Rozp. o urzędowaniu sądów

Tematy związane z funkcjonowaniem kuratorskiej służby sądowej w pionie rodzinnym.

Moderatorzy: Ultima, BBG, Sasquatch

Rozp. o urzędowaniu sĄdów

Postautor: Barbara » 25 mar 2007, 11:59

Przejrzałam nowe rozporządzenie o urzędowaniu sądów, pod kątem ewentualnych zmian, jakie niesie dla pracy kuratorów rodzinnych.
I oto moje refleksje:
- Definitywnie skończyły się wątpliwości i dyskusje na temat dowożenia dzieci do placówek. Rozporządzenie nie wymienia kuratora wśród osób, którym sąd może to zlecić. Pozostawia nam, rzecz jasna, odebranie dziecka i oddanie osobie upoważnionej, w trybie wiadomego artykułu kpc.
- w rozporządzeniu nie ma mowy o organizowaniu przez kuratora sesji wykonawczych (zresztą w ogóle nie wystepuje tam takie pojęcie). Bardzo się z tego cieszę. Bo wiadomo - przedkładamy sędziom akta z nowymi wnioskami, z pierwszym sprawozdaniem, do okresowej kontroli, ewentualnie do podjęcia decyzji - i siłą rzeczy musimy sobie jakoś to zapisywać, ale już bez wokand i bez organizowania tych wszystkich spraw w konkretną sesję; to sędzia decyduje, jak i kiedy to wykona. Czyli - jest nareszcie normalnie.
To były "plusy". A teraz "minus"
- rozporządzenie posługuje się nieistniejącym już terminem "poradnia wychowawczo - zawodowa".
I sprawy, których nie rozumiem:
- par.266. "W sprawach, w których wykonanie orzeczenia należy do kuratora sądowego, sędzia rodzinny po wszczęciu postępowania wykonawczego przekazuje do zespołu kuratorskiej służby sądowej odpis orzeczenia w celu jego wykonania".
To już nie akta ?
- par. 204. Do zakresu czynności przewodniczącego wydziału rodzinnego i nieletnich należy też:
"opracowywanie planów działalności profilaktycznej i resocjalizacyjnej oraz kontrola ich realizacji".
O co tu chodzi ?
To tyle moich refleksji.
Barbara
k.zawodowy
k.zawodowy
 
Posty: 209
Rejestracja: 09 mar 2006, 1:00
Podziękował : 1 raz
Otrzymał podziękowań: 0 raz

Re: Rozp. o urzędowaniu sĄdów

Postautor: BartK » 25 mar 2007, 22:03

Barbara pisze:To już nie akta ?


Widocznie teraz będzie jak u kuratorów z pionu karnego ... do wykonania otrzymujemy tylko orzeczenie ... czyt to dobre rozwiązanie w przypadku kurateli rodzinnej? Do akt głównych zawsze będzie można i tak zajrzeć, jednak będzie to wymagać poświęcenia trochę czasu ... Nawiasem mówiąc kiedyś na aplikacji znalazłem w aktach rodzinnych nóż "motylek", który stanowił dowód rzeczowy w sprawie, a potem wraz z aktami trafił do wykonania ... i po co to kuratorowi :)
Awatar użytkownika
BartK
VIP
VIP
 
Posty: 1242
Rejestracja: 25 kwie 2005, 23:07
Lokalizacja: Szczecin-Centrum
Podziękował : 3 razy
Otrzymał podziękowań: 12 razy

Postautor: Reksio » 19 gru 2008, 22:56

U mnie juz od kilku lat otrzymujemy wyłącznie samo postanowienie w okładkach i tak zaczynaja się akta wykonawcze, Dołączona jest też karta czy to Opm, Op, czy Nw.Takie rozwiązanie jest naprawdę wygodne, gdyż nie ma opasłych tomów w szafach. Co się tyczy par. 204 , to mam blade pojęcie. Robimy posiedzenia wykonawcze raz napół roku,omawiamy z sędzią każdą sprawę, ma to odzwierciedlenie w protokole i wokandzie.
Reksio
 
Posty: 19
Rejestracja: 29 lis 2008, 9:55
Lokalizacja: świętokrzyskie
Podziękował : 0 raz
Otrzymał podziękowań: 0 raz

nowe rozporzĄdzenie

Postautor: ewik205 » 18 lut 2009, 20:26

jestem sekretarka zespołu kuratorów , jak czytam w innych sądach nie ma problemu z nowym rozporządzeniem , ja je mam .
Otóż kierownik sekretariatu rodzinnego nie chce zrozumieć zmian i w dalszym, ciągu żąda ode mnie wokand wykonawczych do spraw z wnioskami lub sporaw wykonawczych do kontroli - sądzia też jest głucha na moje argumenty.
Jak to faktycznie działa w innych Zespołach ? proszę o odpowiedź- sprawa pilna
ewik205
 
Posty: 2
Rejestracja: 18 lut 2009, 18:25
Podziękował : 0 raz
Otrzymał podziękowań: 0 raz

Postautor: eipiem » 18 lut 2009, 21:34

Ewik doprecyzuj o co Ci chodzi-jaki pion,jakie argumenty,jakie sprawy z wnioskami,jakie sprawy wykonawcze.Czy sprawy to teczki nadzoru?lub teczki K (jesli chodzi o pion rodzinny).
eipiem
k.zawodowy
k.zawodowy
 
Posty: 566
Rejestracja: 27 kwie 2005, 7:33
Podziękował : 0 raz
Otrzymał podziękowań: 3 razy

Postautor: ksb » 18 lut 2009, 21:46

Chodzi pewnie o przygotowanie i protokołowanie na posiedzeniach wykonawczych.
Tego nie robi już sekretarka zespołu, ale pracownik sekretariatu rodzinnego.
Nie ma co tłumaczyć tego w sekretariacie. Przepis jest precyzyjny.
ksb
k.zawodowy
k.zawodowy
 
Posty: 1066
Rejestracja: 19 lut 2008, 21:15
Lokalizacja: Galicja
Podziękował : 88 razy
Otrzymał podziękowań: 46 razy


Wróć do Kuratorzy rodzinni

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 2 gości

cron