wniosek o warunkowe odstąpienie od wykonania orzeczenia

Zadaj pytanie kuratorowi rodzinnemu.

Moderatorzy: Ultima, BBG, Sasquatch

wniosek o warunkowe odstąpienie od wykonania orzeczenia

Postautor: aplikant28 » 15 cze 2015, 22:19

Witam szanownych kuratorów :)
Mam pytanie budzące moje wątpliwości dotyczące art. 88 UPN a mianowicie, czy kurator może złożyć wniosek do sądu o warunkowe odstąpienie od wykonania orzeczenia o zakładzie poprawczym ? Jeśli tak, to na jakiej podstawie prawnej ?
Pozdrawiam serdecznie !
aplikant28
 
Posty: 4
Rejestracja: 13 gru 2014, 19:40
Podziękował : 0 raz
Otrzymał podziękowań: 0 raz

Re: wniosek o warunkowe odstąpienie od wykonania orzeczenia

Postautor: Ultima » 16 cze 2015, 19:52

Witaj szanowny aplikancie 28.
Zgłębianie przepisów ustawy dostarczyć ci może większej ilości dociekliwych pytań, na część z nich uzyskasz odpowiedzi uważnie czytając ustawę. Na część pytań nie będą potrafili odpowiedzieć nawet twórcy ustawy. Nie dam Ci gotowej odpowiedzi, ale jeśli chcesz, to napisz sam jaką dałbyś odpowiedź, a ja odpiszę czy się z tym zgadzam.
Dziec­ko jest chodzącym cu­dem, je­dynym, wyjątko­wym i niezastąpionym. Phil Bosmans.
Awatar użytkownika
Ultima
Admin
Admin
 
Posty: 1352
Rejestracja: 01 mar 2008, 20:58
Lokalizacja: UE
Podziękował : 754 razy
Otrzymał podziękowań: 488 razy

Re: wniosek o warunkowe odstąpienie od wykonania orzeczenia

Postautor: aplikant28 » 16 cze 2015, 21:20

Hm... rozważałam dwie możliwości:
I. Notatka służbowa skierowana do sądu, iż nieletni poprawił swoje zachowanie i nie zasadne jest na tym etapie wykonanie orzeczenia o umieszczeniu go w ZP.
II. złożyłabym wniosek o odroczenie wykonania orzeczenia o ZP, uzasadniając to odpowiednio np. poprawą zachowania nieletniego. Po tym terminie, jeżeli sąd zleciłby wywiad to napisałabym, że niezasadne jest umieszczenie w ZP i należy rozważyć możliwość zastosowania art. 88.
Wydaje mi się, że wniosku o odroczenie składać nie możemy, stąd moje pytanie w tej kwestii.
aplikant28
 
Posty: 4
Rejestracja: 13 gru 2014, 19:40
Podziękował : 0 raz
Otrzymał podziękowań: 0 raz

Re: wniosek o warunkowe odstąpienie od wykonania orzeczenia

Postautor: Ultima » 18 cze 2015, 19:59

Rozwiązanie pierwsze dopuszczalne i zalecane, przy założeniu, że kurator bierze udział w wykonaniu środka wychowawczego i stąd ma wiedzę dot. sytuacji nieletniego.
Rozwiązanie drugie [-X
Kurator nie bierze udziału w wykonaniu orzeczenia o umieszczeniu nieletniego w ZP, stąd brak uprawnień do składania wniosków.
Dziec­ko jest chodzącym cu­dem, je­dynym, wyjątko­wym i niezastąpionym. Phil Bosmans.
Awatar użytkownika
Ultima
Admin
Admin
 
Posty: 1352
Rejestracja: 01 mar 2008, 20:58
Lokalizacja: UE
Podziękował : 754 razy
Otrzymał podziękowań: 488 razy

Re: wniosek o warunkowe odstąpienie od wykonania orzeczenia

Postautor: aplikant28 » 21 cze 2015, 23:16

W takim razie nasuwa mi się kolejne pytanie :) Kiedy można złożyć wniosek o odroczenia ZP lub środka wychowawczego ?
aplikant28
 
Posty: 4
Rejestracja: 13 gru 2014, 19:40
Podziękował : 0 raz
Otrzymał podziękowań: 0 raz

Re: wniosek o warunkowe odstąpienie od wykonania orzeczenia

Postautor: Ultima » 22 cze 2015, 23:26

aplikant28 pisze:W takim razie nasuwa mi się kolejne pytanie :) Kiedy można złożyć wniosek o odroczenia ZP lub środka wychowawczego ?

ultima pisze: Nie dam Ci gotowej odpowiedzi, ale jeśli chcesz, to napisz sam jaką dałbyś odpowiedź, a ja odpiszę czy się z tym zgadzam.

Podpowiem (jeśli to jeszcze nie jest jasne) że kurator nie jest uprawniony do składania wniosku o odroczenie ZP.
Dziec­ko jest chodzącym cu­dem, je­dynym, wyjątko­wym i niezastąpionym. Phil Bosmans.
Awatar użytkownika
Ultima
Admin
Admin
 
Posty: 1352
Rejestracja: 01 mar 2008, 20:58
Lokalizacja: UE
Podziękował : 754 razy
Otrzymał podziękowań: 488 razy

Re: wniosek o warunkowe odstąpienie od wykonania orzeczenia

Postautor: aplikant28 » 23 cze 2015, 23:17

Ok :) Dziękuję za odpowiedź. Przyznaję mój błąd, pomyliło mi się z odroczeniem wykonania środka wychowawczego ;] Pozdrawiam
aplikant28
 
Posty: 4
Rejestracja: 13 gru 2014, 19:40
Podziękował : 0 raz
Otrzymał podziękowań: 0 raz


Wróć do Zadaj pytanie kuratorowi

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Bing [Bot] i 2 gości