zniesienie dozoru

Zadaj pytanie kuratorowi dla dorosłych.

Moderatorzy: Ultima, BBG, Sasquatch

Postautor: BartK » 06 sty 2010, 17:33

agawe pisze:Zdecydowanie podzielam stanowisko Jurka i Sławka.
U nas nie ma praktyki zlecania przez sąd wywiadu w sprawach o zwolnienie od dozoru. Zupełnie nie rozumiem co taki wywiad miałby wnieść.

Natomiast w niektórych sądach jest praktykowane zlecanie wywiadów we wszystkich sprawach, w których kurator zawodowy wystosował wniosek, nawet w przypadku art. 75/1, o czym już zresztą wyżej pisałem. Czy taka praktyka jest czymś uzasadniona? To już pytanie chyba retoryczne.
Awatar użytkownika
BartK
VIP
VIP
 
Posty: 1242
Rejestracja: 25 kwie 2005, 23:07
Lokalizacja: Szczecin-Centrum
Podziękował : 3 razy
Otrzymał podziękowań: 12 razy

Postautor: Aurelius » 07 sty 2010, 0:52

U mnie Sąd maszynowo zleca wywiad środowiskowy do każdego złożonego wniosku (oprócz 75 par. 1 kk - nie zdarzył mi się i jeszcze by tego brakowało). Sąd potrafi mi nawet zlecić wywiad np. do sprawy o zwolnienie z dozoru, kiedy (sic!) termin posiedzenia z różnych przyczyn przypada już po okresie próby.
Gdyby moje wnioski były rozpatrywane, jak to napisał Kgb14 "nawet 2 miesiące po złożeniu wniosku", to byłym bardzo zadowolony i życzyłbym sobie tego. NIestety, na rozpatrzenie wniosku czekam średnio 5, 6 miesięcy. Jeśli spada termin posiedzenia lub nie zapada merytoryczne rozstrzygnięcie, następne jest wyznaczane za 2-3 miesiące.
Oczywiście również jestem zdania, iż nielogicznym jest zlecanie wywiadu do zwolnienia z dozoru z przyczyn podanych już tutaj. Jednakże cóż z tego, jak sąd jest innego zdania i wywiad zarządza, a mnie to wiążę do przeprowadzenia wywiadu.
Czy taka praktyka jest czymś uzasadniona? Ano z obserwacji na własnym podwórku tym, że naszych dwóch sędziów wykonawczych, podjerzewam, że nawet po prostu nie czyta wniosków, a co dopiero teczkę dozoru. Sędzia patrzy tylko na podstawę wniosku i dalej już maszynowo, jak pisałem, tj. dla sekretariatu szymelowe zarządzenie (wszedzie takie samo): zwrócić się do KRK (mimo, że w teczce jest już info z KRK, bo się o nie zdążyłem zwrócić), zlecić wywiad kuratora, zawiadomić PR, kuratora, wezwać skazanego, zwrócić się o akta główne itd.
Tak więc ja, w wyjątkowym przypadkach przed wystąpieniem z wnioskiem w sprawie społecznego, idę na własne ustalenia, bo i tak dostanę do tej sprawy wywiad.

Dla porównania podam, iż nie zdarzyło mi się z kolei, abym dostał zlecenie wywiadu do zwolnienia od dozoru z sądu penitencjarnego. Terminy również dużo krótsze -1 do 1,5 miesiąca.
Awatar użytkownika
Aurelius
VIP
VIP
 
Posty: 2836
Rejestracja: 17 sty 2006, 0:09
Lokalizacja: Katowice
Podziękował : 231 razy
Otrzymał podziękowań: 277 razy

Do BartŁomieja

Postautor: dziadek » 07 sty 2010, 12:05

Widzę, że w Twoim referacie trwa permanetna kontrola kuratorów społecznych(czy też kuratora społecznego).
Dziwi mnie też(obserwowana wcześniej) Twoja spolegliwość wobec czasami bezsasadnych i nielogicznych praktyk sędziowskich(choćby takich jak chociażby niedawno omawiana przez nas Metodologia p. Lewoca).
Ja tam staram sie raz , dwa razy w roku przeprowadzić kontrolę kuratora społecznego i zweryfikować czy naleznie pobiera ryczałt.
Jeśli jestem zdania że nienależnie, ze nie powinien pełnić funkcji to występuję z odpowiednim wnioskiem:wink:.
dziadek
 
Posty: 62
Rejestracja: 12 mar 2009, 14:26
Podziękował : 0 raz
Otrzymał podziękowań: 0 raz

Poprzednia

Wróć do Zadaj pytanie kuratorowi

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 4 gości

cron