Przeprowadzane przez "studentów badania naukowe"

Sprawy związane z funkcjonowaniem strony i forum dyskusyjnego.

Moderatorzy: Ultima, BBG, Sasquatch

Przeprowadzane przez "studentów badania naukowe"

Postautor: Orange » 01 maja 2011, 19:12

Już kilkakrotnie prośby rzekomych "studentów" o wypełnienie ankiet służących im do pisanych rzekomych "prac" wywoływały we mnie sprzeciw. Jednak po ostatnich 2 postach Magdaleny89, postanowiłam zabrać głos w tej sprawie.
Dla przypomnienia, to co już napisałam:
Hmm... jest coś takiego jak rzetelność, a nawet trafność badania NAUKOWEGO. Są także ZASADY obowiązujące badacza. Na ile rzetelny będzie wywiad z cyt. "jednym kuratorem sądowym" WIRTUALNYM??? Jeśli tylko jeden wywiad z kuratorem (łatwość dostępu do kuratorów) robi się internetowo (gdzie każdy może być kuratorem), to rodzi się we mnie pytanie: jak robi się badanie z aż pięcioma podopiecznymi (skąd ich wziąć, jak do nich dotrzeć, co zrobić, by wyrazili zgodę na badanie) ?!

Uważam, że obowiązkiem badacza jest posiadać stosowne zaświadczenie z uczelni, że osoba XY pisze pracę licencjacką/magisterską/doktorską nt.... w związku z tym przeprowadza badanie naukowe. Prosi się przedstawiciela instytucji o umożliwienie przeprowadzenia tychże badań. Z takim zaświadczeniem badacz IDZIE do konkretnej instytucji i prosi o wykonanie badania.
To jest fair.
Dlatego, moim zdaniem, powinny być zabronione (lub wręcz usuwane) prośby o wypełnienie jakichkolwiek ankiet na forum, chyba że badacz ma zgodę właściciela strony na przeprowadzenie badań.
Uważam także, że z szacunku do 1) zawodu/funkcji sądowego kuratora oraz 2) nauki / wiarygodnych badań naukowych nie powinno brać się udziału w wypełnianiu takich ankiet."

Dziś pojawiła się kolejna prośba Magdaleny89, by nawiązały z nią kontakt (dalej internetowo) osoby, które pozostawały lub pozostają pod nadzorem kuratora...
Pisałam o rzetelności badań, o szacunku do kuratora i do nauki...Wyobraźcie sobie, że na prośbę Magdaleny89 (zarówno jako kurator, czy też jako podopieczny) odpowie osoba player1, która w dz. Nasze sprawy, w temacie "Oskarżam media publiczne o zmowę milczenia" pisze, że kurator sądowy to w społeczeństwie....". Jakie będą wyniki takich badań?
Jestem kuratorem i jeśli powstają badania naukowe na temat mojego zawodu, to moim obowiązkiem jest dołożyć wszelkich starań, by były one rzetelne i wiarygodne. Dlatego apeluję do Administratora i Moderatora strony, by podjęli jakieś decyzje w tej sprawie. Uważam również, ze badania takie mogą być przeprowadzane na forum, jednak po dostarczeniu zaświadczenia, o którym pisałam wyżej, ponadto uważam, że wówczas powinny być one płatne. Tak, tak - pieniądze winny być przekazywane przez badacza na rzecz Stowarzyszenia, dzięki któremu funkcjonuje ta strona internetowa.
Zapraszam osoby do dyskusji. Co myślicie, jakie jest wasze zdanie?
panta rhei
Awatar użytkownika
Orange
k.zawodowy
k.zawodowy
 
Posty: 1210
Rejestracja: 26 paź 2009, 22:52
Podziękował : 62 razy
Otrzymał podziękowań: 45 razy

Postautor: kgb14 » 01 maja 2011, 19:50

popieram w całej rozciągłości
,,Oponiarz''

,,One To-Day is Worth
Two To-Morrows''
Obrazek
Awatar użytkownika
kgb14
k.zawodowy
k.zawodowy
 
Posty: 2656
Rejestracja: 30 paź 2007, 23:23
Lokalizacja: Opole
Podziękował : 119 razy
Otrzymał podziękowań: 135 razy

Postautor: Aurelius » 01 maja 2011, 21:47

Skonsultuję się z Grzegorzem i być może poddamy pod głosowanie możliwość zamieszczania tego typu próśb na forum lub wprowadzimy jakieś wytyczne, aby taką prośbę zamieścić.

