Największa znana gwiazda...

"Ogólnie jak mnie coś wzruszy" czyli nie samą pracą kurator żyje. Forum ogólne. Zaproponuj film, książkę, gatunek muzyki, podziel się swoimi zainteresowaniami, spostrzeżeniami ...

Moderatorzy: Ultima, BBG, Sasquatch

Największa znana gwiazda...

Postautor: Aurelius » 13 mar 2010, 0:38

Po godzinach :wink:

Gwiazda nazywa się VY Canis Majoris i jest największą ze wszystkich znanych gwiazd. Jej średnica, to ok. 3 miliardy km średnicy. Dla porównania średnica Ziemi, to ok. 12 800 km. ¦rednica Słońca, to z kolei ok. 1,4 mln km.

Aby wyobrazić sobie jak wielka to gwiazda, podaję za Wikipedią: gdyby człowiek chciał okrążyć VY Canis Majoris, zakładając, że szedłby ze stałą prędkością 5 km/h codziennie przez 8 godzin zajęłoby mu to 650 000 lat (w przypadku Ziemi zajęłoby mu to 2 lata i 11 miesięcy oraz 310 lat i 7 miesięcy w przypadku naszego Słońca). Natomiast gdyby lecieć samolotem poruszającym się ze stałą predkością 900 km/h, to okrążenie VY Canis Majoris zajęłoby ok. 1100 lat.
Kilka fotek:

Najpierw porównanie Ziemi i Słońca:
Obrazek

Porównanie Słońca i VY Canis Majoris:
Obrazek

oraz bardzo fajny poglądowy film

Ciężko to sobie wszystko wyobrazić, a to tylko nasz galaktyka, a galaktyk we wszechwiecie jest, fiu fiu i trochę... :wink:
Nasze życie publiczne i społeczne będzie przecież takie jakim go uczynimy. Nikt nie zrobi tego za nas, ale i nikt nie powinien tego robić bez nas. (...) Tylko oportuniści i ludzie leniwi sądzą, że jest inaczej, wizjonerzy i liderzy z prawdziwego zdarzenia stawiają sobie zadania i z uporem godnym słusznej sprawy dążą do ich zrealizowania.
prof. Zbigniew Lasocik

______________
Obrazek
Awatar użytkownika
Aurelius
VIP
VIP
 
Posty: 2836
Rejestracja: 17 sty 2006, 0:09
Lokalizacja: Katowice
Podziękował : 231 razy
Otrzymał podziękowań: 277 razy

Postautor: BartK » 13 mar 2010, 15:02

Ooo jak kolorowo się zrobiło na forum :) Rzeczywiście wielkość tej gwiazdy jest niewyobrażalna. To kogo tam wysyłamy? :D
Awatar użytkownika
BartK
VIP
VIP
 
Posty: 1242
Rejestracja: 25 kwie 2005, 23:07
Lokalizacja: Szczecin-Centrum
Podziękował : 3 razy
Otrzymał podziękowań: 12 razy

Postautor: Aurelius » 13 mar 2010, 19:36

Ja tam mam już pierwszego kandydata :twisted:
Nasze życie publiczne i społeczne będzie przecież takie jakim go uczynimy. Nikt nie zrobi tego za nas, ale i nikt nie powinien tego robić bez nas. (...) Tylko oportuniści i ludzie leniwi sądzą, że jest inaczej, wizjonerzy i liderzy z prawdziwego zdarzenia stawiają sobie zadania i z uporem godnym słusznej sprawy dążą do ich zrealizowania.
prof. Zbigniew Lasocik

______________
Obrazek
Awatar użytkownika
Aurelius
VIP
VIP
 
Posty: 2836
Rejestracja: 17 sty 2006, 0:09
Lokalizacja: Katowice
Podziękował : 231 razy
Otrzymał podziękowań: 277 razy

Postautor: kgb14 » 13 mar 2010, 21:33

Ciekawe czy myślimy o tym samym :twisted: :/
,,Oponiarz''

,,One To-Day is Worth
Two To-Morrows''
Obrazek
Awatar użytkownika
kgb14
k.zawodowy
k.zawodowy
 
Posty: 2656
Rejestracja: 30 paź 2007, 23:23
Lokalizacja: Opole
Podziękował : 119 razy
Otrzymał podziękowań: 135 razy

Postautor: pola76 » 13 mar 2010, 22:26

Oj Panowie, czyżby miał tam wylądować autor dzieła... :wink:
pola76
k.zawodowy
k.zawodowy
 
Posty: 100
Rejestracja: 27 lis 2009, 22:52
Podziękował : 0 raz
Otrzymał podziękowań: 0 raz

Astronomia

Postautor: Myra » 13 mar 2010, 23:17

Witajcie wszyscy miłośnicy atronomii.
Wielka moja radość, ze spotykam bratnie dusze.Jestem ciekawa czy bierzecie udział w programach NASA np.galaxyzoo itp. Mam na mysli te
proste, bo do innych nie dorosłam.
Myra
 
Posty: 11
Rejestracja: 03 sie 2006, 19:00
Lokalizacja: Góry Opawskie
Podziękował : 0 raz
Otrzymał podziękowań: 0 raz

Postautor: Weronika_ » 13 mar 2010, 23:21

...polecam planetarium w Toruniu, dla całej rodziny, łącznie z seansami filmowymi :)
Weronika_
k.zawodowy
k.zawodowy
 
Posty: 189
Rejestracja: 09 mar 2009, 0:24
Podziękował : 0 raz
Otrzymał podziękowań: 1 raz


Wróć do Film, książka, muzyka, zainteresowania ....

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 3 gości