Powiadomienie sądu rodzinnego przez kuratora dla dorosłych

Zadaj pytanie kuratorowi dla dorosłych.

Moderatorzy: Ultima, BBG, Sasquatch

Powiadomienie sądu rodzinnego przez kuratora dla dorosłych

Postautor: m86 » 29 lip 2016, 22:14

Proszę o pomoc czy kurator dla dorosłych w piśmie do sądu rodzinnego w sprawie swojego podopiecznego może zdradzić charakter popełnionego przestępstwa nie łamiąc równocześnie tajemnicy służbowej. Co więcej pismo ma dotyczyć kobiety która jest obecnie dopiero w ciąży jednak charakter przestępstwa popełnionego przez skazaną niesie za sobą ryzyko iż bezpieczeństwo dziecka może być zagrożone.
m86
 
Posty: 2
Rejestracja: 29 sty 2016, 0:31
Podziękował : 0 raz
Otrzymał podziękowań: 0 raz

Re: Powiadomienie sądu rodzinnego przez kuratora dla dorosły

Postautor: Czcibor » 30 lip 2016, 9:53

Gdyby to co napisałeś rozważać w kontekście art. 9 Kodeksu Etyki Kuratora Sądowego to wydaje mi się, że kurator dla dorosłych może informacje przekazać Sądowi Rodzinnemu bo robi to w celach służbowych.
Jak rozumiem, tak lakoniczny zapis Twojego posta wynika z tego, że nie chcesz ujawnić zbyt wielu szczegółów danej sprawy. Piszesz jednak, że "pismo ma dotyczyć kobiety która jest obecnie dopiero w ciąży jednak charakter przestępstwa popełnionego przez skazaną niesie za sobą ryzyko iż bezpieczeństwo dziecka może być zagrożone". Ja się jeszcze nie spotkałem, żeby Sąd Rodzinny podejmował zdecydowane działania wobec "brzucha", bo na ochronę dziecka są paragrafy, na ochronę ciąży - tak jak pisałem, nie spotkałem się. Choć słyszałem o pomyśle ustanowienia "kuratora dla dziecka nienarodzonego" .
Z twojego posta nie wynika jasno, ale domyślać się można, że kobita działa na niekorzyść swojego dziecka poczętego. Tutaj warto mieć na uwadze jeden przepis KK a szczególnie paragraf 3 tego przepisu, co ja go tu wkleję poniżej.

Art. 157a. § 1. Kto powoduje uszkodzenie ciała dziecka poczętego lub rozstrój
zdrowia zagrażający jego życiu,
podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do
lat 2.
§ 2. Nie popełnia przestępstwa lekarz, jeżeli uszkodzenie ciała lub rozstrój
zdrowia dziecka poczętego są następstwem działań leczniczych, koniecznych dla
uchylenia niebezpieczeństwa grożącego zdrowiu lub życiu kobiety ciężarnej albo
dziecka poczętego.
§ 3. Nie podlega karze matka dziecka poczętego, która dopuszcza się czynu
określonego w § 1.
Naród, który nie szanuje swej przeszłości nie zasługuje na szacunek teraźniejszości i nie ma prawa do przyszłości.

- Józef Piłsudski
Awatar użytkownika
Czcibor
k.zawodowy
k.zawodowy
 
Posty: 147
Rejestracja: 08 wrz 2012, 11:04
Podziękował : 75 razy
Otrzymał podziękowań: 33 razy

Re: Powiadomienie sądu rodzinnego przez kuratora dla dorosły

Postautor: henryka » 01 sie 2016, 11:36

nadal zaskakuja mnie niektore pytania zadawane przz kuratorow zawodowych . Po pierwsze to ma on obowiazek prawny powiadmic Sad Rodzinny o kazdej nieprawidowosci stwierdzonej w rodzinie w ktorej powadzi dozor . W tej sprawei nie ma informacji czy osoba ta posiada juz dzieci czy chodzi rzeczywiscie o dziecko nienarodzone . /w tym przypadku patrz wypowiedz Czcibora/ Jezeli chodzi o tajemnice słuzbowa to sedzia kazdego wydzialu moze zażadac do wgladu akta sprawy .
henryka
 
Posty: 12
Rejestracja: 13 gru 2013, 23:02
Podziękował : 0 raz
Otrzymał podziękowań: 7 razy

Re: Powiadomienie sądu rodzinnego przez kuratora dla dorosły

Postautor: Jarosław » 05 sie 2016, 17:18

Szanowny Panie Kuratorze Zawodowy-funkcjonariuszu publiczny, przy tak nie tylko lakonicznie i ogólnikowo zaprezentowanym stanie faktycznym nade wszystko bezwzględnie i niezwłocznie powinien Pan zawiadomić w szczególności Prokuraturę o możliwości popełnienia przestępstwa, gdzie naprawdę poraża Pana pytanie skierowane w takiej formie na forum publicznym i jeszcze zapytam, a w jakim okręgu jest Pan zatrudniony na stanowisku sądowego kuratora zawodowego.

