Sprawa o wydanie zarządzeń opiekuńczych

Zadaj pytanie kuratorowi rodzinnemu.

Moderatorzy: Ultima, BBG, Sasquatch

Sprawa o wydanie zarządzeń opiekuńczych

Postautor: zombik » 08 paź 2015, 9:55

Witam serdecznie
Mam bardzo poważny problem ,mianowicie:
Zdarzenie miało miejsce jakieś 6 miesięcy temu. Mamy dwójkę dzieci 15 letnią córkę z poprzedniego związku mojej żony i wspólnego 5 letniego synka ,tego feralnego dnia ostro pokłóciłem się z żoną ,przez cały dzień mnie prowokowała i uderzyła mnie w twarz po czym ja jej oddałem a w tym momencie do pokoju wbiegła 15 letnia córka (dziecko z poprzedniego związku mojej żony) i zaczęła mnie okładać po twarzy no i też ją uderzyłem z otwartej dłoni w twarz. (To był jeden jedyny raz kiedy ją uderzyłem, nigdy wcześniej ani nigdy później tego nie zrobiłem. I teraz bardzo tego żałuje :( )
Po tym moja żona zadzwoniła na policję. Oboje zostaliśmy przesłuchani na komendzie, została wszczęta sprawa przeciwko mnie ,pogodziliśmy się z żoną i ona poszła na komendę załatwić to żeby tą sprawę odwołać.Od tamtej pory żyliśmy normalnie aż do dnia w którym przyszło wezwanie z sądu na 19 października w sprawie o wydanie zarządzeń opiekuńczych. Podejrzewam że użycie przemocy względem córki jest powodem wszczęcia tej sprawy. Już trzykrotnie były u nas kuratorki z sądu przeprowadzać wywiad, pytały o wszystko,dochody,karalność, kazały pokazać świadectwo córki,zasięgały opinii w jej szkole (wiem od jej wychowawcy ze wydana została bardzo dobra opinia) ,pytały sąsiadów czy słyszeli jakieś awantury (sąsiad powiedział że nic nie słyszał) Oboje pracujemy, praktycznie w ogóle nie pijemy alkoholu ,owszem kłócimy się czasem jak każde małżeństwo ,czasem nawet ostro i głośno . Ja zarobie 3500-4000 zł a moja zona 1200-1400 zł.
Dzieci są zadbane i zawsze najedzone do syta. Nigdy ani ja ani zona nie mieliśmy żadnych najmniejszych konfliktów z prawem, za wyjątkiem kilku mandatów za prędkość.
Co może zrobić sąd w takiej sytuacji ? Tyle czytałem o przypadkach odbieraniu dzieci rodzicom. Nie mogę spać w nocy w związku z tą sprawą ,strasznie się tym stresuje.
Czy mam prawo do wglądu w akta które są w sądzie przed odbyciem się tej sprawy ? Czy wynająć adwokata ? Poradźcie proszę co najlepiej zrobić w tej sytuacji.
Z góry bardzo dziękuje .
zombik
 
Posty: 2
Rejestracja: 08 paź 2015, 9:17
Podziękował : 1 raz
Otrzymał podziękowań: 0 raz

Re: Sprawa o wydanie zarządzeń opiekuńczych

Postautor: KrzysioK » 09 paź 2015, 17:28

Policja/prokuratura zapewne zawiadomiła Sąd rodzinny o przemocy i prowadzeniu postępowania, w którym pokrzywdzoną jest małoletnia. Sąd bada sytuację opiekuńczo-wychowawczą małoletnich, w tym celu m.in były wywiady kuratora. Jeśli sąd uzna, że dobro małoletnich jest zagrożone wyda zarządzenia opiekuńcze, najczęściej poprzez ograniczenie władzy rodzicielskiej: poprzez nadzór kuratora, przez nałożenie zobowiązań, w razie potrzeby poprzez umieszczenie małoletnich w pieczy zastępczej. Jeśli było tak jak piszesz to w mojej ocenie nie ma zagrożenia by sąd zastosował to ostatnie z wymienionych zarządzeń.

Za ten post autor KrzysioK otrzymał podziękowanie od
zombik(09 paź 2015, 21:28)
Ocena:4%
 
KrzysioK
k.zawodowy
k.zawodowy
 
Posty: 62
Rejestracja: 10 kwie 2012, 19:58
Lokalizacja: xxx
Podziękował : 0 raz
Otrzymał podziękowań: 12 razy

Re: Sprawa o wydanie zarządzeń opiekuńczych

Postautor: zombik » 09 paź 2015, 21:37

Pytanie czy jeśli podczas przeprowadzania wywiadów kuratorek nie było żadnych przesłanek ku temu żeby uznać iż dobro dzieci jest zagrożone to czy sąd może odstąpić od wydawania zarządzeń opiekuńczych ? Jak to zwykle bywa w praktyce w takich lub podobnych przypadkach ? Gdzieś czytałem ,że odebranie dzieci to jest ostateczność i sąd ma prawo zastosować te rozwiązanie tylko jeśli wszystkie inne zawiodą. Czy jest to gdzieś określone w jakich przypadkach sąd może dzieci zabrać a w jakich nie ? Czy dobrym pomysłem jest to żeby zabrać córkę ze sobą na tą rozprawę i wprowadzić ją na salę rozpraw żeby sąd miał możliwość wysłuchania tego co ma do powiedzenia ?
zombik
 
Posty: 2
Rejestracja: 08 paź 2015, 9:17
Podziękował : 1 raz
Otrzymał podziękowań: 0 raz


Wróć do Zadaj pytanie kuratorowi

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość

cron