Nowicjusz

Zadaj pytanie kuratorowi dla dorosłych.

Moderatorzy: Ultima, BBG, Sasquatch

Nowicjusz

Postautor: magman1 » 02 sie 2013, 10:27

Witam wszystkich bardzo serdecznie!

Tydzień temu zostałam powołana na poczet kuratorów sądowych, na forum zgłębiam swoją wiedzę, znalazłam tutaj ogromną dawkę potrzebnych mi informacji na sam początek.

Obecnie czekam na powierzenie mi dozoru, mam przygotowane wszystkie druki ( sprawozdanie z objęcia/ przebiegu/zakończenia dozoru, karty czynności, pouczenie)


Jednak nie posiadam informacji na temat metodyki przeprowadzania wywiadów. Jak to wygląda, na czym polega, czy są druki gotowe czy sama tworzę pismo. Mój kurator zawodowy obecnie jest na urlopie, nie mam kogo zapytać, w związku z tym zwracam się do Państwa o pomoc.

Bardzo proszę o wyrozumiałość.
magman1
 
Posty: 4
Rejestracja: 27 lip 2013, 8:15
Podziękował : 0 raz
Otrzymał podziękowań: 0 raz

Postautor: Czcibor » 02 sie 2013, 11:18

Witaj,
wnioskuję po tym jak piszesz o dozorach, że jesteś KS dla dorosłych.
A zatem warto się zapoznać z art. 14 kkw i art. 214 kpk. W 214 jest wzór formularza jaki trzeba wypełnić w ciągu 14 dni po przeprowadzeniu tegoż wywiadu.
Jeżeli jednak "kodeksowe" zapisy o wywiadach Ci nie wystarczają i chcesz tej metodyki bardzo to polecam książkę "Zarys metodyki kuratora sądowego" red. T. Jedynak i K. Stasiak. Strony o wywiadach to: 259 - 270 (wywiady w sprawach dorosłych).
Naród, który nie szanuje swej przeszłości nie zasługuje na szacunek teraźniejszości i nie ma prawa do przyszłości.

- Józef Piłsudski
Awatar użytkownika
Czcibor
k.zawodowy
k.zawodowy
 
Posty: 147
Rejestracja: 08 wrz 2012, 11:04
Podziękował : 75 razy
Otrzymał podziękowań: 33 razy

Postautor: magman1 » 02 sie 2013, 12:08

Dziękuje bardzo za odpowiedz. Oczywiście zapoznam się z polecaną lekturą. Pozdrawiam serdecznie
magman1
 
Posty: 4
Rejestracja: 27 lip 2013, 8:15
Podziękował : 0 raz
Otrzymał podziękowań: 0 raz

Postautor: ruska_spirala » 07 sie 2013, 14:13

Witaj :-)

Poza tym w druku "sprawozdanie z objęcia dozoru" wskazane są konkretne punkty oraz małą czcionką zapisane istotne sugestie - mogą to być dla Ciebie póki co pewnego rodzaju wskazówki o co pytać dozorowanego itp.

Trzymam kciuki za pierwszy wywiad :-)
ruska_spirala
 
Posty: 70
Rejestracja: 22 lip 2008, 12:27
Podziękował : 0 raz
Otrzymał podziękowań: 0 raz

Postautor: magman1 » 15 wrz 2013, 11:24

---------- 18:14 11.08.2013 ----------

Dziękuje, nadal czekam na pierwszy dozór. Początki bywają trudne ale dam sobie radę, dobrze wiedzieć, że w razie kłopotu mam gdzie zwrócić się o drobną pomoc i podpowiedz.

Cieszę się, że tutaj trafiłam. Ja również życzę sukcesów w pracy

Pozdrawiam!

---------- 11:24 15.09.2013 ----------

Witam wszystkich serdecznie. Szanowni Państwo dostałam pierwszy dozór, w dniu 13.09 objęłam dozorem podopiecznego. Obecnie jestem na etapie wypełniania sprawozdania z objęcia dozoru. Zostały mi do opisania dwa podpunkty, mianowicie inteligencja i postępowanie karne w czasie dozoru.


Co do inteligencji, opisałam zasób słownictwa, zdolność do koncentracji i uwagi, konstrukcje wypowiedzi i rozumienie ogólnych pojęć. Zastanawiam się na co zwracać jeszcze uwagę ? Ocena inteligencji sprawia mi problem, zwłaszcza po pierwszej rozmowie.

