Empatia, etyka i co z tego wynika?

Sprawy związane z funkcjonowaniem strony i forum dyskusyjnego.

Moderatorzy: Ultima, BBG, Sasquatch

Postautor: Nabi » 15 maja 2008, 9:22

No cóż - różne są odczucia co się z czym gryzie i nie pasuje.
Dla mnie (z osobistych obserwacji - czyli dane z pierwszej ręki) najbardziej "gryzą" się pojęcia empatia z kuratelą w Polsce - szczególnie rodzinną :P
Nabi
 

Postautor: Kobra » 15 maja 2008, 11:12

Nabi, aby poznać specyfikę pracy kuaratora rodzinnego, trzeba nim być- sama obserwacja niestety nie wystarcza.

Gdybyś kiedyś zdecydował się na poznanie naszej pracy ( bycie rodzinnym)- chętnie udzielę Ci konsultacji.
Dla Ciebie po forumowej znajomości- gratis!
Kobra
k.zawodowy
k.zawodowy
 
Posty: 226
Rejestracja: 02 mar 2006, 20:13
Podziękował : 0 raz
Otrzymał podziękowań: 1 raz

Postautor: jurek » 15 maja 2008, 13:46

Jeżeli Nabi jest kuratorem to jest to jego kolejna wypowiedz sprzeczna z etyką zawodu kuratora, godząca w dobre imię kurateli a co za tym idzie jego współpracowników. :idea: :idea: :idea:
Multi multa sciunt, nemo omnia
Awatar użytkownika
jurek
k.zawodowy
k.zawodowy
 
Posty: 577
Rejestracja: 29 cze 2005, 1:14
Podziękował : 0 raz
Otrzymał podziękowań: 1 raz

Postautor: Nabi » 15 maja 2008, 17:07

Jeżeli jurek jest kuratorem - to jego reakcja jest wyrazistym przykładem "empatii" kuratorskiej, a dodatkowo znakomicie się wzoruje na kodeksie etyki lekarskiej, którego zapisy dotyczące wolności słowa w zakresie krytyki członka korporacji zostały negatywnie ocenione - przez jeden z najwyższych organów sądowniczych w Polsce.
Ponadto jurek dopuszcza się manipulacji (co zapewne jest najzupełniej zgodne z kodeksem etyki na który się powołuje :P ) - wyraźnie zaznaczyłem, że to moje ODCZUCIA na podstawie OBSERWACJI własnych.

Odczucia to coś zdecydowanie innego niż arbitralne i niepodlegające dyskusji stwierdzenia jurka na forum, jako jedynego wszechwiedzącego i uzurpującego sobie monopol na wyłączną rację "obiektywną" :lol:

Do kobry - nie mam aspiracji, żeby być kuratorem rodzinnym - staram sie przebywac wyłącznie w dobrym towarzystwie :wink:
Nabi
 

Postautor: jurek » 15 maja 2008, 19:47

W Wikipedii cztamy międzyjnymi:

Empatia to umiejętność zrozumienia innych ludzi oraz zdolność współodczuwania z nimi ich uczuć i emocji. Jest to dar wczuwania się w sytuację innych ludzi i zrozumienia motywów nimi kierującymi, jako źródeł ich decyzji i postaw. Empatia jest podstawową cechą umożliwiającą prawidłowy dialog zarówno na płaszczyźnie interpersonalnej jak i ogólnospołecznej. Brak empatii u spierających się oponentów powoduje polaryzację stanowisk oraz ich zaostrzenie do stopnia uniemożliwiającego rozwiązanie konfliktu w sposób inny niż siłowy. Zdolność odczuwania empatycznego, jako podstawa zrozumienia oponentów jest wstępem do wybaczenia. Osoby empatyczne dzięki znakomitemu wczuciu się w sytuację i psychikę innych stron mają zdolność rozwiązywania konfliktów, w związku z czym często pełnią rolę mediatorów. Osoby pozbawione zdolności do empatii są bardzo agresywne, o silnej osobowości, narzucające swą wolę i wizję świata, nie znoszące sprzeciwu, nie uznające argumentów innych stron, nie dopuszczające do swojej świadomości możliwości własnej pomyłki lub błędu, wysoce konfliktowe, bezkompromisowe.

Nabi natomiast napisał:

Nabi pisze:No cóż - różne są odczucia co się z czym gryzie i nie pasuje.
Dla mnie (z osobistych obserwacji - czyli dane z pierwszej ręki) najbardziej "gryzą" się pojęcia empatia z kuratelą w Polsce - szczególnie rodzinną :P