Oczywiście zgadzam się z Orange. Nie trudno wyobrazić sobie sytuację, że student daje link do ankiety, prosząc o odzew kuratorów sądowych, a ankietę w większości wypełniają osoby, które z zawodem, funkcją kuratora sądowego nie mają za wiele wspólnego. Student nie jest w stanie tego zweryfikować i na podstawie wyników stawia wnioski końcowe w swojej pracy.
Nasze życie publiczne i społeczne będzie przecież takie jakim go uczynimy. Nikt nie zrobi tego za nas, ale i nikt nie powinien tego robić bez nas. (...) Tylko oportuniści i ludzie leniwi sądzą, że jest inaczej, wizjonerzy i liderzy z prawdziwego zdarzenia stawiają sobie zadania i z uporem godnym słusznej sprawy dążą do ich zrealizowania.
prof. Zbigniew Lasocik

______________
Obrazek
Awatar użytkownika
Aurelius
VIP
VIP
 
Posty: 2836
Rejestracja: 17 sty 2006, 0:09
Lokalizacja: Katowice
Podziękował : 231 razy
Otrzymał podziękowań: 277 razy

Postautor: Bosman » 01 maja 2011, 22:09

Zgadzam się z Wami, poza 2 kwestiami Agnieszko:
Orange pisze:Uważam również, ze badania takie mogą być przeprowadzane na forum, jednak po dostarczeniu zaświadczenia, o którym pisałam wyżej, ponadto uważam, że wówczas powinny być one płatne. Tak, tak - pieniądze winny być przekazywane przez badacza na rzecz Stowarzyszenia, dzięki któremu funkcjonuje ta strona internetowa.
2xnie
Bosman
k.zawodowy
k.zawodowy
 
Posty: 743
Rejestracja: 15 gru 2006, 23:55
Podziękował : 0 raz
Otrzymał podziękowań: 1 raz

Postautor: Orange » 01 maja 2011, 22:56

Jeszcze uzupełniam myśl:
- przeprowadzanie badań jeśli już, mogłoby odbywać się tylko w dziale zamkniętym, w którym kuratorzy są kuratorami;
- płatne - każdy badacz, który postępuje fair ponosi duży wysiłek i poświęca czas na przeprowadzenie badań; również są to koszty finansowe (np. dojazd, drukowanie/kopiowanie ankiet). Dlatego uważam, że powinna być zachowana równowaga: coś zyskujesz - coś dajesz... Formą "zapłaty" mogłoby tez być np. publikowanie wyników badań na forum.
panta rhei
Awatar użytkownika
Orange
k.zawodowy
k.zawodowy
 
Posty: 1210
Rejestracja: 26 paź 2009, 22:52
Podziękował : 62 razy
Otrzymał podziękowań: 45 razy

Postautor: BartK » 03 maja 2011, 10:27

Dział zamknięty jak sama nazwa wskazuje jest zamknięty, więc dostęp ankieterów jest tam niewskazany. Poza tym nie wiem ilu aktywnych użytkowników z tego działu będzie chciało wypełniać ankiety. Z tymi płatnościami tez byłoby tylko zamieszanie, pamiętaj Orange, że dochód podlega opodatkowaniu.
Awatar użytkownika
BartK
VIP
VIP
 
Posty: 1242
Rejestracja: 25 kwie 2005, 23:07
Lokalizacja: Szczecin-Centrum
Podziękował : 3 razy
Otrzymał podziękowań: 12 razy

Postautor: morphine » 03 maja 2011, 10:45

Witajcie!
Pomysł z publikacją wyników uważam za bardzo dobry, ale jak go wyegzekwować?
morphine
UpLinker
UpLinker
 
Posty: 2072
Rejestracja: 11 lut 2008, 18:32
Podziękował : 345 razy
Otrzymał podziękowań: 205 razy

