sygnatura akt

Zadaj pytanie kuratorowi rodzinnemu.

Moderatorzy: Ultima, BBG, Sasquatch

sygnatura akt

Postautor: vico » 12 paź 2015, 1:52

Dzień dobry.
Sprawuję opiekę nad dziećmi (placówka opiekuńczo-wychowawcza) i od dłuższego czasu próbuję rozwikłać kwestię sygnatur akt w sprawach podopiecznych, dla mnie kompletnie niezrozumiałą.

Na przykład: mam podopiecznego, którego rodzice mają ograniczoną władzę rodzicielską, a obecnie w planach jest pozbawienie ich władzy.
Postanowienie o ograniczeniu władzy i umieszczeniu dziecka w placówce ma sygnaturę Nsm,
decyzja o urlopowaniu małoletniego do rodziny - sygnaturę Opm,
prośby do placówki o opinię nt. małoletniego Opm,
zatem wniosek o pozbawienie władzy rodzicielskiej powinien mieć sygnaturę Nsm?
A opinia do Sądu na temat zasadności dalszego pobytu dziecka w placówce? Nsm?

Czy ktoś mógłby mi w bardzo przystępny i prosty sposób wytłumaczyć, czym różnią się te sygnatury?
Kompletnie tego nie rozumiem i czasem kontaktując się z Sądem w sprawach podopiecznych nie wiem, którą sygnaturę akt podać, która tyczy się jakiej sprawy? (a bywa ich kilka). Pewnie dla Was to banalne, ale mi naprawdę utrudnia życie zawodowe. Nikt nas niestety tego nie uczy, a wymaga się od nas biegłości w opiece nad sprawami sądowymi podopiecznych...
Z góry dzięki :)
vico
 
Posty: 1
Rejestracja: 12 paź 2015, 1:30
Podziękował : 0 raz
Otrzymał podziękowań: 0 raz

Re: sygnatura akt

Postautor: Czcibor » 12 paź 2015, 10:58

Najprościej mówiąc, Nsm dotyczy spraw, które się toczą i nie ma jeszcze orzeczenia sądu.
Opm to sprawy wykonawcze, które prowadzone są już po wydaniu prawomocnego orzeczenia.
Naród, który nie szanuje swej przeszłości nie zasługuje na szacunek teraźniejszości i nie ma prawa do przyszłości.

- Józef Piłsudski
Awatar użytkownika
Czcibor
k.zawodowy
k.zawodowy
 
Posty: 147
Rejestracja: 08 wrz 2012, 11:04
Podziękował : 75 razy
Otrzymał podziękowań: 33 razy

Re: sygnatura akt

Postautor: BBG » 12 paź 2015, 11:29

Z A R Z Ą D Z E N I E N r 8 1 / 0 3 / D O M I N I S T R A S P R A W I E D L I W O Ś C I
z dnia 12 grudnia 2003 r.
w sprawie organizacji i zakresu działania sekretariatów sądowych oraz innych działów administracji sądowej
§ 270.1.
2) dla spraw opiekuńczych małoletnich:
- repertorium „Nsm” dla spraw dotyczących małoletnich, które podlegają rozpoznaniu przez sąd rodzinny w trybie postępowania nieprocesowego
- wykaz „Opm” dla spraw małoletnich objętych na podstawie prawomocnego orzeczenia sądu opieką, kuratelą lub nadzorem wynikającym z ograniczenia władzy rodzicielskiej,
Nie wiem, nie znam się, nie orientuję się, zarobiony jestem!
Awatar użytkownika
BBG
Mod
Mod
 
Posty: 1184
Rejestracja: 22 maja 2007, 10:03
Podziękował : 134 razy
Otrzymał podziękowań: 470 razy


Wróć do Zadaj pytanie kuratorowi

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 5 gości

cron