karalność człnków rodziny

Tematy związane z powoływaniem kuratorów społecznych, aplikacją kuratorską, egzaminem, odbywaniem praktyk studenckich, pisaniem prac dyplomowych itd. Ogólnie: pytania i odpowiedzi, które zainteresują kandydatów do zawodu i pełnienia funkcji kuratora, studentów, uczniów, aplikantów ...

Moderatorzy: Ultima, BBG, Sasquatch

karalność człnków rodziny

Postautor: Katee92 » 26 mar 2017, 0:32

Drodzy kuratorzy,

Mam pytanie- Czy dostając się na aplikację, sprawdzana jest karalność rodziny? co w przypadku, gdy mąż jest karany, natomiast wyrok zapadł przed zawarciem małżeństwa? co ,jeśli karany jest partner (nie mąż) ? Co jeśli w przeszłości karani byli rodzice lub rodzeństwo??
Uwaga moderatora: ultima
Temat został przeniesiony do odpowiedniego działu.
Katee92
 
Posty: 5
Rejestracja: 25 mar 2017, 23:48
Podziękował : 0 raz
Otrzymał podziękowań: 0 raz

Re: karalność człnków rodziny

Postautor: costa1010 » 26 mar 2017, 9:51

Aplikantem kuratorskim może zostać ten, kto odpowiada warunkom określonym w art. 5 ust. 1 pkt 1–4 oraz przedłoży informację z Krajowego Rejestru Karnego, która jego dotyczy.

Art. 5. 1. Kuratorem zawodowym może być mianowany ten, kto:
1) posiada obywatelstwo polskie i korzysta z pełni praw cywilnych i obywatelskich;
2) jest nieskazitelnego charakteru;
3) jest zdolny ze względu na stan zdrowia do pełnienia obowiązków kuratora zawodowego;
4) ukończył wyższe studia magisterskie z zakresu nauk pedagogiczno-psychologicznych, socjologicznych lub prawnych albo inne wyższe studia magisterskie i studia podyplomowe z zakresu nauk pedagogiczno-psychologicznych, socjologicznych lub prawnych;
5) odbył aplikację kuratorską;
6) zdał egzamin kuratorski.
Awatar użytkownika
costa1010
k.zawodowy
k.zawodowy
 
Posty: 180
Rejestracja: 07 kwie 2016, 20:00
Podziękował : 40 razy
Otrzymał podziękowań: 117 razy

Re: karalność człnków rodziny

Postautor: Katee92 » 26 mar 2017, 19:42

costa1010, Dziękuje za reakcję na moje pytanie. Tyle co napisałas/eś to wiem, jednak doszły mnie słuchy, że wypełnić trzeba niejaką ankietę danych osobowych. tam są pytania o dane członków rodziny, łącznie z parnterem i jego rodzicami. Jednak nigdzie konkretnej odpowiedzi nie uzyskalam, czy to również dotyczy kuratorów sądowych. Na pewno dotyczy : 2. Przepisy ustawy mają zastosowanie do:
1) organów władzy publicznej, w szczególności:
a) Sejmu i Senatu,
b) Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej,
Opracowano na podstawie: Dz. U. z 2010 r. Nr 182, poz. 1228, z 2015 r. poz. 21, 1224, 2281, z 2016 r. poz. 749.
c) organów administracji rządowej,
d) organów jednostek samorządu terytorialnego, a także innych podległych im jednostek organizacyjnych lub przez nie nadzorowanych,
e) sądów i trybunałów,
f) organów kontroli państwowej i ochrony prawa;
2) jednostek organizacyjnych podległych Ministrowi Obrony Narodowej lub przez niego nadzorowanych;
3) Narodowego Banku Polskiego;
4) państwowych osób prawnych i innych niż wymienione w pkt 1–3 państwowych jednostek organizacyjnych;
5) jednostek organizacyjnych podległych organom władzy publicznej lub nadzorowanych przez te organy;
6) przedsiębiorców zamierzających ubiegać się albo ubiegających się o zawarcie umów związanych z dostępem do informacji niejawnych lub wykonujących takie umowy albo wykonujących na podstawie przepisów prawa zadania związane z dostępem do informacji niejawnych.
3. Przepisy ustawy o ochronie informacji niejawnych nie naruszają przepisów innych ustaw o ochronie tajemnicy zawodowej lub innych tajemnic prawnie chronionych, z zastrzeżeniem art. 5.


ALe czy któryś z tych punktów dotyczy kuratora????
Katee92
 
Posty: 5
Rejestracja: 25 mar 2017, 23:48
Podziękował : 0 raz
Otrzymał podziękowań: 0 raz

Re: karalność człnków rodziny

Postautor: costa1010 » 27 mar 2017, 22:09

"jednak doszły mnie słuchy, że wypełnić trzeba niejaką ankietę danych osobowych'. Moim zdaniem nie jest problemem potwierdzić to u źródła.W wielu sądach jest regulamin konkursu na aplikację i wykaz potrzebnych dokumentów, więć przed złożeniem upewnij się. Przed rozpoczęciem aplikacji podpisywałem oświadczenia dotyczące zachowania tajemnicy służbowej, ale na żadnym z etapów nikt nie pytał mnie o członków rodziny.
Awatar użytkownika
costa1010
k.zawodowy
k.zawodowy
 
Posty: 180
Rejestracja: 07 kwie 2016, 20:00
Podziękował : 40 razy
Otrzymał podziękowań: 117 razy

Re: karalność człnków rodziny

Postautor: Katee92 » 28 mar 2017, 16:58

Dziękuje. Na aplikację już się dostałam. Mam zacząć od przyszłego miesiąca. Dokumenty przed konkursem złożyłam- oświadczenie o niekaralności miało dotyczyć tylko mojej osoby. Pytałam koleżanki, która rozpoczęła aplikację miesiąc temu - również nie musiała podawać danych członków rodziny. Czyli chyba problemów nie będzie. Nie chciałabym ponosić odpowiedzialności za ojca, z którym prawie nie mam żadnych kontaktów.... Prócz dotychczasowych związanych z alimentami ...
Katee92
 
Posty: 5
Rejestracja: 25 mar 2017, 23:48
Podziękował : 0 raz
Otrzymał podziękowań: 0 raz

Re: karalność człnków rodziny

Postautor: costa1010 » 28 mar 2017, 21:35

Powodzenia na aplikacji.
Awatar użytkownika
costa1010
k.zawodowy
k.zawodowy
 
Posty: 180
Rejestracja: 07 kwie 2016, 20:00
Podziękował : 40 razy
Otrzymał podziękowań: 117 razy

Re: karalność człnków rodziny

Postautor: Katee92 » 29 mar 2017, 13:25

Dziękuję bardzo. Jakieś cenne wskazówki na początki pracy?
Katee92
 
Posty: 5
Rejestracja: 25 mar 2017, 23:48
Podziękował : 0 raz
Otrzymał podziękowań: 0 raz

Re: karalność człnków rodziny

Postautor: costa1010 » 29 mar 2017, 23:10

Opanuj nazewnictwo i skróty :-). Od najbardziej komputerowego kuratora - poproś o wszystkie druki, wnioski, przykładowe pisma :-)
Patron to "mistrz", ale też obserwuj, pytaj, analizuj pracę innych kuratorów w zespole. Sama szukaj rozwiązań.
Na pewno będziesz chciała od razu opanować wszystko - nie da się. Podejdź do wszystkiego z "chłodną" głową. Pierwsze dni są trudne, ale Rzymu też w kilka dni nie zbudowali. Ty zaczynasz, a ja powoli kończę aplikację - bądź co bądź to fajny czas.
Awatar użytkownika
costa1010
k.zawodowy
k.zawodowy
 
Posty: 180
Rejestracja: 07 kwie 2016, 20:00
Podziękował : 40 razy
Otrzymał podziękowań: 117 razy

Re: karalność człnków rodziny

Postautor: Katee92 » 30 mar 2017, 15:09

Powodzenia na aplikacji, podziel się pytaniami, które będą na egzaminie :)
Ja pracuje jako kurator społeczny od roku, więc może będzie mi troszeczkę łatwiej :)
Katee92
 
Posty: 5
Rejestracja: 25 mar 2017, 23:48
Podziękował : 0 raz
Otrzymał podziękowań: 0 raz


Wróć do Chcę zostać kuratorem, jestem studentem, potrzebuję pomocy ...

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość

cron