Stanowisko Sądu Najwyższego, co do obstrukcji procesowej...

Tematy związane z funkcjonowaniem kuratorskiej służby sądowej w pionie rodzinnym.

Moderatorzy: Ultima, BBG, Sasquatch

Stanowisko Sądu Najwyższego, co do obstrukcji procesowej...

Postautor: Taurus » 23 sty 2017, 21:29

Stanowisko Sądu Najwyższego, co do obstrukcji procesowej jednego z rodziców zmierzającej do uniemożliwienia zawarcia porozumienia w sprawie małoletnich dzieci.

Sąd Najwyższy w piśmie z dnia 27 listopada 2014 roku – znak BSA I-021-365/14 wskazał co następuje:

„Celowe działanie jednego z rodziców, który dąży do udaremnienia wszelkich prób zawarcia porozumienia pragnąc aby władza rodzicielska zastała jemu powierzona jest zwykle sprzeczne z dobrem dziecka i może {powinno) doprowadzić do orzeczenia odmiennego od oczekiwanego przez tego rodzica. Sposób rozstrzygnięcia będzie zależał od wszystkich okoliczności faktycznych sprawy. Należy zauważyć, że w przypadku gdyby okoliczności mimo wszystko przemawiały za powierzeniem wykonywania władzy rodzicielskiej rodzicowi „dominującemu” i ograniczeniem władzy rodzicielskiej drugiego rodzica to jego obowiązki i uprawnienia w stosunku do osoby dziecka mogą zostać ustalone szczegółowo i w bardzo szerokim zakresie, aby udział obojga rodziców w sprawowaniu władzy rodzicielskiej odnośnie do osoby dziecka był maksymalnie zbliżony do stanu równowagi”.

“Brak reakcji sądu na ujawnioną w toku postępowania niewłaściwą postawę rodzica i pozostawienie takiemu rodzicowi pełnej władzy rodzicielskiej stanowi naruszenie zarówno istoty jak i celu przepisu art 58 § 1 i 1a k.r.o . na co zwraca się uwagę w literaturze przedmiotu. Gdy w danym stanie faktycznym zapadło orzeczenie wadliwe to powinno zostać zmienione· wskutek kontroli instancyjnej.”


http://petycja.eu/stanowisko-sadu-najwy ... ch-dzieci/
Primum non nocere...

Za ten post autor Taurus otrzymał podziękowanie od
Ultima(25 sty 2017, 10:12)
Ocena:4%
 
Awatar użytkownika
Taurus
k.zawodowy
k.zawodowy
 
Posty: 212
Rejestracja: 30 wrz 2016, 17:50
Lokalizacja: Gdańsk
Podziękował : 71 razy
Otrzymał podziękowań: 114 razy

Re: Stanowisko Sądu Najwyższego, co do obstrukcji procesowej

Postautor: Taurus » 25 sty 2017, 20:24

Wydaje mi się, że powyższa okoliczność powinna być prezentowana skonfliktowanym rodzicom podczas wywiadów rozwodowych lub podczas wywiadów w sprawach o kontakty lub innych dotyczących wykonywania władzy rodzicielskiej...

Kurator rodzinny może mieć istotny wpływ profilaktyczny na rodziców wskazując na:
- możliwość zawarcia porozumienia o którym mowa w art 58 kro
- konsekwencje konfliktu rodziców dla psychiki dziecka
- aspekty i konsekwencje prawne jak chociażby powyższy o celowym unikaniu porozumienia jak i o tym na co już w latach 50-tych i 70- wskazywał SN a mianowicie, że przy ocenie któremu z rodziców powierzyć wykonywanie władzy rodzicielskiej, powinien być brany pod uwagę fakt wpajania dziecku uczucia niechęci do drugiego rodzica lub wręcz nienawiści (I CR 1045/56, OSN 1959 nr III, poz. 76) oraz, że uniemożliwianie utrzymania właściwego kontaktu między rodzicem a dzieckiem narusza interes małoletniego i może stanowić nawet przyczynę uzasadniającą zmianę prawomocnego postanowienia regulującego wykonywanie władzy rodzicielskiej (III CRN 204/77, LEX nr 7986).
Primum non nocere...
Awatar użytkownika
Taurus
k.zawodowy
k.zawodowy
 
Posty: 212
Rejestracja: 30 wrz 2016, 17:50
Lokalizacja: Gdańsk
Podziękował : 71 razy
Otrzymał podziękowań: 114 razy


Wróć do Kuratorzy rodzinni

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 2 gości