Projekt Innowacyjno-Testujący skierowany do Gminnych ZI

Poszukuję, polecam, informuję ... czyli wszystko to, czym chciałbyś podzielić się z kimś jeszcze :)

Moderatorzy: Ultima, BBG, Sasquatch

Projekt Innowacyjno-TestujĄcy skierowany do Gminnych ZI

Postautor: Tomasz Turek » 28 lut 2013, 15:51

Zapraszamy do zapoznania się z projektem skierowanym do osób zajmujących się przeciwdziałaniem przemocy w rodzinie.
Założenia Modelu Wsparcia.

Projekt Innowacyjno-testujący pt. "Model Wsparcia jako innowacyjne narzędzie wzmacniające współpracę publicznych i niepublicznych instytucji pomocy społecznej oraz przedsiębiorców dedykowane gminnym zespołom interdyscyplinarnym", realizowany w partnerstwie trójsektorowym:

 Lider: Gmina Wrocław/ Realizator Centrum Integracji Społecznej we Wrocławiu,
 Partner 1: Fundacja Centrum Praw Kobiet (NGO),
 Partner 2: BiuroVita Sp. z o.o. (Przedsiębiorca).

Celem głównym projektu jest poszerzenie katalogu narzędzi stosowanych przez Zespoły Interdyscyplinarne w ramach wzmocnienia współpracy publicznych i niepublicznych instytucji pomocy społecznej oraz przedsiębiorców o Model Wsparcia służący wejściu na rynek pracy niezatrudnionych kobiet w wieku 50+ doświadczających przemocy.
Grupy docelowe:
Użytkownicy produktu: Zespoły Interdyscyplinarne, NGO "społeczne", CIS-y / KIS-y, OPS-y, przedsiębiorcy.
Odbiorcy produktu: Klientki zespołów interdyscyplinarnych (niezatrudnione kobiety 50+ doświadczające przemocy).
Główne założenia Modelu Wsparcia:
1. MODEL WSPAECIA stanowić będzie narzędzie dedykowane Gminnym Zespołom Interdyscyplinarnym.
2. MODEL WSPARCIA ma za zadanie wzmocnić współpracę publicznych i niepublicznych instytucji pomocy społecznej oraz przedsiębiorców w rozwiązywaniu problemów przemocy w rodzinie, z uwzględnieniem aktywizacji zawodowej niezatrudnionych kobiet w wieku 50+, będących klientkami Zespołów Interdyscyplinarnych.
3. MODEL WSPARCIA ma na celu zwiększenie szans osób dośw. przemocy domowej na skuteczne wyswobodzenie sie z sytuacji przemocowej między innymi poprzez działania z zakresu aktywizacji społeczno-zawodowej.
4. MODEL WSPARCIA łączy doświadczenia rynku pracy, organizacji pozarządowych, instytucji pomocy społecznej oraz sektora prywatnego (przedsiębiorców).
5. Kluczowym elementem MODELU WSPARCIA jest KOORDYNATOR WSPARCIA, który pracuje z niezatrudnionymi kobietami w wieku 50+ (klientkami ZI), przy współpracy i w uzgodnieniu z Zespołem Interdyscyplinarnym/Grupą Roboczą nad powrotem kobiety na rynek pracy, osiągnięciem przez nią niezależności ekonomicznej od sprawcy, co w konsekwencji zwiększy prawdopodobieństwo wyswobodzenia sie jej z sytuacji przemocowej.
6. KOORDYNATOR WSPARCIA działając na rzecz Zespołu Interdyscyplinarnego i współpracując z członkami Grupy Roboczej (nasza rekomendacja: Koordynator Wsparcia jest członkiem Grupy Roboczej), pomaga klientce wdrożyć zalecenia ZI/GR, korzystając m.in. z metody wywiadu motywującego.
7. KOORDYNATOR WSPARCIA wywodzi się z/reprezentuje NGO działającego na rzecz przeciwdziałania przemocy w rodzinie (wykluczenia społecznego). Organizacja pozarządowa wybrana jest na drodze konkursu ogłoszonego przez Gminę (nasza rekomendacja).
8. KOORDYNATOR WSPARCIA może alternatywnie wywodzić się z instytucji publicznej pomocy społecznej np. MOPS/GOPS.
9. KOORDYNATOR WSPARCIA działa w oparciu o rozpoznanie zasobów lokalnych danej gminy/powiatu, buduje lokalną sieć współpracy pomiędzy przedstawicielami publicznych i niepublicznych instytucji pomocy społecznej, w tym instytucji rynku pracy i lokalnych przedsiębiorców, co umożliwia indywidualne i skuteczne podejście w procesie aktywizacji społeczno-zawodowej niezatrudnionych klientek ZI.
10. KOORDYNATOR WSPARCIA organizuje/zabezpiecza niezatrudnionej klientce ZI pomoc/wsparcie m.in. w dostępie do poradnictwa specjalistycznego (psycholog, terapeuta, prawnik), w poprawie/zmianie sytuacji zawodowej (wyszukanie szkoleń/staży, przygotowanie do rozmowy kwalifikacyjnej, zmotywowanie do aktywnego poszukiwania pracy), pomaga w załatwianiu spraw urzędowych, informuje o dostępnych formach pomocy adresowanych do najbliższego otoczenia klientki ZI (sprawca, dzieci, pozostali członkowie rodziny).

GOTOWA WERSJA MODELU WSPARCIA (tj. WSTÊPNA WERSJA PRODUKTU FINALNEGO PODUKTU) ZOSTANIE PRZES£ANA POD KONIEC MARCA 2013 R. DROGA ELEKTRONICZN¡ DO DALSZEJ OPINII CZ£ONKÓW ZESPO£ÓW INTERDYSCYPLINARNYCH.

PREZENTACJA PROJEKTU dostępna na www.modelwsparcia.cis.wroclaw.pl
Centrum Integracji Społecznej we Wrocławiu
Tomasz Turek
 
Posty: 1
Rejestracja: 28 lut 2013, 15:47
Lokalizacja: Wrocław
Podziękował : 0 raz
Otrzymał podziękowań: 0 raz

Wróć do Ogłoszenia

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 4 gości