troszkę wątpliwości :-)

Zadaj pytanie kuratorowi rodzinnemu.

Moderatorzy: Ultima, BBG, Sasquatch

troszkę wĄtpliwości :-)

Postautor: eudaimonka » 13 mar 2012, 19:17

Dzień dobry!
Jestem Mi niezmiernie miło, iż mogę dołączyć do grona sądowych kuratorów społecznych. Pracuję w zawodzie - resocjalizacji, jednocześnie jestem studentką pokrewnego kierunku:)
Właśnie jestem po ślubowaniu. Mam w związku z tym troszkę pytań i wątpliwości. Przy ślubowaniu otrzymałam informację od kierownika zespołu, iż o powierzeniu nadzoru będę poinformowania listownie, wtedy mam się zgłosić do sądu w sprawie zapoznania się z aktami i tyle.
1. Więc, przeczytam akta - czy mogę ewentualnie przepisać jakieś dane do zeszytu? (to jest tzw. odpis wg ustawy?)
2. Czy od razu udaje się w teren, po przeczytaniu akt? (Wiem, że do 21 dni mam napisać sprawozdanie do sądu, a w ciągu 7 dni nawiązać kontakt) ale jak to wygląda w praktyce?
3. Czy oświadczenie o przejęciu nadzoru od kogoś mam mieć przygotowane kiedy pójdę czytać akta, czy dostanę gotowy wzór?
4. Czy kurator zawodowy najpierw zapoznaje mnie z rodziną?
5.Czy przy wizycie u rodziny mam zawsze okazywać legitymacje kuratorską czy tylko kiedy mnie o to poproszą?
6. Czy karty czynności, wzór sprawozdania dostanę gdy zapoznam się ze swoim kuratorem zawodowym? Kończyłam kurs warsztatu kuratora i mam to wszystko - ale nie chciałabym zbytnio wybiegać, bo może w tym zespole kuratorskim są jakieś inne wzory itp.
7. I jeszcze jedno - po objęciu nadzoru robię od razu wywiad środowiskowy? Czy tylko na zlecenie? Nie bardzo odróżniam wywiadu, od sprawozdania z objęcia nadzoru - przecież w nim też muszę rozpoznać środowisko by dobrze postawić diagnozę wobec np. nieletniego - czyli szkoła, ewentualnie policja , rówieśnicy itp...

Bardzo będę wdzięczna za udzielenie odpowiedzi :)
Jeśli napisałam coś nie tak, przepraszam :-)
Pozdrawiam, E.

Temat został przeniesiony do odpowiedniego działu. ultima.
Ważne jest, aby nie dotknęła Cię straszna choroba – obojętność.
eudaimonka
 
Posty: 60
Rejestracja: 13 mar 2012, 19:00
Podziękował : 0 raz
Otrzymał podziękowań: 0 raz

Postautor: Ultima » 13 mar 2012, 20:54

Witaj Eudaimonko na forum!
Miło mi również powitać Cię w gronie Kuratorów Społecznych.

Ze względu na to, iż dopiero zaczynasz swą pracę, zrozumiałe jest, że masz wiele pytań i wątpliwości.
Na wszelkie Twoje pytania, także te, które zadałaś powyżej, z przyjemnością udzieli Ci odpowiedzi Kurator Zawodowy pod kierunkiem którego będziesz wykonywać swoje obowiązki.
Zanim spotkasz się z nim, możesz np. zapoznać się z podstawowymi przepisami regulującymi funkcjonowanie kurateli sądowej, które dostępne są w dziale aktów prawnych na forum.
Proszę, abyś swoje "pierwsze kroki", pytania, wątpliwości, kierowała do Kuratora Zawodowego z którym będziesz współpracować, jest to bardzo ważne.
Pozdrawiam. :)
Awatar użytkownika
Ultima
Admin
Admin
 
Posty: 1352
Rejestracja: 01 mar 2008, 20:58
Lokalizacja: UE
Podziękował : 754 razy
Otrzymał podziękowań: 488 razy

Postautor: Aurelius » 13 mar 2012, 21:10

Witam Cię również Eudaimonko! Powtórzę jeszcze raz, to co napisała Ultima - "bardzo ważne jest, abyś swoje "pierwsze kroki", pytania, wątpliwości, kierowała do Kuratora Zawodowego z którym będziesz współpracować". To zbuduje zaufanie między Wami, jak i będzie miało duży wpływ na współpracę między Wami. Jest to bardzo ważne, aby takie relacje były, jak najlepsze. To pomoże Ci również w tym, że wykonywanie powierzonych zadań będzie łatwiejsze i przyjemniejsze.

