JAKIE są nauki pedag.-psych. ???

Tematy związane z powoływaniem kuratorów społecznych, aplikacją kuratorską, egzaminem, odbywaniem praktyk studenckich, pisaniem prac dyplomowych itd. Ogólnie: pytania i odpowiedzi, które zainteresują kandydatów do zawodu i pełnienia funkcji kuratora, studentów, uczniów, aplikantów ...

Moderatorzy: Ultima, BBG, Sasquatch

JAKIE sĄ nauki pedag.-psych. ???

Postautor: dorowanek » 12 lut 2010, 19:12

Witam! Jak większość osób w tym wątku, chcę złożyć podanie na aplikację kuratorską. Czy wie ktoś szczegółowo, jakie kierunki studiów wchodzą w skład nauk psych.-pedag. wymienionych w ustawie (chodzi mi o kwalifikacje)? Jestem mgr historii z przygotowaniem pedagogicznym, mam podyplomówkę z WOS-u i podyplomówkę - nauczyciel informatyki. Spełniam kryteria?
dorowanek
 
Posty: 3
Rejestracja: 12 lut 2010, 19:07
Lokalizacja: Lubań
Podziękował : 0 raz
Otrzymał podziękowań: 0 raz

Postautor: elektrycznyspaniel » 13 lut 2010, 0:06

nie, nie spełniasz
Awatar użytkownika
elektrycznyspaniel
 
Posty: 45
Rejestracja: 21 sie 2009, 23:49
Lokalizacja: WSZECHPOLSKA
Podziękował : 0 raz
Otrzymał podziękowań: 0 raz

Postautor: dorowanek » 13 lut 2010, 0:16

Jak na razie jest 1:2 na niekorzyść dla Ciebie, bo dwie inne osoby pisały do mnie na innym forum, że spełniam kryteria. Uściślę wykształcenie - kończyłam Wyższą Szkołę Pedagogiczną i uzyskałam tytuł mgr hstorii o specjalności nauczycielskiej. Podyplomówki j.w. - wiedza o społeczeństwie i nauczyciel informatyki. Czy możesz podać podstawę prawną, na której oparłeś/łaś swoją odpowiedź?
dorowanek
 
Posty: 3
Rejestracja: 12 lut 2010, 19:07
Lokalizacja: Lubań
Podziękował : 0 raz
Otrzymał podziękowań: 0 raz

Postautor: kgb14 » 13 lut 2010, 0:41

w mojej ocenie też nie spełniasz ponieważ Twoje wykształcenie nie mieści sie w tym zapisie .

USTAWA z dnia 27 lipca 2001 r.
o kuratorach sądowych.
(Dz. U. z dnia 12 września 2001 r.)
art 5.1
4) ukończył wyższe studia magisterskie z zakresu nauk pedagogiczno-psychologicznych, socjologicznych lub prawnych albo inne wyższe studia magisterskie i studia podyplomowe z zakresu nauk pedagogiczno-psychologicznych, socjologicznych lub prawnych,


jeśli jednak nam nie wierzysz wystarczy udac sie do kuratora okręgowego , przedstawić i zapytać go o to .
,,Oponiarz''

,,One To-Day is Worth
Two To-Morrows''
Obrazek
Awatar użytkownika
kgb14
k.zawodowy
k.zawodowy
 
Posty: 2656
Rejestracja: 30 paź 2007, 23:23
Lokalizacja: Opole
Podziękował : 119 razy
Otrzymał podziękowań: 135 razy

Postautor: Ultima » 13 lut 2010, 9:28

Witaj. W skład nauk pedagogiczno-psychologicznych wchodzi pedagogika i psychologia. Nie spełniasz. Pozdrawiam.
Dziec­ko jest chodzącym cu­dem, je­dynym, wyjątko­wym i niezastąpionym. Phil Bosmans.
Awatar użytkownika
Ultima
Admin
Admin
 
