Wyjazd za granice

Zadaj pytanie kuratorowi dla dorosłych.

Moderatorzy: Ultima, BBG, Sasquatch

Wyjazd za granice

Postautor: Polak » 26 wrz 2017, 11:56

Witam dostalem zwolnienie warunkowe kurator mi sie konczy za nie caly miesiac. I tu moje pytanie: Jezeli w postanowieniu nie mam zakazu opuszczania kraju to czy jezeli mam mozliwosc wyjazdu za granice to moge?? Pomimo ze kurator nie chce mi dac zgody??
Polak
 
Posty: 1
Rejestracja: 26 wrz 2017, 11:48
Podziękował : 0 raz
Otrzymał podziękowań: 0 raz

Re: Wyjazd za granice

Postautor: babajaga » 28 wrz 2017, 14:38

na jakiej zasadzie - na jakiej podstawie prawnej Twój kurator odmawia Tobie wyjazdu za granicę? jak Tobie poda - to sama się tym wątkiem zainteresuję ...
babajaga
 
Posty: 92
Rejestracja: 12 kwie 2012, 18:32
Podziękował : 14 razy
Otrzymał podziękowań: 9 razy

Re: Wyjazd za granice

Postautor: babajaga » 28 wrz 2017, 14:42

dodam tylko, że żaden kurator nie może nikomu "od tak sobie" ograniczać praw obywatelskich
babajaga
 
Posty: 92
Rejestracja: 12 kwie 2012, 18:32
Podziękował : 14 razy
Otrzymał podziękowań: 9 razy

Re: Wyjazd za granice

Postautor: Pierre » 28 wrz 2017, 18:11

Możesz wyjechać zagranicę. Obowiązkiem dozorowanego jest informowanie o miejscu pobytu w okresie dozoru i utrzymywanie kontaktu z kuratorem.
W moim Sądzie dozorowany przed wyjazdem stawia się u kuratora, sporządza się swoistego rodzaju kontrakt, gdzie ustala się gdzie będzie przebywał dozorowany, jak długo, rodzaj i częstotliwość kontaktów dozorowanego z kuratorem podczas jego pobytu zagranicą.
Jeżeli kurator nie wyraża zgody na wyjazd, do czego nie ma za bardzo podstaw prawnych, złóż oświadczenie o wyjeździe, gdzie opiszesz czemu wyjeżdżasz, gdzie itp, pozostaw dane kontaktowe, a po przyjeździe zagranicę nawiąż kontakt z kuratorem, prześlij dokumenty poświadczające pobyt zagranicą.
Awatar użytkownika
Pierre
k.zawodowy
k.zawodowy
 
Posty: 130
Rejestracja: 26 cze 2010, 15:16
Podziękował : 52 razy
Otrzymał podziękowań: 34 razy

Re: Wyjazd za granice

Postautor: Taurus » 28 wrz 2017, 19:36

Trzeba tu rozważyć dwa przypadki:
1} czasowy wyjazd za granicę np. na wycieczkę, czasowo do pracy
2) wyjazd na stale z zamiarem stałego pobytu w nowym miejscu zamieszkania

W drugim przypadku należy mieć na uwadze art. 159 § 2 pkt 3 - warunkowo zwolniony obowiązany jest do "niezmieniania bez zgody sądu miejsca stałego pobytu"
Primum non nocere...
Awatar użytkownika
Taurus
k.zawodowy
k.zawodowy
 
Posty: 212
Rejestracja: 30 wrz 2016, 17:50
Lokalizacja: Gdańsk
Podziękował : 71 razy
Otrzymał podziękowań: 114 razy

Re: Wyjazd za granice

Postautor: Pierre » 28 wrz 2017, 20:05

Wątpię czy autor pytania zamierza wyjechać z zamiarem stałego pobytu - nie spotkałem się jeszcze z wyjazdem dozorowanego zagranicę, który już na samym początku wyjazdu zamierzałby wyjechać na stałe - co niektórzy po ułożeniu sobie życia zagranicą zadecydowali dopiero w tym temacie i wówczas wystąpili do Sądu o wyrażenie zgody przewidzianej a art. 169 par. 3 kkw.

