przymusowy odbiór dziecka

Zadaj pytanie kuratorowi rodzinnemu.

Moderatorzy: Ultima, BBG, Sasquatch

przymusowy odbiór dziecka

Postautor: JohnDoe » 18 paź 2008, 2:31

W ramach trwającej sprawy rozwodowej została mi powierzona opieka nad moim dzieckiem którego to postanowienia nie respektuje jego matka.
Skutkiem tego jest postanowienie o kuratorskim odbiorze dziecka - zostało wysłane trzy tygodnie temu z Sądu Okręgowego do kuratorów przy sądzie rejonowym w miejscu przetrzymywania dziecka. Jaki jest termin wykonania tego typu postanowienia ? Pomimo kilkukrotnego kontaktu z tamtejszymi kuratorami żaden z nich nie jest w stanie udzielić mi informacji odnośnie dalszych czynności ani też terminu wykonania postanowienia. Czy taka jest normalna praktyka ? W jaki sposób mogę spowodować "ruszenie" tej sprawy z miejsca ?
JohnDoe
 
Posty: 8
Rejestracja: 18 paź 2008, 1:31
Podziękował : 0 raz
Otrzymał podziękowań: 0 raz

Postautor: Kobra » 18 paź 2008, 11:27

Orzeczenie o przymusowym odebraniu małoletniego, jeżeli takowe zostało wydane wykonuje kurator zawodowy rodzinny na podstawie art. 598.6-598.12 kpc. O terminie odebrania dziecka od osoby nieuprawnionej informowane są więc strony postępowania ( drogą pocztową ) przez kuratora zawodowego.
JohnDoe, jeżeli dziecko ma być przymusowo odebrane, na pewno otrzymasz od kuratora zawodowego stosowną informację.
Kobra
k.zawodowy
k.zawodowy
 
Posty: 226
Rejestracja: 02 mar 2006, 20:13
Podziękował : 0 raz
Otrzymał podziękowań: 1 raz

Postautor: eipiem » 18 paź 2008, 14:23

Sprawdz JohnDoe czy to postanowienie dotarło do Wydziału Rodzinnego.Czasami SO zwleka z przekazaniem orzeczenia.Jeżeli orzeczenie wpłyneło do Wydziału i zostało skierowne do ZKSS kurator działa niezwłocznie.Może natomiast miec np trudność z ustaleniem miejsca pobytu dziecka i matki.Porozmawiaj z Kierownikie ZKSS,przekaż wszystkie informacje,które pomoga kuratorom wykonac orzeczenie.
eipiem
k.zawodowy
k.zawodowy
 
Posty: 566
Rejestracja: 27 kwie 2005, 7:33
Podziękował : 0 raz
Otrzymał podziękowań: 3 razy

Postautor: JohnDoe » 20 paź 2008, 14:29

No właśnie problem w tym że postanowienie dotarło i nic się nie dzieje.
Miejsce pobytu dziecka jest doskonale znane. Trudno mi dowiedzieć się czegokolwiek od kuratorów tzn. tego w czym tkwi ewentualny problem - podobno to jakieś procedury... Jakie - trudno się dowiedzieć, nikt mi nie chce wyjaśnić.
Pytałem także w Sądzie Okręgowym - powiedzieli że nie wiedzą w czym problem, wg SO takie postanowienie powinno być natychmiastowo wykonywane.
JohnDoe
 
Posty: 8
Rejestracja: 18 paź 2008, 1:31
Podziękował : 0 raz
Otrzymał podziękowań: 0 raz

Postautor: eipiem » 20 paź 2008, 16:38

Jesli jest orzeczenie w SR idz tam i zapoznaj się z aktami sprawy.Po zapoznaniu sie poproś Kieronika ZKSS o informacje który kurator i kiedy bedzie wykonywał czynność.
eipiem
k.zawodowy
k.zawodowy
 
Posty: 566
Rejestracja: 27 kwie 2005, 7:33
Podziękował : 0 raz
Otrzymał podziękowań: 3 razy

Postautor: selene_11 » 21 paź 2008, 2:03

Jeśli chodzi o przymusowe odebranie osoby podlegającej władzy rodzicielskiej, ciekawa jestem jak to jest w innych sądach. W moim jesli postanowienie wydane jest w trybie art 569par2 kpc sąd nie zakreśla terminu wykonania postanowienia / w domysle ma ono byc wykonane niezwłocznie czyli natychmiast przez kuratora / brak jest natomiast zlecenia sądu odnośnie wykonania czynności przez kuratora sądowego, a przecież z art. 598-13 kpc wynika że takie zlecenie / w jakiej formie?/winno byc wydane na wniosek uprawnionego / 598-7 kpc/ Jak w związku z tym należy wykonywać czynności aby dobro osoby podlegającej władzy rodzicielskiej nie doznało z winy kuratora uszczerbku a jednoczesnie by nie naruszac obowiązujących przepisów ? Może ktos podopowie, z góry dziekuję za ewentualne zainteresowanie sie tą sprawa.
"Panie daj mi cierpliwość abym pogodził się z tym czego zmienić nie jestem w stanie. Daj mi siłę bym zmieniał to co zmienić mogę. I daj mi mądrość bym odróżnił jedno od drugiego"
selene_11
 
