Proszę o pomoc kogoś kompetentnego.

Zadaj pytanie kuratorowi rodzinnemu.

Moderatorzy: Ultima, BBG, Sasquatch

Proszę o pomoc kogoś kompetentnego.

Postautor: mariusz sitrad » 11 mar 2012, 16:00

czy jezeli kurator w sporzadzonej przez siebie opini z wywiadu srodowiskowego napisal ze osoba co do kturej ten wywiad byl przeprowadzany popelnila jakis czyn zabroniony chociaz jeszcze nie zapadl co do tego czynu zabronionego prawomocny wyrok czy taka opinie mozna uznac za nie obiektywna prosze o szybka odpowiec dziekuje i pozdrawiam


Proszę o stosowanie się do punktu 11 Regulaminu Forum. Aurelius.
mariusz sitrad
 
Posty: 2
Rejestracja: 11 mar 2012, 15:48
Podziękował : 0 raz
Otrzymał podziękowań: 0 raz

odpowiedz

Postautor: kaziok » 11 mar 2012, 22:34

kurator w wywiadzie nie ustala czy czyn został popełniony przez nieletniego, robi to Sąd w prowadzonym postępowaniu wyjasniającym.
kaziok
 
Posty: 20
Rejestracja: 24 lip 2010, 22:49
Podziękował : 0 raz
Otrzymał podziękowań: 0 raz

Postautor: Aurelius » 11 mar 2012, 22:43

Zgodnie z zasadą domniemania niewinności (art. 5 k.p.k.), osobę uważa się za niewinną, dopóki wina jej nie zostanie udowodniona i stwierdzona prawomocnym wyrokiem. Skoro w danej sprawie nie zapadło prawomocne orzeczenie, stwierdzające, że osoba jest winna popełnienia zarzucanego jej czynu zabronionego, tym samym - co do zasady - nie można tej osobie takiej winy przypisywać.

Niemniej jednak należy również pamiętać o tzw. samodzielności jurysdykcyjnej sądu (art. 8 k.p.k.), którą posiada również sąd wykonawczy (art. 1 par. 2 k.k.w.), co może oznaczać, że sąd ma prawo - zgodnie z zasadą samodzielności jurysdykcyjnej - rozstrzygnąć, czy skazany popełnił czyny zarzucone mu w innym postępowaniu, dotąd niezakończonym, a nie musi ze swym rozstrzygnięciem oczekiwać na prawomocność wyroku co do tego oskarżenia [tak: Postanowienie SA w Krakowie, w sprawie II AKzw 1060/09].

Należy także pamiętać, że wnioski, które zawiera w swoim sprawozdaniu z wywiadu kurator, nie są dla sądu wiążące, a informacje w nim zawarte podlegają indywidualnej ocenie sądu.
Nasze życie publiczne i społeczne będzie przecież takie jakim go uczynimy. Nikt nie zrobi tego za nas, ale i nikt nie powinien tego robić bez nas. (...) Tylko oportuniści i ludzie leniwi sądzą, że jest inaczej, wizjonerzy i liderzy z prawdziwego zdarzenia stawiają sobie zadania i z uporem godnym słusznej sprawy dążą do ich zrealizowania.
prof. Zbigniew Lasocik

______________
Obrazek
Awatar użytkownika
Aurelius
VIP
VIP
 
Posty: 2836
Rejestracja: 17 sty 2006, 0:09
Lokalizacja: Katowice
Podziękował : 231 razy
Otrzymał podziękowań: 277 razy

Postautor: mariusz sitrad » 11 mar 2012, 23:35

dziekuje serdecznie za opowiedzi wtej sytulacji winien jestem dokladniejsze zobrazowanie sytulacji wywiad srodowiskowy byl zlecony przez sąd rejonowy wydzial do spraw rodzinnych i nieletnich w postepowaniu w przedmiocie umieszczenia mojego nowo narodzonego synka w placówce opiekuniczo wychowawczej gdzie zostal on umieszczony decyzja sądu w trybie zarzadzeni naglych do czasu prawomocnego zakoniczenia postepwani w przedmiocie ograniczenia wladzy rodzicielskiej a stalo sie tak gdyz sad w oparciu o opinie kuratora uznal ze zagrarzam zyciu i zdrowiu mojego dziecka kilka miesiecy temu bylem przesluchwany przez policje w charakterze światka w sprawie o uszkodzenie mienia tj o porabanie siekierą drzwi pod zupelnie nie znanym mi adresem nie zostalem postawiony w stan oskarzenia wtej sprawi ponad to kurator napisal ze pobilem sąsiada ale wtej sprawie nie zapadlo prawomocne orzeczenie zasada domniemania niewinnosci jest nie tylko chroniona przez art 5 kpk ale przedewszystkim przez art 42 konstytucji rp a wiec czy taki wywiad jes obiektywny ponat to w kodeksie etyki zawodowej kuratora sądowego jest zawarte ze kurator wykonuje swoje zadania zgodnie z obowiazującymi przepisami prawa i musi on byc kompetetny znac i respektowac przepisy prawa czy w opisanym przezemnie przypadku mozna mówic o zlamaniu przez kuratora dyscypliny zawodowej bardzo prosze o odpowiec pozdrawiamPo raz kolejny proszę o przestrzeganie podstawowych zasad pisowni w języku polskim. Zdanie zaczynamy z dużej litery i kończymy je kropką.
W przypadku nie zastosowania się do powyższego, temat może zostać zamknięty. Ponadto temat przenoszę do Działu rodzinnego. Aurelius.
mariusz sitrad
 
