ZAST?PCZA KARA POZBAWIENIA WOLNO?CI

Zadaj pytanie kuratorowi dla dorosłych.

Moderatorzy: Ultima, BBG, Sasquatch

ZASTÊPCZA KARA POZBAWIENIA WOLNO¦CI

Postautor: Jacek33 » 02 paź 2013, 18:58

Witam wszystkich, założyłem nowy temat ponieważ nigdzie nie widzę wątku w tej sprawie , o której chcę napisać. Mam takie pytanie ponieważ widzę,że jest tu wiele doświadczonych Kuratorów na pewno znajdę odpowiedź na swoje pytanie. Pytanie dotyczy się tego , iż w 2011 roku mój Kuzyn został skazany na 12 miesięcy ograniczenia wolności celem odbycia odróbki społecznej nieodpłatnej. I tu zaczął się problem ponieważ osoba ta (skazany) w tym czasie był w innym miejscu niż Kurator miał adres do korespondencji o czym wiedział ,że dozorowany przebywa na zarobku i zgłosił ten fakt. Dnia X. lipiec, kurator zawodowy wysyła pismo ,że wzywa na wybranie zakładu pracy celem odrobienia godzin. Niestety Kuzyn przyjechał do tej miejscowości jak sądził Kurator o dzień za późno i musiał wysłać do Sądu w 8smym rzekomym dniu od dnia doręczenia , według kodeksu o zamianę na karę zastępczą. Skazany tłumaczył, że praca, dojazd 50 km , kurator społeczny o wszystkim wiedział. Nie można było tego usprawiedliwić tym bardziej,że list został przekazany przez jednego z domowników skazanemu na ,który Kurator sądowy wysłał wezwanie do stawienia się w ciągu 7 dni, ok ale najważniejsze napiszę teraz.Skazany odwołał się od tej decyzji , Sąd Apelacyjny przychylił się do odwołania skazanego i uchylił wcześniejsze postanowienie zwracając sprawę do Sądu I instancji. Więc moje pytanie teraz jest takie. Dlaczego Kurator Zawodowy jeśli postanowienie zostało uchylone wróciło do punktu wyjścia i po 2óch tygodniach nie będąc wzywany ponownie do Kuratora mógł wybrać ten zakład pracy tym bardziej,że w Apelacji Sąd zaznaczył ,że skazany chciał i miał dobrą wolę wykonania tych prac. Dlaczego Kurator Zawodowy od razu ponownie na jego wniosek bez podjęcia próby wezwania Kuzyna wysłał wniosek o zamianę kary ograniczenia na karę pozbawienia wolności ,czyli ponownie to zrobił. Tak po prostu z automatu. Wydaję mi się ,że jeśli sprawa wróciła do punktu wyjścia to wszystko powinno zacząć się od tego ,że Kuzyn odrabiać godziny ,ale po uchyleniu postanowienia nie dano jemu szansy tylko kurator od razu wysyła wniosek bo na piśmie było wyraźnie napisane ,,na wniosek kuratora" Czy to było zgodne z postępowaniem Kuratora Zawodowego? Z góry dziękuję za odpowiedź i pozdrawiam
Jacek33
 
Posty: 3
Rejestracja: 02 paź 2013, 18:35
Lokalizacja: Poznań
Podziękował : 0 raz
Otrzymał podziękowań: 0 raz

Postautor: Deck » 02 paź 2013, 20:49

Wypowiadanie się w tej sprawie (w tego typu sprawach) bez wglądu do akt sprawy byłoby jak wróżenie z fusów.
Deck
k.zawodowy
k.zawodowy
 
Posty: 908
Rejestracja: 15 mar 2012, 16:26
Podziękował : 190 razy
Otrzymał podziękowań: 73 razy

Postautor: Jacek33 » 02 paź 2013, 20:56

Nie ma możliwości wglądu w akta ,ale jeśli mogę coś więcej napisać w tej sprawie to proszę powiedzieć co jeszcze. Nie ma ogólnego przepisu po prostu jeśli sprawa wraca po uchyleniu do Sądu I instancji to jak to działa , musi być jakaś jedna zasada oparta na jakiś artykule nie wierze ,że nie ma. Proszę o pomoc.
Jacek33
 
