Dla zainteresowanych aplikacją kuratorską

Tematy związane z powoływaniem kuratorów społecznych, aplikacją kuratorską, egzaminem, odbywaniem praktyk studenckich, pisaniem prac dyplomowych itd. Ogólnie: pytania i odpowiedzi, które zainteresują kandydatów do zawodu i pełnienia funkcji kuratora, studentów, uczniów, aplikantów ...

Moderatorzy: Ultima, BBG, Sasquatch

Postautor: BartK » 25 lis 2009, 20:16

Morphine.... jestem zaskoczony takim sposobem rekrutacji. Pierwszy raz spotkałem się z takim dzieleniem etatu.


domi pisze:mam pytanie do bartłomieja czy ty jestes kuratorem


Tobie natomiast gratuluję pierwszej trafnej diagnozy :D
Awatar użytkownika
BartK
VIP
VIP
 
Posty: 1242
Rejestracja: 25 kwie 2005, 23:07
Lokalizacja: Szczecin-Centrum
Podziękował : 3 razy
Otrzymał podziękowań: 12 razy

Postautor: Orange » 25 lis 2009, 20:40

Kiedy zdawałam na aplikację kuratorską pytań w teście było 50 :roll: . Test był jednokrotnego wyboru (4 odpowiedzi). Nie pamiętam dokładnie ale z: 1)Konstytucji, 2)ustawy o postępowaniu w spr. nieletnich, 3)ustawy o kuratorach sądowych, 4) wiedza pedagogiczna (np. co to surdopedagogika), 5) wiedza psychologiczna (np. co to osobowość), 5)wiedza ogólna (np. jaki to skrót PARPA, LOW), były też daty i instytucje związane z Unią Europejską oraz nazwa organizacji, o której do dziś nie słyszałam i nadal jej nie znam, należało tez podac datę... Dnia osób bezdomnych. Więcej nie potrafię sobie przypomnieć. Pozdrawiam i trzymam kciuki. P.S. Wbrew obiegowym opiniom - musicie wiedzieć, że praca kuratora, nie jest łatwym kawałkiem chleba! :D
Awatar użytkownika
Orange
k.zawodowy
k.zawodowy
 
Posty: 1210
Rejestracja: 26 paź 2009, 22:52
Podziękował : 62 razy
Otrzymał podziękowań: 45 razy

Postautor: domi » 26 lis 2009, 20:56

---------- 18:47 26.11.2009 ----------

drogi bartłomieju czy jak za rok bede chciala zdawac na aplikacje kuratora to czy wczesniej bede mogła gdzies znaleźć zakres aktów prawnych do opanowania zeby je przypomniec. czy na stronie ministerstwa sprawiedliwosci cos takiego bede mogła znaleźć. prosze o pomoc bo zależy mi bardzo na tej aplikacji

---------- 18:56 ----------

wiem o tym ze zawod kurator to ciezki kawalek chleba bo nie wie sie kogo ci przydzielą kurator dostaje adres i jedzie. wiem o tym bo na wakacjach mialam praktyki w sadzie i byłam tez u kuratorów i słyszałam ze to ciężki zawod ale i ciekawy w ktorym jest to cos co nie pozwala wpaść w rutyne. wszystko zalezy od podejscia i od tego czy dana osoba bedzie sie dobrze czuła w tym zawodzie.
domi
 
Posty: 5
Rejestracja: 24 lis 2009, 22:26
Lokalizacja: stalowa wola
Podziękował : 0 raz
Otrzymał podziękowań: 0 raz

Postautor: BartK » 26 lis 2009, 22:30

Domi.... przede wszystkim musisz wiedzieć, iż obecnie nie ma ujednoliconych egzaminów na aplikację kuratorską. Tym samym każdy okręg sądowy ma pełną suwerenność w tej kwestii. Wiadomo oczywiście, że nie będzie pytań z fizyki kwantowej, ale zakres materiału może być obszerny. Poczytaj trochę forum, a szczególnie dział "Chcę zostać kuratorem....". Na pewno musisz znać podstawowe akty prawne takie jak ustawa o kuratorach czy też kodeks karny wykonawczy. Ponadto pragnę Cie ponownie zapewnić, iż jestem kuratorem zawodowym :)
Awatar użytkownika
BartK
VIP
VIP
 