Posty: 36
Rejestracja: 03 sie 2008, 22:56
Podziękował : 0 raz
Otrzymał podziękowań: 0 raz

Postautor: kesey » 21 paź 2008, 5:04

Chcesz powiedzieć Selene, iż w Waszym sądzie obowiązuje praktyka bezprawnego uprowadzania dzieci przez kuratorów :shock::?:

Na wniosek uprawnionego- np. w przypadku orzeczeń o umieszczeniu w placówce opiekuńczo- wychowawczej uprawnionym jest dyrektor placówki, w przypadku odebrania dziecka podlegającego władzy rodzicielskiej- ten, z rodziców u którego sąd ustalił miejsce pobytu małoletniego. Funkcjonuje pogląd, iż sąd może zlecić kuratorowi wykonanie takiej czynności z urzędu, w przypadku wykonania orzeczenia, o ktorym mowa w art. 598 z 13 w indeksie górnym. Jednak nawet w takim wypadku konieczne jest stawienie się osoby uprawnionej (np. dyrektora placówki lub osoby przez niego upoważnionej) w terminie i miejscu zakreślonym przez kuratora do wykonania czynności odebrania dziecka.

Zlecenie powinno mieć formę postanowienia- kurator wykonuje czynność, która jest egzekucją orzeczenia. Stanowisko takie zostało wyrażone przez MS w piśmie wyjaśniającym pragmatykę wykonywania orzeczeń na podstawie art. 598 kpc. (ze znacznikami 1-13 w indeksie górnym). Podobnie wyjaśniają tą kwestię "Kodeks Postępowania Cywilnego. Komentarz" pod redakcją K. Piaseckiego i nawiązujący do niego "Zarys metodyki pracy kuratora sądowego" T. Jedynak, K. Stasiak (red.).
Nigdy nie dyskutuj z idiotą- najpierw sprowadzi cię do swego poziomu, a następnie pokona doświadczeniem.
Awatar użytkownika
kesey
VIP
VIP
 
Posty: 1736
Rejestracja: 25 kwie 2005, 23:51
Lokalizacja: Częstochowa
Podziękował : 51 razy
Otrzymał podziękowań: 197 razy

Postautor: selene_11 » 21 paź 2008, 9:08

Dziekuję Kesey za tak szybka odpowiedź:)Czy moge prosić o podanie źródła poglądu iż sąd moze zlecić wykonanie tej czynności z urzędu, a jeśli tak jest to w jakiej formie powinno być to zlecenie? Bo w postanowieniu o odebraniu osoby wydaje się że sąd tego nie może od razu orzec / to oczywiscie moje zdanie/. Chodzi mi o konkretną sytuację. Dzisiaj wydaje sąd postanowienie nie określa terminu ale w domyśle kurator wie że to trzeba wykonać dzisiaj. Na jakiej podstawie udaje się do miejsca pobytu dziecka / uprawniony jest powiadomiony o dzisiejszym terminie i stawia się/. Wykonujący władzę rodzicielską do chwili wizyty kuratora nie byli powiadomieni o terminie w jakim winni oddać uprawnionemu dziecko, bo jaką drogą skoro postanowienie ma dzisiejsza datę? Przyznam, że gubię się w tym z powodu niewielkiego doświadczenia. Pozdrawiam.
"Panie daj mi cierpliwość abym pogodził się z tym czego zmienić nie jestem w stanie. Daj mi siłę bym zmieniał to co zmienić mogę. I daj mi mądrość bym odróżnił jedno od drugiego"
selene_11
 
Posty: 36
Rejestracja: 03 sie 2008, 22:56
Podziękował : 0 raz
Otrzymał podziękowań: 0 raz

Postautor: kesey » 22 paź 2008, 2:24

Również we wspomnianych powyżej.
Wydanie postanowienia o odebraniu na zasadzie 598 i przekazanie go właściwemu miejscowo kuratorowi jest równoznaczne ze zleceniem. Samo postanowienie o umieszczeniu, nawet w przypadku 569 nie może stanowić podstawy do odebrania przez kuratora.
Reasumując, jeśli sąd chce niezwłocznie i natychmiast- to powinien wydać dwa postanowienia. O pozostałe kwestie nie martwiłbym się, gdyż pozostają one w gestii sądu a nie kuratora.
Nigdy nie dyskutuj z idiotą- najpierw sprowadzi cię do swego poziomu, a następnie pokona doświadczeniem.
Awatar użytkownika
kesey
VIP
VIP
 
Posty: 1736
Rejestracja: 25 kwie 2005, 23:51
Lokalizacja: Częstochowa
Podziękował : 51 razy
Otrzymał podziękowań: 197 razy

