Dwa w jednym, czyli tożsamość kuratora.

Zadaj pytanie kuratorowi rodzinnemu.

Moderatorzy: Ultima, BBG, Sasquatch

Dwa w jednym, czyli tożsamość kuratora.

Postautor: kesey » 18 gru 2005, 1:52

Zima w pełni, a ptaszki ćwierkają, iż w jednym z okręgów (i zapewniam, iż nie jest to Częstochowa) narodził się pomysł rewolucyjny, porównywalny do opracowania receptury Head and Shoulders, tj. 2 w 1 :D.
Jeśli kurator rodzinny sprawuje nadzór w sprawie opiekuńczej, gdzie któryś z członków rodziny zapracuje sobie na wyrok skazujący, np. w sprawie z art. 207 kk., to wykonywanie tegoż dozoru powierza się kuratorowi rodzinnemu. I vice wersa, jeśli dozorowanemu, w trakcie okresu próby zostanie np. ograniczone wykonywanie władzy rodzicielskiej nad małoletnimi dziećmi, to postępowanie wykonawcze w sprawie opiekuńczej zostanie zlecone do wykonania "dorosłemu" kuratorowi.
Mnie osobiście rodzi się tylko jedno, zasadnicze pytanie- jak powyższe rozwiązania mają się do zapisu art. 2.2 Ustawy o kuratorach sądowych :?:. Bo jeśli przyjąć, że każdy zawodowy kurator sądowy, może jednocześnie wykonywać orzeczenia w sprawach rodzinnych i karnych, to czemu służy powyżej wskazany zapis :?: Przy zastosowaniu analogii należałoby chyba wyciągnąć również wniosek, że każdy kurator zawodowy może być także kuratorem społecznym i na odwrót :shock:
A jakie jest zdanie innych użytkowników forum, na ten temat :?:
Awatar użytkownika
kesey
VIP
VIP
 
Posty: 1736
Rejestracja: 25 kwie 2005, 23:51
Lokalizacja: Częstochowa
Podziękował : 51 razy
Otrzymał podziękowań: 197 razy

Postautor: Zet » 18 gru 2005, 11:12

Jest to ewidentne złamanie zapisów ustawy.Ponieważ nieznajomość prawa szkodzi należy chyba wysnuć wniosek ,że kuratorzy z tego okręgu sami są sobie winni.
Wątek ten pojawił się u kuratorów dla dorosłych w temacie "czynności wykonywane......"
Zet
Awatar użytkownika
Zet
k.zawodowy
k.zawodowy
 
Posty: 474
Rejestracja: 27 paź 2005, 18:37
Lokalizacja: Unii Europejskiej
Podziękował : 0 raz
Otrzymał podziękowań: 5 razy

Postautor: Zet » 19 gru 2005, 23:25

kesey

Czy możesz podać trochę więcej informacji?
Temat jest nie tyle interesujący , co niepokojący.

Ciekawi mnie kto wydał kuratorowi zawodowemu polecenie wykonywania innych czynności niż wynika to z ustawy i stosownych rozporządzeń?
W jakiej formie wydano to polecenie (pisemnej,ustnej)? itd

Ponieważ ustawa wyrażnie stanowi, że kurator (tak zawodowy , jak społeczny) może wykonywać orzeczenia tylko w jadnym pionie (art.2 )),rozwiązanie problemu wydaje się dosyć proste. Wystarczy zwrócić się na piśmie o podanie podstaw prawnych takiego posunięcia (oczywiście w trosce o to , aby działać zgodnie z prawem :wink: )

Nic mi nie wiadomo , aby istniała możliwość "delegowania" kuratora do wykonywania czynności w innym pionie(kuratora można jedynie przenieść - ale to zupełnie inna kwestia)

Tak więc , jeśli to możliwe, dodaj co nieco informacji.
Zet
Awatar użytkownika
Zet
k.zawodowy
k.zawodowy
 
Posty: 474
Rejestracja: 27 paź 2005, 18:37
Lokalizacja: Unii Europejskiej
Podziękował : 0 raz
Otrzymał podziękowań: 5 razy