Posty: 1242
Rejestracja: 25 kwie 2005, 23:07
Lokalizacja: Szczecin-Centrum
Podziękował : 3 razy
Otrzymał podziękowań: 12 razy

Postautor: domi » 27 lis 2009, 19:28

dziękuje za odpowiedź i napewno poczytam
domi
 
Posty: 5
Rejestracja: 24 lis 2009, 22:26
Lokalizacja: stalowa wola
Podziękował : 0 raz
Otrzymał podziękowań: 0 raz

konkursna aplikacje

Postautor: Latarnia » 18 lut 2010, 9:55

witam,
Podano mi zakres materiału na egzamin na aplikację tj. ustawa o kuratorach, konstytucja, ustawa o sąd. powsz, kw, kk, kro.
Wiem, że nie m takich samych egzaminów ale może coś pamietyacie z nich chodzi mi o pytania dotyczące kk, kw, ustawy o sądach, konstytucji, kro.
pozdr
Latarnia
 
Posty: 6
Rejestracja: 11 cze 2008, 10:20
Podziękował : 0 raz
Otrzymał podziękowań: 0 raz

Postautor: BartK » 18 lut 2010, 16:00

Latarnia chyba miałaś na myśli kkw a nie kw czyli Kodeks wykroczeń.
Awatar użytkownika
BartK
VIP
VIP
 
Posty: 1242
Rejestracja: 25 kwie 2005, 23:07
Lokalizacja: Szczecin-Centrum
Podziękował : 3 razy
Otrzymał podziękowań: 12 razy

Postautor: dailey » 20 mar 2010, 22:01

Teraz ja się podłączę do tego wątku ... bo chyba nie wszystko rozumiem ... :( .... choc dawno był poruszany ....
Chodzi mi o to, że ... aby dostać się na aplikację kuratorską należy zgłosic swoją kandydaturę i zdać testy ustny i pisemny.... I jesli bede miała szczescie i ogromna wiedze oczywiscie, to się dostanę... mam rok czasu aby zaznajomić się z teoretycznymi i praktycznymi podstawami pracy kuratora, mam opiekuna i on mnie nadzoruje... i po roku zdaję kolejny egzamin? ... który bedzie mnie uprawniał do podjęcia zawodu .... Czy dobrze to wszystko zrozumiałam?....
Awatar użytkownika
dailey
 
Posty: 12
Rejestracja: 07 mar 2010, 19:43
Lokalizacja: Opole, Kędzierzyn-koźle
Podziękował : 0 raz
Otrzymał podziękowań: 0 raz

Postautor: AniaPa » 21 mar 2010, 15:27

Tak, dokładnie.Najpierw jest konkurs na aplikacje.Aplikacje odbywa siew obu pionach (rodzinnym i karnym). Podczas aplikacji masz patrona.Na koniec aplikacji przystępujesz do egzaminu.Jeśli go zdasz (raczej wszyscy zdają, bo są dobrze przygotowani)to zostajesz kuratorem zawodowym.Powodzenia
AniaPa
 
Posty: 3
Rejestracja: 21 mar 2010, 0:10
Podziękował : 0 raz
Otrzymał podziękowań: 0 raz

Postautor: BartK » 21 mar 2010, 18:48

AniaPa pisze:Podczas aplikacji masz patrona.