Posty: 2
Rejestracja: 11 mar 2012, 15:48
Podziękował : 0 raz
Otrzymał podziękowań: 0 raz

Postautor: VIOLA » 12 mar 2012, 10:19

jeśli Sąd decyduje w tak ważnej kwestii , jak umieszczenie małoletniego dziecka w placówce opiekuńczo-wychowawczej ,tym bardziej w trybie zabezpieczenia - natychmiastowym , musiało dojść do zagrożenia dobra dziecka na tyle poważne ,że taki tryb został zastosowany.

Odnoszę wrażenie,że podaje Pan wybiórczo okoliczności sprawy , skupiając się na wykazaniu niekompetencji kuratora sporządzającego wywiad.
Przede wszystkim kurator w trakcie sporządzania wywiadu sięga do wielu źródeł informacji , także Policji , opinii środowiska ( sąsiadów) ,OPS. Istotna jest także przyczyna wszczęcia postępowania przez Sąd rodzinny - kto i dlaczego zawiadomił Sąd o zagrożeniu dobra małoletniego dziecka.....

Ponadto bez znajomości okoliczności sprawy , dokładnej treści sprawozdania z wywiadu środowiskowego sporządzonego przez kuratora sądowego- nie jest możliwa ocena czy można mówić o "złamaniu" dyscypliny zawodowej przez kuratrora
"...Porządek może zrobić każdy , ale tylko geniusz zapanuje nad chaosem ..."
Awatar użytkownika
VIOLA
k.zawodowy
k.zawodowy
 
Posty: 829
Rejestracja: 12 lip 2006, 11:27
Podziękował : 137 razy
Otrzymał podziękowań: 122 razy

Postautor: Ultima » 12 mar 2012, 12:06

mariusz sitrad pisze:(...) a stalo sie tak gdyz sad w oparciu o opinie kuratora uznal ze zagrarzam zyciu i zdrowiu mojego dziecka kilka miesiecy temu bylem przesluchwany przez policje w charakterze światka w sprawie o uszkodzenie mienia tj o porabanie siekierą drzwi pod zupelnie nie znanym mi adresem nie zostalem postawiony w stan oskarzenia wtej sprawi ponad to kurator napisal ze pobilem sąsiada ale wtej sprawie nie zapadlo prawomocne orzeczenie zasada domniemania niewinnosci jest nie tylko chroniona przez art 5 kpk ale przedewszystkim przez art 42 konstytucji rp a wiec czy taki wywiad jes obiektywny (...)

Witaj
(Twój post byłby znacznie czytelniejszy, gdybyś stosował kropki, przecinki i rozpoczynał zdania wielką literą.)
1. Na podstawie tego co piszesz wnioskuję, że przyczyną wydania zarządzeń przez Sąd w trybie zabezpieczenia, nie była opinia kuratora, a jakieś wcześniejsze wydarzenia, o których nie napisałeś.
2. Kurator sporządzając wywiad środowiskowy, bazuje na informacjach które uzyskuje z różnych źródeł. Jeśli np. uzyskał od kogoś informację, że pobiłeś sąsiada, musi to umieścić w sprawozdaniu z wywiadu, podając źródło informacji.
Sąd, oceniając cały materiał zgromadzony w postępowaniu - w tym także dowody przedstawione przez Ciebie - np. potwierdzające, że nie zostałeś skazany prawomocnym wyrokiem, wydaje postanowienie w sprawie.
Pozdrawiam.
Awatar użytkownika
Ultima
Admin
Admin
 
Posty: 1353
Rejestracja: 01 mar 2008, 20:58
Lokalizacja: UE
Podziękował : 749 razy
Otrzymał podziękowań: 488 razy

Postautor: Aurelius » 12 mar 2012, 12:55

Uzupełniając wypowiedzi moich przedmówców dodam tylko, abyś nie upatrywał i nie szukał przyczyn, powodów dla umieszczenia dziecka w placówce w treści wywiadu kuratora. Nie skupiał się na jego osobie, lecz przede wszystkim na sobie i swoim środowisku, albowiem to nie zachowanie kuratora, sposób wypełniania przez niego swoich zadań i obowiązków jest przyczyną tego, że sąd postanowił interwencyjnie umieścić dziecko w placówce.
Nasze życie publiczne i społeczne będzie przecież takie jakim go uczynimy. Nikt nie zrobi tego za nas, ale i nikt nie powinien tego robić bez nas. (...) Tylko oportuniści i ludzie leniwi sądzą, że jest inaczej, wizjonerzy i liderzy z prawdziwego zdarzenia stawiają sobie zadania i z uporem godnym słusznej sprawy dążą do ich zrealizowania.
prof. Zbigniew Lasocik

______________
Obrazek
Awatar użytkownika
Aurelius
VIP
VIP
 
Posty: 2836
Rejestracja: 17 sty 2006, 0:09
Lokalizacja: Katowice
Podziękował : 231 razy
Otrzymał podziękowań: 277 razy


Wróć do Zadaj pytanie kuratorowi

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 3 gości