Pozdrawiam
Jarosław Łapiński
Jarosław
 
Posty: 1
Rejestracja: 02 cze 2015, 14:41
Podziękował : 0 raz
Otrzymał podziękowań: 0 raz

Re: Powiadomienie sądu rodzinnego przez kuratora dla dorosły

Postautor: lucinda » 05 sie 2016, 18:20

A po czym wy wnioskujecie, że to kurator zawodowy napisał-zapytał ?!
Ja w ogóle nie miałam takiej myśli, a kto miał, to widać właśnie gdzie jest problem... :o :(

Za ten post autor lucinda otrzymał podziękowania - 2
megi(05 sie 2016, 19:49), Ultima(15 sie 2016, 21:33)
Ocena:8%
 
Awatar użytkownika
lucinda
k.zawodowy
k.zawodowy
 
Posty: 1686
Rejestracja: 06 wrz 2009, 16:04
Podziękował : 416 razy
Otrzymał podziękowań: 163 razy

Re: Powiadomienie sądu rodzinnego przez kuratora dla dorosły

Postautor: BBG » 05 sie 2016, 21:58

No ja też nie wywnioskowałem, że może chodzić o kuratora zawodowego :-?? . Równie dobrze mógł to napisać wrażliwy sąsiad :-B , policjant :/, ksiądz O:-), a może i... sama podopieczna :twisted:
Poza tym jest to forum dyskusyjne. Każdy ma prawo pytać. "Kto pyta nie błądzi", "Nie ma głupich pytań, są tylko głupie odpowiedzi"...itd.
Nie wiem, nie znam się, nie orientuję się, zarobiony jestem!
Awatar użytkownika
BBG
Mod
Mod
 
Posty: 1184
Rejestracja: 22 maja 2007, 10:03
Podziękował : 134 razy
Otrzymał podziękowań: 470 razy

Re: Powiadomienie sądu rodzinnego przez kuratora dla dorosły

Postautor: kesey » 13 sie 2016, 19:13

Tak, może. Zgodnie z unormowaniami zawartymi w Kodeksie Etyki kurator zawodowy, który informacje takie przekazuje w celach służbowych nie narusza tajemnicy (art. 9). Między innymi znajduje to zastosowanie w praktyce w funkcjonowaniu kuratora sądowego w grupach roboczych tworzonych przez ZI (gdzie wymienia on informacje z innymi członkami grupy w ramach pełnionych obowiązków zawodowych).
Obowiązek powiadomienia sądu rodzinnego wynika z art. 572 kpc. i występuje w sprawach uzasadniających wszczęcie postępowania z urzędu, a zatem takich, w których realnie zagrożone jest dobro dziecka już urodzonego (tylko w odniesieniu do takiego dziecka rodzicom przysługuje władza rodzicielska, co wydaje się wynikać wprost z zakresu uprawnień i obowiązków dotyczących władzy rodzicielskiej uwzględnionych art. 95 krio.). Nie ma ono zatem charakteru domniemania wystąpienia tego zagrożenia- na zasadzie "coś się stać może" tylko stanowi reakcję na sytuację, w której "coś się dzieje". Problemy z rozróżnieniem tego drobnego niuansu mają często ZI, które niejednokrotnie powiadamiają sąd dla samego powiadomienia, bez przeprowadzenia diagnozy i poczynienia ustaleń czy w ogóle czynniki takie istnieją- najczęściej uzasadnieniem skierowania powiadomienia jest wyłącznie wszczęcie procedury "NK" (co tak naprawdę jeszcze niczego nie determinuje).
Działania sądu rodzinnego są ingerencją w wykonywanie władzy rodzicielskiej i mogą obejmować jej ograniczenie, zawieszenie lub pozbawienie (art. 109- 111 krio.).

Podobnie jak dla Lucindy i BBG, także dla mnie sposób zadania pytania wydaje się świadczyć, że jego autorem raczej nie jest kurator zawodowy.
Szanowny Panie Jarosławie, a o jakim to podejrzeniu popełnienia przestępstwa miałaby zostać powiadomiona prokuratura skoro przy tak ogólnikowo zarysowanym stanie faktycznym całokształt generowanych obaw wypływa wyłącznie z faktu, że dana osoba w przeszłości dopuściła się czynu zabronionego, w którym "bezpieczeństwo dziecka mogło być zagrożone" i nie można wykluczyć, że czynu takiego nie mogłaby dopuścić się powtórnie (w przyszłości). Bo treść postu wskazuje, że tego raczej dotyczyło powiadomienie skierowane/kierowane do sądu rodzinnego. Pozdrawiam.
Nigdy nie dyskutuj z idiotą- najpierw sprowadzi cię do swego poziomu, a następnie pokona doświadczeniem.
Awatar użytkownika
kesey
VIP
VIP
 
Posty: 1736
Rejestracja: 25 kwie 2005, 23:51
Lokalizacja: Częstochowa
Podziękował : 51 razy
Otrzymał podziękowań: 197 razy

Re: Powiadomienie sądu rodzinnego przez kuratora dla dorosły

Postautor: sesteach » 29 maja 2023, 4:04

Zgadza się. W przypadku zauważenia podejrzanych znamion przestępstwa należy zgłosić to do prokuraturyfree games, aby mogła ona przeprowadzić jak najdokładniejsze sprawdzenie i ocenę.
sesteach
 
Posty: 1
Rejestracja: 29 maja 2023, 4:00
Podziękował : 0 raz
Otrzymał podziękowań: 0 raz


Wróć do Zadaj pytanie kuratorowi

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 3 gości

cron