jak wygląda aplikacja

Tematy związane z powoływaniem kuratorów społecznych, aplikacją kuratorską, egzaminem, odbywaniem praktyk studenckich, pisaniem prac dyplomowych itd. Ogólnie: pytania i odpowiedzi, które zainteresują kandydatów do zawodu i pełnienia funkcji kuratora, studentów, uczniów, aplikantów ...

Moderatorzy: Ultima, BBG, Sasquatch

jak wygląda aplikacja

Postautor: aagataa » 24 wrz 2017, 13:16

Witam wszystkich serdecznie,
z góry przepraszam jeśli temat ten został już poruszony, ale starałam się przeszukać forum wzdłuż i w szerz.
Mam do podjęcia trudną decyzję, ponieważ mam możliwość odbycia aplikacji w sądzie oddalonym od mojego miejsca zamieszkania o 100km. Zastanawiam mnie to czy aplikant codziennie/5 dni w tygodniu przebywa w sądzie bądź terenie razem z patronem podczas odbywania aplikacji? Nie wiem czy robienie minimum 200km dziennie ma sens, czy powinnam zmienić miejsce zamieszkania? (Nie mam zobowiązań i dzieci także jestem w stanie się poświęcić chociaż nie jest mi to na rękę.) Jak wygląda sytuacja z przeniesieniem, tzn. jaka jest szansa i jak długo ewentualnie średnio się na nie czeka? Jeżeli miałabym świadomość, że w przeciągu 1-2 lat uda mi się przenieść do sądu bliżej mojego miejsca zamieszkania to byłabym w stanie się przemęczyć i przez ten czas dojeżdżać, jeżeli nie to będę musiała się pogodzić ze zmianą miejsca zamieszkania. Nie jest to dla mnie łatwe, dlatego bardzo proszę o opinie i wskazówki osób które mają w tym temacie doświadczenie. Będę bardzo wdzięczna.
Uwaga moderatora: ultima
Witam. Temat przeniosłam do właściwego działu.
aagataa
 
Posty: 4
Rejestracja: 22 wrz 2017, 21:24
Podziękował : 2 razy
Otrzymał podziękowań: 8 razy

Re: jak wygląda aplikacja

Postautor: microm1988 » 24 wrz 2017, 19:01

Cześć koleżanko. Jestem kuratorem od 3 miesięcy, dojeżdżam 30 km do Sądu. Wcześniej robiłem aplikacje w Sądzie gdzie przez rok dojezdzalem 85 km w jedną stronę. Ja mam żonę i 2 dzieci, a dojezdzanie do pracy będąc aplikantem dało mi w kość. Więcej płaciłem na paliwo niż dostawałem pensji. Do pracy jeździłem codziennie. Fuksem udało mi się dostać etat bliżej, od razu skorzystałem. Pamiętaj jednak ze obecnie raczej nie będzie nowych etatów, bo będzie tendencja do wygaszania etatów. Jeżeli nie masz żadnych zobowiązań wobec własnej rodziny, to radzę zmienić miejsce zamieszkania, a wtedy na pewno łatwiej będzie Ci się wdrożyć w życie kuratora.
microm1988
k.zawodowy
k.zawodowy
 
Posty: 11
Rejestracja: 30 sie 2016, 12:33
Lokalizacja: Prudnik - Nysa (okręg opolski)
Podziękował : 7 razy
Otrzymał podziękowań: 10 razy

Re: jak wygląda aplikacja

Postautor: aagataa » 24 wrz 2017, 19:58

Bardzo dziękuję za odpowiedź, a czy mógłbyś mi napisać w jaki sposób dowiedziałeś się o tym wolnym etacie bliżej miejsca zamieszkania? Czy składałeś wniosek o przeniesienie i czy zrobiłeś to już w trakcie aplikacji? Wiem, że może być ciężko ale mieszkam w mieście wojewódzkim, gdzie kuratorów jest zatrudnionych stosunkowo więcej dlatego mam jakąś nadzieję, ale kompletnie nie wiem jak to się formalnie załatwia.
aagataa
 
Posty: 4
Rejestracja: 22 wrz 2017, 21:24
Podziękował : 2 razy
Otrzymał podziękowań: 8 razy

Re: jak wygląda aplikacja

Postautor: costa1010 » 24 wrz 2017, 20:03

Aagataa wysłałem Ci pw
Awatar użytkownika
costa1010
k.zawodowy
k.zawodowy
 
Posty: 180
Rejestracja: 07 kwie 2016, 20:00
Podziękował : 40 razy
Otrzymał podziękowań: 117 razy

