kontrola przebiegu leczenia w ramach nadzoru

Tematy związane z funkcjonowaniem kuratorskiej służby sądowej w pionie rodzinnym.

Moderatorzy: Ultima, BBG, Sasquatch

kontrola przebiegu leczenia w ramach nadzoru

Postautor: Andrzey777 » 19 kwie 2017, 11:47

Do obowiązku kuratora sprawującego nadzór w sprawie opiekuńczej należy również kontrola przebiegu leczenia odwykowego nadzorowanego, jeśli został zobowiązany przez sąd (w postępowaniu opiekuńczym) do jego podjęcia.
Ośrodek Rozwiązywania Problemów Alkoholowych odmawia kuratorowi udzielenia informacji o przebiegu leczenia (frekwencja nadzorowanego na zajęciach terapeutycznych, stan trzeźwości) zasłaniając się ustawą o ochronie danych osobowych. [u]Czy istnieje przepis, który zobowiązuje ORPA do udzielenia kuratorowi szczegółowych informacji dot. przebiegu terapii?
Proszę o pomoc.
Andrzey777
k.zawodowy
k.zawodowy
 
Posty: 15
Rejestracja: 13 mar 2017, 20:08
Podziękował : 4 razy
Otrzymał podziękowań: 6 razy

Re: kontrola przebiegu leczenia w ramach nadzoru

Postautor: Pierre » 19 kwie 2017, 12:28

Temat był już szczegółowo omawiany w innym wątku.

Szczegółowy sposób rozwiązania zaproponował użytkownik Kesey poprzez pisemne zwrócenie się o udzielenie informacji ze wskazaniem podstaw prawnych:

cyt.

W związku z zaistniałymi wątpliwościami, dotyczącymi możliwości udostępniania kuratorom sądowym informacji, stanowiących dane osobowe, w rozumieniu Ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 roku o ochronie danych osobowych (Dz.U. Nr 133 z dnia 29 października 1997 roku, z późniejszymi zmianami) uprzejmie informuję, iż art. 27 ust. 2 pkt 4 przedmiotowej Ustawy jednoznacznie wskazuje, iż jest to możliwe o ile, dane osobowe są niezbędne do wykonywania określonych prawem zadań, realizowanych dla dobra publicznego. Uszczegółowienie powyżej cytowanego zapisu stanowią przepisy Ustawy z dnia 27 lipca 2001 roku o kuratorach sądowych (DZ.U. Nr 98 z dnia 12 września 2001 roku, z późniejszymi zmianami), gdzie art. 9 pkt 5 nadano następujące brzmienie: „Wykonując swoje obowiązki służbowe, kurator zawodowy ma prawo do żądania od Policji oraz innych organów lub instytucji państwowych, organów samorządu terytorialnego, stowarzyszeń i organizacji społecznych w zakresie ich działania, a także od osób fizycznych pomocy w wykonywaniu czynności służbowych”. Poprzez pomoc należy tutaj rozumieć także przekazywanie wszelakich informacji, niezbędnych dla celów postępowania przed Sądem. Jeżeli chodzi o społecznych kuratorów sądowych to art. 87 ust. 3 cytowanej ustawy wskazuje, iż „kuratorowi społecznemu w związku z wykonywaniem czynności zleconych przez sąd lub kuratora zawodowego przysługują uprawnienia, o których mowa w art. 9”.
Liczę, iż powyższa wykładnia obowiązujących przepisów rozwieje wszelakie wątpliwości, dotychczas występujące w tym zakresie. Dziękuję za dotychczasową współpracę i pozwalam sobie wyrazić nadzieję, iż w przyszłości przebiegała ona będzie w sposób konstruktywny i satysfakcjonujący dla obydwojga stron.

Za ten post autor Pierre otrzymał podziękowanie od
Andrzey777(19 kwie 2017, 13:04)
Ocena:4%
 
Awatar użytkownika
Pierre
k.zawodowy
k.zawodowy
 
Posty: 130
Rejestracja: 26 cze 2010, 15:16
Podziękował : 52 razy
Otrzymał podziękowań: 34 razy

Re: kontrola przebiegu leczenia w ramach nadzoru

Postautor: Andrzey777 » 19 kwie 2017, 13:04

Dziękuję, o to mi chodziło :!:
Andrzey777
k.zawodowy
k.zawodowy
 
Posty: 15
Rejestracja: 13 mar 2017, 20:08
Podziękował : 4 razy
Otrzymał podziękowań: 6 razy


Wróć do Kuratorzy rodzinni

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 2 gości

cron