Czytając wypowiedz Nabiego zrozumiałem, że jego zdaniem (w jego odczuciu i na podstawie jego obserwacji) kuratorzy sądowi a zwłaszcza kuratorzy z pionu rodzinnego są pozbawieni lub mają znikomą zdolność do empatii.
Nasuwa się pytanie czy kuratorzy pozbawieni tej zdolności mogą wykonywać ten zawód ???
Moim zdaniem NIE !!!
Czy taki uogólniony zarzut dokonany publicznie nie godzi w dobre imię kurateli czyli Nabiego współpracowników ??? Moim zdaniem TAK !!!
Czy Nabi ma prawo do mówienia co zechce (pisania) w ramach wolności słowa ???
Moim zdaniem TAK !!!
Czy korzystanie z prawa do wolności słowa oznacza brak odpowiedzialności za swoje wypowiedzi ???
Moim zdaniem NIE !!!
Multi multa sciunt, nemo omnia
Awatar użytkownika
jurek
k.zawodowy
k.zawodowy
 
Posty: 577
Rejestracja: 29 cze 2005, 1:14
Podziękował : 0 raz
Otrzymał podziękowań: 1 raz

Postautor: bea » 15 maja 2008, 20:14

Nabi - uważam, że Twoja wypowiedź w stronę kobry jest co najmniej nie na miejscu...........Myślę, że reprezentujemy wszyscy, również Ty, inny poziom i uważam,że po prostu
" wysmknęło się "Tobie.
Jurek - jestem pod wrażeniem Twojej wypowiedzi!
bea
 
Posty: 18
Rejestracja: 25 kwie 2008, 20:06
Podziękował : 0 raz
Otrzymał podziękowań: 0 raz

Postautor: kgb14 » 15 maja 2008, 20:18

Jurek , ciekawy wątek się zrobił , obserwuję go z zainteresowaniem , ale mam prośbę nie KRZYCZ tyle , podkreślasz swoje wypowiedzi prawie na każdym razem nadmierną ilościa wykrzykników jakbyś koniecznie chciał nas przekrzyczeć , i narzucic swoje zdanie ---- to nieco zbędne ;-)
Poza tym na wielu forach pisanie drukowanymi literami i zbyt duża właśnie ilość !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! jest uważana za krzyk i zachowanie nie kulturalne .
Mam nadzieję , że się nie obraziłeś - ja tylko tak w kwesti formalnej .
Pozdrawiam.

ps. dawno miałem to napisac ale tutaj sie zdecydowałem , bez jakiegoś konkretnego powodu.

Jeszcze raz pozdrawiam .
,,Oponiarz''

,,One To-Day is Worth
Two To-Morrows''
Obrazek
Awatar użytkownika
kgb14
k.zawodowy
k.zawodowy
 
Posty: 2656
Rejestracja: 30 paź 2007, 23:23
Lokalizacja: Opole
Podziękował : 119 razy
Otrzymał podziękowań: 135 razy

Postautor: bea » 15 maja 2008, 20:28

Bardzo ciekawa uwaga, kgb14.
Także uważam, że forum służy do dyskusji i tylko dyskusji.
Co nie zmienia faktu, że argumenty przedstawione przez jurka, są interesujące. A , co do formy, to każdy może wyrobić sobie zdanie, czy jest właściwa, czy też nie.
bea
 
Posty: 18
Rejestracja: 25 kwie 2008, 20:06
Podziękował : 0 raz
Otrzymał podziękowań: 0 raz

Postautor: BartK » 15 maja 2008, 20:47

Nabi pisze:Do kobry - nie mam aspiracji, żeby być kuratorem rodzinnym - staram sie przebywac wyłącznie w dobrym towarzystwie :wink:


....... i wszystko jasne :shock:
Awatar użytkownika
BartK
VIP
VIP
 
Posty: 1242
Rejestracja: 25 kwie 2005, 23:07
Lokalizacja: Szczecin-Centrum
Podziękował : 3 razy
Otrzymał podziękowań: 12 razy

Postautor: Nabi » 15 maja 2008, 20:48

jurek pisze: Brak empatii u spierających się oponentów powoduje polaryzację stanowisk oraz ich zaostrzenie do stopnia uniemożliwiającego rozwiązanie konfliktu w sposób inny niż siłowy. Zdolność odczuwania empatycznego, jako podstawa zrozumienia oponentów jest wstępem do wybaczenia. Osoby empatyczne dzięki znakomitemu wczuciu się w sytuację i psychikę innych stron mają zdolność rozwiązywania konfliktów, w związku z czym często pełnią rolę mediatorów. Osoby pozbawione zdolności do empatii są bardzo agresywne, o silnej osobowości, narzucające swą wolę i wizję świata, nie znoszące sprzeciwu, nie uznające argumentów innych stron, nie dopuszczające do swojej świadomości możliwości własnej pomyłki lub błędu, wysoce konfliktowe, bezkompromisowe.




Czytając wypowiedz Nabiego zrozumiałem, że jego zdaniem (w jego odczuciu i na podstawie jego obserwacji) kuratorzy sądowi a zwłaszcza kuratorzy z pionu rodzinnego są pozbawieni lub mają znikomą zdolność do empatii.
Nasuwa się pytanie czy kuratorzy pozbawieni tej zdolności mogą wykonywać ten zawód ???
Moim zdaniem NIE !!!
Czy taki uogólniony zarzut dokonany publicznie nie godzi w dobre imię kurateli czyli Nabiego współpracowników ??? Moim zdaniem TAK !!!
Czy Nabi ma prawo do mówienia co zechce (pisania) w ramach wolności słowa ???
Moim zdaniem TAK !!!
Czy korzystanie z prawa do wolności słowa oznacza brak odpowiedzialności za swoje wypowiedzi ???
Moim zdaniem NIE !!!


