Dla zainteresowanych aplikacją kuratorską

Tematy związane z powoływaniem kuratorów społecznych, aplikacją kuratorską, egzaminem, odbywaniem praktyk studenckich, pisaniem prac dyplomowych itd. Ogólnie: pytania i odpowiedzi, które zainteresują kandydatów do zawodu i pełnienia funkcji kuratora, studentów, uczniów, aplikantów ...

Moderatorzy: Ultima, BBG, Sasquatch

Re: Dla zainteresowanych aplikacją kuratorską

Postautor: ogi » 26 wrz 2015, 17:43

Wiem, że temat stary, ale chciałbym go odświeżyć.
Dwa lata temu skończyłem prawo, dostałem się na aplikację adwokacką bezpośrednio po ukończeniu studiów, jednak jej nie podjąłem (już pomijam z jakich powodów).
W międzyczasie robiłem różne rzeczy - ostatni rok, to praca w sądzie rejonowym w sporym mieście na stanowisku asystenta sędziego. Umowa kończy mi się w połowie października (pracowałem na czas zastępstwa).

Po głowie zaczął mi chodzić pomysł z aplikacją kuratorską - przyznam, że nigdy nie byłem tak do końca przekonany co do drogi typowo prawniczej po studiach, dlatego też m.in. aplikacja kuratorska wydaje mi się być ciekawą opcją. Oprócz tego myślałem i myślę jeszcze trochę o Policji lub pracy w prokuraturze (asystent, ew. po paru latach może próba na aplikację prokuratorską - po tym, jak już będzie można startować bezpośrednio na nią, a nie na ogólną).

Zastanawiają mnie jednak wymogi, widzę, że w różnych sądach są odmienne. Przykładowo, z Krakowa: Rekrutacja Kandydatów odbędzie się na zasadzie egzaminu konkursowego składającego się z części pisemnej testowej oraz ustnej obejmującego wiedzę pedagogiczno–psychologiczną oraz znajomość prawa karnego–wykonawczego, prawa rodzinnego i opiekuńczego, ustawy z dnia 26 października 1982r. – o postępowaniu w sprawie nieletnich (tj. Dz. U. Nr 11 poz. 109 z 2002r.), organizacji sądownictwa i kuratorskiej służby sądowej oraz Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej.

Z ustaw wiem jak się uczyć, jednak co rozumieć przez wiedzę pedagogiczno-psychologiczną - mógłby ktoś z użytkowników forum przedstawić z jakich materiałów najlepiej się przygotować z tego zakresu? Z pedagogiką i psychologią niestety nie miałem styczności, a nie chciałbym "położyć" konkursu z uwagi na brak wiedzy w tej tematyce.
Co do ustaw - kodeks karny (cz. ogólna), kodeks postępowania karnego, kodeks karny wykonawczy, kodeks rodzinny i opiekuńczy, ustawa o postępowaniu w sprawach nieletnich. Co z resztą zagadnień - rozumiem, że chodzi o prawo o ustroju sądów powszechnych, ustawę o kuratorach sądowych i Konstytucję? Czy jeszcze coś jest wymagane?
ogi
 
Posty: 1
Rejestracja: 22 wrz 2015, 0:16
Podziękował : 0 raz
Otrzymał podziękowań: 0 raz

Poprzednia

Wróć do Chcę zostać kuratorem, jestem studentem, potrzebuję pomocy ...

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 3 gości