... a nawet dwóch :)
Awatar użytkownika
BartK
VIP
VIP
 
Posty: 1242
Rejestracja: 25 kwie 2005, 23:07
Lokalizacja: Szczecin-Centrum
Podziękował : 3 razy
Otrzymał podziękowań: 12 razy

Postautor: dailey » 22 mar 2010, 20:47

Czyli ...jesli.. na studiach ...miałam ... podstawy prawne resocjalizacji, wszystkie pedagogiki i psychologie .... to mam jakies szanse...ze przez ten egzamin przejde... ? ogólnie słyszałam,że ten egzamin, czy tez konkurs jest bardzo trudny.... .... Ale boje sie,ze dyskwalifikuje mnie brak doswiadczenia ....bo w koncu dopiero zaczynam swoja "kariere".... heh ... nie zaszkodzi sprobowac... :) dziekuje za odpowiedzi... :)
Awatar użytkownika
dailey
 
Posty: 12
Rejestracja: 07 mar 2010, 19:43
Lokalizacja: Opole, Kędzierzyn-koźle
Podziękował : 0 raz
Otrzymał podziękowań: 0 raz

Postautor: Orange » 22 mar 2010, 21:32

Aniu - miałaś wszystkie "pedagogiki", "psychologie"? No to ja Ci wiedzy gratuluję:)

Moim obiektywnym zdaniem egzamin wstępny część pisemna, który ja pisałam był dość trudny. Rozmowa była pestką do czasu, gdy nie zaczęto pytać mnie o RMS z dnia... :!:
No ale powiedziałam, że jestem inteligentna i szybko sie uczę :D

Chcesz, to próbuj!
panta rhei
Awatar użytkownika
Orange
k.zawodowy
k.zawodowy
 
Posty: 1210
Rejestracja: 26 paź 2009, 22:52
Podziękował : 62 razy
Otrzymał podziękowań: 45 razy

Postautor: AniaPa » 27 mar 2010, 12:24

Pytania które pamietam (kilka z 30tu) z egzaminu na aplikacje (test wyboru):
- ilu jest posłów w europarlamencie?
- gdzie znajduje się siedziba Parlamentu europejskiego?
- jakie państwa wraz z Polska weszły do UE?
- ile lat musi miec kobieta aby za zgoda sadu móc zawrzeć związek małżenski?(a ile mężczyzna?)
- jakie są rodzaje kar?
- kto jest rzecznikiem praw dziecka?
- co to jest syndrom sztokholmski?

I opisowe:
- co to jest empatia? opisz znaczenie empatii w zawodzie kuratora
AniaPa
 
Posty: 3
Rejestracja: 21 mar 2010, 0:10
Podziękował : 0 raz
Otrzymał podziękowań: 0 raz

Postautor: dailey » 28 mar 2010, 15:56

Heh...czyli widzę, że jeszcze WOS sie klania...Unia Europejska nie jest moim ulubionym tematem ...choc... zdawałam mature z WOS-u <olaboga>... :D Nic nie zaszkodzi mi sprobowac, ale poczekam jeszcze rok, bo dopiero za rok bronie mgr... :) ....Ale dowiadywac , interesowac się i pielegnowac swoje kielkujace na razie checi moge... ;)
Awatar użytkownika
dailey
 
Posty: 12
Rejestracja: 07 mar 2010, 19:43
Lokalizacja: Opole, Kędzierzyn-koźle
Podziękował : 0 raz
Otrzymał podziękowań: 0 raz

Postautor: anda » 09 maja 2010, 22:36

mam pytanie odnosnie pisania podania na aplikację. jakiego typu informacje w nim zawrzeć.
nigdy tego nie pisałam i nie wiem, czy nalezy zamieścić tam np dane dotyczące wykształcenia, czy też oddzielnie cv dołączyć.


ps. w ogłoszeniu nic o cv nie napisano, więc wnioskuję, że powinno to zostać zamieszczone, ale nie jestem pewna swego toku myslenia. czy ktoś może pomóc??
(bez złosliwości proszę)
anda
 
Posty: 27
Rejestracja: 28 paź 2009, 13:45
Podziękował : 0 raz
Otrzymał podziękowań: 0 raz

PoprzedniaNastępna

Wróć do Chcę zostać kuratorem, jestem studentem, potrzebuję pomocy ...

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 4 gości