Co do art. 159 par. 2 ust. 3 kkw o obowiązku niezmieniania bez zgody Sądu miejsca stałego pobytu - to dotyczy to warunkowo zwolnionych z orzeczonymi obowiązkami probacyjnymi a bez dozoru kuratora - tutaj kurator nie ma żadnej sprawy związanej ze skazanym - gdyż kontrolę obowiązków prowadzi Sąd na podstawie art. 14 kkw.

Obowiązek niezmieniania miejsca stałego pobytu bez zgody Sądu w przypadku warunkowo zwolnionych oddanych pod dozór opisany jest w art. 169 par. 3 kkw - ale tutaj o taką zgodę występuję się w przypadku permanentnej zmiany miejsca pobytu - braku zamiaru powrotu do dotychczasowego miejsca pobytu - w przeciwnym wypadku skazany korzysta z prawa na zmianę miejsca swojego pobytu, dozór prowadzić można "zdalnie".

Nie spotkałem się z przekazaniem WZ do wykonania zagranicę - miałem natomiast przypadki, gdzie Sąd Penitencjarny wydał zgodę na zmianę miejsca stałego pobytu z art. 169 par. 3 kkw (tacy skazany przed osadzeniem już przebywali zagranicą, mieli tam główny ośrodek aktywności życiowej, w kraju zostali zatrzymani za stare sprawy, bezpośrednio po opuszczeniu ZK składali wnioski z art. 169 par. 3 kkw, zagranicę wyjeżdżali jeszcze przez wpływem akt dozorowych do ZKSS) - a dozór i tak do prowadzenia przekazano kuratorowi dotychczasowego miejsca pobytu skazanego w kraju - dozór prowadzono na odległość, przeważnie po krótkim czasie nastąpiło zwolnienie od dozoru.
Awatar użytkownika
Pierre
k.zawodowy
k.zawodowy
 
Posty: 130
Rejestracja: 26 cze 2010, 15:16
Podziękował : 52 razy
Otrzymał podziękowań: 34 razy

Re: Wyjazd za granice

Postautor: Taurus » 28 wrz 2017, 20:21

Fakt, podstawę prawna spaliłem. Rzeczywiście powinien być art 169 § 3 kkw. Co do istoty jest jednak podobnie. Nie można zmieniać miejsca stałego pobytu bez zgody sądu. Co do tego czy ktoś zmienia czy nie zmienia to akurat w komentowanym przypadku nie wiadomo - bo autor posta nie jest precyzyjny. Może jego kurator akurat na podstawie analizy jego przypadku taki wniosek wyciągnął, informując skazanego, że nie może tego robić bez zgody sądu - tego akurat nie wiemy...

Może kolega nie zna przypadków wyjazdów za granicę z zamiarem zmiany miejsca pobytu. Ja znam - choćby przypadek kiedy ktoś oddaje wynajmującemu dotychczasowe mieszkanie nie przedłużając najmu. Jest to ewidentna decyzja o zmianie miejsca stałego pobytu i nie ma tu znaczenie czy nowe miejsce mieści się czy nie w granicach naszego kraju. Pozdrawiam :)
Primum non nocere...
Awatar użytkownika
Taurus
k.zawodowy
k.zawodowy
 
Posty: 212
Rejestracja: 30 wrz 2016, 17:50
Lokalizacja: Gdańsk
Podziękował : 71 razy
Otrzymał podziękowań: 114 razy

Re: Wyjazd za granice

Postautor: Pierre » 28 wrz 2017, 20:24

Najlepiej jest jednakże dojść do porozumienia i wspólnych decyzji z kuratorem prowadzącym sprawę :)

Za ten post autor Pierre otrzymał podziękowanie od
Taurus(28 wrz 2017, 20:41)
Ocena:4%
 
Awatar użytkownika
Pierre
k.zawodowy
k.zawodowy
 
Posty: 130
Rejestracja: 26 cze 2010, 15:16
Podziękował : 52 razy
Otrzymał podziękowań: 34 razy

