Nowe Rozporządzenie MS ws. wykonywania nadzoru nad nieletnim

Zadaj pytanie kuratorowi rodzinnemu.

Moderatorzy: Ultima, BBG, Sasquatch

Postautor: Ada75 » 18 mar 2012, 18:36

---------- 02:11 17.03.2012 ----------

Witam wszystkich serdecznie.
Jestem nauczycielką (przyrodniczką), kurator zawodowy rodzinny zaproponował mi współpracę tj. wstąpienie w szereg kuratorów społecznych.
Zanim powiem "tak", chcę trochę postudiować obowiązujące przepisy. W dzisiejszych czasach nie ma problemu z pozyskaniem aktów prawnych, jednakże ich interpretacja dla kogoś kto nie studiował prawa ani przynajmniej resocjalizacji to niezły wysiłek. Dowiedziałam się niedawno od koleżanki o istnieniu tego forum. Ucieszyłam się, gdyż tu będę mogła zobaczyć jak wygląda praca kuratora od kuchni.

Przepraszam za ten długi wstęp, przechodzę do tematu!
Właśnie wpadło mi w ręce nowe rozporządzenie MS dot. sprawowania nadzoru nad nieletnimi. Czytając to rozporządzenie nie do końca rozumię brzmienie punktu 3 pod paragrafem7 (kurator planuje i dokonuje wyboru optymalnych metod kontroli i oddziaływania na nieletniego) oraz ustęp 4 punktu 3 pod paragrafem 9 (w sprawozdaniu z objęcia.... metody prowadzenia nadzoru i kontroli zachowania nieletniego).

Bardzo proszę o wyjaśnienie mi jakie kurator stosować może metody kontroli i metody oddziaływania na nieletniego oraz jakie są metody prowadzenia nadzoru. Proszę o wyrozumiałość i soczyste wyjaśnienie.
Z góry Dziękuję za odpowiedź - Ada

---------- 16:36 18.03.2012 ----------

Ponawiam pytanie. Bardzo proszę o udzielenie mi odpowiedzi.
Ada75

Podziękował : 0 raz
Otrzymał podziękowań: 0 raz

Postautor: tulipanna555 » 18 mar 2012, 19:39

Proponuję poczytać "Zarys metodyki pracy kuratora sądowego", odsyłam również do zasad wychowania resocjalizującego i metody casework.
Zachowanie nieletniego kontrolujesz w środowisku rodzinnym, szkolnym. Wspierasz, motywujesz, ostrzegasz, dyscyplinujesz, rozmawiasz, doradzasz. Dobierasz metody, formy i środki w zależności od indywidualnych potrzeb nieletniego i sytuacji w jakiej się znajduje.
Przepisy czytaj, ale wszystkie wątpliwości w razie powołania Cię na kuratora społecznego, na pewno rozwieje kurator zawodowy
Nie ma bardziej stronniczego świadka i okrutniejszego oskarżyciela niż sumienie dręczące każdego z nas - Polipiusz
tulipanna555
k.zawodowy
k.zawodowy

Podziękował : 4 razy
Otrzymał podziękowań: 4 razy

Postautor: Ada75 » 18 mar 2012, 20:27

Dziękuję serdecznie za pomoc.
Jutro poproszę kuratora o "Metodykę....".
Ada
Ada75

Podziękował : 0 raz
Otrzymał podziękowań: 0 raz

Wróć do Zadaj pytanie kuratorowi