Czy kurator może odmówić odpowiedzi będąc świadkiem ?

Zadaj pytanie kuratorowi rodzinnemu.

Moderatorzy: Ultima, BBG, Sasquatch

Czy kurator może odmówić odpowiedzi będĄc świadkiem ?

Postautor: victor » 12 lut 2012, 14:20

Spotkałą mnie sytuacja, że złożyłem wniosek o odebranie małoletnich dzieci rodzinie X - do rodziny zastępczej. Sąd przychylił się do wniosku, gdyż w rodzinie tej odebrano już kilkoro dzieci. Rodzinka ta wzięła adwokata, który chce mnie przesłuchać w charakterze świadka.Znaczną część informacji o rodzinie pozyskałem z wywiadu wśród sąsiadów. Czy mogę odmówić podania ich danych przed sądem. Na co się powołać w takiej sytuacji ?

Dzięki rodzinni za pomoc.

Też rodzinny. :D
victor
 
Posty: 12
Rejestracja: 12 lut 2012, 14:07
Podziękował : 0 raz
Otrzymał podziękowań: 1 raz

Postautor: Ultima » 13 lut 2012, 21:07

Witaj Victor.
Procedura dotycząca przeprowadzania przez Sąd w sprawie opiekuńczej dowodu z zeznań świadków uregulowana jest w art. 258 - 277 Ustawy z dnia 17.11.1964 r. Kodeks postępowania cywilnego (Dz.U. z 1964 nr 43 poz. 296 z późn. zmianami).

Najistotniejsze przepisy dot. pytania:
Zgodnie z art. 261 kpc, świadek może odmówić odpowiedzi na zadane mu pytanie, jeżeli zeznanie mogłoby narazić jego lub jego bliskich (...) na odpowiedzialność karną, hańbę lub dotkliwą i bezpośrednią szkodę majątkową, albo jeżeli zeznanie miałoby być połączone z pogwałceniem istotnej tajemnicy zawodowej(...).
Art. 268 kpc określa brzmienie przyrzeczenia, do którego świadek może zostać zobowiązany. Przyrzeczenie: "świadomy znaczenia mych słów i odpowiedzialności przed prawem przyrzekam uroczyście, że będę mówił szczerą prawdę, niczego nie ukrywając z tego, co jest mi wiadome."
Art.271 kpc stanowi: świadek składa zeznanie ustnie, zaczynając od odpowiedzi na pytania przewodniczącego, co i z jakiego źródła wiadomo mu w sprawie, po czym sędziowie i strony mogą w tymże przedmiocie zadawać mu pytania.
Zgodnie z art. 276 kpc - za nieuzasadnioną odmowę zeznań lub przyrzeczenia, Sąd po wysłuchaniu obecnych stron co do zasadności odmowy, skaże świadka na grzywnę. :|

Wg mnie, ustawa dopuszcza możliwość odmowy na pytanie zdane przez Sąd czy stronę, należałoby tę odmowę odpowiednio uzasadnić. Ocena uzasadnienia odmowy odpowiedzi należy do Sądu.
Jeśli strona - a tym bardziej Sąd, pomimo uzasadnienia, będzie oczekiwał odpowiedzi na pytanie dot. danych osób od których powziąłeś informacje, należy takiej odpowiedzi udzielić (o ile znane Ci są dane osób które udzieliły informacji).
Bazując na własnym doświadczeniu mogę dodać, że nie zawsze Sąd oczekuje podawania danych osób które udzieliły informacji.
Pozdrawiam.
_________________
Dum spiro, spero.
Awatar użytkownika
Ultima
Admin
Admin
 
Posty: 1352
Rejestracja: 01 mar 2008, 20:58
Lokalizacja: UE
Podziękował : 754 razy
Otrzymał podziękowań: 488 razy

Postautor: victor » 13 lut 2012, 22:41

Dzięki za szybką odpowiedź. Pozdrawiam. :lol:
victor
 
Posty: 12
Rejestracja: 12 lut 2012, 14:07
Podziękował : 0 raz
Otrzymał podziękowań: 1 raz

Postautor: jarosj » 14 kwie 2012, 19:32

No cóż, sąd rodziny to taki sam sąd jak każdy inny. Zgłościć się trzeba, zeznawać też. To co mnie ciekawi victor, czy ty znasz szczegółowe dane sąsiadów, żeby obawiać się pytań w tym zakresie. Ja np miałem kiedyś wątpliwą przyjemność być wezwanym w charakterze świadka w zw z tym, że robiłem wywiad w potępieniu przygotowawczym w sprawie karnej. Ale ja się sąsiadów nigdy o dane nie pytam, bo jakoś nie widzę do tego podstaw. Jak ktoś chce, to mi poda imię, nazwisko, ale to się zdarza rzadko. W tej konkretnej sprawie zresztą upłynął kawał czasu między wywiadem, a sprawą. Okazało się jednak, że sąd jako świadków wezwał chyba cały blok. No i pytanie czy kogoś poznaję z osób przed drzwiami. Odpowiedziałem zgodnie z prawdą. Jeżeli ty znasz imiona, nazwiska, adresy osób, które ci podały informacje i możesz przyporządkować informację do osób, to jeżeli sąd karze ci te informacje podać, to nie ma wyjścia, jak napisała ultima, musisz to zrobić. Chyba, że czegoś nie wiesz, albo nie pamiętasz.
Awatar użytkownika
jarosj
k.zawodowy
k.zawodowy
 
Posty: 2588
Rejestracja: 02 gru 2005, 21:05
Podziękował : 81 razy
Otrzymał podziękowań: 39 razy


Wróć do Zadaj pytanie kuratorowi

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość