Działania kuratora wobec osoby bezdomnej

Zadaj pytanie kuratorowi dla dorosłych.

Moderatorzy: Ultima, BBG, Sasquatch

Działania kuratora wobec osoby bezdomnej

Postautor: KingaK » 20 maja 2018, 18:44

Witam serdeczne!
Nie jestem osobą w żaden sposób związaną ze środowiskiem kuratorskim, więc moja wiedza na ten temat jest bardzo mała. Zwracam się z ogromną prośbą o udzielenie informacji na temat działań, które może podjąć kurator w sprawie mężczyzny (44 l.), który od 14 lat jest osobą bezdomną. Utrzymuje on kontakt z rodzicami, ale oni nie życzą sobie żeby on z nimi mieszkał. Nie posiada dowodu osobistego ani ubezpieczenia. Uskarża się na dolegliwości bólowe brzucha. Na co dzień utrzymuje się ze zbierania surowców wtórnych i z żebrania. Na ogół jest osobą sympatyczną i komunikatywną - nie jest jednostką groźną dla społeczeństwa.
Załóżmy, że zwraca się on z prośbą o pomoc materialną, podczas rozmowy jest poirytowany i informuje, że nie posiada jakichkolwiek środków i jest głodny.
Co może zrobić kurator w tej sprawie? Chodzi mi o działania natychmiastowe oraz takie w dłuższej perspektywie.

Próbowałam poszukać jakiś informacji w internecie. Wyczytałam jedynie, że kurator może udzielić takiej osobie pomocy w formie bonów żywnościowych. Ale czy to jest jedyna możliwość?


Pozdrawiam i z góry dziękuje za odpowiedź!
KingaK
 
Posty: 2
Rejestracja: 20 maja 2018, 18:22
Podziękował : 0 raz
Otrzymał podziękowań: 0 raz

Re: Działania kuratora wobec osoby bezdomnej

Postautor: kgb14 » 20 maja 2018, 20:27

Witam. W ogóle ta osoba była karana ? Jest prowadzony dozór? Jest w jakiś sposób w zainteresowaniu sądu ?
,,Oponiarz''

,,One To-Day is Worth
Two To-Morrows''
Obrazek
Awatar użytkownika
kgb14
k.zawodowy
k.zawodowy
 
Posty: 2656
Rejestracja: 30 paź 2007, 23:23
Lokalizacja: Opole
Podziękował : 119 razy
Otrzymał podziękowań: 135 razy

Re: Działania kuratora wobec osoby bezdomnej

Postautor: KingaK » 20 maja 2018, 20:49

Niestety nie posiadam takich informacji. Zaczynając od początku - poruszany tutaj temat dotyczy mojej pracy zaliczeniowej na studia. Wykładowca kazał opracować nam "plan pracy kuratora" zawierający kilka punktów (diagnoza, zadania dla kuratora, zadania dla podopiecznego, prognoza) opierający się na opisanym powyżej przypadku. Niestety zawiera on bardzo mało informacji, co dodatkowo komplikuje sprawę. Na razie ustaliłam, że pierwszorzędową sprawą jest wyrobienie dowodu osobistego i zgłoszenie się w miejskim ośrodku pomocy społecznej (jako zadanie dla podopiecznego). Problem mam z tym, co może zrobić kurator dla tej osoby. Czy jego rola w tym przypadku odnosi się jedynie do udzielenia informacji gdzie i jak może uzyskać pomoc?
KingaK
 
Posty: 2
Rejestracja: 20 maja 2018, 18:22
Podziękował : 0 raz
Otrzymał podziękowań: 0 raz

Re: Działania kuratora wobec osoby bezdomnej

Postautor: kgb14 » 20 maja 2018, 22:29

Jeśli osoba nie jest skazana, nie ma nałożonych obowiązków probacyjnych , nie jest pod dozorem kuratora , nie pozostaje w zainteresowaniu sądu kurator nie może takiej osobie nic zrobić , nie może jej w żaden sposób pomóc czy ,,poszkodzić" :wink:

Od udzielania pomocy jest opieka społeczna i inne tego typu instytucje.

KingaK pisze:Wyczytałam jedynie, że kurator może udzielić takiej osobie pomocy w formie bonów żywnościowych. Ale czy to jest jedyna możliwość?

Tez nie - pomocy w formie bonów żywnościowych czy też gotówki udziela się, osobom zwalnianym z jednostek penitencjarnych a wiec nie kazdemu skazanemu.
,,Oponiarz''

,,One To-Day is Worth
Two To-Morrows''
Obrazek
Awatar użytkownika
kgb14
k.zawodowy
k.zawodowy
 
Posty: 2656
Rejestracja: 30 paź 2007, 23:23
Lokalizacja: Opole
Podziękował : 119 razy
Otrzymał podziękowań: 135 razy


Wróć do Zadaj pytanie kuratorowi

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Bing [Bot] i 1 gość