Re: jak wygląda aplikacja

Postautor: microm1988 » 24 wrz 2017, 22:37

Była osoba która chciala się zamienić miejscami. Przeniesienie nastąpiło po egzaminie. Miałem szczęście
microm1988
k.zawodowy
k.zawodowy
 
Posty: 11
Rejestracja: 30 sie 2016, 12:33
Lokalizacja: Prudnik - Nysa (okręg opolski)
Podziękował : 7 razy
Otrzymał podziękowań: 10 razy

Re: jak wygląda aplikacja

Postautor: apl. » 25 wrz 2017, 13:33

Witam
Aplikacja, pięć dni w tygodniu w Sądzie i wyjątkowo wyjazd z patronem w teren, więc finansowo, także radę zmienić miejsce zamieszkania.
Przeniesienie w danym okręgu między sądami, gdy jest miejsce, składasz podanie do Prezesa SO (radzę wcześniej odbyć rozmowę z KO).
Przeniesienie między okręgami, także rozmowa z dwoma KO (lub jedną gdy w twoim okręgu chce pomóc), gdy jest miejsce.
Pozdrawiam
apl.
 
Posty: 27
Rejestracja: 04 kwie 2013, 13:19
Podziękował : 43 razy
Otrzymał podziękowań: 7 razy

Re: jak wygląda aplikacja

Postautor: Pierre » 25 wrz 2017, 13:56

Ja również radzę zmianę miejsca zamieszkania, jeżeli jest taka możliwość.
Znam osoby, które dojeżdżają po 50 km do pracy ale jest duży wydatek i wysiłek - jako kuratorzy mogą już jednakże zorganizować sobie lepiej pracę - tzn. mogą np. przy okazji jednej drogi do SR być w pracy znacznie dłużej, po dyżurze załatwić teren itp.
Jako aplikant, i to jeszcze 100 km od Sądu - będzie Ci bardzo ciężko - na początku, jeżeli nie przez cały okres aplikacji, praca jest 5 dni w tygodniu po 8 godzin - aplikant zatrudniony jest na zwykłej umowie o pracę a nie jak kurator zawodowy na podstawie aktu mianowania z zadaniowym czasem pracy. Do tego dochodzi praca w terenie z patronem - który może ale nie musi uwzględnić Twoją sytuację życiową i odległość od SR.
Wiem, że odbycie aplikacji z poświęceniem czasu i pieniędzy jest kuszące - ale późniejsza możliwość przeniesienia jest bardzo niepewna.
O chęci przeniesienia informujesz Prezesa SO i KO - jeżeli chcesz zmiany na inny SR w ramach własnego SO. Jeżeli na SR w innym SO wówczas składasz takie podanie w tym docelowym SO - nam wiele przypadków, gdy w innym SO zwalniał się etat i KO zamiast robić aplikację korzystał z podań kuratorów chcących zmienić okręg - wówczas po załatwieniu formalności zwalniasz się w swoim SO i zostajesz zatrudniona w nowym SO.
Reasumując, jeżeli możesz - przeprowadzaj się - zrób aplikację - a jak się kiedyś pojawi wakat blisko rodzinnych stron to się przeprowadzisz.
Nie odpuszczaj aplikacji bo warto :)
Awatar użytkownika
Pierre
k.zawodowy
k.zawodowy
 
Posty: 130
Rejestracja: 26 cze 2010, 15:16
Podziękował : 52 razy
Otrzymał podziękowań: 34 razy

Re: jak wygląda aplikacja

Postautor: aagataa » 10 paź 2017, 19:31

Bardzo dziękuję, aplikacja trwa a ja biorąc pod uwagę cenne rady zmieniłam miejsce zamieszkania - obecnie wynajmuję stancję. Po zakończeniu aplikacji prawdopodobnie wrócę do rodzinnego miasta i będę dojeżdżała jeśli logistycznie uda się to ogarnąć, po aplikacji planuję złożyć podanie o przeniesienie do innego SR w tym samym okręgu i mam nadzieję, że się uda.
aagataa
 
Posty: 4
Rejestracja: 22 wrz 2017, 21:24
Podziękował : 2 razy
Otrzymał podziękowań: 8 razy

Re: jak wygląda aplikacja

Postautor: Pierre » 10 paź 2017, 20:21

Bardzo dobre rozwiązanie - powodzenia :)
Awatar użytkownika
Pierre
k.zawodowy
k.zawodowy
 
Posty: 130
Rejestracja: 26 cze 2010, 15:16
Podziękował : 52 razy
Otrzymał podziękowań: 34 razy


Wróć do Chcę zostać kuratorem, jestem studentem, potrzebuję pomocy ...

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 4 gości