Uzyskanie informacji zza granicy o polskim wyroku.

Zadaj pytanie kuratorowi dla dorosłych.

Moderatorzy: Ultima, BBG, Sasquatch

Uzyskanie informacji zza granicy o polskim wyroku.

Postautor: seb2410 » 03 maja 2013, 19:36

Dzien dobry.

Jestem kuratorem sadowym wykonujacym ten piekny zawod na obczyznie, a konkretnie we Francji.

Jeden z moich podopiecznych, ma w swoich aktach wyrok wydany przez Sad w Boleslawcu: 6 miesiecy w zawieszeniu i dwa lata dozoru. Sa poszkodowani.

Potrzebuje informacji na temat wyroku, osob poszkodowanych i organu (osoby) z ktora moglbym sie skontaktowac.

Przepraszam za francuzka czcianke, ale nie mam polskiej.

A to nazwa kuratorow po francusku:
Conseiller Pénitentiaire d'Insertion et de Probation.
Nazwa i praca dluga i chyba tak samo ciekawa jak w Polsce.

Prosze o odpowiedz.
S.B. - C.P.I.P.
kurator na obczyznie
seb2410
 
Posty: 94
Rejestracja: 01 maja 2013, 19:09
Lokalizacja: francja
Podziękował : 0 raz
Otrzymał podziękowań: 0 raz

Postautor: jarosj » 03 maja 2013, 20:46

A po co ci ten wyrok?
Dwa. Nie wiem jak tam u was jest, ale u nas są przepisy na okoliczność przejęcia wyroku do wykonania. Reguluje to polski Kodeks postępowania karnego. Więcej jeżeli chciałbyś, wykonywać wyrok polskiego sądu, to chyba najpierw powinieneś poszukać w swoich przepisach francuskich, jak tam jest u was z konwergencją wykonawstwa spraw karny wyroków na terenie UE. My tutaj, nie mamy żadnej podstawy prawnej by o tak sobie, wysłać wyrok w sprawie karnej np. do kuratora do Francji. Zresztą kuratorzy w Polsce nie mają w ogóle możliwości wydawania odpisów wyroków w jakichkolwiek sprawach. Tym zajmuje się, w sensie ma do tego prawo, właściwy sąd, tj. ten który wydawał orzeczenie, lub je wykonuje.
Pozdrawiam serdecznie kolegę z Francji. Skrobnij parę słów jak tam u was - taka sama bida?
Awatar użytkownika
jarosj
k.zawodowy
k.zawodowy
 
Posty: 2588
Rejestracja: 02 gru 2005, 21:05
Podziękował : 81 razy
Otrzymał podziękowań: 39 razy

Postautor: magdasia » 04 maja 2013, 0:00

Twój dozorowany może sam wystąpić do sądu o odpis wyroku i dane pokrzywdzonych celem naprawienia szkody. Nie powinien mieć problemów z ich uzyskaniem. Jeśli szkoda została orzeczona na podstawie art. 72 kodeksu karnego, to sprawa została przekazana do Zespołu Kuratorskiego (w Polsce oczywiście) celem kontroli przez kuratora obowiązku naprawienia szkody wg. właściwości miejsca zamieszkania skazanego (adres w Polsce). Można ustalić tego kuratora i podjąć współpracę w celu wymiany informacji o sytuacji materialnej, zachowaniu itd. tego skazanego.
magdasia
k.zawodowy
k.zawodowy
 
Posty: 300
Rejestracja: 23 lut 2012, 22:02
Podziękował : 85 razy
Otrzymał podziękowań: 57 razy

Postautor: seb2410 » 04 maja 2013, 20:36

Na poczatku, dziekuje za szybka odpowiedz.
Odpowiedz dla jarosj:
Nie chodzi w tej sprawie o wykonanie dozoru po orzeczeniu sadu polskiego, ja mam go na dozorze po nowym wyroku orzeczonym przez sad we Francji. A chcialbym uzyskac odpis wyroku z Polski w ramach kwestji: recydywa czy nie, i w kontekscie prognozy kryminologicznej.
Z polskiego "rejestru karnego" (nie wiem czy tak to sie nazywa), wynika ze osoba zostala skazana na 6 miesiecy wiezienia z 2-letnim dozorem???
To jest Francuz..., ktory spowodowal wypadek w Polsce... Z jego rejestru wynika (po przetlumaczeniu przez jakiegos tlumacza - nie mam kopi w dokumentach) ze jest na dozorze. Jaki dozor przez polskie sluzby kuratorskie? Probuje sie w tym wszystkim polapac, i dlatego potrzebuje odpisu jego wyroku.
Jak moglbym go uzyskac?
Francuzkie sluzby kuratorskie nie podlegaje (tak jak w Polsce) pod sedziow wykonawczych, sa oddzielnym czlonem administracyjnym.
Co do ostatniego pytania:
Taka sama bida. Organizacje praw czlowieka krzycza, ze warunki uwiezionych sa nie do zaakceptowania, politycy od budzetu - ze powinno sie zostawiac ludzi na wolnosci poniewaz wiezienia zbyt drogo kosztuja, sociolodzy ze wiezienie nie pomaga w resocjalizacji, a brak warunkow, organizacji, instytucji i finansow by zresocializowac saszych podopiecznych obchodzi tylko nas kuratorow... Normalka
Jak masz pytania, to bez krempacji. zapraszam upszejmie do wymiany pogladow, informacji i do polemiki.
Odpowiedz dla "magdasia":
Cytat; "sprawa została przekazana do Zespołu Kuratorskiego (w Polsce oczywiście) celem kontroli przez kuratora obowiązku naprawienia szkody wg. właściwości miejsca zamieszkania skazanego (adres w Polsce). "
Ta osoba byla przejazdem w Polsce i jest narodowosci tylko i wylacznie francuskiej (bez adresu w polsce). Z tego powodu nie rozumiem wyroku sadu polskiego "2 lata w zawieszeniu".
Można ustalić tego kuratora i podjąć współpracę w celu wymiany informacji o sytuacji materialnej, zachowaniu itd. tego skazanego." - Z jakim centrum kuratorskim powinienem w takiej sytuacji sie skontaktowac? w Jaki sposob? Czy istnieje jakies biuro kuratorskie "centralne"?