Proponuje porównać słowa jurka z tekstu u góry cytatu z tym co jest na dole cytatu.

Ponadto każdy może sobie sam odpowiedziec sobie na pytania czy:
1. krzyk (a jurek krzyczy) nie jest tu przejawem agresji, a jedynie empatii i jak to się ma dodefinicji podanej przez jurka;
2. jak się mają słowa jurka w dolnej cześci cytatu do empatii, której definicję sam podał;
3. do kogo bardziej pasują słowa jurka z definicja empatii w górnej czesci cytatu i o czym świadcza słowa jurka z dolnej czesci cytatu.

A obserwując całość dyskusji łatwo sobie wyrobić zdanie, czy moje odczucia co do empatii mają potwierdzenie w rzeczywstości, czy sa tylko odczuciami.

Zwracam się nie do wszystkich, lecz tylko dotych, którzy rozumieją i stosują moje motto, zatem mój komentarz do wypowiedzi jurka uważam za zbedny :wink:
Nabi
 

Postautor: jurek » 15 maja 2008, 20:49

bea - Czyli jest właściwa czy nie ???

Dobrze, że Nabi zadał takie pytania i chętnie usłyszałbym na nie odpowiedzi ?
Hmmm ??? na moje też.

"Zwracam się nie do wszystkich, lecz tylko dotych, którzy rozumieją i stosują moje motto" - Nabi czyli zwracasz sie tylko do popierających Ciebie ??? :roll:
Multi multa sciunt, nemo omnia
Awatar użytkownika
jurek
k.zawodowy
k.zawodowy
 
Posty: 577
Rejestracja: 29 cze 2005, 1:14
Podziękował : 0 raz
Otrzymał podziękowań: 1 raz

Postautor: bea » 15 maja 2008, 21:38

Jurek. Każdy ma prawo do oceny. Wg jednych Twoje wypowiedzi są krzykiem, wg innych nie. Być może po prostu nie krzyczysz, tylko chcesz zaakcentować w sposób bardziej wyrazisty swoje myśli. Nie wiem, nie znam Cię na tyle, aby móc interpretować Twoje wypowiedzi. Ale widzę, że nie wszystkim taka forma odpowiada. Mają do tego prawo. Jeżeli Ty uważasz, że właśnie taka forma jest dla Ciebie najwłaściwsza, to szanuję Twoją opinię i już. Masz do tego prawo, również. Czytam od dłuższego czasu forum i wcześniej nie zastanawiałam się, czy wykrzykniki, czy też wielkie litery są przejawem krzyku. Dopiero dziś zauważyłam ten ewentualny problem - po wypowiedzi kgb14. Niemniej, uważam, że Twoje wypowiedzi, jakby ich nie oceniać od strony formalnej są interesujące i często godne przemyślenia.
Jak wcześniej stwierdziłam, forum służy do dyskusji, rzeczowej dyskusji i tak je widzę. Ale skoro Ktoś zwraca uwagę na formę wypowiedzi, to może warto wziąć to pod uwagę ?
bea
 
Posty: 18
Rejestracja: 25 kwie 2008, 20:06
Podziękował : 0 raz
Otrzymał podziękowań: 0 raz

Postautor: Kobra » 15 maja 2008, 21:41

Bartłomiej, dokładnie tak, wszystko jest jasne...., pozdrawiam :D
Kobra
k.zawodowy
k.zawodowy
 
Posty: 226
Rejestracja: 02 mar 2006, 20:13
Podziękował : 0 raz
Otrzymał podziękowań: 1 raz

Postautor: Nabi » 15 maja 2008, 22:40

---------- 21:39 15.05.2008 ----------

jurek pisze: "Zwracam się nie do wszystkich, lecz tylko dotych, którzy rozumieją i stosują moje motto" - Nabi czyli zwracasz sie tylko do popierających Ciebie ??? :roll:


Powyższe mówi wszystko i dla części forumowiczów jest jasne - dla reszty nie musi. :wink:

Do adminów - zgłaszam jurka do wyróżnienia Zielonym Jurkiem :lol:

---------- 21:40 ----------

Po chwili refleksji proponuję, żeby Zielonego Jurka dostała również bea :wink:
Nabi
 

Postautor: bea » 15 maja 2008, 22:58

Dlaczego Zielonego Jurka- ja? Mimo refleksji... Pozdrowionka!
bea
 
Posty: 18
Rejestracja: 25 kwie 2008, 20:06
Podziękował : 0 raz
Otrzymał podziękowań: 0 raz

Następna

Wróć do Funkcjonowanie forum

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość

cron