Wizyta kuratora podczas sprawy rozwodowej

Zadaj pytanie kuratorowi rodzinnemu.

Moderatorzy: Ultima, BBG, Sasquatch

Wizyta kuratora podczas sprawy rozwodowej

Postautor: assyrian » 08 paź 2013, 17:32

Na wstępie witam wszystkich serdecznie.
Znalazłem kilka postów na forum o tej tematyce, jednak w żadnym z nich nie znalazłem szczegółowej odpowiedzi.

Proszę o pomoc z jedną rzeczą. Jakie pytania zadaje kurator podczas wizyty, czy rozmawia z dzieckiem (chłopak 2,5 roku), na co zwraca szczególną uwagę ?

Z góry dziękuję.
assyrian
 
Posty: 3
Rejestracja: 08 paź 2013, 17:26
Podziękował : 0 raz
Otrzymał podziękowań: 0 raz

Postautor: Inka » 08 paź 2013, 18:29

Chcesz się przygotować aby dobrze wypaść ?
Inka
k.zawodowy
k.zawodowy
 
Posty: 168
Rejestracja: 05 cze 2012, 16:52
Podziękował : 22 razy
Otrzymał podziękowań: 20 razy

Postautor: reenya » 08 paź 2013, 19:02

Przede wszystkim patrzy, słucha i wyciąga wnioski:)I najlepiej jak jedna osoba przeprowadza wywiad u obu stron jeśli te mieszkają oddzielnie
Idiotów na świecie jest mało ale...są tak sprytnie porozstawiani, że spotyka ich się na każdym kroku.
Awatar użytkownika
reenya
k.zawodowy
k.zawodowy
 
Posty: 339
Rejestracja: 05 kwie 2006, 12:41
Lokalizacja: Śródziemie
Podziękował : 3 razy
Otrzymał podziękowań: 4 razy

Postautor: kesey » 08 paź 2013, 23:49

Witam, rozmawia na tematy związane z dzieckiem, rodzicami i konsekwencjami jakie rozwód będzie niósł dla tego dziecka.

Ja nie rozmawiałbym z 2,5- letnim dzieckiem (w mojej ocenie na tym etapie rozwoju nie jest zdolne do wyrażenia stanowiska w sprawie), nawet gdyby w sąd zażyczył sobie "odebrania stanowiska od małoletniego". Jakoś nie wyobrażam sobie, ażeby dziecko w tym wieku mogło mi powiedzieć jak sobie wyobraża sobie swoją sytuację po rozwodzie rodziców.
Zresztą jest Europejska Konwencja o wykonywaniu praw dzieci i stamtąd dosyć jasno wynika kiedy można oczekiwać bardziej wiążących deklaracji ze strony dziecka.
Nigdy nie dyskutuj z idiotą- najpierw sprowadzi cię do swego poziomu, a następnie pokona doświadczeniem.
Awatar użytkownika
kesey
VIP
VIP
 
Posty: 1736
Rejestracja: 25 kwie 2005, 23:51
Lokalizacja: Częstochowa
Podziękował : 51 razy
Otrzymał podziękowań: 197 razy

Re: Wizyta kuratora podczas sprawy rozwodowej

Postautor: Ultima » 09 paź 2013, 19:27

assyrian pisze:Proszę o pomoc z jedną rzeczą. Jakie pytania zadaje kurator podczas wizyty, czy rozmawia z dzieckiem (chłopak 2,5 roku), na co zwraca szczególną uwagę ?


Według ustawy z dnia 17 listopada 1964 r. - Kodeks postępowania cywilnego (Dz.U. 1964 nr 43 poz. 296 z późn. zmianami) w sprawach o unieważnienie małżeństwa, o ustalenie istnienia lub nieistnienia małżeństwa i o rozwód oraz o separację, na podstawie art. 434 sąd może zarządzić przeprowadzenie przez wyznaczoną osobę wywiadu środowiskowego w celu ustalenia warunków, w których żyją i wychowują się dzieci stron.
Pytania jakie zadaje kurator podczas wizyty, związane są ściśle z sytuacją danej rodziny której wywiad dotyczy. Poza tym kurator zadaje też pytania ustalające podstawowe informacje o członkach rodziny.
Często zdarza się, że Sąd zlecający przeprowadzenie wywiadu środowiskowego określa jakie konkretne okoliczności ma ustalić kurator np. podczas rozmowy z dzieckiem.
Dziec­ko jest chodzącym cu­dem, je­dynym, wyjątko­wym i niezastąpionym. Phil Bosmans.
Awatar użytkownika
Ultima
Admin
Admin
 
Posty: 1352
Rejestracja: 01 mar 2008, 20:58
Lokalizacja: UE
Podziękował : 754 razy
Otrzymał podziękowań: 488 razy

Postautor: assyrian » 10 paź 2013, 21:56

Inka : nie, nie chcę się przygotować, to nie chodzi o mnie.

Dziękuję wszystkim za odpowiedzi.

Nie jestem pewny czy wywiad będzie przeprowadzany u obu stron.
Czy jest możliwe aby był tylko u jednej ze stron ? Czy zawsze obligatoryjnie jest u obu stron ? Nawet Jeżeli jest to wywiad na wniosek jednej ze stron a nie na wniosek sądu. Tak zrozumiałem to z opisu sprawy przez przyjaciółkę.
assyrian
 
Posty: 3
Rejestracja: 08 paź 2013, 17:26
Podziękował : 0 raz
Otrzymał podziękowań: 0 raz

Postautor: Ultima » 10 paź 2013, 22:30

assyrian pisze:Nie jestem pewny czy wywiad będzie przeprowadzany u obu stron.
Czy jest możliwe aby był tylko u jednej ze stron ? Czy zawsze obligatoryjnie jest u obu stron ? Nawet Jeżeli jest to wywiad na wniosek jednej ze stron a nie na wniosek sądu. Tak zrozumiałem to z opisu sprawy przez przyjaciółkę.

Zlecenie przeprowadzenia wywiadu środowiskowego w postępowaniu rozwodowym nie jest obligatoryjne. Wywiad nie zawsze zlecany jest u obu stron.
Dziec­ko jest chodzącym cu­dem, je­dynym, wyjątko­wym i niezastąpionym. Phil Bosmans.
Awatar użytkownika
Ultima
Admin
Admin
 
Posty: 1352
Rejestracja: 01 mar 2008, 20:58
Lokalizacja: UE
Podziękował : 754 razy
Otrzymał podziękowań: 488 razy

Postautor: assyrian » 11 paź 2013, 3:10

ultima pisze:
assyrian pisze:Nie jestem pewny czy wywiad będzie przeprowadzany u obu stron.
Czy jest możliwe aby był tylko u jednej ze stron ? Czy zawsze obligatoryjnie jest u obu stron ? Nawet Jeżeli jest to wywiad na wniosek jednej ze stron a nie na wniosek sądu. Tak zrozumiałem to z opisu sprawy przez przyjaciółkę.

Zlecenie przeprowadzenia wywiadu środowiskowego w postępowaniu rozwodowym nie jest obligatoryjne. Wywiad nie zawsze zlecany jest u obu stron.


dziękuję
assyrian
 
Posty: 3
Rejestracja: 08 paź 2013, 17:26
Podziękował : 0 raz
Otrzymał podziękowań: 0 raz


Wróć do Zadaj pytanie kuratorowi

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość

cron