Posty: 1352
Rejestracja: 01 mar 2008, 20:58
Lokalizacja: UE
Podziękował : 754 razy
Otrzymał podziękowań: 488 razy

Postautor: Latica » 14 lut 2010, 23:02

Niestety pokutuje tu myśl, że pedagogika to wiedza bez wiedzy, dzięki Bogu piszący ustawę doszli do wniosku, że kurs na studiach to nie pełne studia, 120 godzin nie czyni pedagogiem
Awatar użytkownika
Latica
k.zawodowy
k.zawodowy
 
Posty: 52
Rejestracja: 11 sty 2010, 17:01
Podziękował : 3 razy
Otrzymał podziękowań: 0 raz

Postautor: dorowanek » 16 lut 2010, 14:46

---------- 12:33 16.02.2010 ----------

Dziękuję za odpowiedź. Moje pytanie jest jednak uzasadnione i zaraz wyjaśnię dlaczego. Jak wspomniałam jestem bezrobotną nauczycielką od września 2009 r. i składam podana o pracę w różnych instytucjach i urzędach, np. urzędach miast, urzędach gmin, starostwach, urzędach pracy, komendach policji itp. na stanowiska cywilne. W wielu ogłoszeniach, w wymaganiach dot. wykształcenia podawano "staż w administracji publicznej" i co z tego wynika? W kilku przypadkach nie spełniałam wymogów formalnych, bo praca w szkole to nie administarcja publiczna. W innych przypadkach zapraszano mnie na rozmowy. Morał z tego jest taki, że osoby odpowiedzialne za nabór dowonie interpretują przepisy. Stąd moje pytanie o szczegóły dot. wykształcenia kuratora zawodowego. Powołujecie się Ustawę, ja ją czytałam kilka razy, a okreslenie "ukończył wyższe studia magisterskie Z ZAKRESU nauk pedagogiczno-psychologicznych, socjologicznych lub prawnych albo inne wyższe studia magisterskie i studia podyplomowe z zakresu nauk pedagogiczno-psychologicznych, socjologicznych lub prawnych" jak dla mnie nie jest jednoznaczne. Wg. Waszego rozumowania powinno byc zapisane "ukończył wyższe studia magisterskie - PEDAGOGIKÊ, PSYCHOLOGIÊ, SOCJOLOGIÊ, PRAWO...". Ulita Pisze, że w zakres wykształcenia z ustawy wchodzi psychologia i prawo, a resocjalizacja nie??? Mój sąsiad jest kuratorem zawodowym i jest po resocjalizacji....

---------- 12:46 ----------

Latica pisze:Niestety pokutuje tu myśl, że pedagogika to wiedza bez wiedzy, dzięki Bogu piszący ustawę doszli do wniosku, że kurs na studiach to nie pełne studia, 120 godzin nie czyni pedagogiem

Nie wiem, czy Pani "pije" do mnie, nie będę się licytować co do ilość godz. z pedagogiki i psychologii z czasów studiów :) Poza tym ja na studiach kończyłam jedynie kurs z emisji głosu, a nie jak większość kuratorów kurs pedagogiczny ;)
Wikipedia podaję główne pojęcia pedagogki:"wychowanie,kształcenie,nauczanie,opieka,osobowość,środowisko,kultura,czaswolny,świadomość,wychowawca,nauczyciel,opiekun,edukacja,socjologia". Poza tym sama widza (moim zdaniem) nie wystarczy.... Wiele lat przepracowałam w szkole i rzeczywistość mija się z tegorią/wiedzą zdobytą na studiach :) Wspomniany już mój sąsiad kończył zaocznie resocjalizację i jednocześnie pracował jako salowy w szpitalu. Dlaczego z wstępnego założenia ma on być lepszym kuratorem ode mnie???
Czy pytać szczegółowo to źle?
Tak nerwowo niektórzy reagują na potencjalną konkurencję.... :evil:
dorowanek
 
Posty: 3
Rejestracja: 12 lut 2010, 19:07
Lokalizacja: Lubań
Podziękował : 0 raz
Otrzymał podziękowań: 0 raz

