Przymusowy odbiór dziecka a zdjęcia

Zadaj pytanie kuratorowi rodzinnemu.

Moderatorzy: Ultima, BBG, Sasquatch

Przymusowy odbiór dziecka a zdjęcia

Postautor: hektor » 13 wrz 2010, 17:18

Witam, mam pytanie do Państwa Kuratorów, Czy jest mozliwa odmowa przez kuratora wykonania postanowienia o przymusowym odbiorze dziecka w sytuacji gdzie przeciwko tej osobie toczy się śledztwo z art 200 par2kk? Dodam, że jest to przeciwko matce dziecka a śledztwo trwa od 2 miesięcy bo był sezon urlopowy. Sąd jeszcze nie wstrzymał postanowienia a kurator musi wykonać.
hektor
 
Posty: 2
Rejestracja: 13 wrz 2010, 16:52
Lokalizacja: Opole
Podziękował : 0 raz
Otrzymał podziękowań: 0 raz

Postautor: kesey » 14 wrz 2010, 2:07

Prowadzenie śledztwa nie jest jednoznaczne z uznaniem, że osoba, wskazana jako potencjalny sprawca, dopuściła się zarzucanych jej czynów.

Kurator może odstąpić od wykonania orzeczenia na zasadach, przewidzianych art. 598 kpc. z przyczyn obiektywnych zależnych, bądź niezależnych od osoby kuratora.

Zależne od kuratora, to te w których podejmuje on decyzję o odstąpieniu od wykonania orzeczenia z uwagi na dobro dziecka (kryterium bardzo szerokie i w zasadzie sprowadzające się do uznaniowości i względnie zobiektywizowanej, subiektywnej oceny osoby wykonującej orzeczenie- jednoznaczne ustalenie, w którym momecie może już dojść do naruszenia dobra, a które zachowania jeszcze w nie nie ingerują, jest praktycznie niemożliwe). Niezależne, takie w których niewykonanie orzeczenia jest konsekwencją zachowania się innych osób (np. niestawiennictwo osoby uprawnionej), bądź zaistnienia okoliczności, w których kurator nie został zaopatrzony w wystarczające instrumenty do wykonania orzeczenia.

Ustawodawca nie zadbał o sforumłowanie w kpc. zakresu uprawnień i obowiązków kuratora przy wykonywaniu takich orzeczeń (w przeciwieństwie do szerokiego określenia uprawnień komorników sądowych w zakresie zajęcia rzeczy, czy też praw majątkowych), a z treści przepisów wynika jedynie jednoznacznie, że kurator ma prawo wydać funkcjonariuszom Policji polecenie usunięcia z miejsca realizacji orzeczenia osób, które przeszkadzają w jego wykonaniu.
Widocznie szafa, lub używany samochód w przeciwieństwie do dziecka, na uwagę zasługują. Dopóki ta luka nie zostanie zapełniona- duży odsetek orzeczeń tego typu będzie po prostu niewykonalny.
Nigdy nie dyskutuj z idiotą- najpierw sprowadzi cię do swego poziomu, a następnie pokona doświadczeniem.
Awatar użytkownika
kesey
VIP
VIP
 
Posty: 1736
Rejestracja: 25 kwie 2005, 23:51
Lokalizacja: Częstochowa
Podziękował : 51 razy
Otrzymał podziękowań: 197 razy

Postautor: hektor » 15 wrz 2010, 10:59

Dziękuję za odpowiedz.
Co do śledztwa to oczywiście ma Pan rację. Natomiast w tym przypadku dowodem są zdjęcia obnażonej i pozującej matki jak również ściągającjącej spodnie panu wszystko w obecności dziecka jak wynika ze zdjęć. Matka nie podważyła autentyczności zdjęć.
Kurator opisał te zdjęcia do sądu z adnotacją pilne jak również o cyt. "wydanie nowych zarządzeń zabezpieczających dobro małoletniej".
Na dzień dzisiejszy obowiązuje jeszcze postanowienie o przymusowym odbiorze dziecka i niestety kurator jak mówi musi to wykonać bo inaczej wszęte zostanie postępowanie dyscyplinarne. Jak tłumaczy może odstąpić tylko w przypadku jakby dziecko szarpało się,płakało itd.
I zadaję sobie dwa pytania. Gdzie w tym wszystkim jest dobro dziecka? I czy nie znalazł by się jakiś paragraf gdyby sytuacja była odwrotna, czyli ojciec dziecka miałby takie zdjęcia?
Widząc co się dzieje faktycznie szafa lub samochód mają więcej praw od dziecka.
hektor
 
Posty: 2
Rejestracja: 13 wrz 2010, 16:52
Lokalizacja: Opole
Podziękował : 0 raz
Otrzymał podziękowań: 0 raz


Wróć do Zadaj pytanie kuratorowi

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 2 gości

cron