Zapraszam Cię do zapoznania się z tym tematem --> TUTAJ!
Nasze życie publiczne i społeczne będzie przecież takie jakim go uczynimy. Nikt nie zrobi tego za nas, ale i nikt nie powinien tego robić bez nas. (...) Tylko oportuniści i ludzie leniwi sądzą, że jest inaczej, wizjonerzy i liderzy z prawdziwego zdarzenia stawiają sobie zadania i z uporem godnym słusznej sprawy dążą do ich zrealizowania.
prof. Zbigniew Lasocik

______________
Obrazek
Awatar użytkownika
Aurelius
VIP
VIP
 
Posty: 2836
Rejestracja: 17 sty 2006, 0:09
Lokalizacja: Katowice
Podziękował : 231 razy
Otrzymał podziękowań: 277 razy

Postautor: eudaimonka » 13 mar 2012, 21:27

Dzięki :-)
A jeszcze jedno - ustawa mówi, że należy poinformować swojego podopiecznego na początku o jego prawach jak i obowiązkach - czy takie prawa i obowiązki są gdzieś konkretnie wyliczone? Nie mogę znaleźć nigdzie w literaturze, może tu chodzi tylko o obowiązki które ,,narzuci'' sąd? jeśli jednak są jakieś ogólne to poproszę o wskazanie źródła :-)

I jeszcze jedn pytanie które mnie nurtuje:) Czy gdzieś znajdę rozwinięcie skrótów oznaczenia akt sądowych np. Nw itp
Ważne jest, aby nie dotknęła Cię straszna choroba – obojętność.
eudaimonka
 
Posty: 60
Rejestracja: 13 mar 2012, 19:00
Podziękował : 0 raz
Otrzymał podziękowań: 0 raz

Postautor: VIOLA » 13 mar 2012, 22:09

I jeszcze jedn pytanie które mnie nurtuje:) Czy gdzieś znajdę rozwinięcie skrótów oznaczenia akt sądowych np. Nw itp[/quote]


Wyjaśnienie skrótów znajduje się w Zarządzeniu Ministra Sprawiedliwości z dn. 12.12.2003r. w sprawie organizacji i zakresu działania sekretariatów sądowych : poniżej link na stronę MS:

http://bip.ms.gov.pl/pl/ministerstwo/sa ... nie-sadow/

biurowość w wydziałach rodzinnych i nieletnich : DZIA£ XI
BIUROWO¦Æ W SPRAWACH ROZPOZNAWANYCH PRZEZ S¡D RODZINNY
-od par.270 do 354

biurowść w zespołach kuratorskiej służby sądowej ds rodzinnych i nieletnich : par. 506-507 a
"...Porządek może zrobić każdy , ale tylko geniusz zapanuje nad chaosem ..."
Awatar użytkownika
VIOLA
k.zawodowy
k.zawodowy
 
Posty: 829
Rejestracja: 12 lip 2006, 11:27
Podziękował : 137 razy
Otrzymał podziękowań: 122 razy

Postautor: eudaimonka » 14 mar 2012, 10:29

o super :)
dzięki za wędkę :)

A co z tymi prawami i obowiązkami?
Ważne jest, aby nie dotknęła Cię straszna choroba – obojętność.
eudaimonka
 
Posty: 60
Rejestracja: 13 mar 2012, 19:00
Podziękował : 0 raz
Otrzymał podziękowań: 0 raz

Postautor: Grease » 14 mar 2012, 16:46

Witaj. Powiem Tobie, że nie wiem na pewno, czy w pionie rodzinnym jest forma pouczenia jaka ma miejsce w kurateli dla dorosłych (przeglądając akta nadzoru nie widziałam). Spokojnie natomiast możesz o to zapytać swojego kuratora zawodowego - obowiązki zapewne wynikają z Postanowienia a konsekwencją może być zmiana środka.
Postawiłaś kilka trafnych pytań. Jedną z opcji jest ich wydrukowanie, spisanie pozostałych i dłuższa rozmowa ze swoim kuratorem zawodowym prowadzącym. Każdy z kuratorów ma swoją praktykę i tutaj nie chciałabym wchodzić w czyjeś kompetencje.
¯yczę powodzenia i aktywności - u nas też :)
Grease
Grease
k.zawodowy
k.zawodowy
 
Posty: 349
Rejestracja: 21 mar 2010, 21:27
Podziękował : 0 raz
Otrzymał podziękowań: 0 raz


Wróć do Zadaj pytanie kuratorowi

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 3 gości

cron