Postautor: Zet » 20 gru 2005, 19:17

Aha.
Zapomniałam o takim drobiazgu jak UMOWA O PRACÊ ,gdzie prezes SO (wcześniej SW )powierza osobie zatrudnionej obowiązki :kuratora zawodowego dla dorosłych lub rodzinnego .
Nasuwa się więc kolejne pytanie , czy z kuratorami o których mowa zmieniono umowy o pracę?
Zet
Awatar użytkownika
Zet
k.zawodowy
k.zawodowy
 
Posty: 474
Rejestracja: 27 paź 2005, 18:37
Lokalizacja: Unii Europejskiej
Podziękował : 0 raz
Otrzymał podziękowań: 5 razy

Postautor: goja » 20 gru 2005, 21:14

Witam Kesey i Zet...
do Bydgoszczy zawitała zima , a u kuratorów gorący okres - wiadomo koniec roku , statystyki i ogólne robienie porządków.
I z tego co czytam to poruszony problem dotyczy tez naszego okręgu.
Podobno jak wynika ze statystyk Nasi kuratorzy dla dorosłych są zbyt obciążeni w porównaniu do rodzinnych . Już 3 kuratorów z pionu rodzinnego zasiliło dorosłych, ale to ciągle mało.
Wiem , ze w 2 sądach rejonowych z inicjatywy kierowników zespołów kuratorzy rodzinni wykonuja czynności u dorosłych.Jest to spowodowane ochroną kuratorów rodzinnych przed wcieleniem do dorosłych. Natomiast Kurator Okregowy zamierza zreformowac cała kuratelę łacząc oba piony.
Koncząc myślę , ze Kesey nie miał na mysli naszego okregu pisząc swojego posta...
Pozdrawiam , zycząc spokojnych Swiąt.
goja
k.zawodowy
k.zawodowy
 
Posty: 55
Rejestracja: 18 maja 2005, 19:15
Podziękował : 0 raz
Otrzymał podziękowań: 0 raz

Postautor: MAX » 21 gru 2005, 0:23

Zet !!wstyd mi za Ciebie jesli jesteś kuratorem:) Jaka umowa umowa o pracę?? Prezes SO m i a n u j e !! i to nie na kuratora zawodowego d/s rodzinnych czy dla dorosłych ale na stopień kurator zawodowego, starszego k. lub k. specjalisty. Tutaj nie ma stosunku pracy. Jest cos takiego w KP przejrzyj proszę ... Druga sprawa to aby przenieść kuratora do pionu dla dorosłych wystarczy zmienić zakres obowiązków, a to może w kazdej chwili zrobic kierownik. Wynika to wprost z ustawy. Pojęcie delegacji odnosi sie do przeniesienia do pracy w innym sądzie. Osobiście uwazam ze kurator powinien być przygotowany do pracy w obu pionach. Tak samo jak sedzia czy prokurator. Po to jest APLIKACJA. W mojej ocenie praktyka łącznia dozorow z nadzorów nie kłóci siż z treścia art. 2.2.Ustawy , jest sluszna . Ale tutaj proponowałbym wystosować zapytanie prawne do Departamentu Legislacyjno Prawnego w MS. Swoja drogą ganianie 2 kuratorów do jednej rodziny to bezsens. Nie chcę nikogo straszyć ale ktoś kiedyś(może min. Ziobro..) zacznie liczyć pieniądze.
MAX
 
Posty: 9
Rejestracja: 18 maja 2005, 22:53
Podziękował : 0 raz
Otrzymał podziękowań: 0 raz

Postautor: kesey » 21 gru 2005, 2:09

Witam wszystkich, którzy się odezwali :).
Goja :!: - zapewniam, iż nie miałem na myśli Bydgoszczy. Jest przynajmniej jeszcze jeden taki okręg.
Nie mogę podzielić poglądów Max'a, iż praktyka łączenia nadzorów i dozorów nie kłóci się z art. 2.2 Ustawy (jeśli ustawodawca nie przewidywałby konieczności podziału kompetencji zespołów kuratorskiej służby sądowej, prawdopodobnie w ogóle nie widziałby potrzeby zawarcia zapisu wyraźnie oktreślającego linię ich podziału). Natomiast utożsamiam się z Nim w kwestii wystosowania pytania prawnego do Departamentu Legislacyjno Prawnego MS.
Bez wątpienia kuratela ewoluuje, szczególnie od czasu, gdy weszła w życie tak długo oczekiwana ustawa, jednakże inicjatywę ustawodawczą posiada walne zgromadzenie i chyba w tym kontekście podejmowanie jednostkowych decyzji reformatorskich, nawet jeśli imperatywem do ich powstania są teoretycznie słuszne założenia, nie jest najszczęśliwszym rozwiązaniem.
Poważne traktowanie Naszej ustawy wymaga, abyśmy szanowali zawarte tam treści (bez względu na rodzaj pełnionej funkcji), w przeciwnym wypadku może się na przykład okazać, iż w trakcie pełnionych czynności kurator ma prawo żądać informacji od osób i instytucji, a nie ma prawa oponować, w przypadku, gdy jego żądanie okaże się bezskuteczne :D (i jak rzeteie wykonywac swoją pracę w takich warunkach :?: ).
Na koniec chciałbym kilka słów skierować do Zet, która jako pierwsza wypowiedziała się w tym temacie. Nie posiadam bliższych informacji na temat tego w jakiej formie mają zostać wprowadzone zmiany- ostatnio przy moim karmniku częściej goszczą sikorki, a wiadomo przecież, iż największymi plotkarzami są wróble :lol:. Wyćwierkały mi tylko, iż w zasadzie postrzegane jest ono w kategoriach faktu i chyba nie zostało poprzedzone zapytaniami do MS, ani też nazbyt szeroką konsultacją ze środowiskiem kuratorów tego okręgu (dlatego wśród nich samych budzi ono również kontrowersje). Gdyby temat podlegał jednoznacznej ocenie i nie był niepokojący, pewnie nie poruszyłbym go na forum :).
Dziękuję za wszystkie, dotychczasowe wypowiedzi i liczę na dalszą, konstruktywną polemikę.
Awatar użytkownika
kesey
VIP
VIP
 
Posty: 1736
Rejestracja: 25 kwie 2005, 23:51
Lokalizacja: Częstochowa
Podziękował : 51 razy
Otrzymał podziękowań: 197 razy

Postautor: Zet » 21 gru 2005, 18:28

Max

Jest mi zupełnie obojętne , czy jest ci wstyd i za kogo ( a powinno być za siebie za takie wypowiedzi)
Informuję cię więc pro forma,że jako kurator zawodowy dla osób dorosłych jestem w posiadaniu:

1. umowy o pracę na czas określony 1 roku, w której prezes SW powierzył mi obowiązki kuratora stażysty DLA DOROS£YCH

2.aktu mianowania na stanowisko kuratora zawodowego DLA DOROS£YCH

3.umowy o pracę na czas nieokreślony na stanowisku kuratora zawodowego DLA DOROS£YCH
W moim okręgo kuratorzy dopiero od 2 lat otrzymują jedynie mianowanie. Wcześniej otrzymywali mianowanie i umowę , oba dokumenty z wyrażnym wskazaniem o powierzeniu obowiązków kurat. zaw. dla dorosłych LUB kurat. zaw. rodzinnego

MAX pisze:Druga sprawa to aby przenieść kuratora do pionu dla dorosłych wystarczy zmienić zakres obowiązków, a to może w kazdej chwili zrobic kierownik.


Otóż nie - zakres obowiązków kuratora określa ustawa i akty wykonawcze.Kierownik nie ma kompetencji do zmiany tych zapisów .

Do kompetencji kierownika należy "określanie zakresu obowizków kuratorów w ZESPOLE " art 41.1. 5) ( np kierownik może wyznaczyć jednego kuratora do udzielania pomocy postpenitencjarnej lub wyznaczyć jakieś inne dodatkowe zadanie w ramach zespołu )

MAX pisze:Pojęcie delegacji odnosi sie do przeniesienia do pracy w innym sądzie.


Otóż nie -pojęcie delegacji odnosi się do kuratora delegowanego do pełnienia czynności w Min. Sprawiedliwości (art 31) lub w biurze kuratora okręgowego (art38.3)

Natomiast pojęcie PRZENIESIENIA dotyczy "przeniesienia kuratora do pracy w innym sądzie lub do innego ZESPO£U " Ma prawo to zrobić prezes na wniosek kuratora okręgowego- a nie kierownik-(art 4)

Jak nieco ochłoniesz to radzę spokojnie przeczytać ustawę.

I tak na marginesie. Wspomniani przez ciebie sędziowie i prokuratorzy nie wykonują obu profesji jednocześnie lub przemiennie w zależności od czyjegoś "widzi mi się", tylko jedną albo drugą.
Zet
Awatar użytkownika
Zet
k.zawodowy
k.zawodowy
 
Posty: 474
Rejestracja: 27 paź 2005, 18:37
Lokalizacja: Unii Europejskiej
Podziękował : 0 raz
Otrzymał podziękowań: 5 razy

Postautor: MAX » 22 gru 2005, 1:31

Droga Zeto :)

1. Gratuluję umów o pracę które posiadasz:)Dyskutujemy jednak o obecnym stanie prawnym, a nie o tym co było 4-5 lat temu. Właśnie Ustawa na którą tak często sie powołujesz wprowadziła MIANOWANIE w miejsce umów o pracę /cytuję:art. 4. Kuratora zawodowego mianuje, odwołuje, przenosi do innego sądu lub zespołu kuratorskiej służby sądowej albo zawiesza w czynnościach prezes sądu okręgowego, na wniosek kuratora okręgowego./ Odwołałem się do kodeksu pracy ponieważ tam jest odesłanie do Ustawy o kuratorach / Art. 76. Stosunek pracy nawiązuje się na podstawie mianowania w przypadkach określonych w odrębnych przepisach./

Wniosek: do zawiązania stosunku pracy z kuratorem nie jest potrzebna dodatkowa umowa o pracę na czas nieokreslony.Poniewaz pracujesz na podstawie mianowania nikt przy przeniesieniu do innego Sadu nie będzie zmieniał Twojej starej umowy o pracę. Natomiast z aplikantem sie taką umowe sporządza-zwykle na okres 1 roku.

2.TAK- Aby przenieść kuratora do innego p i o n u, albo powierzyć kuratororowi rodzinnemu część obowiazków od dorosłych wystarczy zmiana zakresu obowiązków przez kierownika. Oczywiste chyba jest że sytuacja ta dotyczy zespołów łączonych!!!!! W zespole łączonym masz 1 kierownika , który zmienia Ci zakres obowiązków i to wystarczy. Przecież pracujesz w tym samym zespole. Wybaczcie nie słyszałem o przypadkach aby kurator był zatrudniony w 2 zespołach??? Przeglądałem posty na forum dotyczące tego problemu i pisalo sie w nich o zespołach łączonych. Wiadomo mi też że taka praktyke stosuje sie w co najmniej 3 okregach. Jeśli jest gdzies w Polsce kurator który pracuje w 2 zespolach to chcialbym wiedziec jak Oni to zrobili i pierwszy podniosę na tym forum zarzut łamania prawa.

3. Masz rację . Wtopilem z tym "delegowaniem". Doczytalem:) Jeszce wtopiłem pisząc że przy mianowaniu nie ma stosunku pracy. Jest naturalnie chodziło mi że nie pisze sie umów o pracę- prostuję:)

4. Z tym jednoczesnym wykonywaniem zawodu sędziego i prokuratora to dowaliłaś:) Wiesz przecież o co mi chodziło:sędzia rodzinny-sędzia karnista-sędzia cywilist z założenia jest sędzią przygotowanym do orzekania w każdym wydziale i z dnia na dzień moze tam zostać przenieiony.

Przepraszam jeśli Cie uraziłem tym "wstydem" . Zwykla prowokacja:)
A tak na powaznie: Wydaje mi się że powinnismy sie przygotowac na zmiany ktore usprawnilyby naszą pracę. Dociążanie kuratorow w łączonych zespołach uwazam za pozytywna zmianę. Gdybym był Min. Spr. wsciekałbym się, 2 kuratorow chodzi do tego samego podopiecznego . Jesli jeszcze sa społecznymi i biora 2 ryczałty po ok.70 zl to już zwykłe marnotrastwo pieniedzy podatników.
Myślę że w ciągu kilku lat doczekamy się powaznych zmian w Ustawie.Pewnie też "wyjdziemy z sadów" bo oddzielic orzecznictwo od wykonastwa trzeba (?). Wtedy przyjdzie czas na cięcie kosztów...Czego Kuratorom nie zyczę...¯yczę Spokojnych ¦wiąt!!!
MAX
 
Posty: 9
Rejestracja: 18 maja 2005, 22:53
Podziękował : 0 raz
Otrzymał podziękowań: 0 raz

Postautor: Zet » 22 gru 2005, 14:46

MAX pisze:Właśnie Ustawa na którą tak często sie powołujesz wprowadziła MIANOWANIE


Otóż nie - to nie ustawa wprowadziła mianowanie. Kurator był również mianowany przed jej wejściem w życie na podst. Rozporządzenia MS z 1986
(R. II , par. 4)

MAX pisze:Aby przenieść kuratora do innego p i o n u, albo powierzyć kuratororowi rodzinnemu część obowiazków od dorosłych wystarczy zmiana zakresu obowiązków przez kierownika. Oczywiste chyba jest że sytuacja ta dotyczy zespołów łączonych!!!!!


Otóż nie -w zespołach łączonych pracują kuratorzy dla dorosłych i kuratorzy rodzinni , a nie kuratorzy od " wszystkiego"

Ustawa zakłada powoływanie 2 lub więcej zespołów w sądzie, odrębnyczh dla pionu karnego i rodzinnego. Więcej- oznacza, że w przypadku zespołów zbyt licznych należy je podzielić na mniejsze dla lepszej efektywności pracy.
Idea zespołów łączonych wiązała się jedynie z kwestią techniczną- zbyt małą liczbą kuratorów w danym pionie , uzasadniającą utworzenie odrębnego zespołu.
Nie oznacza to jednak , że kurator w zespole mieszanym jest od "wszystkiego".Nadal są tam zatrudnieni kuratorzy dla dorosłych i kuratorzy rodzinni- któych obowiązki i kompetencje określają konkretne przepisy.I nie ma tu znaczenia , czy kurator danego pionu pracuje w zespole odrębnym , czy łączonym .
Fakt ,iż obecnie w akcie mianowania istnieje sforłmułowanie "mianuję na kuratora zawodowego ", bez wskazania , czy rodzinnego , czy dla dorosłych (co jest nowością ostatnich paru lat) oznacza tylko inną sytuację wyjściową kuratora. W momencie podjęcia pracy po mianowaniu, jest on już kuratorem dla dorosłych lub rodzinnym.Nie można mu więc powierzać zadań innego pionu.
Zet
Awatar użytkownika
Zet
k.zawodowy
k.zawodowy
 
Posty: 474
Rejestracja: 27 paź 2005, 18:37
Lokalizacja: Unii Europejskiej
Podziękował : 0 raz
Otrzymał podziękowań: 5 razy

Postautor: Zet » 22 gru 2005, 15:32

I jeszcze o ustawie

Kuratorzy na ustawę w takim kształcie ( a właściwie jeszcze lepszym , ale wiele dobrych propozycji przepadło , bo kuratorzy nie mieli jeszcze wystarczającej siły przebicia ) zasłużyli sobie przez lata pracy z obciążeniem dochodzącym do 500 spraw i pensją 400zł miesięcznie.Wiedzą to ci kuratorzy , którzy nad nią pracowli ( i tu chylę czoła przed zasłużonymi w tej sprawie koleżankami i kolegami)

Dlatego , gdy po 4 latach widzę wśród kuratorów wszelkiej maści reformatorów od siedmiu boleści próbujących manipulować przy ustawie - w kierunku zgoła innym niż oczekiwania kuratorów- to mówię moje kategoryczne NIE!
Zet
Awatar użytkownika
Zet
k.zawodowy
k.zawodowy
 
Posty: 474
Rejestracja: 27 paź 2005, 18:37
Lokalizacja: Unii Europejskiej
Podziękował : 0 raz
Otrzymał podziękowań: 5 razy

Postautor: MAX » 22 gru 2005, 18:16

Zet, wybacz ręce mi opadają. Wyrywasz zdania z kontekstu i udowadniasz ze masz rację. Jesli juz dyskutujemy o jakims problemie to swój p o g l ą d podeprzyj jakąś wykladnią przepisów prawnych. Nie wystarczy napisac "mam rację i koniec". Niestety ze mną juz sobie nie podyskutujesz . Bez odbioru.
MAX
 
Posty: 9
Rejestracja: 18 maja 2005, 22:53
Podziękował : 0 raz
Otrzymał podziękowań: 0 raz

Postautor: ewka » 22 gru 2005, 18:44

Z naszej ustawy pozwoliłam sobie skopiować:

Art. 4. Kuratora zawodowego mianuje, odwołuje, przenosi do innego sądu lub zespołu kuratorskiej służby sądowej albo zawiesza w czynnościach prezes sądu okręgowego, na wniosek kuratora okręgowego.

Art. 34. 1. Jeżeli jest to konieczne ze względu na szczególne potrzeby sądu, kuratora można przenieść do innego sądu lub zespołu kuratorskiego w tej lub innej miejscowości w tym samym okręgu sądowym, zachowując dotychczasowe wynagrodzenie. Kuratorowi przeniesionemu do pracy w sądzie położonym w innej miejscowości przysługują: zwrot uzasadnionych kosztów przeniesienia, diety i zwrot kosztów podróży.
2. Na wniosek kuratora można przenieść go do innego zespołu kuratorskiego lub sądu położonego w tej lub innej miejscowości w tym samym okręgu sądowym.
3. Przeniesienia, o którym mowa w ust. 1 i 2, dokonuje prezes sądu okręgowego, w którym kurator jest zatrudniony, w porozumieniu z prezesem sądu rejonowego, w którym kurator ma być zatrudniony.

Jeszcze jest artykuł regulujący podstawę do rozwiązania umowy o pracę, a więc dyskusja na temat istnienia takowych umów lub nie - nie ma racji bytu. Zwłaszcza, że mam swoją umowę na swoim biurku, przed własnym osobistym nosem.

Można mieć mianowanie i rozwiązaną umowe o pracę. I co wówczas po mianowaniu? No, przyda się w staraniach o ponowne przyjęcie do pracy....

Podzielam opinię Zet dotyczącą tworzenia zespołów.

Niestety nie jestem dziś dobrze przygotowana do wypowiedzi na temat :czy można powierzać zadania z obu pionów jednemu kuratorowi. Kołacze mi się takie coś, że jest uregulowanie prawne mówiące, że kurator zawodowy dla dorosłych wykonuje czynności w pionie karnym, natomiast kurator ds rodzinnych i nieletnich wykonuje czynności wykonawcze przy wydziałach, sądach rodzinnych. Na jutro się lepiej przygotuję, podam podstawę lub się wycofam;)
Z własnego doświadczenia mogę powiedzieć tyle, że wykonując czynności kuratora rodzinnego, w podziale czynności miałam przydzielone zastępowanie koleżanki, kuratora dla dorosłych, w razie jej długotrwałej nieobecności.

Na logikę biorąc, możemy być przenoszeni z zespołu do zespołu, z sądu do sądu w jednym okręgu (przez Prezesa SO), ale wykonujemy czynności albo rodzinnego, albo dla dorosłych.
A nie jedno i drugie jednocześnie.

Jeszcze osobista wycieczka. Jak mnie Prezes przenosił, to na stanowisko kuratora, ale nie napisał czy rodzinnego czy dla dorosłych. Mi tam osobiście była rybka, było jedno wolne miejsce. Ale co by było jakby były dwa? W obu pionach po jednym? Myślę, że to także byłoby określone przez Prezesa, prawdopodobnie zgodnie z moim wnioskiem.


Pozdrawiam świątecznie.
ewka
 
Posty: 50
Rejestracja: 16 lis 2005, 19:36
Podziękował : 0 raz
Otrzymał podziękowań: 0 raz

Postautor: kesey » 24 gru 2005, 1:19

W nawiązaniu do wypowiedzi Max'a nasuwają mi się następujące spostrzeżenia:
1. Akt mianowania nie wyklucza nawiązania umowy o pracę.
Wniosek: w przypadku przeniesienia do innego sądu nie zmieniają się warunki zatrudnienia kuratora, na jakich wykonuje on powierzone mu obowiązki, ale zmienia się pracodawca i choćby z tego powodu będzie musiał nawiązać z Tobą umowę; Muszę Cię jednak zmartwić Max, nikt nie ma gwarancji wiecznego zatrudnienia i prezes sądu może cię zwolnić, z zachowaniem trzymiesięcznego okresu wypowiedzenia (art. 26 i 27 Ustawy o kuratorach) i wierz mi, że prezes nie wypowie ci mianowania tylko umowę o pracę. Gwarancja zatrudnienia, i to wyłącznie w przypadku likwidacji sądu dotyczy tylko kuratora okręgowego i jego zastępcy (farciarze :!: :lol: ).
2. "W zespole łączonym masz 1 kierownika , który zmienia Ci zakres obowiązków i to wystarczy. Przecież pracujesz w tym samym zespole"
Kierownik określa zakres obowiązku kuratorów, ale z poszanowaniem przepisów art. 2.2 Ustawy o kuratorach i art. 39.1 tejże ustawy. Funkcjonowanie zespołów łączonych, o ktorych mowa w art. 39.2 nie oznacza, iż każdy z kuratorów wykonuje każdy rodzaj orzeczeń. Po prostu kuratorzy rodzinni i kuratorzy dla dorosłych funkcjonują w ramach jednego zespołu, np. liczącego 6 osób (bo paradoksem byłoby tworzenie np. zespołu dwuosobowego, zresztą nie wiem czy w ogóle zasługiwałoby to na nazwę zespołu i chyba trzeba byłoby strosować nazwę: para kuratorskiej służby sądowej, wykonującej orzeczenia w sprawach itd.) :lol:
3. Samokrytyka jak najbardziej na miejscu :D
4. "Z tym jednoczesnym wykonywaniem zawodu sędziego i prokuratora to dowaliłaś'
Zgadzam się, sędziowie i prokuratorzy są przygotowani do prowadzenia różnego rodzaju spraw- podobnie jak kuratorzy zawodowi. Nie oznacza to jednak, iż sędzia rodzinny prowadzący sprawę o podwyższenie alimentów na rzecz małoletniego powoda prowadzi jednocześnie postępowanie karne w sprawie o czyn zabroniony, przewidziany art. 209 kk., w której pozwany występuje w charakterze podejrzanego o przestępstwo uporczywego uchylania się do realizacji obowiązku alimentacyjnego. Choć wydawałoby się, iż sprawy te są ze sobą zbieżne i ich rodzielanie jest marnotrawieniem pieniędzy podatników :D. Prawidłowość prowadzenia dwóch odrębnych postępowań, w dwóch niezależnych wydzuiałach wynika z bardzo prostej zasady, określanej właściwością rzeczową sądu. Sędzia rodzinny nie może sądzić jednocześnie w wydziale karnym, tak jak kurator rodzinny nie może wykonywać jednocześnie orzeczeń, pozostajacych w gestii kuratora dla dorosłych i vice wersa.
"Dociążanie kuratorow w łączonych zespołach uwazam za pozytywna zmianę. Gdybym był Min. Spr. wsciekałbym się, 2 kuratorow chodzi do tego samego podopiecznego ."
Szczęściarz z Ciebie Max- ja nie znam niedociążonych kuratorów. Znam tylko takich, których obciążenie sprawami daleko wykracza poza zakreślone standardy.
A ... i jeszcze jedno- pozwolę wyrazić sobie satysfakcję z faktu, iż nie jesteś Ministrem Sprawiedliwości (mam nadzieję, iż nie potraktujesz tego w kategoriach osobistych) :lol:
Pozdrawiam i życzę Wesołych ¦wiąt :!: (w Wigilię nawet zwierzęta mówią ludzkim głosem, więc i kesey może) :lol:
Awatar użytkownika
kesey
VIP
VIP
 
Posty: 1736
Rejestracja: 25 kwie 2005, 23:51
Lokalizacja: Częstochowa
Podziękował : 51 razy
Otrzymał podziękowań: 197 razy

Postautor: kesey » 24 gru 2005, 1:30

Przepraszam za literówki, które wkradły się do mojego postu. :oops:
Awatar użytkownika
kesey
VIP
VIP
 
Posty: 1736
Rejestracja: 25 kwie 2005, 23:51
Lokalizacja: Częstochowa
Podziękował : 51 razy
Otrzymał podziękowań: 197 razy

Następna

Wróć do Zadaj pytanie kuratorowi

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 6 gości

cron