Postautor: eipiem » 22 paź 2008, 9:28

Dodam tylko,ze w "pierwszym" orzeczeniu sad okresla termin dla osoby nieuprawnionej w ktorym dziecko winno byc oddane uprawnionemu.Po upłynieciu tego terminu te czynność zleca do wykonania kuratorowi.W przypadku umieszczenia dziecka w placówce-wskazany jest termin odwiezienia przez rodzica dziecka "dobrowolnie" do placówki
eipiem
k.zawodowy
k.zawodowy
 
Posty: 566
Rejestracja: 27 kwie 2005, 7:33
Podziękował : 0 raz
Otrzymał podziękowań: 3 razy

Postautor: selene_11 » 22 paź 2008, 17:47

Kesey i Epiem, dziekuję za zainteresowanie się tematem:) pozdrawiam
"Panie daj mi cierpliwość abym pogodził się z tym czego zmienić nie jestem w stanie. Daj mi siłę bym zmieniał to co zmienić mogę. I daj mi mądrość bym odróżnił jedno od drugiego"
selene_11
 
Posty: 36
Rejestracja: 03 sie 2008, 22:56
Podziękował : 0 raz
Otrzymał podziękowań: 0 raz

Postautor: JohnDoe » 03 lis 2008, 4:15

A jak powinna wygladać cała procedura ??? Czekałem blisko cztery tygodnie i właśnie się to odbyło. A dziecka jak nie miałem tak dalej nie mam... Odbiór był ze szkoły, dziecko najpierw do mnie podbiegło i usiadło na kolanach. Pomimo tego ze prosiłem o nieinformowanie matki - pojawiła się po kilku chwilach i zaczęły się problemy, chwyciła dziecko na ręce i tak zostało już do końca. Po kilku minutach wrogi tłum ludzi przed wejściem, kurator zaproponował przeniesienie do PCPR. Zabrałem tam własnym samochodem matkę z dzieckiem na ręku i psychologa. Do PCPR oprócz mnie dotarły oprócz nas jeszcze większe tabuny znajomych matki - hałas i dezorganizacja pracy tej instytucji. Nie pojawił się niestety kurator - telefonicznie stwierdził ze swój obowiązek wykonał. Pomimo wysiłków pracowników PCPR mamusia z dzieckiem sforsowała drzwi i zniknęła wraz z tłumem. Poinformowany o tym prezes Sądu stwierdził ze kurator swoje zrobił i już się nie pojawi... - mam starać się o następne postanowienie Sądu... :-(
Czy to jest normalne ??? Przecież to olbrzymi stres dla mojego dziecka ale jeszcze gorsze jest jego trwanie w aktualnym stanie i ciągłe "próby" odbioru kuratorskiego..
Czy istnieje gdzieś szczegółowy opis takiej procedury ? Co jest momentem przekazania dziecka uprawnionemu ?? Kurator stwierdził ze przez moment dziecko było u mnie na kolanach i to był własnie moment gdy przekazano mi dziecko. Czy nie ma możliwości usunięcia zobowiązanego aby nie przeszkadzał ??
JohnDoe
 
Posty: 8
Rejestracja: 18 paź 2008, 1:31
Podziękował : 0 raz
Otrzymał podziękowań: 0 raz

Postautor: eipiem » 03 lis 2008, 17:52

art. 598 kodeksu Postepowania Cywilnego z nr od 1-12 opisuje procedurę
eipiem
k.zawodowy
k.zawodowy
 
Posty: 566
Rejestracja: 27 kwie 2005, 7:33
Podziękował : 0 raz
Otrzymał podziękowań: 3 razy

przymusowy odbiór dziecka

Postautor: kikulek » 09 lis 2008, 23:48

w jakich sytuacjach sądy orzekają o przymusowym odbiorze dziecka matce
kikulek
 
Posty: 4
Rejestracja: 09 lis 2008, 22:41
Podziękował : 0 raz
Otrzymał podziękowań: 0 raz

Postautor: kesey » 10 lis 2008, 0:48

Kiedy nie jest ona uprawniona do sprawowania pieczy nad nim, np.:

- jest pozbawiona władzy rodzicielskiej
- zostało jej ograniczone prawo do wykonywania władzy rodzicielskiej nad dzieckiem, poprzez umieszczenie w placówce opiekuńczo- wychowawczej/rodzinie zastępczej i wbrew niemu nie doprowadziła ona małoletniego do tejże placówki/rodziny.
- przetrzymuje dziecko, w sytuacji, gdy rodzice zamieszkują w rozdzieleniu a wykonywanie władzy rodzicielskiej, w tym bezpośrednią pieczę nad dzieckiem powierzono ojcu.

I sytuacje powyższe nie dotyczą tylko matek, ojców także. Sądy nie orzekają w takiej sprawie z urządu, lecz wyłącznie na wniosek uprawnionego.
Nigdy nie dyskutuj z idiotą- najpierw sprowadzi cię do swego poziomu, a następnie pokona doświadczeniem.
Awatar użytkownika
kesey
VIP
VIP
 
Posty: 1736
Rejestracja: 25 kwie 2005, 23:51
Lokalizacja: Częstochowa
Podziękował : 51 razy
Otrzymał podziękowań: 197 razy

Następna

Wróć do Zadaj pytanie kuratorowi

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Bing [Bot] i 1 gość

cron