Z kolei postępowanie karne w czasie dozoru - to wszelkie informacje uzyskam od dzielnicowego czy jednak baza danych u KZ ?


Bardzo proszę o odpowiedz.

Pozdrawiam serdecznie
magman1
 
Posty: 4
Rejestracja: 27 lip 2013, 8:15
Podziękował : 0 raz
Otrzymał podziękowań: 0 raz

Postautor: joasiac » 15 wrz 2013, 15:18

Jeżeli dozór sprawujesz od początku jego trwania, to okres do sprawdzenia jest dość krótki, jeśli przejęłaś dozór po kimś - przeanalizuj akta dozorowe. Dzielnicowy powinien znaleźć te informacje w systemie policyjnym. Poza tym coś może być w toku w: Prokuraturze Rejonowej lub toczyć się jakieś postępowanie w sądzie (Wydział Karny, Grodzki).
Co do inteligencji: dozorowany mógł być badany na poziom inteligencji: może był badany przez psychiatrę w związku z badaniem na uzależnienie? a może przebywał w szpitalu na oddziale psychiatrycznym/odwykowym? albo w okresie nauki szkolnej był badany w Poradnii Psychologiczno Pedagogicznej? Wówczas warto by dotrzeć do tych dokumentów.
Rzucę to i pojadę w Bieszczady.
joasiac
k.zawodowy
k.zawodowy
 
Posty: 116
Rejestracja: 24 sty 2006, 13:26
Podziękował : 7 razy
Otrzymał podziękowań: 4 razy

Postautor: spawacz » 15 wrz 2013, 18:12

Dawno nic nie mówiłem..... co do inteligencji lub osobowości to napisz, że kurator nie dysponuje stosownymi narzędziami, wiedzą, możliwościami do określenia poziomu np. inteligencji. Dobitniej powiem, że kurator jest za głupi (bez urazy komukolwiek), aby odnosić się do tych punktów. Chyba, że jest w aktach jakaś fachowa dokumentacja. No ale autor sprawozdania uważa, że jesteśmy najbardziej fachową służbą do pracy z indywidualnym przypadkiem i jak najbardziej znamy się na wszystkim i dużo możemy. W końcu nas doceniono..... lewa jego mać.
spawacz
k.zawodowy
k.zawodowy
 
Posty: 227
Rejestracja: 25 paź 2012, 8:11
Podziękował : 17 razy
Otrzymał podziękowań: 71 razy

Postautor: magman1 » 15 wrz 2013, 21:08

Bardzo dziękuje za wyczerpujące odpowiedzi. Skontaktuje się z dzielnicowym i przeanalizuje akta dozorowe ( kontynuacja dozoru). Niestety żadnych opinii z tego co się orientuje nie ma :(

Pozdrawiam wszystkich serdecznie :)


Temat przeniosłem do odpowiedniego działu. Aurelius.
magman1
 
Posty: 4
Rejestracja: 27 lip 2013, 8:15
Podziękował : 0 raz
Otrzymał podziękowań: 0 raz

Postautor: magdasia » 15 wrz 2013, 22:50

Opinie szukasz w aktach głównych sprawy, choć oczywiście ich kopia może być załączona już do teczki dozoru.
magdasia
k.zawodowy
k.zawodowy
 
Posty: 300
Rejestracja: 23 lut 2012, 22:02
Podziękował : 85 razy
Otrzymał podziękowań: 57 razy

Postautor: babajaga » 26 wrz 2013, 14:46

a ja dodam, że w sprawozdaniu piszesz to co zdołałaś ustalić na temat skazanego, najlepiej na podstawie dokumentów. Jeżeli takowych opinii nie ma, to piszesz, że nie ma. Bezpieczniej dla Ciebie będzie, jak nie będziesz oceniać inteligencji skazanego czy jego osobowości, podczas objęcia dozoru. Opisuj swoje wrażenia i spostrzeżenia, nie sugeruj się wskazówkami autora druku objęcia, bo jak kolega wcześniej zauważył, my po prostu nie mamy kompetencji do określania inteligencji czy osobowości podopiecznych, pozdr.
babajaga
 
Posty: 92
Rejestracja: 12 kwie 2012, 18:32
Podziękował : 14 razy
Otrzymał podziękowań: 9 razy


Wróć do Zadaj pytanie kuratorowi

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 3 gości