przedstawienie rachunku z wykonanych czynności kuratora

Zadaj pytanie kuratorowi rodzinnemu.

Moderatorzy: Ultima, BBG, Sasquatch

przedstawienie rachunku z wykonanych czynności kuratora

Postautor: maryko.m » 14 lip 2011, 14:52

Nie jestem kuratorem zawodowym czy społecznym, zostałam ustanowiona w jednostkowej sprawie jako kurator dla nieobecnego (sprawa cywilna).Pierwszy raz w życiu. Z zadania pomyślnie się wywiązałam, pozostaje kwestia rozliczenia i wynagrodzenia. Jestem jednak przekonana, że te strony to idealne miejsce do zadania pytania, bo z tego co wiem, kuratorzy zawodowi często są proszeni o podjęcie dodatkowej funkcji kuratora w tego typu sprawach. Chodzi o przedstawienie rachunku z wykonanych czynności kuratora. Ponieważ przepisy nie precyzują formy sprawozdania czy rozliczenia, wzorowałam się na czym mogłam, tj, na znanych mi kilku sprawozdaniach i rozliczeniach biegłych. Złożyłam więc sprawozdanie wraz z wykazem dokonanych czynności, czasem przeznaczonym na ich wykonanie, wymienieniem kosztów (niewielkich, bo w tej dość banalnej sprawie kuratela polegała głównie na przeprowadzeniu pod podanym adresem kilku rozmów, napisaniu kilku pism, przeprowadzeniu rozmów tel. itp.), podaniem żądanego wynagrodzenia, uzasadnieniem tej kwoty, podaniem r-ku bankowego i innych danych do przelewu. Wszystko: sprawozdanie, wnioski - w jednym czytelnym piśmie. Pismo to osobiście wysłane przeze mnie do akt sprawy nie dotarło. Złożyłam kolejne. A następnie po kilku tygodniach otrzymałam od sądu "zobowiązanie do przedstawienia rachunku z wykonanych czynności". Moje pismo było złożone w pocz. lipca br., pismo sądowe jest datowane na pocz. czerwca - znając życie, zostało sporządzone i wysłane już po otrzymaniu mojego drugiego pisma. Oczywiście, wyjaśnianie w BOI w sądzie o co w tym wszystkim chodzi to jak zabawa w głuchy telefon, szczególnie, że jest okres urlopowy. A termin zakreślony przez sąd zbliża się. CZY SK£ADAJ¡C TAKIE ROZLICZENIE, jak opisane, dopełniłam formalności czy nie ?
maryko.m

Podziękował : 0 raz
Otrzymał podziękowań: 0 raz

Postautor: eipiem » 14 lip 2011, 18:05

Nalezy poinformowac sad,ze w dniu.........złozyłaś stosowny dokument i masz potwierdzenie wpływu pisma z dnia..........Niech sobie szukaja,a ty zachowasz wskazany przez sąd termin.
eipiem
k.zawodowy
k.zawodowy

Otrzymał podziękowań: 3 razy

Postautor: maryko.m » 15 lip 2011, 13:24

O tym poinformowałam już za pierwszym razem !

Pytanie jest następujące: czy wg waszej wiedzy taka forma rozliczenia jest OK i spełnia warunki "rachunku z wykonanych czynności"?

Bo biegli prowadzący dział. gosp. np. dołączają jeszcze rachunek w rozumieniu prawa podatkowego. Osoba powołana na kuratora nie może takiego r-ku wystawić, bo sprawując tę funkcję nie jest przedsiębiorcą.
maryko.m

Postautor: eipiem » 15 lip 2011, 13:35

rachunek wystawia kurator procesowy jako osoba fizyczna
eipiem
k.zawodowy
k.zawodowy

Otrzymał podziękowań: 3 razy

Postautor: maryko.m » 15 lip 2011, 14:34

Czy my się dobrze rozumiemy ? Jako kurator mam wystawić r-k , o którym mowa w ordynacji podatkowej, taki jak osoba fizyczna prowadząca działalność ? Imię, nazwisko,adres, NIP, dane do przelewu, wykonana usługa, kwota itd. ? Bo osoba fizyczna nie prowadząca dział. gospod. (albo takiej dział. która może być uznana za dział gospod. w roz. OP) nie wystawia co do zasady rachunków.

A na jakiej podstawie prawnej mam taki rachunek wystawić (bo jeśli jest taki obowiązek, to w ogóle musiałabym wystawić fakturę VAT)? Skoro i tak o wysokości przyznanego wynagrodzenia zadecyduje sąd, dość autorytarnie, zresztą ?

Zgodnie z KRO i KPC kurator ma obowiązek Z£O¯YÆ rachunek z czynności. Stosuje się tu odpowiednio przepisy o opiece, i o r-ku z zarządu majątkiem podopiecznego, przy czym brak ścisłych wytycznych co do jego formy. To nie jest to samo, co r-k w rozumieniu OP.

Ponawiam pytanie, czy to, co złożyłam do tej pory nie może być uznane za rachunek ? Czy muszę składać jeszcze jakiś rachunek ? Jeśli tak, to co mam rozumieć pod tym pojęciem?
maryko.m

Wróć do Zadaj pytanie kuratorowi