Postautor: kgb14 » 16 lut 2010, 16:01

dorowanek pisze:a nie jak większość kuratorów kurs pedagogiczny ;)


Nie znam kuratora zawodowego który ma ukończony tylko kurs pedagogiczny -- wiec gdzie ta większość jest ?? :evil:

No i z tą konkurencją to też Pani przesadza . :evil:

chciała Pani znać nasze zdanie to je Pani otrzymała a teraz zaczyna Pani coś tłumaczyć i mieć pretensje nie wiadomo o co :evil:

Czy to , że osioł ciągnął przez całe życie karetę czyni go rumakiem ?-- powiem inaczej - czy to , że jest pomoc w przedszkolu tzw. niania w młodszych grupach dla nauczycieli to czyni to tą osobę choćby z wieloletnim stażem - wykwalifikowanym pedagogiem i może ta osoba zostać zatrudniona w innym przedszkolu jako nauczyciel ?? - pytania retoryczne , nie wymagają odpowiedzi
:twisted:
,,Oponiarz''

,,One To-Day is Worth
Two To-Morrows''
Obrazek
Awatar użytkownika
kgb14
k.zawodowy
k.zawodowy
 
Posty: 2656
Rejestracja: 30 paź 2007, 23:23
Lokalizacja: Opole
Podziękował : 119 razy
Otrzymał podziękowań: 135 razy

Postautor: Ultima » 16 lut 2010, 22:02

1. Przyznam szczerze, że nie bardzo rozumiem Pani irytację. Oczekiwała Pani od nas odpowiedzi na konkretne pytanie i jej udzieliliśmy zgodnie z naszą wiedzą. To nie jest nasza wina, że ustawodawca wymienił w przepisie tylko te kierunki (nie są to kierunki przypadkowo wybrane).

2. cyt "okreslenie "ukończył wyższe studia magisterskie Z ZAKRESU nauk pedagogiczno-psychologicznych, socjologicznych lub prawnych albo (...) jak dla mnie nie jest jednoznaczne. Ulita Pisze, że w zakres wykształcenia z ustawy wchodzi psychologia i prawo, a resocjalizacja nie??? Mój sąsiad jest kuratorem zawodowym i jest po resocjalizacji...."

Pedagogika, psychologia to kierunki w których zakresie mieszczą się bardziej sprecyzowane specjalizacje. Np. kierunek - pedagogika mieści w swoim zakresie m. in.:
1.•Pedagogika opiekuńczo-wychowawcza
2. •Wczesna edukacja z terapią pedagogiczną
3. •Pedagogika resocjalizacyjna (tzw. resocjalizacja :shock: )
4. •Pedagogika społeczna
5. •Pedagogika wczesnoszkolna i inne.
Mogę Panią zapewnić, że w tym zakresie nie ma historii. Pozdrawiam.
Ostatnio zmieniony 17 lut 2010, 21:59 przez Ultima, łącznie zmieniany 1 raz
Awatar użytkownika
Ultima
Admin
Admin
 
Posty: 1352
Rejestracja: 01 mar 2008, 20:58
Lokalizacja: UE
Podziękował : 754 razy
Otrzymał podziękowań: 488 razy

Postautor: Latica » 16 lut 2010, 23:23

droga Pani nie piłam do Pani...
po prostu stwierdziłam fakt, Pani jedynie go potwierdziła swoją irytacją...
Jeśli uważa Pani, iż źle Panią poinformowaliśmy proszę złożyć swój wniosek o przyjęcie na aplikację kuratorską, przekona się Pani wówczas, czy zostanie zaproszona na egzamin...
Awatar użytkownika
Latica
k.zawodowy
k.zawodowy
 
Posty: 52
Rejestracja: 11 sty 2010, 17:01
Podziękował : 3 razy
Otrzymał podziękowań: 0 raz


Wróć do Chcę zostać kuratorem, jestem studentem, potrzebuję pomocy ...

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 3 gości