku odmowy o prawie skargi do SO Wydziału Penitencjarnego z czego z pewnością skorzysta.

Jakie jest Wasze zdanie ? Może się mylę i zasługuje on na rzeczone tymczasowe oddalenie :) ?


art 43 p kkw W przypadkach szczególnie ważnych dla skazanego, uzasadnionych względami zdrowotnymi, rodzinnymi lub osobistymi, sądowy kurator zawodowy może zezwolić skazanemu na opuszczenie miejsca wykonywania dozoru stacjonarnego na okres nieprzekraczający jednorazowo 7 dni, w miarę potrzeby w asyście osoby najbliższej lub osoby godnej zaufania. Wydaje mi się że może to być uzasadniona sytuacja rodzinna. Ja bym jeszcze do wydania decyzji zarządał oświadczenia matki dziecka skazanego tj: że planuje wspóny pobyt oraz wskazanie miejsca pobytu z potwierdzeniem umowa wynajęcia pensjonatu lokalu. Uprzedziłbym także że podczas jego pobytu policja na zaptanie kuratora dokona sprawdzenia czy przebywa on pod wskazanym adresem.
Awatar użytkownika
jacek_14
k.zawodowy
k.zawodowy
 
Posty: 255
Rejestracja: 17 kwie 2012, 20:27
Podziękował : 109 razy
Otrzymał podziękowań: 320 razy

Re: dozór elektroniczny

Postautor: morphine » 13 gru 2016, 10:29

Tylko na 4 dni, ja bym od razu na 7 wnioskował:)
Wychodzi na to, ze on chce utrzymywać relacje rodzinne ale rodzina już nie, skoro jadą gdzie indziej niż on odbywa kpw.
Jeżeli już po otrzymaniu tych oświadczeń o których pisze Jacek_14 udzieliłbym na 1 dzień. A skazany w 12 godzinach nie wyrobi się aby odwiedzić rodzinę w górach?:)
morphine
UpLinker
UpLinker
 
Posty: 2072
Rejestracja: 11 lut 2008, 18:32
Podziękował : 345 razy
Otrzymał podziękowań: 205 razy

Re: dozór elektroniczny

Postautor: amator » 13 gru 2016, 17:52

Ja bym nie dal wolnego nawet na jeden dzień, tak jak pisze morphine jeśli rodzina chce z nim utrzymywać kontakty niech pozostaną w jego miejscu zamieszkania i odbywania kary. Czasowe zezwolenia udzielam analogicznie do przepustek w ZK w SZCZEGÓLNIE WAŻNYCH PRZYPADKACH, np. na pogrzeb gdy umrze ktos z bliskiej rodziny a nie na wyjazd wypoczynkowy w góry. Jeden z moich skazanych wymyślił sobie podczas odbywania kary w SDE że się zaręczy z dziewczyną w Zakopanem, chciał 4 dni czasu wolnego :). Oczywiście odmówiłem ale zachęcałem do napisania zażalenia na decyzje do sądu okręgowego, nie odważył się :)
Awatar użytkownika
amator
k.zawodowy
k.zawodowy
 
Posty: 76
Rejestracja: 06 lis 2005, 0:19
Podziękował : 7 razy
Otrzymał podziękowań: 2 razy

Re: dozór elektroniczny

Postautor: jacek_14 » 14 gru 2016, 22:21

jacek_14 pisze:
Pierre pisze:Witam.

Skazany odbywający KPW w SDE wniósł pisemnie o udzielnie przez kuratora zawodowego czasowego oddalenia na 4 dni w celu utrzymywania relacji rodzinnych art. 43 p KKW.

Skazany we wniosku podał, że cała jego rodzina na święta wyjeżdża w góry, gdzie przyjechać ma także jego narzeczona z Niemiec ze swoją rodziną i ich wspólnym dzieckiem - to też obecność skazanego jest niezbędna w jego ocenie.

Ja jestem całkowicie przeciwny takiemu rozumieniu utrzymywania relacji rodzinnych w okresie SDE, nie stanowi to dla mnie szczególnie ważnych względów skazanych powodowanych sytuacją rodzinną.

Skazany zostanie pouczony w przypadku odmowy o prawie skargi do SO Wydziału Penitencjarnego z czego z pewnością skorzysta.