Posty: 3
Rejestracja: 02 paź 2013, 18:35
Lokalizacja: Poznań
Podziękował : 0 raz
Otrzymał podziękowań: 0 raz

Re: ZASTÊPCZA KARA POZBAWIENIA WOLNO¦CI

Postautor: VIOLA » 02 paź 2013, 23:39

Jacek33 pisze:Skazany odwołał się od tej decyzji , Sąd Apelacyjny przychylił się do odwołania skazanego i uchylił wcześniejsze postanowienie zwracając sprawę do Sądu I instancji. Więc moje pytanie teraz jest takie. Dlaczego Kurator Zawodowy jeśli postanowienie zostało uchylone wróciło do punktu wyjścia i po 2óch tygodniach nie będąc wzywany ponownie do Kuratora mógł wybrać ten zakład pracy tym bardziej,że w Apelacji Sąd zaznaczył ,że skazany chciał i miał dobrą wolę wykonania tych prac. Dlaczego Kurator Zawodowy od razu ponownie na jego wniosek bez podjęcia próby wezwania Kuzyna wysłał wniosek o zamianę kary ograniczenia na karę pozbawienia wolności ,czyli ponownie to zrobił. Tak po prostu z automatu.


Przede wszystkim skąd pewność,że to kurator "z automatu" wystąpił ponownie z wnioskiem o zarządzenie kary zastępczej ? Jeśli sąd II instancji uchylił postanowienie sądu I instancji i zwrócił do ponownego rozpoznania , to znaczy,że sąd I instancji ponownie rozstrzyga w przedmiotowej sprawie . Wydaje kolejne postanowienie i wcale nie jest powiedziane,że "musi" dokonać odmiennego rozstrzygnięcia niż poprzednim razem. Sąd ponownie ocenia "nowe" przesłanki . Nie jest zatem wykluczone,że sąd I instancji w ponownym rozstrzygnięciu zarządził wykonanie kary zastępczej.
"...Porządek może zrobić każdy , ale tylko geniusz zapanuje nad chaosem ..."
Awatar użytkownika
VIOLA
k.zawodowy
k.zawodowy
 
Posty: 829
Rejestracja: 12 lip 2006, 11:27
Podziękował : 137 razy
Otrzymał podziękowań: 122 razy

Postautor: Aurelius » 02 paź 2013, 23:51

Dokładnie, tak jak pisze Viola. W sytuacji kiedy sąd odwoławczy uchylił postanowienie SR, to oznacza to nie mniej, nie więcej, tylko tyle, że wniosek kuratora został ponownie przekazany sądowi rejonowemu do ponownego rozpatrzenia, przy zastosowaniu się do wytycznych SO, które przy uchyleniu są zawsze sporządzane. Zmienił się tylko skład sędziowski, tzn. orzeka inny sąd (sędzia), niż za pierwszym razem.
Nasze życie publiczne i społeczne będzie przecież takie jakim go uczynimy. Nikt nie zrobi tego za nas, ale i nikt nie powinien tego robić bez nas. (...) Tylko oportuniści i ludzie leniwi sądzą, że jest inaczej, wizjonerzy i liderzy z prawdziwego zdarzenia stawiają sobie zadania i z uporem godnym słusznej sprawy dążą do ich zrealizowania.
prof. Zbigniew Lasocik

______________
Obrazek
Awatar użytkownika
Aurelius
VIP
VIP
 
Posty: 2836
Rejestracja: 17 sty 2006, 0:09
Lokalizacja: Katowice
Podziękował : 231 razy
Otrzymał podziękowań: 277 razy

Postautor: Jacek33 » 03 paź 2013, 0:43

Ok ,dziękuję za poradę wszystko już rozumiem. W takim razie temat można zamknąć.
Jacek33
 
Posty: 3
Rejestracja: 02 paź 2013, 18:35
Lokalizacja: Poznań
Podziękował : 0 raz
Otrzymał podziękowań: 0 raz


Wróć do Zadaj pytanie kuratorowi

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 2 gości