Postautor: Orange » 03 maja 2011, 12:56

W dziale zamkniętym Administrator lub Moderator mógłby zamieszczać ankiety do wypełnienia (dysponowaliby oni ankietami, linkami, czy takim KLIK :wink: ). Wypełni ta osoba, która chce - może jedna, może 10, a może nikt... o czym badacz byłby powiadomiony. On to ponosi ryzyko za chęć "ułatwienia" sobie pracy.
Bartłomieju z dochodami / podatkami przyznaję u mnie nie po drodze... Pytanie też o jakich pieniądzach Ty myślisz - ja o symbolicznych, za wypełnioną ankietę - więc może być 0 jak nikt nie wypełni, może 5-10zł. To był taki pomysł do przedyskutowania, podobnie jak publikacja wyników.
Pytasz Morphine jak je wyegzekwować - student dostarcza/wysyła zaświadczenie o prowadzeniu badań wraz z zobowiązaniem, że po obronie pracy prześle wyniki. Jak ludzie się do czegoś zobowiążą to dotrzymują słowa, choć może czasem trzeba im to przypomnieć :wink:
Ja osobiście byłabym skłonna wypełniać ankiety, kiedy wiedziałabym, że Forum także może z tego korzystać - ciekawiłyby mnie wyniki rzetelnych badań.
Poza tym jestem przeciwniczką badań na forum, ale uznałam, że może nie trzeba tak się "zamykać", może pojawią się Wasze pomysły jak to ugryźć. Pozdrawiam.
panta rhei
Awatar użytkownika
Orange
k.zawodowy
k.zawodowy
 
Posty: 1210
Rejestracja: 26 paź 2009, 22:52
Podziękował : 62 razy
Otrzymał podziękowań: 45 razy

Postautor: Bosman » 03 maja 2011, 22:12

W trosce o rzetelność badań, jestem zdania, że powinny być one przeprowadzane w realu, gdzie badacz jak i respondent są "rzeczywistymi" osobami. Osobiście chętniej wypełniam ankiety w świecie rzeczywistym (gdy spotykam się z prośbą o pomoc w podobnej kwestii, raczej nie odmawiam) niż wirtualnym. Rozumiem, że forum daje możliwość dostępu do wiekszej liczby badanych, jest też szybszą i mniej skomplikowaną drogą - z drugiej jednak strony tak naprawdę nie ma pewności, kto wypełnia ankietę.
Bosman
k.zawodowy
k.zawodowy
 
Posty: 743
Rejestracja: 15 gru 2006, 23:55
Podziękował : 0 raz
Otrzymał podziękowań: 1 raz

Postautor: Grease » 03 maja 2011, 23:50

Witam. Z jednej strony ciekawa jest koncepcja możliwości zapoznania się z wynikami badań dotyczących naszego zawodu. Poza tym nie miałabym potrzeby osobistego kontaktu z ankieterem. Nie lubię, jak ktoś stoi mi nad głową i czeka, aż wypełnię kwestionariusz.
Pytanie - jak to ugryźć, nadal pozostaje jedynie nadgryzione. Natomiast sam temat wywołał dyskusję, czyli może warto go podrążyć.
Kontrowersyjna jest dla mnie idea opłaty za ankietę.
Odnośnie egzekwowania wyników badań, można zawrzeć umowę pisemną np. strona jedna zobowiązuje się .... lub chociażby na portalu zamieścić regulamin takich praktyk i każdy chcący skorzystać z uprzejmości forum do przeprowadzenia ankiety musiałby kliknąć akceptuję warunki.
Grease
Grease
k.zawodowy
k.zawodowy
 
Posty: 349
Rejestracja: 21 mar 2010, 21:27
Podziękował : 0 raz
Otrzymał podziękowań: 0 raz

Postautor: Orange » 04 maja 2011, 23:14

Grease pisze: (...)Kontrowersyjna jest dla mnie idea opłaty za ankietę(...)

Dla mnie też :)
panta rhei
Awatar użytkownika
Orange
k.zawodowy
k.zawodowy
 
Posty: 1210
Rejestracja: 26 paź 2009, 22:52
Podziękował : 62 razy
Otrzymał podziękowań: 45 razy

Postautor: kesey » 05 maja 2011, 0:17

Podjęliśmy temat. Jesteśmy w trakcie uzgodnień z Aureliusem w zakresie ustalenia cywilizowanych warunków przeprowadzania badań ankietowych za pośrednictwem forum.

Dziękuję za dotychczasową burzę mózgów i proszę o jeszcze :wink:
Nigdy nie dyskutuj z idiotą- najpierw sprowadzi cię do swego poziomu, a następnie pokona doświadczeniem.
Awatar użytkownika
kesey
VIP
VIP
 
Posty: 1736
Rejestracja: 25 kwie 2005, 23:51
Lokalizacja: Częstochowa
Podziękował : 51 razy
Otrzymał podziękowań: 197 razy


Wróć do Funkcjonowanie forum

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 3 gości