Jakie jest Wasze zdanie ? Może się mylę i zasługuje on na rzeczone tymczasowe oddalenie :) ?


art 43 p kkw W przypadkach szczególnie ważnych dla skazanego, uzasadnionych względami zdrowotnymi, rodzinnymi lub osobistymi, sądowy kurator zawodowy może zezwolić skazanemu na opuszczenie miejsca wykonywania dozoru stacjonarnego na okres nieprzekraczający jednorazowo 7 dni, w miarę potrzeby w asyście osoby najbliższej lub osoby godnej zaufania. Wydaje mi się że może to być uzasadniona sytuacja rodzinna. Ja bym jeszcze do wydania decyzji zarządał oświadczenia matki dziecka skazanego tj: że planuje wspóny pobyt oraz wskazanie miejsca pobytu z potwierdzeniem umowa wynajęcia pensjonatu lokalu. Uprzedziłbym także że podczas jego pobytu policja na zaptanie kuratora dokona sprawdzenia czy przebywa on pod wskazanym adresem.

Przemyslałem temat macie rację to jest kara a nie rekreacja i wypoczynek.
Awatar użytkownika
jacek_14
k.zawodowy
k.zawodowy
 
Posty: 255
Rejestracja: 17 kwie 2012, 20:27
Podziękował : 109 razy
Otrzymał podziękowań: 320 razy

Re: dozór elektroniczny

Postautor: vedder » 15 gru 2016, 10:47

Pierre pisze:Witam.

Skazany odbywający KPW w SDE wniósł pisemnie o udzielnie przez kuratora zawodowego czasowego oddalenia na 4 dni w celu utrzymywania relacji rodzinnych art. 43 p KKW.

Skazany we wniosku podał, że cała jego rodzina na święta wyjeżdża w góry, gdzie przyjechać ma także jego narzeczona z Niemiec ze swoją rodziną i ich wspólnym dzieckiem - to też obecność skazanego jest niezbędna w jego ocenie.

Ja jestem całkowicie przeciwny takiemu rozumieniu utrzymywania relacji rodzinnych w okresie SDE, nie stanowi to dla mnie szczególnie ważnych względów skazanych powodowanych sytuacją rodzinną.

Skazany zostanie pouczony w przypadku odmowy o prawie skargi do SO Wydziału Penitencjarnego z czego z pewnością skorzysta.

Jakie jest Wasze zdanie ? Może się mylę i zasługuje on na rzeczone tymczasowe oddalenie :) ?


W dupach się przewraca co niektórym :mrgreen:
I DON'T TRUST NOBODY especially when they say somethin' good – Eddie Vedder
vedder
k.zawodowy
k.zawodowy
 
Posty: 596
Rejestracja: 20 mar 2012, 20:51
Podziękował : 0 raz
Otrzymał podziękowań: 5 razy

Re: dozór elektroniczny

Postautor: kaszpiroski » 15 gru 2016, 22:09

Ja zawsze podchodzę do tematu czasowych oddaleń w SDE jakby była to przepustka w trakcie zwykłego odbywania kary pozb. woln. W opisanej sytuacji nie sądzę, aby skazany dostał przepustkę, no chyba, że: dłuższy czas odbywania kary w IPO, dobre zachowanie, nagrody , itp. Jak mam wątpliwości w podobnych sytuacjach to konsultuję się z np. z wychowawcami w ZK.
W końcu SDE to kara pozbawienia wolności.
kaszpiroski
 
Posty: 70
Rejestracja: 11 lut 2009, 15:46
Podziękował : 6 razy
Otrzymał podziękowań: 32 razy

Re: dozór elektroniczny

Postautor: Peu » 16 gru 2016, 18:10

zgoda na czasowe oddalenie się to szpital, pup, sąd, itp. żadne wyjazdy na odpoczynek. to jest kara, ma być dolegliwa pomimo faktu, że śpi się we własnym łóżku
Peu
k.zawodowy
k.zawodowy
 
Posty: 103
Rejestracja: 25 sty 2010, 22:34
Podziękował : 25 razy
Otrzymał podziękowań: 15 razy

Re: dozór elektroniczny

Postautor: Pierre » 16 gru 2016, 18:47

Dziękuję za wszystkie odpowiedzi, które ugruntowały moje stanowisko.

Udzielono pisemnej decyzji odmownej z uzasadnieniem - zobaczymy czy będzie skarga :) ?

Pozdrawiam serdecznie.
Awatar użytkownika
Pierre
k.zawodowy
k.zawodowy
 
Posty: 130
Rejestracja: 26 cze 2010, 15:16
Podziękował : 52 razy
Otrzymał podziękowań: 34 razy

PoprzedniaNastępna

Wróć do Kuratorzy dla dorosłych

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 8 gości

cron