Re: Wyjazd za granice

Postautor: babajaga » 06 paź 2017, 15:06

Stałe miejsce pobytu - to takie miejsce, w którym człowiek zaspakaja większość swoich potrzeb życiowych; tą regułą posługuję się w sytuacjach wyjazdu moich podopiecznych poza miejsce dotychczasowego pobytu, np. za granicę, lub do mieszkania dwie ulice dalej.
W sytuacji, gdy mam osobiście zastrzeżenia co do długoterminowego wyjazdu podopiecznego za granicę (co wiązać się będzie m.in. z zamieszkiwaniem, podejmowaniem pracy, żywieniem się, nocowaniem, itd. - czyli spełnianiem swoich potrzeb życiowych np. za granicą kraju), zobowiązuje dozorowanego do samodzielnego sporządzenia pisemnej prośby do Sądu o wyrażenie zgody na zmianę stałego miejsca pobytu (daje mu gotowy i bardzo prosty w obsłudze formularz takiej prośby) a następnie teczkę dozoru wraz z wnioskiem skazanego oraz moim pismem zawierającym moje zastrzeżenia i obawy przedkładam do rozpoznania Sądowi. Sąd wydaje postanowienie na tak lub na nie, sprawa jest czysta i klarowana.
Nadmieniam, iż w sytuacji gdy skazany uzyska zgodę sądu na zmianę stałego miejsca pobytu - tj. na stały pobyt za granicę - składam wniosek o zwolnienie od dozoru kuratora.
Pozdrawiam
babajaga
 
Posty: 92
Rejestracja: 12 kwie 2012, 18:32
Podziękował : 14 razy
Otrzymał podziękowań: 9 razy

Re: Wyjazd za granice

Postautor: kgb14 » 07 paź 2017, 15:31

Odpowiedzi pełno , rozważania co autor miał na myśli ...a sam autor nie precyzuje ...takie to jego zainteresowanie tematem :crazy:
,,Oponiarz''

,,One To-Day is Worth
Two To-Morrows''
Obrazek

Za ten post autor kgb14 otrzymał podziękowanie od
Deck(07 paź 2017, 21:23)
Ocena:4%
 
Awatar użytkownika
kgb14
k.zawodowy
k.zawodowy
 
Posty: 2656
Rejestracja: 30 paź 2007, 23:23
Lokalizacja: Opole
Podziękował : 119 razy
Otrzymał podziękowań: 135 razy

Re: Wyjazd za granice

Postautor: babajaga » 08 paź 2017, 19:15

autor już pewnie wyjechał i się opala w tropikach :razz:
babajaga
 
Posty: 92
Rejestracja: 12 kwie 2012, 18:32
Podziękował : 14 razy
Otrzymał podziękowań: 9 razy

Re: Wyjazd za granice

Postautor: betty2018 » 14 sty 2018, 11:53

Dzien dobry chciaam sie dowiedziec jak partner trafil pierwszy raz do zk i dostal dozor elektroniczny wyrok 10 miesiecy. A chce z dozoru wyjsc po polowie kary i wyjechac za granice bo tutaj ma rodzine dzieci , prace ,dom i mieszkamy pare lat.Bo rozumiem ze po polowie kary bedzie mial jeszcze kuratora na 2 lata tak ? czy w jakims stopniu jest szansa na rozmowy przez telefon czy nawet skypa jakby wrocil. Czy jest taka szansa ze kurator sie zgodzi na wyjazd i kontaktu tylko przez telefon lub skype ?
betty2018
 
Posty: 1
Rejestracja: 14 sty 2018, 11:46
Podziękował : 0 raz
Otrzymał podziękowań: 0 raz

Re: Wyjazd za granice

Postautor: kgb14 » 14 sty 2018, 16:15

Kurator nie wyraża zgody na wyjazd za granicę na stałe - taka zgodę musi uzyskać od sądu. Moja radą jest odbycie kary do końca w SDE - będzie mniej problemów.
,,Oponiarz''

,,One To-Day is Worth
Two To-Morrows''
Obrazek
Awatar użytkownika
kgb14
k.zawodowy
k.zawodowy
 
Posty: 2656
Rejestracja: 30 paź 2007, 23:23
Lokalizacja: Opole
Podziękował : 119 razy
Otrzymał podziękowań: 135 razy

Re: Wyjazd za granice

Postautor: Taurus » 14 sty 2018, 17:29

Również uważam że chyba lepiej odbyć całość kary pozbawienia wolności w sde...
Primum non nocere...
Awatar użytkownika
Taurus
k.zawodowy
k.zawodowy
 
Posty: 212
Rejestracja: 30 wrz 2016, 17:50
Lokalizacja: Gdańsk
Podziękował : 71 razy
Otrzymał podziękowań: 114 razy


Wróć do Zadaj pytanie kuratorowi

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 2 gości

cron