Jeszcze raz przepraszam za bledy i czcianke. Zapewniam, ze brak polskich liter, dla mnie takze jest meczace.
Zycze milego wieczoru.
S.B. - C.P.I.P.
kurator na obczyznie
seb2410
 
Posty: 94
Rejestracja: 01 maja 2013, 19:09
Lokalizacja: francja
Podziękował : 0 raz
Otrzymał podziękowań: 0 raz

Postautor: jarosj » 04 maja 2013, 21:09

No to już trochę jaśniej.
Jeżeli mamy do czynienia z obywatelem Francji, który na terenie Polski popełnił przestępstwo, a na terenie tego państwa nie ma miejsca zameldowania, czy nawet pobytu to:
a) polski sąd go sądzi na prawie polskim
b) powinien niezwłocznie o tym poinformować właściwą jednostkę dyplomatyczną - nie wiem, kto jest za to odpowiedzialny w ambasadach, ale ktoś jest
c) i tu dla ciebie najważniejsze - taki wyrok polskiego sądu, zgodnie z naszym Kodeksem postępowania karnego, powinien być wysłany do wykonania do właściwego kraju, w którym ta osoba przebywa.
Taki wyrok jest przesyłany przez nasz sąd wykonawczy i ewentualnie wasz sąd, powinien go dostosować do wszego prawa, jeżeli u was np. nie ma takiej kary, za takie przestępstwo - w tym wypadku za przestępstwo drogowe nie ma kary pozbawienia wolności z warunkowym zawieszeniem. Z tym, że tu to już jest kwestia waszych przepisów i pisząc o tym, mówię, co by było, gdyby sytuacja była odwrotna. Nie wiem jak jest w tym zakresie u was.
Nie masz możliwości prawnych dostać odpisu wyroku, tak bezpośrednio z polskiego sądu, z polskiego Krajowego Rejestru Karnego, chociaż tutaj piszę tak trochę na czuja, bo nie chce mi się sprawdzać. Pewnie zaraz ci tu napisze po weekendzie nasz Admin, który we wszelkich przepisach jest bardziej oblatany.
U nas, jeżeli chodzi o sprawy sądowe, wszystko dzieje się za pośrednictwem sądów. Więc rada magdasi, żebyś nawiązał kontakt z polskim kuratorem, miała trochę nieformalny charakter, bo ja podstaw prawnych do takiej bezpośredniej wymiany nie wiedzę. Co nie znaczy, że tak być nie powinno.
Na PW skrobnę ci parę pytań, jak piszesz, że można. Serdecznie pozdrawiam.
Awatar użytkownika
jarosj
k.zawodowy
k.zawodowy
 
Posty: 2588
Rejestracja: 02 gru 2005, 21:05
Podziękował : 81 razy
Otrzymał podziękowań: 39 razy

Postautor: magdasia » 04 maja 2013, 22:44

Udzielając odpowiedzi założyłam, że ten skazany ma/miał miejsce zamieszkania w Polsce. Z Twoich wyjaśnień wynika, że tak nie jest, tak więc moja odpowiedź jest nieaktualna, poza fragmentem, że skazany sam może wystąpić o odpis wyroku i go otrzyma (a potem może udostępnić go Tobie do wglądu).
magdasia
k.zawodowy
k.zawodowy
 
Posty: 300
Rejestracja: 23 lut 2012, 22:02
Podziękował : 85 razy
Otrzymał podziękowań: 57 razy

Postautor: jarosj » 04 maja 2013, 23:16

No nie jestem tak do końca przekonany. Bo nie mamy podstawy do takiej współpracy. Kpk mówi o sądzie, nas tam nie ma.
Awatar użytkownika
jarosj
k.zawodowy
k.zawodowy
 
Posty: 2588
Rejestracja: 02 gru 2005, 21:05
Podziękował : 81 razy
Otrzymał podziękowań: 39 razy

Postautor: seb2410 » 05 maja 2013, 1:07

Dziekuje obojgu.
Pani magdasia:
Ma Pani racje. Najlepszym sposobem, jest aby delikwent sam napisal do Polskiego sadu o odpis swojego wyroku.
I Panie jarosj:
“taki wyrok polskiego sądu, zgodnie z naszym Kodeksem postępowania karnego, powinien być wysłany do wykonania do właściwego kraju, w którym ta osoba przebywa. “
Wyrok zapadl pod koniec 2011 roku. Jezeli polska administracja pracuje tak jak francuska, to zdarze pojsc na emeryture zanim ten wyrok dotrze do mnie.

Dziekuje za informacje.
Milej kontynuacji.
Jezeli bede mial nowosci w sprawie przekaze niezwlocznie.
Jeszcze raz dziekuje.
S.B. - C.P.I.P.
kurator na obczyznie
seb2410
 
Posty: 94
Rejestracja: 01 maja 2013, 19:09
Lokalizacja: francja
Podziękował : 0 raz
Otrzymał podziękowań: 0 raz

Postautor: jarosj » 05 maja 2013, 8:08

Polska administracja pracuje pewnie tak samo jak francuska, z tym, że z tego co wiem, to przypisy o wzajemnym wykonywaniu wyroków są bliżej nieznane wielu polskim sędziom, nawet tym zajmującym się ich wykonaniem. Może być tak i w tym przypadku, że prędzej sędzia wyśle ten wyrok do polskiego kuratora, niż zgodnie z przepisami do was. Ale na to wpływu nie mamy. Pozdrawiam serdecznie.
Awatar użytkownika
jarosj
k.zawodowy
k.zawodowy
 
Posty: 2588
Rejestracja: 02 gru 2005, 21:05
Podziękował : 81 razy
Otrzymał podziękowań: 39 razy

Postautor: seb2410 » 05 maja 2013, 12:38

Niestety, a moze i dzieki bogu, ze takie sytulacje nie zdarzaja sie naszym sedziom na codzien.
Przepraszam, ze tak przeskakuje na inny temat, ale jak sie pracuje "pod" sedziom wykonawczym? Na czym to polega?
Milego dnia
S.B. - C.P.I.P.
kurator na obczyznie
seb2410
 
Posty: 94
Rejestracja: 01 maja 2013, 19:09
Lokalizacja: francja
Podziękował : 0 raz
Otrzymał podziękowań: 0 raz

Postautor: jarosj » 05 maja 2013, 18:42

Cóż pracuje się tak, że w Polsce kurator nie podejmuje żadnych decyzji wiążących, tj. skutkujących jakiś praktycznymi krokami. Wyjątkiem jest tutaj chyba tylko wykonywanie dozoru elektronicznego. Jeżeli skazany naruszy warunki takiego dozoru, to kurator może podjąć decyzje skutkującą osadzeniem skazanego w zakładzie karnym. Z tym, że taka decyzja musi i tak być zatwierdzona przez sędziego z Wydziału Penitencjarnego.
Kurator w polskim prawie jest niby organem wykonującym orzeczenie, ale ma mniej praw niż skazany, czy prokurator. Ci bowiem są stronami postępowania wykonawczego, a kurator nie. Kuratorzy więc tak naprawdę, są takim organem opiniodawczo - resocjalizującym, bo prawnie, to my zbyt wiele do powiedzenia nie mamy. O wszystkim decyduje sędzia, a ostatnio co raz bardziej o wszystkim, bo zmieniły się u nas przepisy i ten nadzór sądu/ sędziego nad kuratorem jest jeszcze większy. Jak to ktoś ostatnio powiedział - obecne przepisy są skrajnym przejawem braku zaufania władzy do kuratorów. W tym sensie pracuje się nam pewnie nie najlepiej, ale swoje robić trzeba.
Awatar użytkownika
jarosj
k.zawodowy
k.zawodowy
 
Posty: 2588
Rejestracja: 02 gru 2005, 21:05
Podziękował : 81 razy
Otrzymał podziękowań: 39 razy

Postautor: tulipanna555 » 08 maja 2013, 17:03

Seb, ja bym sie też wcale nie zdziwiła jakby Twój podopieczny podał jakiś adres hotelu w Polsce i dozór poszedł do sprawowania w tym miejscu (skoro był przejazdem, może się gdzieś zatrzymał, albo u jakiejś rodziny?)A jak kurator ustalił, że skazany nie zamieszkuje to może Sad w Polsce mu zarządził wykonanie kary... I takie kwiatki sie zdarzają....
Nie ma bardziej stronniczego świadka i okrutniejszego oskarżyciela niż sumienie dręczące każdego z nas - Polipiusz
tulipanna555
k.zawodowy
k.zawodowy
 
Posty: 338
Rejestracja: 23 lip 2011, 8:45
Podziękował : 4 razy
Otrzymał podziękowań: 4 razy


Wróć do Zadaj pytanie kuratorowi

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 3 gości

cron